Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:43 21.09.24 
Взаимопомощ
   >> Недвижими имоти
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
Тема Как протича купуване на имот, проверки, документинови  
Автор sonic86 (минаващ)
Публикувано18.10.11 11:30



Предстой ми да купувам апартамент от собственик с акт 16 от 2009. Собственика е жена, която е омъжена и с мъжа й са купили имота по време на брака си, а сега го продават. Няма да тегля кредит за апартамента. Имам брокер, който ще провери всички документи. Но и аз искам да съм наясно със всичко, ан нямам никаква представа какво трябва да проверявам. Брокера ми обясни какво точно следва да правим, но искам и други мнения. Интересувам се от:
1) Как протича покупката на апартамент (в моя случай от собственици).
2) Какви документи са необходими и какви документи трябва да се проверяват, изобщо какво трябва да се проверява и къде?
3) Как протича процеса т.е. какво точно се проверява преди предварителен договор (колко време отнема) как се подписва предварителен договор, особености които може да има, какво да гледам в предварителен договор и т.н... След предварителения договор какво следва, колко време отнема обстойна проверка, какво да гледам в договора и т.н.
4) Какво се прави при нотариуса.

Пак казвам искам да чуя и други мнения, моя брокер ми обясни какъв е процеса, но просто ме учудва че ми каза че другата страна щяла да си изпрати данните (т.е. данните на собствениците) по майл и така ще ги провери по данни днес през деня, а довечера да подписваме предварителен договор, пък после проверка по надълбоко. Аз очаквах по-обстойна проверка, която ще отнеме повече време.

охаа, ще ме коментираш нали

?

Тема Re: Как протича купуване на имот, проверки, документинови [re: sonic86]  
Автор arrvv (стихия)
Публикувано18.10.11 12:08



Здравей!
Гледаш, харесваш и купуваш, това е в общи линии.
По време на ПД ти трябва, НА на имота /не копие/, семейно състояние на собствениците и проверките на имота. Проверите се състоят в това, дали наистина лицата, които ти продават апартамента са собственици и дали има тежести върху имота. Поискай колегата да ти покаже тази справка.
Относно това, къде трябва да внимаваш в подписването на ПД:
1. Нотариалните такси от кого се поемат.
2. Ако продавачите са в в режим на СИО, да се подпишат и двамата.
3. Неустойките по договора, прочети ги внимателно
4. Валидността на ЛК, много хора напоследък се явяват с невалидни/изтекли ЛК, без самите те да знаят.
5. Незнам какво плащане ще е на ПД, ако е кеш и е в евро, банкнотите да се снимат или опишат.
Това е на първо чете, което се сещам.
А за окончателният договор /НА/, моят съвет е да помолиш, колегите да ти пуснат удо за тежести 10 години назад.
Успех!





Тема Малко ОФФ, ама не многонови [re: arrvv]  
Автор yниKaлнa (Заядливка)
Публикувано18.10.11 12:50



Колежке, да те попитам и аз. Някои въпроси, които ми възникват, като те чета, обаче просто принципни са, а не за този точно случай.

По време на ПД ти трябва, НА на имота /не копие/, семейно състояние на собствениците и проверките на имота. Проверите се състоят в това, дали наистина лицата, които ти продават апартамента са собственици и дали има тежести върху имота. Поискай колегата да ти покаже тази справка. - визираш удостоверението за тежести ли? Вадиш го винаги преди ПД ли? А ако има опасност жилището да се продаде междувременно? В някои случаи, ако жилището е много старо, не приемат експресни... а дори и да приемат (просто те питам) вадиш ли експресно (от днес за утре) преди ПД?

"""Винаги има поне още една гледна точка... """


Тема Аха,нови [re: sonic86]  
Автор Kirosviniata (модераст)
Публикувано18.10.11 12:56



надушваш значи момента с преебавката на купувача


Както и оня с пълната липса на ангажимент и поемане на отговорност.

ПП: Предварителен договор? Това е като да лижеш захар през стъкло, пробвай



Тема Re: Как протича купуване на имот, проверки, документинови [re: sonic86]  
Автор yниKaлнa (Заядливка)
Публикувано18.10.11 13:00



Колежката добре те е "започнала", само да допълня и аз.

Нотариалния акт ти трябва в оригинал на подписването на предварителния договор, обаче само за да го ПОГЛЕДНЕШ. После собственикът си го прибира и го носи чак за сделката при нотариуса.

Ако жилището е купено от настоящите собственици СКОРО - добре е да изискате и миналите нотариални актове и да се направи проверка за тежести с по-задна дата, а не само от последния нотариален акт. ПОНЕ за десетина години назад да погледнете, а най-добре е - от най-стария нот. акт - ако го има. (би трябвало да го има).

Ако ще изповядвате сделката на истинската цена (както е редно) - и капарото трябва да се преведе по банков път и да си запазите преводните документи.

Съпрузите трябва да присъстват и двамата - те са равноправни съсобственици. И на предварителния договор, и на изповядването при нотариус. Или единият да упълномощи другия.

По мое мнение - ако колегите не ти правят удостоверение за тежести преди капарирането - то нека го извадят веднага след него, за да има време, ако изскочи някоя стара ипотека или някоя грешка (често се случва) - да има време да се оправи.

Със сигурност има и други неща за допълване - дреболиите са доста и някои от тях са важни.

ПП - Да не забравя - проверете дали за района, в който е жилището, има влязла в сила кадастрална карта. Ако има - трябва да се вади схема от Агенцията по геодезия, картография и кадастър, и идете навреме, защото може да се окаже, че има неточности, които трябва да е оправят.

Също провери дали към апартамента има идеални части от земя. Ако има - трябва и скица на парцела, за изповядването. Или от района, или от същата агенция по кадастъра - ако ИМА влязла в сила кадастрална карта.

Също - проверете дали няма някакви разлики в адреса в нот. акт и в данъчната оценка. Ако има - се вади удостоверение за идентичност на адреса...

Важно за някои нотариуси също е - ДАЛИ ДАНЪЧНАТА ОЦЕНКА Е НА ИМЕТО НА ДВАМАТА СЪПРУЗИ. Ако не е - говорете си с нотариуса по сделката - ПРЕДПОЛАГАМ, че ще накара собствениците да си пререгистриран имота в данъчната служба, за да фигурират и двете имена в данъчната оценка.

Редактирано от yниKaлнa на 18.10.11 13:09.



Тема Re: Аха,нови [re: Kirosviniata]  
Автор yниKaлнa (Заядливка)
Публикувано18.10.11 13:01



Недей да грухтиш поне в темите, пуснати сериозно от външни хора...

Чудя се защо модът не реагира адекватно в такива случаи!!!!!!!!!!!!!!

"""Винаги има поне още една гледна точка... """


Тема Re: Как протича купуване на имот, проверки, документинови [re: arrvv]  
Автор sonic86 (минаващ)
Публикувано18.10.11 13:07



Мерси за информацията. Също питах какво проверки на документи трябва да се правят и къде за предварителен и финален договор. Колко време отнемат тези проверки. Как ще снимам банкнитите дори и по 100лв да са пак са много.

охаа, ще ме коментираш нали

?

Тема Re: Малко ОФФ, ама не многонови [re: yниKaлнa]  
Автор arrvv (стихия)
Публикувано18.10.11 13:10



Зависи от случая и желанието на клиета. По принцип правим справки и на клиента му се показват, ксерокопират и дават.
А аз по принцип всеки път вадя от днес за утре удото за тежести точно преди изповядването на сделката, т.е. държа да го получа в деня на изповядването, затова и почти всички сделки ги правим след 10.30.
Много пъти сме говорили на тази тема... мен повече ме интересува, преди ПД да уточним 100% собственост, иначе във всеки ПД, продавача декларира, дали има или няма тежести върху имота, а пък и знаеш, че и те няма как да се скрият, ако са вписани...





Тема Re: Как протича купуване на имот, проверки, документинови [re: sonic86]  
Автор arrvv (стихия)
Публикувано18.10.11 13:22



Снимането или описването на банкноти, ако те са в евро е, за да не каже после продавача, че си му дал фалшиви пари. Това е само обаче при плащане в кеш и в евро. А колко до описването им... ехееее... аз съм описвала по 20 евро стотици евро... После, за да види купувача, че всичко е ок и не съм сбъркала при описа, му давам възможност да изтегли 10 банкноти от купа и ги сравняваме с описа.
При проверките на имота, най-важоното е да има 100% собственост. Това се прави в АВ. Времето което е нужно за пълна проверка на имота, за собственост и тежести е, от 1ч. до няколко дни...





Тема Re: Аха,нови [re: Kirosviniata]  
Автор arrvv (стихия)
Публикувано18.10.11 13:23



О, Кириле!!!






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.