Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:55 22.05.24 
Взаимопомощ
   >> Недвижими имоти
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Казус, интересен за колеги и клиентинови  
Автор yниKaлнa (Заядливка)
Публикувано08.08.11 07:01



Премествам един диалог, възникнал в друг клуб, тъй като тук му е мястото.
Ще бъде интересно и други, четящи тук, да вземат участие...


----------------------------------------------------------------------------

Давам ти пример: Клиент се обажда и казва, пусни имота на 300Е, но има коментар до 250Е. Според теб кое е правилно, да го пусна на 300 или на 250Е?
--------------------------------------------------------

СПОРЕД МЕН трябва да го пуснеш на цената, на която той ти е казал ДА ГО ПУСНЕШ. Аз поне така правя. Макар, че знам лично от него до колко е готов да свали. Другото го намирам за некоректно.

Той, ако искаше да му го пуснеш на 250 - щеше да ти го каже.


--------------------------------------------------------------------------

Не, аз направо го пускам на 250Е и казвам още по телефона, че няма коментар. Веднага ти казвам защо...
Първо 100лв. са си сто лева, както и да ги погледнеш, а когато ги даваш всеки месец, накрая стават сума.
Второ собственика казва 300Е, защото чул, че се прави коментар, за да има накъде да се пазари /това е едно от нещата които най-мразя. Преговори - да, но пазарлъци, някак не ми допадат/.
И накрая последно... ако повече хора бяха разбрали /говоря за собствениците/, че още е криза и да си пуснат имота на нормална цена, много апартаменти нямаше да стоят празни. В момента давам един имот за 250лв., вече 6-ти месец, още в началото имаше клиент, който предлагаше 200лв., но собственика не се съгласи, е направи си сметката кой е загубил и с колко...!!!


-------------------------------------------------------------
Всичките ти разсъждения са логични и правилни (от твоя гледна точка), но за мен коректността към собственика е на първо място.

Бих се опитала да го УБЕДЯ с твоите доводи, но ако не успея - ще си го пусна на 300. Иначе къде ще му излезе краят, ако си импровизираме върху мненията на собствениците, или ако им подбиваме по този начин цената? Ами ако някой, въпреки всичко, даде 300, или 280? Нали уж работиш за интереса на клиента си? Може и да имаш мнение за реалната цена на даден имот, обаче МОЖЕ И ДА ГРЕШИШ... А и да си права - не се ли притесняваш все пак, че собственикът ще види рекламата ти и ще ти потърси сметка?? И ще бъде прав?

-----------------------------------------------------------------------

Не ме е страх, защото той е решил да го даде на 250Е, но го е обявил за 300, за да има накъде да се пазари. А, интересът на клиента, в случая собственика, е имотът му да се даде под наем, за да взима парите си, така и аз му помагам и работя в негов интерес, иначе ще седи празен.
Когато ходя на огледи, винаги казвам на каква цена водя клиентите... Но нали се сещаш, че това не е 100% от случаите, всичко е въпрос на договорка...

----------------------------------------------------------------

Странни разсъждения... Повтарям въпроса си - А АКО НЯКОЙ Е БИЛ ГОТОВ ДА ДАДЕ 280 ЗА ТОЗИ ИМОТ? Да, собственикът ти е ДОВЕРИЛ минималната си цена, но неговото изрично желание е било да го ПУСНЕШ на 300, с очакване да има коментар. Кои сме ние да му диктуваме императивно, че НЕПРЕМЕННО трябва да го даде на минимума си? С рекламирането на минималната цена, ти АВТОМАТИЧНО го ЛИШАВАШ от възможността да вземе повече! Или наистина мислиш, че в случая ти си последната инстанция, която определя колко е възможно да се вземе на този имот?

----------------------------------------------
Премествам диалога в клуб Недвижими имоти.


"""Винаги има поне още една гледна точка... """


Тема Re: Казус, интересен за колеги и клиентинови [re: yниKaлнa]  
Автор npubem (:-)
Публикувано08.08.11 11:16



Преговори - да, но пазарлъци, някак не ми допадат
---
Някой ще ми обяснили разликата между тия двете?
А "коментар" нещо трето ли е?
---
Иначе съм на мнението, че клиентът е в правото си да иска коректно
да се обяви цената. Това, че е склонен на отстъпка и е споделил това
с брокера си е доверие. С него не бива да се злоупотребява.

Опит е името, с което хората наричат грешките си. О.Уайлд


Тема Re: Казус, интересен за колеги и клиентинови [re: yниKaлнa]  
Автор arrvv (стихия)
Публикувано08.08.11 11:46



Уни, пак се вкарваме с теб в спорове, които са абсолютно ненужни.
Да, собственикът ти е ДОВЕРИЛ минималната си цена, но неговото изрично желание е било да го ПУСНЕШ на 300
Първо, това не е минимална цена, а цена, на която иска да го даде. 300Е е за да има коментар, защото е чул, че цените се коментират.
Нито съм последна инстанция, нито искам да бъда. Когато клиент ми предлага нещо, сядаме и обсъждаме, цена, желания за наематели и т.н. В повечето случаи от мен се търси мнение, този имот на каква сума може да бъде даден бързо. Нима не ти се е случвало да те обвиняват в некадърност, когато един имот не може да се даде под наем, а в действителност каква вина имаш ти, че собственика е сложил цена до бога висока? Нима приемаш такава оферта?Нима не ти се е случвало наема да е 300Е, а накрая договора да се подпише на 230Е? Е, кой печели от това надигане на цените, за да има коментар? Не говорим въобще за варианта, да свалям цена без знанието на собственика или поне без неговото съгласие, защото няма как да го дам.
Много може да се говори по този въпрос, но за некоректност и дума не може да става, защото никога не съм излъгала, нито собственик, нито наемател, просто пускам цената без коментар!
А и нещо друго, поне според мен, ние сме на пазара освен да посредничим, но и да консултираме клиентите относно цените в момента. Нали се сещаш, че ако не кажеш на собственик, който е давал през 2008г. апартамента си под наем за 500Е, сега няма как да го даде или ти какво ще си пускаш обявата и ще се чудиш защо никой не се обажда, а собственика ще си казва, ей, че загубена брокерка не може един апартамент да даде.
Пак ти казвам обаче, това не е 100% от случаите, просто част от работата.
И наистина последно, никога не съм имала проблем с наемодателите, относно цени, напротив, колкото по-бързо се реализира даден имот, толкова са по-доволни и после стават на абонамент при мен. А колкото до защита на интересите, каква по-добра защита от това да намериш наематели за цената която той иска, а не имота му да седи празен и да се чуди какво става.
Сега друг е и въпроса, че когато цената е по-ниска, съответно и моята комисионна е по-ниска, но за мен важното е клиента да остане доволен.



Тема Re: Казус, интересен за колеги и клиентинови [re: npubem]  
Автор arrvv (стихия)
Публикувано08.08.11 12:08



Преговори - да, но пазарлъци, някак не ми допадат
---
Някой ще ми обяснили разликата между тия двете?
А "коментар" нещо трето ли е?
---------------------------------------------
За теб няма ли разлика? Коментар /говоря, аз как разбирам нещата/ е, когато заведеш клиент на 300Е, а собственика определя цена от 250Е и дотам нещата приключват.
Пазарлъци е, когато се завърже спор... собственика иска 250Е, клиента дава 230Е, после собственика предложи 240.. никой не отстъпва и накрая след доста разправии се вземе на 240Е
------------------------------------------------------------------
Иначе съм на мнението, че клиентът е в правото си да иска коректно
да се обяви цената. Това, че е склонен на отстъпка и е споделил това
с брокера си е доверие. С него не бива да се злоупотребява
-----------------------------------------------------------------------
Абе, хора, аз ли неправилно пиша или вие не ме четете... Разликата от 50Е отива за коментар, той си е решил, че ще го даде на 250. Просто е чул, че сега цените се коментират и за да не трябва да сваля от тези 250Е, иска да се пусне на 300Е. Имота ще се даде за 250Е, защото това е желанието на клиента. Въобще не говорим за случая "Пусни го на 300Е, пък ще видим, в краен случай ще свалим на 250Е"
Не случайно дадох пример в другата тема, че имам имот за 250лв., собственика не иска да свали и стотинка и затова си го давам вече 6-ти месец. НО ТОВА Е НЕГОВОТО ЖЕЛАНИЕ и аз нямам право да определям цена, нито да свалям, нито да вдигам за да има коментар.
Сега и на теб ти го казвам, специално при нас в НИ всеки случай си е индивидуалност, т.е. няма определени принципи, защото клиентите са различни. Но мога да ти кажа само, че клиента остава изключително доволен, когато реализираш имота му, когато седнеш поговориш, покажеш средни цени на имотите в района и заедно определите цена, която е конкурентна на пазара.
Специално аз, никога не приемам оферти с доста завишена цена, първо защото няма как да се даде или продаде и второ аз не мога да извърша нужната услуга, към човека който иска да ме наеме, просто пазара диктува цените и аз съм безсилна да продам или отдам нещо, което е доста надценено



Тема Re: Казус, интересен за колеги и клиентинови [re: arrvv]  
Автор yниKaлнa (Заядливка)
Публикувано08.08.11 13:08



Арви, за трети път не ми отговаряш на въпроса - сигурна ли си, че ако го рекламираш на 300, КАКТО ТОЙ ИЗРИЧНО ТИ Е КАЗАЛ, е било невъзможно да се появи някой и да го вземе за 260, 270, 280, 290, 300 ЕВРО И АКО СИ СИГУРНА - ОТКЪДЕ?

Приличен отговор на този въпрос прави всички останали приказки излишни. Защото човекът ОЧЕВИДНО е поискал да го обявиш на 300 с намерение да прави коментар, и очевидно 250 му е била най-ниската възможна цена, НО за мен също е очевидно, че е нямало да се разсърди, ако беше се наложило да направи коментар от 10, 20 или 30 евро, а не НАПРАВО 50, което ТИ ГО ЗАДЪЛЖАВАШ с офертата си.

Нищо лично - честно. Въпросът е принципен. Просто за мен това е неуважение към клиент.

"""Винаги има поне още една гледна точка... """

Редактирано от yниKaлнa на 08.08.11 14:16.



Тема Re: Казус, интересен за колеги и клиенти [re: yниKaлнa]  
Автор arrvv (стихия)
Публикувано08.08.11 13:26



И още едно допълнение, ако може...
Сега, собственика обявява висок наем, който в момента е неконкурентен на пазара. После започва да сваля, според теб това не е ли антиреклама на имота и няма ли тези, които търсят да изчакат, защото може да падне и още. Аз винаги съм била за точните цени на наемите и продажбите, ето пример от вчера, ходих да снимам един етаж от къща, собственика ми е приятел и съсед, значи той тръгна от 65000Е, но може да смъкне до 55000Е, едва го навих в реклама да е 60000Е. Е, я кажи след като си е определил, че етажа му струва 55000Е, на кому са нужни тези 5000Е отгоре и пак дежурната реплика... да има за коментар. Затова клиентите в момента казват, че цените се коментират в порядъка на 10%.



Тема Re: Казус, интересен за колеги и клиентинови [re: arrvv]  
Автор yниKaлнa (Заядливка)
Публикувано08.08.11 13:36



ВСЕ ПАК няма ли да ми отговориш на въпроса? Май изобщо не четеш какво ти пиша. Ако на това му викаш "конструктивен спор"...

Арви, всичките тези купища съображения и тактики трябва да ги обясниш на наемодателя ПРЕДВАРИТЕЛНО, когато разговаряте за цената. ВЯРВАМ, че си го направила. Ако ВЪПРЕКИ всичко той ПОЖЕЛАЕ да го обявиш на 300 - според мен - НЯМАШ ДРУГ ПОЛЕЗЕН ХОД, освен да го направиш. Всичко друго може да се нарече всякак (ще се въздържа от други епитети, приемливите като "некоректност" и "неуважение" ти ги написах в миналите постове.)

"""Винаги има поне още една гледна точка... """

Редактирано от yниKaлнa на 08.08.11 13:37.



Тема Re: Казус, интересен за колеги и клиентинови [re: npubem]  
Автор yниKaлнa (Заядливка)
Публикувано08.08.11 13:44



Честно казано - аз не намирам никаква разлика между трите понятия - преговори, пазарлъци или коментиране на цена. Всичкото е все - разговори между продавач и купувач с цел да се разберат за цената. С други думи - сядат продавача и купувача и почват да се надлъгват...

. Другото е въпрос на терминология.

"""Винаги има поне още една гледна точка... """

Редактирано от yниKaлнa на 08.08.11 14:08.



Тема Re: Казус, интересен за колеги и клиентинови [re: arrvv]  
Автор npubem (:-)
Публикувано08.08.11 14:51



Не знам коя е "другата тема", аз прочетох тази. Аргументите ти не ги
споделям. Сигурно щото е понеделник и съм опък.

...при нас в НИ всеки случай си е индивидуалност, т.е. няма определени принципи...
Създайте си ред, що за пасмина сте без принципи? Клиентите са различни,
те няма да ви регулират. Във вашите ръце е.

Специално аз, никога не приемам оферти с доста завишена цена
Това е честен подход. Не мога да продам това на тази цена - точка.
Останалите сценки и импровизации са ми чужди.

Може да ми е професионална деформация, но при мен всичко
трябва да отговаря на заданието. Няма място за компромис.

Абе кво ли ви се меся в темата - то вие дето сте от една страна
не можете да се разберете, какво остава за тия от другата.

Желая ви хубава лятна седмица!

Опит е името, с което хората наричат грешките си. О.Уайлд


Тема Re: Казус, интересен за колеги и клиентинови [re: npubem]  
Автор yниKaлнa (Заядливка)
Публикувано08.08.11 16:15



Абе кво ли ви се меся в темата

Е как да не се месиш - всички желаещи да се намесят бяха специално поканени!



Арви е права в едно - клиентите са изключително различни като хора и много често е доста трудно да спазваш строгите принципи, които отстояваме на хартия. В противен случай - "Агенции - бол, ще отида при друга", а "другата" може точно в този момент да е "гладна" и ще обещае небето и земята, само и само да получи оферта...

Пример? Работиш с единия съсобственик, рекламираш най-принципно цената, която той ти е дал, имайки уверението, че и другия е на същото мнение, изведнъж се оказва, че другият е дал на близка своя агенция доста по-ниска цена... ако хванеш офертата в ефира - добре, ама ако не я хванеш - така и лапаш мухите заради неразбирателството на двамата съсобственици (единият от които е в чужбина и няма как да контактуваш директно с него), и току-виж сделката я направила конкурентната агенция, докато ти се правиш на коректен...



"""Винаги има поне още една гледна точка... """

Редактирано от yниKaлнa на 08.08.11 16:19.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.