Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:31 02.06.24 
Взаимопомощ
   >> Недвижими имоти
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема ОФФ: Моля за малко помощ с една задачканови  
Автор OgnenDemon ()
Публикувано25.04.11 08:00



Здравейте,

ЗАДАЧКА-ЗАКАЧКА



Проблемът е следния:

Последните дни се чудя как преживяват обикновените БГ-семейства с ниски доходи (на всички ни е ясно че са на ръба, просто искам да видя цифри). За целта се опитвам да съставя бегъл домакински бюджет, само с най-важните неща, приблизителни сметки.

Сега започвам и молбата ми е да помогнете с довършването.

Забележка:
Предполагам тази тема е повече за клуба на счетоводителите, но предпочитам да я пусна тук, тъй като ми харесват исказванията на хората тук. Почетканите да се изтупат


СЦЕНАРИЙ:

Семейство от 2ма души, без деца, без други живущи в жилището. Период: 1 ЗИМЕН (отопляем) месец от 31 дни от зима 2010-2011 (демек тази зима). Местоживеене: град София, нека е някой съвсем краен квартал, за да свалим от наема. Съответно нямат собствено жилище, живеят под наем. Нямат кола, ползват градския транспорт. И двамата работят на минималната работна заплата за страната. И двамата използват мобилни телефони на договор към мобилен оператор. За отоплението: радиаторите в жилището са стандартни от тези, които са поставени при строежа, съответно стари, но работещи. Имат винтили и топломери. Винтилите са на нула, за да спестят разходи, рядко пускат само единия радиатор, в спалнята вечер и то не на пълна мощност. По принцип предпочитат духалка, която също пускат рядко през деня, само вечер след работа (след 19:00 часа). За жилището знаем че има стари електроуреди, съответно повдигат сметката за ток, но нашето семейство не може да си позволи нови от клас А. Нека са наели обзаведено жилище. И двамата са непушачи. НЯМАТ други приходи освен собствените си заплати.

За жилището нека приемем две ситуации (съответно ще смятаме тук с 2 различни цени, че ми е интересно):

(1.) Живеят в една стая под наем
(2.) Живеят в едностаен апартамент под наем

В жилището НЯМА консумативи:
- Кабелна ТВ
- Домашен телефон

В жилището ИМА консумативи:
- Ток
- Вода
- Парно
- Интернет

Забележка:
Знам че баланса ще излезе на червено, просто ме интересува какви цифри ще излезнат изобщо. Също така точноста не е 100% нужна. Допускаме малки закръгляния с до макс. 20лв надолу или нагоре, но да се индикират в скоби че се правят и с колко точно и да са редки.


И така започвам, моля поправяйте където бъркам (или надвишил/подценил разходите) и допълвайте, където е празно. Нека всеки да си каже собственото мнение по въпроса. Нямам идея колко вървяха наемите средно последните години, нито на стаите нито цели едностайни - и двете за районите Люлин, Младост, евентуално Надежда (3,5,6) или Обеля-2, така че помагайте. Търси се приемлив нисък наем, така че дори да е друг район, просто дайте някакви цифри, които да са реалистични към момента за наем който би давало семейство с нисък доход. Индикирайте в скоби също така, дали наема който сте посочили е от най-ниските за района или е по-скоро към средните.

ПРИХОДИ:

МРЗ умножено по 2, за двамата. Сега гледах че МРЗ в момента е 240лв. Ок обаче бруто. Нето четох излизало закръглено нагоре с малко към 190лв. Умножено по 2 = 380лв,
Така че

ОБЩО ПРИХОДИ: 380лв за двамата за този месец.

РАЗХОДИ:
(Умишлено НЯМА да включим всичко от реалния живот, искам само най-важните)
(Тъй като ще смятаме с 2 различни наема, според сценарийте, накрая ще смятаме 2 отделни "ОБЩО" за всички разходи)

Консумативи-жилище:

Наем (1.): ???лв.
Наем (2.): ???лв.
Ток: 30лв
Вода: 20лв (не съм сигурен)
Парно: ???лв (идея нямам, моля съобразете се със детайлите от сценария)
Интернет: 30лв (и тук не съм 100% сигурен, но мисля така беше)

Транспортни разходи:

Карти за градски транспорт тип 1м за всички линии: 50лв х2 = 100лв за двамата
(едва ли биха си купили карти, но нека сметнем с тези цифри сега)

Лични разходи:

Мобилен телефон: 30лв х2 = 60лв за двамата (не съм сигурен дали 30лв биха стигнали)
Храна: ???лв (никаква идея)

ОБЩО РАЗХОДИ (1.): ???лв
ОБЩО РАЗХОДИ (2.): ???лв

Само тези разходи искам да сметна. Нека оставим всичко друго засега. За храната нямам никаква идея как би станало.

Опитвах тази формула, но не съм сигурен дали е реалистична:

Обяд от 5лв на човек, за такова семейство би бил леко скъпичък. Следователно сваляме на 4лв. Закуска мисля 2лв и вечеря 3лв. Получаваме 9лв храна на ден за 1 човек. Понеже са двама, умножаваме по 2 == 18лв дневно храна за двама. Имаме месец с 31дни, умножаваме по 31 == 558лв. Не става хм. Май съм надценил. Я пак:

Формула: ( ( Закуска + Обяд + Вечера ) х2 ) х31 == х

Данни:
Зак: 1лв, Об: 3лв, Вч: 2лв == 372лв общо за двама за месеца
(май така по-става, поправяйте ако има нужда)


И така: Помагайте, особено ако имате познати на МРЗ от София, питайте ги по колко харчат за храна и колко биха им излезнали сметките по жилището според сценария. Искам да видя накрая баланса с точно колко ще излезне на червено. Макар че като гледам само с храната са на 8лв остатък за месеца, според моите сметки, но нямам идея доколко са верни.

На всички - мерси!



Тема Re: ОФФ: Моля за малко помощ с една задачканови [re: OgnenDemon]  
Автор yниKaлнa (Заядливка)
Публикувано25.04.11 08:50



Здравей, любимецо мой!



Може би в някакъв по-послешен момент бих се замислила над детайлите във въпроса ти и бих се опитала да ти отговоря. Но в днешния точно ден ще ти напиша само следното.

Аз също съм си задавала тези въпроси. Аритметически. И не съм намирала отговор. Това само по себе си значи, че НИЩО ОТ ИЗХОДНИТЕ УСЛОВИЯ НЕ Е ВЯРНО.

Има две Българии. Едната е в статистиките и медиите, другата е реалната.

РазходИ се ЦЕЛОГОДИШНО в големите търговски вериги. В НИТО ЕДИН МОМЕНТ няма да пазаруваш БЕЗ ОПАШКА от хора с пълни колички. Заведенията - все пълни. С изключение на скитниците, които ровят по кофите (от където, доколкото подразбрах, се обличат и се хранят ) - не съм чула някой друг да е умрял от глад. Пенсионерите, които непрекъснато се оплакват, че пенсиите им са ниски - при фалшиво обаждане от телефонни измамници изведнъж изваждат между 2 и 10 000 лева (понякога и повече) и ги носят бързо на измамниците. Същите тези пенсионери с ниските пенсии, ОТКАЗВАТ да гледат дете за по-малко от 500 лева месечно. Бензинът все скъп - а трафикът в големите градове от ден на ден става все по-невъзможен.

Мога да пиша в този дух до утре. И В НИКАКЪВ СЛУЧАЙ не търси (ти или някой друг) цинизъм в думите ми. Аз вече го казах - НИЩО от ситуацията не е такова, каквото го четем по вестниците. И така е открай време - доста преди демокрацията. Имаше дори един ПЕРФЕКТЕН виц за българския феномен, за жалост - не го помня, дано някой се сети...

Всеки в България си намира някакъв начин да се оправя. Или поне - 90% от българите. А 50% от тези 90% СЕ ОПРАВЯТ ДОСТА ПРИЛИЧНО.

Да не говорим за тези 20 % от 90-те, които се оправят МИЛИОННО отлично. Че и милиардно.

"""Винаги има поне още една гледна точка... """

Тема Re: ОФФ: Моля за малко помощ с една задачканови [re: OgnenDemon]  
Автор arrvv (стихия)
Публикувано25.04.11 11:28



Задачата ти, е практически нерешима...

, защото няма как с 380лв. да преживеят месеца двама човека и то под наем. По 10 лв. за храна на ден 30дни по 10лв. са 300лв. По лев на ден джобни за деня се падат по 2лв. т.е. 30 дни по 2лв. са 60лв. Станаха 360лв. Значи останаха едни 20лв. за месец, с които да ти плащаш консумативи, телефони, наем, дрехи, карти за градския транспорт и гориво и т.н.
Както и Уни ти каза, ние сме страната на Ъбсурдите... минимална заплата е 240 лв., а ела да видиш трафика, ела да видиш, как се пазарува в големите магазини, и ела да видиш как агнешкото по магазините стигна 20 лв./кг., по Великден.
Да не говорим за социалните помощи /аз съм твърдо против тях/... не може ли, вместо социални помощи, да се създават по-добри условия за бизнес, да се отварят работни места, да накарат хората да работят, защото поне моето мнение е, че българина не е научен да работи. Този социализъм и комунизъм проми на много хора мозъците и те са свикнали да получават без да дават или пък да си кютат на една заплатка, да се мъчат, да подправят документи за соц. помощ, но не и да се замислят какво да направят та да изкарат пари...
Но това е мое мнение...
А иначе за да живееш нормално в България /под наем/, ти трябват поне едно 2000лв. доход на месец, говоря за семейство с едно или две деца.

Лъжата е винаги сложна, превзета и многословна.

Редактирано от arrvv на 25.04.11 14:34.



Тема Аз пак моля за помощ. Този път дайте сериозно [re: arrvv]  
Автор OgnenDemon ()
Публикувано25.04.11 16:44



Ееее ще се пляскаме. По-точно аз ще пляскам, гответе дупе.

Отличничките веднага отговориха, но не с каквото се искаше в задачата.

ОБАЧЕ:

Аз съм НАПИСАЛ, че ми е ясно че без допълнителни доходи, било заемчета оттук-оттам или друго или спестявания, семейството няма да издържи. Аз искам просто да тествам този сценарий - с доход само техните заплати ТОЧНО с колко ще излезнат на червено.

Така че задачката не беше да ми кажете че е невъзможно, но те го правят, а да помогнете с цифрите - дайте да попълним неизвестните в уравнението моля и да видим какво ще стане накрая.

<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от OgnenDemon на 25.04.11 16:46.</EM></FONT></P>

Редактирано от OgnenDemon на 25.04.11 16:47.



Тема Re: Аз пак моля за помощ. Този път дайте сериознонови [re: OgnenDemon]  
Автор yниKaлнa (Заядливка)
Публикувано25.04.11 16:51



Ами тя, арви, ти го каза. Смятай цялата разлика от 2000 лв и твоя, посочен като "реален", доход - за цифра "на червено".

Дали ще ми отговориш защо се задълбочаваш в една задачка, която е напълно нереална? Базирана на едно понятие "минимална работна заплата", което на всички е ясно, че се ползва единствено за база при изчисленията на разни данъци и такси? Какъв ти е смисълът, с други думи, да получиш някаква цифра "на червено", която ще е точно толкова нереална, колкото и изходните ти данни? Просто любопитствам...

"""Винаги има поне още една гледна точка... """


Тема Re: Аз пак моля за помощ. Този път дайте сериознонови [re: OgnenDemon]  
Автор arrvv (стихия)
Публикувано25.04.11 17:46



уфффф... щом трябва ще се пляскаме...

...
добре, ето ти разбивката...
наем на жилище: 250лв. /това в Люлин, Обеля, крайни квартали или пък някое ателие или таван 30кв.м./
Ток /приемаме, че отпоплението е на ток, ще дам средна
цена за да няма зима - лято/- 60лв.
Вода - около 20лв.
Телефон и интернет - 30лв.
Кабелна телевизия - 20лв.
До тук излезе 380лв. - т.е. изчерпахме заплатата.
Сега започваме с друтого:
храна слагаме по 10лв. на човек - 300лв.
гориво за колата - по 10лв. на ден- 300лв. /като приемаме, че няма да се ползва градски транспорт, а двамата ще ходят с колата на работа/
Джобни за деня по 10 лв. за двамата- 300лв.
Ако пушат.. не ми се мисли...
Други разходи да кажем 50лв.
и какво стана, още 950лв. + 380лв. = 1330лв., но това при условие, че няма деца.. с децата е друго...
Значи разликата е около има - няма 1000лв.
И това при условие, че няма кредити...
Сега доволен ли си...
... ей, подвеждаш ме, да правя разбивки, които са леко казано неточни.. защото поне лично аз, не познавам семейство, при което и двамата да са с минимален месечен доход.....

Лъжата е винаги сложна, превзета и многословна.

Тема Re: Аз пак моля за помощ. Този път дайте сериознонови [re: arrvv]  
Автор OgnenDemon ()
Публикувано25.04.11 18:14



Мерси Арви. Това исках.

А това 250лв наем - за едностаен ли е? И колко все пак би била една стая наем в същия квартал?

И все пак - парното при така посоченото условие колко би излязло? Аз при същия начин на ползване но 3стаен с 4 радиатора (казахме ползваме само 1 и то вечер и то не на пълна мощност) имах 120-130лв за зима 2009-2010. За едностаен аз мисля 100лв.

Незнам обаче защо ви е проблем да се придържате към дадено условие. Като сте решавали задачи по математика навремето при условие "тръгнали две коли от точка А до точка Б" едва ли сте отговаряли "мен гаджето ще ме вози с мотор". Паднала е дисциплината. Ще се наказваме. Гледам Арви прояви ентусиазъм - почвам да я харесвам повече



Както и да е. На този въпрос не искам отговори. Искам цифри по задачата и от други хора.

Мерси.



Тема Re: Аз пак моля за помощ. Този път дайте сериознонови [re: OgnenDemon]  
Автор arrvv (стихия)
Публикувано25.04.11 18:22



Гледам Арви прояви ентусиазъм - почвам да я харесвам повече
------------------------------------
взаимо е.. Ше знаеш...


Уффф остави ги тази стаи... там има съжителство... а попаднеш ли на някоя баба или дядо, които са леко казано болни и недоволни, ще ти се съкрати живота.../нямам нищо против старите хора, но го казвам от опит, една баба която забравяше, караше едно момченце всеки ден да плаща наема...просто разликата в поколенията, има страхотни последици/

Лъжата е винаги сложна, превзета и многословна.

Тема Re: Аз пак моля за помощ. Този път дайте сериознонови [re: arrvv]  
Автор OgnenDemon ()
Публикувано25.04.11 19:04



Арви ама пак отговаряш встрани от условието - знам какво е наем, живял съм. Нямам против личните коментари, но отговаряйте все пак.

Имах два въпроса към теб:

1. тия 250лв наем дето даде - за едностаен ли са?

2. И в същия район колко ще излезне една стая? 100лв?



Тема Re: Аз пак моля за помощ. Този път дайте сериознонови [re: OgnenDemon]  
Автор arrvv (стихия)
Публикувано25.04.11 19:07



да, за едностаен панел - кухня и стая
стаите в района са около 100-150 лв.
Доволен?

Лъжата е винаги сложна, превзета и многословна.



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.