Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:37 22.05.24 
Взаимопомощ
   >> Недвижими имоти
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Незаконен етаж от къща  
Автор ymcmb1@mail.bg (непознат )
Публикувано29.07.11 12:41



Здравейте на всички от форума.Моля ако някой от вас се сблъсквал с подобен проблем да ми помогне или човек който е наясно с такива случаи да ме посъветва как да постъпя.Случая е следния
Собсвеник съм на имот+къща която е построена в периода 1977г.-1979г. (законно построена) и има всички документи.През 1991г. с разрешение за строеж на пристройка към къщата са построени един сутерен и един етаж над него за които имам документи и скици.Проблема е следния във времето са построени още два етажа на въпросната пристройка за които нямам никакви документи и разешение за строеж.Въпроса ми е как сега да успея да ги узаконя или до колкото съм запознат немогът да се узаконят а да се извади документ за удостоверение за търпимост.Към кого мога да се обърна за консултация и какви са рисковете общината да ми откаже такъв документ и ако ми откаже какво следва.Предварително благодаря на всеки който ми даде някакъв съвет как да постъпя



Тема Re: Незаконен етаж от къщанови [re: ymcmb1@mail.bg]  
Автор npubem (:-)
Публикувано29.07.11 14:52



Отделните казуси за обявяване на един строеж за търпим са
изброени в §16 от преходните разпоредби на ЗУТ.
Съветът ми е да се консултирате с архитект с опит в общинска
администрация (главен архитект или бивш такъв) и адвокат.
Особеният текст в този параграф е:
...са били допустими по действащите подробни градоустройствени планове и по правилата и нормативите, действали по време на извършването им или съгласно този закон...
Да се докаже това не е от компетенциите на собственика.
Желая ви успех!

Опит е името, с което хората наричат грешките си. О.Уайлд


Тема Re: Незаконен етаж от къщанови [re: npubem]  
Автор ymcmb (непознат)
Публикувано29.07.11 16:23



Благодаря за бързия отговор.Имам следните притеснения.Понеже къщата е мое наследство и не сам предполага че 20 години го е имало тоя проблем има ли вариант да ми бъде отказан такъв документ за търпимост и какви са критериите за издаване на такъв документ.Притесняваме понеже 20 години не е имало проблем да не стане така че аз сам да се прекарам ако евентуално ми се откаже документа да излезе заповед за събаряне.Освен архитект чувал съм че хора които се занимават с строителен надзор може да помогнат за издаването на такъв документ.



Тема Re: Незаконен етаж от къщанови [re: ymcmb]  
Автор npubem (:-)
Публикувано29.07.11 16:57



има ли вариант да ми бъде отказан такъв документ
Да, има.

какви са критериите за издаване на такъв документ
Описани са в ЗУТ, там, където ви посочих в предишния пост. Добре е
заедно с документите, които притежавате да се посъветвате със
специалист дали отговаряте на тях (отстояния, етажност и др.)

...да не стане така че аз сам да се прекарам ако евентуално ми се откаже документа...
Да, възможно е. Затова не прибързвайте преди компетентен съвет.
(виртуалните съвети по форумите да не се вземат за чиста монета)

чувал съм че хора които се занимават с строителен надзор може да помогнат за издаването на такъв документ
Да, могат. Всъщност фирмите занимаващи се с надзор имат в
състава си и архитекти, и други специалисти...

Опит е името, с което хората наричат грешките си. О.Уайлд


Тема Re: Незаконен етаж от къщанови [re: npubem]  
Автор ymcmb (непознат)
Публикувано29.07.11 18:25



Имаш предвид че ако не пречи на някой и отговаря на норми не би имало проблем така те разбирам аз.Къщата по нищо не се различава от всички къщи в района.Не говоря за някоя селска пред разпад къща имам предвид масивна постройка тип вила 3 етажа с 150кв.м на етаж с пристройка един сутерен и три етажа над него като всеки е около 150 кв.м не по-висока от всяка друга къща в района.Разположена на допустимо разстояние от съседите строена по всички нормални изисквания,дето се вика сега ако питам може ли да я построя няма да има проблем но тогава никой не е предполагал че ще се олеем толкова.Когато взимахме разрешително мислихме само два етажа след година две пак вземахме да построим още два и сега си чукам главата аз.Благодаря за помоща.В съвсем скоро време ще се ориентирам към както ти каза някои архитект или фирма за строителен надзор.



Тема Re: Незаконен етаж от къщанови [re: ymcmb]  
Автор npubem (:-)
Публикувано29.07.11 21:01



Имаш предвид че ако не пречи на някой и отговаря на норми не би имало проблем така те разбирам аз

Не, това е, което на теб ти се иска.

Опит е името, с което хората наричат грешките си. О.Уайлд



Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.