Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:29 17.05.24 
Взаимопомощ
   >> Недвижими имоти
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
Тема Да се опитаме да си представим...нови  
Автор indepcon/s (Take it easy!)
Публикувано12.04.11 13:19



..че групата от хора, които трябва да "изковат" правилата и законите в сферата на недвижимите имоти, седят зад бюрата си с компютри и четат нашите мнения, и въз основа на тях ще направят генерални заключения.

Съвсем миролюбиво предлагам на купувачи и продавачи, на брокери и адвокати да разяснят на господата, за които хипотетично предположих че съществуват, какви норми, наредби, правила и закони биха искали да напишат, за да се чувстват спокойни тези които купуват или продават имот, съотетно брокери и адвокати, когато работят с купувачи или продавачи.

Нередностите при нотариуси и общини могат също да бъдат взети предвид.

Целта ми е следната: за да не се предъвъвква все едно и също, а съм повече от убедена, че всяка една от изброените по-горе старни учавстващи в недвижимо -имотния процес и се ще много нередности да се премахнат.

Предлагам да ги систиматезираме, като се предържаме повече към фактология, не към емоции:

купувачи/продавачи -закони и наредби за посредници

посредници-закони и наредби за продавачи/купувачи

Изкопай кладенеца, преди да си ожаднял !



Тема Re: Да се опитаме да си представим...нови [re: indepcon/s]  
Автор arrvv (стихия)
Публикувано12.04.11 13:57



Ехеее, знаеш ли колко много неща бих променила...ще започна с няколко, които са ми като трънче и най-много ми тежат.
1. Започвам с ПД - този договор е нож с две остриета.
Положителното е, че там се уточняват всички условия по продажбата, има права и задължения за двете страни и срок. Има и подпис и всеки от двете страни носи отговорност, от това, което подписва. Отрицателната е, че за един имот собственикът може да подпише и 100 предварителни договори, без да се знае за тях. Вярно, че той носи отговорност, но ходи го съди после. Само да подчертая, че аз все още нямам вяра в съдебната система, защото лично съм виждала дела, които се точат с години.
Вариант за изход от положението е: всеки договор да е с нотариална заверка и да се вписва в службата по вписване. Така аз като отида да направя справка, ще мога да разбера, че е имало предходен ПД и оттам нещата вземат съвсем друг обрат. Но това да е задължително, не пожелателно, защото иначе си губи смисъла.
2. АВ - това е такова слабо звено в покупко-продажбата на имоти, че думи нямам. Всички тежести и справки излизат с една седмица назад. Е каква работа ми върши това, на практика никаква. Когато се прави тази справка трябва да обхваща не само деня но и часа, когато е направена справката, тогава може да има някаква полза.
Изход: това незнам, трябва те да се коригират.
3. Плащането на имота. Също е недомислено. Според мен самото плащане трябва да бъде извършено след като новия собственик си получи НА и направи удо за тежести с вписаната продажба, така както го правят банките, отпускат пари при вписана ипотека.
Изход: или блокирани сметки и при показване на удостоверението за тежести с вписана продажба, собственика да си получава парите, или по сметка на нотариуса, или просто да се измисли нещо от този вариант, но парите да се превеждат след вписана продажба. Така ще се избегнат и възбраните и продажбите няколко пъти за един ден и исковите молби...
Бих направила и промяна и при завещанията и даренията. Не може един родител да има две деца, едното да се грижи за него и да го гледа, той да остави завещание, а то да може да се оспори от другото дете. Тази запазена част, създава много главоболие...
Уффф има и още много, ама стана дълго, хайде нататък пак ще се включа...



ПП само, че предупреждавам, в момента, в който в тази тема се започне с агресия и обиди, спирам да пиша или пък мода ме изтрие.

Редактирано от arrvv на 12.04.11 14:01.



Тема Re: Да се опитаме да си представим...нови [re: arrvv]  
Автор yниKaлнa (Заядливка)
Публикувано12.04.11 14:55



Само да вметна, че ако ПД и НА влизат в система, до която достъп имат всички нотариуси, в минутата, в която се подпишат - няма да има нужда от тази превенция със задържането на сумата до вписването на имота. Тоест - когато си СИГУРЕН, че в момента на подписването на ПД (Респективно - НА) няма друг ПД или НА за този имот - вече може да платиш веднага, и да си чакаш на спокойствие вписването на сделката.

В Швейцария въпросът е уреден по друг начин - при подписването на НА купувачът превежда парите НА НОТАРИУСА, който пък ги превежда на продавача в момента, в който всички документални детайли са изчистени. Ама нали това е страната на банките - как да не се погрижат една сделка да мине поне няколко пъти през банка!

(Включвам и комисионата на АНИ, която също се превежда още веднъж - първо е преведена от купувача - включена в цената - 5 или 6%, понякога и повече - в зависимост от кантона, а после се превежда на АНИ... освен в случаите, когато има 2 агенции на клона, тогава комисионата се разделя на двете агенции.)

Присъединявам се към мнението, че ще спра да коментирам при първия пост, който обсъжда лични или професионални и гилдийни качества, използва лош тон, обиди, намеци, ирония и пр.

"""Винаги има поне още една гледна точка... """

Редактирано от yниKaлнa на 12.04.11 16:06.



Тема Re: Да се опитаме да си представим...нови [re: yниKaлнa]  
Автор arrvv (стихия)
Публикувано12.04.11 15:03



Само да вметна, че ако ПД и НА влизат в система, до която достъп имат всички нотариуси, в минутата, в която се подпишат - няма да има нужда от тази превенция със задържането на сумата до вписването на имота. Тоест - когато си СИГУРЕН, че в момента на подписването на ПД (Респективно - НА) няма друг ПД или НА за този имот - вече може да платиш веднага, и да си чакаш на спокойствие вписването на сделката.

----------------------------------------------
Виж, аз искам не устна справка, а писмена, с подпис и печат, ако нотариуса издава такава добре, но само да каже, няма проблем, някак не ме устройва...



Тема Re: Да се опитаме да си представим...нови [re: arrvv]  
Автор yниKaлнa (Заядливка)
Публикувано12.04.11 16:21



Вярвам, че ако системата е устроена както ти казах - в мрежа - всеки нотариус ще може да ти издаде необходимия документ, че в момента на подписването на сделката - тя е ПЪРВА И ЕДИНСТВЕНА за този имот, от последната, която ти е била известна...

Тук да вметна, впрочем, че аз лично (макар и да го предложих, защото така се прави в другите големи градове - Варна и Бургас, доколкото знам), нямам никакво доверие на нищо, което се движи в интернет или в някаква мрежа... Електронно гласуване и пр... Ами те, хакерите, успяха да проникнат в сайтовете на най-големите банки и на някои правителства даже - та няма да сринат някакъв си вот или документи за сделки с имоти...Така че, може би твоят вариант за задържана сума до вписване на сделката чрез специална сметка е най-удачен. Но би трябвало това да е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО, защото докато е само пожелателно - продавачите никак не се навиват...това са за тях допълнителни ядове, ходене по банки няколко пъти, плащане на комисиони на банката...

Редактирано от yниKaлнa на 12.04.11 16:29.



Тема Re: Да се опитаме да си представим... [re: yниKaлнa]  
Автор arrvv (стихия)
Публикувано12.04.11 23:44



И какво стана сега? Само ние двете ли ще си говорим? Къде отидоха всички? Модераторе, защо се скри? На живо, няма ли да вземеш участие, специалисте?

Инди и ти се покри!
ПП Уни, така е пиле, после пак ще излезе, че ние се изказваме, като последна инстанция!



Тема Re: Да се опитаме да си представим... [re: arrvv]  
Автор indepcon/s (Take it easy!)
Публикувано12.04.11 23:48



Хич не съм се покрила, бе жена, досега пусках имейли, а утре съм на родителска среща и си подготвях въпросите кам класната на дъщеря ми.


Аз се включвам винаги по-късно, тук сме с един час назад. Тази вечер ще пиша, за другите незнам къде са

Изкопай кладенеца, преди да си ожаднял !

Редактирано от indepcon/s на 12.04.11 23:54.



Тема Re: Да се опитаме да си представим... [re: indepcon/s]  
Автор arrvv (стихия)
Публикувано12.04.11 23:50



Ми, всички изчезнаха...

..
ПП родителската среща винаги е нещо забавно.. аз поне ги обожавам



Тема Re: Да се опитаме да си представим... [re: arrvv]  
Автор indepcon/s (Take it easy!)
Публикувано12.04.11 23:55



..... ОФФ ...Голямо забавление ще падне, то винаги пада като трябва да говоря на холандски . Егати, оспамихме темата,

макар и късно , но ще пиша тази вечер

Изкопай кладенеца, преди да си ожаднял !

Тема Re: Да се опитаме да си представим... [re: indepcon/s]  
Автор arrvv (стихия)
Публикувано12.04.11 23:58



ми, то без това никой не иска да пише в нея, така че пон еда я напълним... ще чакам да видя, какво ще напишеш..




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.