Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:35 15.05.24 
Взаимопомощ
   >> Недвижими имоти
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
Тема Наем 2 (мод)нови  
Автор Ha живo (§ 22)
Публикувано09.06.11 20:39



Понеже първата тема пак бе тотално оспамена от една брокерка с розов ник, отварям нова, като продължение.

Закачам се за едно мнение на arrvv:
Аз, хал хабер си нямам от наемите в чужбина, първо защото не съм излизала от България и второ защото не ми се е налагало да се натъкна на тях. Достатъчни са ми тукашните батаци...







Би ли споделила от своя опит:
Какви са тия тукашни батаци?
Как да ги предугадим?
Как да се измъкнем от тях?
И всичко друго, което сметнеш за полезно за наемателите и наемодателите в БГ.


Започни с това:
Ако цената се вдигне, собственика прекратява договора, ако падне наемателите се изнасят и отиват на по-евтино.


Хич, ама наистина ХИЧ, не съм съгласен.
Обясни защо ти - брокерът, мислиш, че това е така.
И защо, според теб, в 99% от наемите в БГ, при "лашкането" на наемните цени, двете страни не предоговарят, а се разделят, пак според теб???
Казала си го недвусмислено, сподели защо.



Тема Re: Наем 2 (мод)нови [re: Ha живo]  
Автор arrvv (стихия)
Публикувано09.06.11 21:11



Винаги, ако не си забелязал, изказвам мое мнение.. затова използвам толкова често АЗ
Какви са тия тукашни батаци?
Ми, да ти кажа доста са, но само с две изречения не мога да ти отговоря, надявам се, ако темата се развие нормално по-нататък да ги изброя. Сега само мога да кажа, че има огромни неодумици относно цена и предлагани жилища. Цена висока, мебели и за битака не стават. Недоумици и в договорите. Не може да си наемаш апартамент, реално за един месец...
Как да ги предугадим?
обикновено са видими, стига да можеш да виждаш...
Обясни защо ти - брокерът, мислиш, че това е така
Веднага ти обяснявам. Договорът по принцип се подписва за една година. Обикновено наемателя може да остане и за две или за три, но само първата година наем не се актуализира, той е фиксиран по договор. Ако през тази една година няма някакво съществено движение на цените, добре, но ако има както по времето на бума, наемодателите или вдигат наема или си търсят нови наематели.
Сега се наблюдава другият вариант, наемите паднаха и много наематели напускат старото си жилище и отиват на по-евтино, ако собственика не иска да преговаря. Обикновено обаче не иска, защото още многооо хора си мислят, че няма срив на цените...
Така стоят нещата по мои наблюдения...
ПП надявам се, наистина сега да се получи диалог, още оттук ти казвам, че няма да търпя епитети и нападки.
ППП може някои отговори да не са достатъчно задълбочени, но ти ми зададе доста въпроси, а аз не искам да пиша безкрайно дълги постове. Дай да разнищим проблемите постепенно...



Тема Re: Наем 2 (мод)нови [re: Ha живo]  
Автор yниKaлнa (Заядливка)
Публикувано09.06.11 21:20



Сори, бях го написала и затова го копирам и тук. С надеждата, че няма да го сметнеш за оспамване, защото ти сам ми поиска мнението преди дни.
--------------------------------------------------------------------------------------

Не знам защо изтри поста си-въпрос към Арви, но го прочетох преди това. И тъй като, още преди да се разгори холандско-швейцарският конфликт , в един твой пост към мен ти много любезно беше заявил следното:

"Прекаляваш!
За Швейцария си говори каквото искаш, ама би ли обяснила защо смяташ, че в България те изхвърлят на улицата "ей така".
Колко такива случки знаеш?! А за колко безпроблемни наема знаеш??
Хайде сега сметни съотношение - проблемни/безпроблемни наеми, ако изобщо имаш база за сравнение! "

И понеже оттогава досега няколкократно се опитваш да вмъкнеш тази тема между международните взаимоотношения , и понеже това беше и въпросът към Арви - аз пък ще ти напиша НАКРАТКО моето мнение и наблюдения.

(Като преди това се застраховам - НЯМА ДА ДАВАМ НИТО ЛИНКОВЕ, НИТО ТЕЛЕФОННИ НОМЕРА НА МОИ КЛИЕНТИ ЗА ПОТВЪРЖДЕНИЕ, НИТО КАКВИТО И ДА БИЛИ ДРУГИ ДОКАЗАТЕЛСТВА за това което ще напиша. Ще трябва да се задоволиш само с думите ми!)

Също правя уговорката, че ВСЯКО НЕЩО, КОЕТО ЩЕ НАПИША, Е ИСТИНСКА СЛУЧКА, НА КОЯТО СЪМ БИЛА СВИДЕТЕЛ ИЛИ КАТО БРОКЕР, ИЛИ КАТО СЪСЕД И ПРИЯТЕЛ.

Признавам, че не съм МНОГО АКТИВЕН работник в наемната сфера. Но със сигурност мога да кажа, че поне 70% от наемите са съпроводени с ПРОБЛЕМИ.

Потърпевши наематели -
----Изваждат ги преждевременно, защото имотът е потрябвал на наемодателя за нещо друго
-----Предлагат им по-висок наем и ако не се съгласят - ги изваждат (това се случва по-често с магазини)
------Изваждат ги, защото междувременно са решили да продадат имота, като междувременно най-любезно ги молят да осигурят достъп за огледи (наемателите в някои случаи се съгласяват да сътрудничат, защото са мили хора, или защото се надяват жилището да не се продаде и така те да не си изгубят квартирата, или защото се надяват новият собственик да ги остави като наематели, което се случва доволно често. Междувременно, колкото и да са "мили" - правят всичко възможно тактично да наблегнат пред евентуалния купувач на дефектите на жилището, ако собственикът не присъства на огледа, но това вече попада в проблемите на наемодателя)

Потърпевши НАЕМОДАТЕЛИ
------Наемателят започва да закъснява с наема още от третия месец и продължава така чак докато наемодателят не вземе някакви крути мерки (които в нашето законодателство са просто нулеви, защото, доколкото знам, дори и договорът да е изряден с всичките му неустойки и последствия - ако наемателят не го спазва - наемодателят няма право да го извади насилствено, защото това се смята за самоуправство. Трябва да се чакат законови мерки, а те могат да се проточат с години. (Тук ти със сигурност можеш да бъдеш по-изчерпателен и точен)
-----Наемателят си излиза без предупреждение и оставя много неплатени сметки (преди телефоните бяха бич, но сега, откак сме джи-ес-емирани - стационарни телефони почти няма в квартирите) В някои случаи отмъква и ключовете и наемодателят е принуден да чупи вратата (това го играя в момента - имам такъв обект, с изкъртена метална врата по тази причина)
------Като изключение, но все пак факт ще отбележа случка с наемодател в Разсадника, при който вратата на жилището беше взривена и помля доста луксозен ремонт и обзавеждане. Момчето се оказало малко нещо мафиотче... а договорът подписаха родителите му, които изглеждаха доста прилични хора...
------Наемателят си спазва всички клаузи, но прави апартаментът на ИСТИНСКА КОЧИНА!! (И това го видях миналата седмица, най-прясно. Колеги, може и да сте били на оглед на едно жилище на Дондуков до Раковски, което беше направо полуразрушено, с подути от текла от банята вода стени, потрошени прозорци и дограми, слоеве мазнина по пода на кухнята... дори знам коя публична личност го е ползвала до скоро, но понеже е покойник - няма да го назова)


Отбелязах ДРАСТИЧНИ случаи. Наедро мога да кажа с чиста съвест, че ПОВЕЧЕТО от субектите на наемите и от двете страни СА НЕДОВОЛНИ.

Напълно съм съгласна, че в по-голямата част от случаите проблемите се създават поради манталитета на хората, тоест - са въпрос на възпитание, коректност и пр. Но голяма роля играят и наложилите се правила в тази сфера. Тоест - дори и да се опиташ да подпишеш по-различен и обвързващ договор - след като другата страна знае, че той е необичаен - нищо няма да й попречи да си потърси друг обект, където "договорните" отношения (устни или писмени) повече го устройват.

Сега последна уговорка - това далеч не е всичко, което мога да напиша по въпроса и нека никой не ме обвинява, че НЕ СЪМ ИЗЧЕРПИЛА ВСИЧКО ИЛИ НАРОЧНО СЪМ СКРИЛА ИЛИ ПРЕИНАЧИЛА НЕЩО.

"""Винаги има поне още една гледна точка... """

"""Винаги има поне още една гледна точка... """


Тема Re:и аз тук........ [re: Ha живo]  
Автор svestna (понякога)
Публикувано09.06.11 22:42



Малко да се понамеся и аз, заради синичкото

, не че е нещо важно де .

Обаче, страшно ме чопли да питам дамите в чужбина, пък и Мода, имат ли си такова чудо, като тук: едната стая за хазайката, другата за наемателя, с общо ползване на кухня и баня. ......... дългосрочно, мебелирана стая ...........

Сетих се за този вариант, че не сме го обсъждали .....

То, може и още варианти да обсъдим, но трябва да има OFF пред MOD контрола




Тема Re:и аз тук........ [re: svestna]  
Автор Deern (ღ)
Публикувано09.06.11 22:57



Да, има, но не е задължително собственика да живее с наемателите.
Това е опция за студенти или хора с малко доходи. ( гугелни Wohngemeinschaften)

p.s. А тия договори за които пишете, от къде са? Кое не им е точното?





Тема Re:и аз тук........ [re: Deern]  
Автор svestna (понякога)
Публикувано09.06.11 23:00



Винаги съм смятала, че това, да живееш с хази, си е наше чудо



Не ви разбрах, за кои договори говорите?!

Благодаря за Wohngemeinschaften .

Редактирано от svestna на 09.06.11 23:08.



Тема Re:и аз тук........ [re: svestna]  
Автор Deern (ღ)
Публикувано09.06.11 23:10



За договорите за наем. Какво им е? Кой ги съчинява? И какви всъщност са условията?


п.п. Много рядко собственика на сградата живее с наемателите ( в различни жилища).
Аз в момента имам хаусмайстера на долния етаж, но той не е собственика, а е човек, който има градинарска фирма и прави ремонти и сглобява кухни например.

(сглоби кухнята на сестра ми, която живее на няколко километра от тук, така че е доста практично, защото за подобни занаятчии се чака на опашка. Но пък е тъпо като живее толкова наблизо, добре че не правя партита

)



Тема Re:и аз тук........ [re: svestna]  
Автор arrvv (стихия)
Публикувано09.06.11 23:22



Моля, моля.. това се казва стая под наем. Обикновено е или хазайн, или хазайка, на около 150 години с леки проблеми, в смисъл без собствен живот и обикновено само чакат наемателя да се прибере и се започва с разбор на деня...


Но аз имах случай, дори се стигна до брак с един такъв самотен наемател с една самотна хазайка...



Тема Re:и аз тук........ [re: Deern]  
Автор svestna (понякога)
Публикувано09.06.11 23:25



Гугъла ги съчинява

...... щегувам се

Уточняват се правата, задълженията и финансовите взаимоотношения между двете страни. Понякога, въпреки посочените неустойки, някоя от страните си позволява да бъде некоректна. Неустойките са обвързани със стойността на наема. Не мога да твърдя, дали неустойките са си само на договор или се изплащат от неизправната страна. Нямам наблюдение кой е по-некоректен - наемателя или наемодателя.



Тема Хехехе това са рисковете [re: arrvv]  
Автор Deern (ღ)
Публикувано09.06.11 23:29



Преди малко гуугелнах ВГ, защото писах сърчваната дума, без да съм пробвала и попаднах на една колекция от такива съжителства.



И гледам една от бележките:

"Ти видя как изглеждам сутрин, преди да можех да отидя до банята/ Има само едно решение: сега ще трябва да те УБИЯ!
написано от Юлия
НЕ ПРАВИ ГЛУПОСТИ!"

п.п. Значи не съм само аз сутришен муфел в дъждовно време






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.