Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:28 02.07.24 
Взаимопомощ
   >> Недвижими имоти
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | >> (покажи всички)
Тема Да се опитаме да си представим...  
Автор indepcon/s (Take it easy!)
Публикувано12.04.11 13:19



..че групата от хора, които трябва да "изковат" правилата и законите в сферата на недвижимите имоти, седят зад бюрата си с компютри и четат нашите мнения, и въз основа на тях ще направят генерални заключения.

Съвсем миролюбиво предлагам на купувачи и продавачи, на брокери и адвокати да разяснят на господата, за които хипотетично предположих че съществуват, какви норми, наредби, правила и закони биха искали да напишат, за да се чувстват спокойни тези които купуват или продават имот, съотетно брокери и адвокати, когато работят с купувачи или продавачи.

Нередностите при нотариуси и общини могат също да бъдат взети предвид.

Целта ми е следната: за да не се предъвъвква все едно и също, а съм повече от убедена, че всяка една от изброените по-горе старни учавстващи в недвижимо -имотния процес и се ще много нередности да се премахнат.

Предлагам да ги систиматезираме, като се предържаме повече към фактология, не към емоции:

купувачи/продавачи -закони и наредби за посредници

посредници-закони и наредби за продавачи/купувачи

Изкопай кладенеца, преди да си ожаднял !



Тема Re: Да се опитаме да си представим...нови [re: indepcon/s]  
Автор arrvv (стихия)
Публикувано12.04.11 13:57



Ехеее, знаеш ли колко много неща бих променила...ще започна с няколко, които са ми като трънче и най-много ми тежат.
1. Започвам с ПД - този договор е нож с две остриета.
Положителното е, че там се уточняват всички условия по продажбата, има права и задължения за двете страни и срок. Има и подпис и всеки от двете страни носи отговорност, от това, което подписва. Отрицателната е, че за един имот собственикът може да подпише и 100 предварителни договори, без да се знае за тях. Вярно, че той носи отговорност, но ходи го съди после. Само да подчертая, че аз все още нямам вяра в съдебната система, защото лично съм виждала дела, които се точат с години.
Вариант за изход от положението е: всеки договор да е с нотариална заверка и да се вписва в службата по вписване. Така аз като отида да направя справка, ще мога да разбера, че е имало предходен ПД и оттам нещата вземат съвсем друг обрат. Но това да е задължително, не пожелателно, защото иначе си губи смисъла.
2. АВ - това е такова слабо звено в покупко-продажбата на имоти, че думи нямам. Всички тежести и справки излизат с една седмица назад. Е каква работа ми върши това, на практика никаква. Когато се прави тази справка трябва да обхваща не само деня но и часа, когато е направена справката, тогава може да има някаква полза.
Изход: това незнам, трябва те да се коригират.
3. Плащането на имота. Също е недомислено. Според мен самото плащане трябва да бъде извършено след като новия собственик си получи НА и направи удо за тежести с вписаната продажба, така както го правят банките, отпускат пари при вписана ипотека.
Изход: или блокирани сметки и при показване на удостоверението за тежести с вписана продажба, собственика да си получава парите, или по сметка на нотариуса, или просто да се измисли нещо от този вариант, но парите да се превеждат след вписана продажба. Така ще се избегнат и възбраните и продажбите няколко пъти за един ден и исковите молби...
Бих направила и промяна и при завещанията и даренията. Не може един родител да има две деца, едното да се грижи за него и да го гледа, той да остави завещание, а то да може да се оспори от другото дете. Тази запазена част, създава много главоболие...
Уффф има и още много, ама стана дълго, хайде нататък пак ще се включа...



ПП само, че предупреждавам, в момента, в който в тази тема се започне с агресия и обиди, спирам да пиша или пък мода ме изтрие.

Редактирано от arrvv на 12.04.11 14:01.



Тема Re: Да се опитаме да си представим...нови [re: arrvv]  
Автор yниKaлнa (Заядливка)
Публикувано12.04.11 14:55



Само да вметна, че ако ПД и НА влизат в система, до която достъп имат всички нотариуси, в минутата, в която се подпишат - няма да има нужда от тази превенция със задържането на сумата до вписването на имота. Тоест - когато си СИГУРЕН, че в момента на подписването на ПД (Респективно - НА) няма друг ПД или НА за този имот - вече може да платиш веднага, и да си чакаш на спокойствие вписването на сделката.

В Швейцария въпросът е уреден по друг начин - при подписването на НА купувачът превежда парите НА НОТАРИУСА, който пък ги превежда на продавача в момента, в който всички документални детайли са изчистени. Ама нали това е страната на банките - как да не се погрижат една сделка да мине поне няколко пъти през банка!

(Включвам и комисионата на АНИ, която също се превежда още веднъж - първо е преведена от купувача - включена в цената - 5 или 6%, понякога и повече - в зависимост от кантона, а после се превежда на АНИ... освен в случаите, когато има 2 агенции на клона, тогава комисионата се разделя на двете агенции.)

Присъединявам се към мнението, че ще спра да коментирам при първия пост, който обсъжда лични или професионални и гилдийни качества, използва лош тон, обиди, намеци, ирония и пр.

"""Винаги има поне още една гледна точка... """

Редактирано от yниKaлнa на 12.04.11 16:06.



Тема Re: Да се опитаме да си представим...нови [re: yниKaлнa]  
Автор arrvv (стихия)
Публикувано12.04.11 15:03



Само да вметна, че ако ПД и НА влизат в система, до която достъп имат всички нотариуси, в минутата, в която се подпишат - няма да има нужда от тази превенция със задържането на сумата до вписването на имота. Тоест - когато си СИГУРЕН, че в момента на подписването на ПД (Респективно - НА) няма друг ПД или НА за този имот - вече може да платиш веднага, и да си чакаш на спокойствие вписването на сделката.

----------------------------------------------
Виж, аз искам не устна справка, а писмена, с подпис и печат, ако нотариуса издава такава добре, но само да каже, няма проблем, някак не ме устройва...



Тема Re: Да се опитаме да си представим...нови [re: arrvv]  
Автор yниKaлнa (Заядливка)
Публикувано12.04.11 16:21



Вярвам, че ако системата е устроена както ти казах - в мрежа - всеки нотариус ще може да ти издаде необходимия документ, че в момента на подписването на сделката - тя е ПЪРВА И ЕДИНСТВЕНА за този имот, от последната, която ти е била известна...

Тук да вметна, впрочем, че аз лично (макар и да го предложих, защото така се прави в другите големи градове - Варна и Бургас, доколкото знам), нямам никакво доверие на нищо, което се движи в интернет или в някаква мрежа... Електронно гласуване и пр... Ами те, хакерите, успяха да проникнат в сайтовете на най-големите банки и на някои правителства даже - та няма да сринат някакъв си вот или документи за сделки с имоти...Така че, може би твоят вариант за задържана сума до вписване на сделката чрез специална сметка е най-удачен. Но би трябвало това да е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО, защото докато е само пожелателно - продавачите никак не се навиват...това са за тях допълнителни ядове, ходене по банки няколко пъти, плащане на комисиони на банката...

Редактирано от yниKaлнa на 12.04.11 16:29.



Тема Re: Да се опитаме да си представим...нови [re: yниKaлнa]  
Автор arrvv (стихия)
Публикувано12.04.11 23:44



И какво стана сега? Само ние двете ли ще си говорим? Къде отидоха всички? Модераторе, защо се скри? На живо, няма ли да вземеш участие, специалисте?

Инди и ти се покри!
ПП Уни, така е пиле, после пак ще излезе, че ние се изказваме, като последна инстанция!



Тема Re: Да се опитаме да си представим...нови [re: arrvv]  
Автор indepcon/s (Take it easy!)
Публикувано12.04.11 23:48



Хич не съм се покрила, бе жена, досега пусках имейли, а утре съм на родителска среща и си подготвях въпросите кам класната на дъщеря ми.


Аз се включвам винаги по-късно, тук сме с един час назад. Тази вечер ще пиша, за другите незнам къде са

Изкопай кладенеца, преди да си ожаднял !

Редактирано от indepcon/s на 12.04.11 23:54.



Тема Re: Да се опитаме да си представим...нови [re: indepcon/s]  
Автор arrvv (стихия)
Публикувано12.04.11 23:50



Ми, всички изчезнаха...

..
ПП родителската среща винаги е нещо забавно.. аз поне ги обожавам



Тема Re: Да се опитаме да си представим...нови [re: arrvv]  
Автор indepcon/s (Take it easy!)
Публикувано12.04.11 23:55



..... ОФФ ...Голямо забавление ще падне, то винаги пада като трябва да говоря на холандски . Егати, оспамихме темата,

макар и късно , но ще пиша тази вечер

Изкопай кладенеца, преди да си ожаднял !

Тема Re: Да се опитаме да си представим...нови [re: indepcon/s]  
Автор arrvv (стихия)
Публикувано12.04.11 23:58



ми, то без това никой не иска да пише в нея, така че пон еда я напълним... ще чакам да видя, какво ще напишеш..



Тема Re: Да се опитаме да си представим...нови [re: arrvv]  
Автор indepcon/s (Take it easy!)
Публикувано13.04.11 00:23



Значи приемаме, че предварителния договор е полезен, би трябвало да го има, остава само да бъде:

1.Нотариално заверен / оскъпява предварителния договор, за сметка на кого -продавач или купувач?/
2.Вписан в Службата по вписвания / може ли да бъде вписан в службата по вписвания без да бъде нотариално заверен?/

Справки за тежести на имоти:

1.Ден, дата и час на справката


Плащане на имота:

1.Издаване на нотариален акт на новия собственик, вписване - и двете влизат в сила след направено плащане от купувача / нещо подобно е в Германия/
Издава се нотариален акт на купувача, вписва се в регистрите, но новата собственост се "активира" един вид, едва когато се направи плащането.
Разбира се има срокове за плащане.

Правя нещо като обощение, като допълвам към него.

Твоите идеи относно стоп-капарото.
Имаш ли наблюдения да дразни клиентите?
Предпочиташ ли "запазването " на имота да стане със закон или наредба / няма значение с каква правна форма ще бъде формулирано/

Изкопай кладенеца, преди да си ожаднял !



Тема Re: Да се опитаме да си представим...нови [re: indepcon/s]  
Автор arrvv (стихия)
Публикувано13.04.11 00:31



Имаш ли наблюдения да дразни клиентите?
Предпочиташ ли "запазването " на имота да стане със закон или наредба / няма значение с каква правна форма ще бъде формулирано/

----------------------------------------------
Нали знаеш какво е стоп капарото /това е жаргон/? И нали знаеш, че и то е пожелателно? Ако има закон за запазване, супер, ако не, няма проблем, просто това са малки суми за по 3-4дни, докато траят проверките.
Клиентите не се дразнят, защото имат право на избор, дали да оставят или не, разяснява им се за що иде реч и те решават!



Тема Re: Да се опитаме да си представим...нови [re: arrvv]  
Автор indepcon/s (Take it easy!)
Публикувано13.04.11 00:53



Да има закон, който дама право на клиента в 5 работни дни да реши дали да закупи имота или не. През това време се подготвят документи и се правят проверки.Купувачът може да купи, но може и да се откаже.Ако го купи, добре.
Ако се откаже, за него няма финансови последици.

Изкопай кладенеца, преди да си ожаднял !

Редактирано от indepcon/s на 13.04.11 01:04.



Тема Re: Да се опитаме да си представим...нови [re: indepcon/s]  
Автор arrvv (стихия)
Публикувано13.04.11 00:58



Ми супер, дано и тук се сетят за такъв.
А, за общини не ми се говори.. дай да оправим първо законите, за да може да се работи спокойно, ти просто идея нямаш с какви работи съм се сблъсквала.. преди време бях описала един такъв случай, когато нотариуса обърква адреса на блока и така става причина собственика да го продаде два път. След това прави поправка на НА, но имота има вече има двама собственици.

ПП сега обаче ти казвам лека нощ, защото утре няма да мога да отлепя, а имам доста задачки. Пиши, ако не лягаш, а аз утре ще отговарям!

Редактирано от arrvv на 13.04.11 01:02.



Тема Re: Да се опитаме да си представим...нови [re: indepcon/s]  
Автор Ha живo (§ 22)
Публикувано13.04.11 01:24



Дотук в темата се изказаха:
- един брокер с нужните лицензи и обучение за страната си
- един брокер със средно образование
- една музикантка, понастоящем - брокер

Измениха се насилствено няколко закона, които са в сила от десетилетия.


Очевидно, не се познават, дори и бегло, разпоредбите, касаещи недвижимите имоти в РБ.


ПС
предлагам на купувачи и продавачи, на брокери и адвокати

Мен ме няма в списъка, защо?




Тема Re: Да се опитаме да си представим...нови [re: Ha живo]  
Автор yниKaлнa (Заядливка)
Публикувано13.04.11 01:39



Дотук в темата се изказаха:
- един брокер с нужните лицензи и обучение за страната си
- един брокер със средно образование
- една музикантка, понастоящем - брокер

-----------------------------------------------

Малка корекцийка:

Дотук в темата се изказаха ТРИМА БРОКЕРИ С НУЖНИТЕ ЛИЦЕНЗИ И ОБУЧЕНИЕ ЗА СТРАНАТА СИ.

Малка корекцийка, ама съществена.



"""Винаги има поне още една гледна точка... """

Тема Re: Да се опитаме да си представим...нови [re: Ha живo]  
Автор indepcon/s (Take it easy!)
Публикувано13.04.11 03:05



Добавен си в списъка, извинявам се за пропуска



Уважавам твоите професионални мнения и ще се радвам, ако се включиш в дискусията.

Внасям кратко разяснение: нямам все още лиценз, може някой ден и туй да стане, откъм обучение съм по-добре.

Дай няколко идеи относно ограничаване на грешки или умишлени измами при закупуването на имоти.

Изкопай кладенеца, преди да си ожаднял !

Тема Re: Да се опитаме да си представим...нови [re: indepcon/s]  
Автор arrvv (стихия)
Публикувано13.04.11 11:35



Дотук в темата се изказаха:
- един брокер с нужните лицензи и обучение за страната си
- един брокер със средно образование
- една музикантка, понастоящем - брокер

Измениха се насилствено няколко закона, които са в сила от десетилетия.
Очевидно, не се познават, дори и бегло, разпоредбите, касаещи недвижимите имоти в РБ
-----------------------------------------------------------------------
Съжалявам, но аз отказвам да пиша и в тази тема. Предупредих още в началото, че ако не се говори по темата, а се започне с обсъждането на пишещите, спирам. Жалко, защото можеше да бъде една наистина полезна тема!
----------------------------
Уважавам твоите професионални мнения
--------------------------------
Ти бъзикаш ли се...професионални в какво.. в обсъждането на пишещите ли, да, тук той има голяяяяям професионализъм. Но лично аз, не съм чела полезно мнение на На живо в този форум... всичко е бля... бля. Модератора да си му сърба попарата...

Редактирано от arrvv на 13.04.11 11:42.



Тема Re: Да се опитаме да си представим...нови [re: arrvv]  
Автор indepcon/s (Take it easy!)
Публикувано13.04.11 13:27



Напротив! С изповядването на сделката, проблема с ипотеката се решава. Или се заличава преди изповядването или по време /описала съм го/ или след това...
блаблабла


Ъъъъ, не съм клиент - не ме успивай!!!!


Ей ти го казуса:

Х е собственик на апартамент. Има ипотека за имота.
Х решава да продаде, а У иска да го купи.
Брокерът (на двамата ) проверява за тежести и докладва само ипотеката.
Х и У подписват пред нотариус НА и се отправят към банката, където У погасява ипотеката на Х, доплаща кеш и се обаждат на нотариуса, че всичко е ОК. Нотариусът праща човек да депозира за вписване. Актът се вписва в СВ в, примерно, 15.00 ч.
У се нанася в апартамента.
След две седмици У получава съобщение от ЧСИ да освободи имота.
У проверява и се оказва, че Х е имал задължение към третото лице Z, който се е снабдил с изпълнителен лист няколко седмици преди сделката на Х и У.
ЧСИ е вписал възбрана в СВ в денят на сделката между Х и У, да кажем около час преди вписването на НА.
Извод: У ще прави това, което вятърът прави.


Иди, молим ти се, да си обясниш теориите на купувача, дето един път е платил при сделката, и втори път ще плати към ЧСИ, за да може да си запази имота.
...............................................................................................................
...............................................................................................................

Ето ти едно негово мнение, което аз намирам за полезно.Самата ти по-нагоре бе обяснила проблема за ваденето на удостоверенията за тежести- виж:ден, дата , час.

Тези негови мнения намирам за професионални !

--------------------------------------------------------------------------------------------------
2. АВ - това е такова слабо звено в покупко-продажбата на имоти, че думи нямам. Всички тежести и справки излизат с една седмица назад. Е каква работа ми върши това, на практика никаква. Когато се прави тази справка трябва да обхваща не само деня но и часа, когато е направена справката, тогава може да има някаква полза.
--------------------------------------------------------------------------------------------------

Текста между двете черти е твой. Ти като професионалст си видяла проблема, а той е обяснил негативите, които произтичат от него в постинг по-надолу в клуба.
Не сте ли прави и двамата в случая?

Изкопай кладенеца, преди да си ожаднял !

Редактирано от indepcon/s на 13.04.11 13:31.



Тема Re: Да се опитаме да си представим...нови [re: arrvv]  
Автор indepcon/s (Take it easy!)
Публикувано13.04.11 13:50



Виж, това което намирам за полезно, смислено и в крайна сметка интересно е спокойно за разкажем, боравейки фактология и определи ситуации защо брокерската професия в България е такаква каквато е. Всички казват, така е защото няма правила и регламент.В тази тема ми се щеше да се опитаме да подредим участниците в процеса на закупуване, да ги задължим със хипотетичен закон и да видим какво ще се получи накрая.

А според мен, накрая ще стане видно, че всичките "тарикатлъци " на един произволно избран участник води до измисляне на "тарикатлъци " от другите участници. И така колелото на хаоса се завърта и се получава това, което се случва в този форум от години.

Ако спрем въртележката, поне в една тема и се опитаме да слезнем от нея, то тогава ще може да се поразсъждава нормално. Така поне смятам аз.

Изкопай кладенеца, преди да си ожаднял !



Тема офф - кауза пердутанови [re: indepcon/s]  
Автор npubem (:-)
Публикувано13.04.11 14:06



Няма по-изгубена кауза в този клуб от тази да накараш
брокери и анти-брокери да признаят чуждото мнение.
Може да убедиш мен, ама аз съм само наблюдател...

Темата е интересна, но доколкото касае собствеността
има отношение към доста голяма група закони и наредби,
които трябва да са в съгласуваност помежду си.
Тук се изказаха доста пожелания за подобряване на процедурата
за продажби на имоти, но никой не каза в кой закон трябва да се
направят измененията?...

Опит е името, с което хората наричат грешките си. О.Уайлд


Тема Re: Да се опитаме да си представим...нови [re: indepcon/s]  
Автор yниKaлнa (Заядливка)
Публикувано13.04.11 14:06



Не сте ли прави и двамата в случая?
----------------------------------------------

Не, не са прави И ДВАМАТА. ПОНЕ НЕ ТОЧНО В ТОЗИ СПОР, нищо че и двамата по своему говорят истини. Но ТОЙ противопоставя едната истина на другата, което, освен, че е елементарно - е абсолютно неадекватно.

Защото проблемът, който визира ТОЙ, няма нищо общо с ИПОТЕКАТА. А Арви каза просто, че: "С изповядването на сделката, проблема с ипотеката се решава". Проблемът С ИПОТЕКАТА, драга, а не ВСИЧКИ ВЪЗМОЖНИ ПРЕДВИДИМИ И НЕПРЕДВИДИМИ ПРОБЛЕМИ, КОИТО МОГАТ ДА СЕ ПОЯВЯТ ДОРИ АКО ВЪРХУ ИМОТА НЕ Е ИМАЛО ИПОТЕКА. Тя не е твърдяла нищо, свързано с ДРУГИ проблеми, а той визира ТОЧНО ПРОБЛЕМИ, РАЗЛИЧНИ ОТ ИПОТЕКАТА.

Още по колко начина да ти го кажа, и как да го нашаркам, за да разбереш НАЙ- НАКРАЯ?...Кауза пердута...

Преди да приключа последния си пост и за тази тема, и за всякакви други твои теми и постове, ще се изкуша да ти кажа, че ОТЛИЧНО си припомних в последните 2 дни ЗАЩО няма начин нормален човек да има адекватен контакт с теб. Просто защото е НЕВЪЗМОЖЕН. И то не защото подкрепяш някого си. А защото самата ти, КОЛКОТО И МЕЖДУНАРОДНИ ЛИЦЕНЗИ ДА ПРИДОБИЕШ И КОЛКОТО И ИЗПИТИ ДА ВЗЕМЕШ - ефектът ще е все същият.

Говорим за елементарна логическа адекватност. Нямаща нищо общо нито с образование, нито с лицензи. Има някои неща, които човек си може, дори и да е зеленчукопродавач... а друг с три висши не вдява.

Сори ако звучи обидно. Поне не е лицемерно.

Редактирано от yниKaлнa на 13.04.11 14:18.



Тема Re: Да се опитаме да си представим...нови [re: yниKaлнa]  
Автор indepcon/s (Take it easy!)
Публикувано13.04.11 22:17



Не, не са прави И ДВАМАТА. ПОНЕ НЕ ТОЧНО В ТОЗИ СПОР, нищо че и двамата по своему говорят истини.
................................................................................................................
В темата, която пиша, не ме интересува какъв е бил спора им в другата тема.
На Живо разказва за "непредвидим проблем", който може да се появи и да бъде вписан един час преди вписването на НА.И той не е известен нито на брокер, нито на купувач, нито на Нотариус към деня и часа на изповядване на сделката.
Арви предложи удостоверението за тежести да има освен дата и час, което ще го направи абсолютно валидно в подобни ситуации.Дори и ти се включи в коментара.

За мене в този случай са прави и двамата: арви като професионалист вижда недостатък, а На Живо го описва в примерна схема.А на мен ми е интересно да обсъдим как може подобни ситуции законово да бъдат променени.
................................................................................................................
Защото проблемът, който визира ТОЙ, няма нищо общо с ИПОТЕКАТА. А Арви каза просто, че: "С изповядването на сделката, проблема с ипотеката се решава". Проблемът С ИПОТЕКАТА, драга, а не ВСИЧКИ ВЪЗМОЖНИ ПРЕДВИДИМИ И НЕПРЕДВИДИМИ ПРОБЛЕМИ, КОИТО МОГАТ ДА СЕ ПОЯВЯТ ДОРИ АКО ВЪРХУ ИМОТА НЕ Е ИМАЛО ИПОТЕКА. Тя не е твърдяла нищо, свързано с ДРУГИ проблеми, а той визира ТОЧНО ПРОБЛЕМИ, РАЗЛИЧНИ ОТ ИПОТЕКАТА.

................................................................................................................

Прочети пак постинга ми за да разбереш какво аз ВИЗИРАМ в контекста на тази тема, а не ми навиквай какво не съм разбрала в контекста на другата .

Другата тема до този момент не е била предмет на обсъждане по никакъв повод.

Проблемът, който “"на Живо" визира си е негова работа, всеки има право на мнение, дори ако това мнение не се харесва от всички.

................................................................................................................
КОЛКОТО И МЕЖДУНАРОДНИ ЛИЦЕНЗИ ДА ПРИДОБИЕШ И КОЛКОТО И ИЗПИТИ ДА ВЗЕМЕШ - ефектът ще е все същият.
................................................................................................................

Очакванията ми са скромни.Достатъчен е ефекта върху месечното ми възнаграждение.Лирическите отклонения не ме интересуват.

Сърдечно благодаря за "възпитания и любезен " тон с който ме удостои за последно.И аз за тези два дни се надявах, че по-приятно ще ме изненадаш.

Изкопай кладенеца, преди да си ожаднял !



Тема Re: Да се опитаме да си представим...нови [re: indepcon/s]  
Автор Ha живo (§ 22)
Публикувано14.04.11 23:06



Като се върнем леко назад във времето отпреди промените, та чак до края на 90-те, и ще видим, че тогава "посредническата" дейност се състоеше в осигуряване на документите и подготване на проека за нотариален акт. Тогава това го вършеха адвокатите, както и тия с пишещите машинки пред Нотариата (за София говоря, ама едва ли в другите градове е било различно).
Никой не се оплакваше от измами и злоупотреби. Тогава документите се проверяваха предварително дали отговорят на "особените изисквания на закона" и чак след това страните ги представяха на нотариуса/съдията.
След промените, съпроводени с усилено закупуване на ведомствени и общински имоти, респ. увеличаване на имотите за свободно предлагане, се появиха и така наричащите себе си - брокери на недвижими имоти. Защо?! Защото тогава се е появила и нишата.
Появиха се и колонките с обяви, както и цели вестници и списания за имоти. Появиха се компютрите, появи се и интернет. Постепенно адвокатите (почти) отпаднаха от веригата, а с тях и относителната сигурност при сделките. Появи се израза имотна измама. Брокер на недвижими имоти можеше, а и все още може, да стане всеки, дори и с основно образование. Разчита се предимно на нотариуса и на едно листче от Службата по вписванията, което отразява състоянието на имота Господ знае колко време преди изповядването.
Брокерите, естествено, не са виновни за статуквото. Те си държат нишата, макар и често с твърде нелицеприятни, а понякога направо силови, методи.

Та, идеята ми беше, че и преди, и сега, законите са си едни и същи. Виж - хората, дето подготвят сделките, са различни. Докато преди една привидно издържана сделка, но със скрит порок, можеше да я усети още оня със "Марица"-та пред Нотариата и да върне клиента, то сега нещата са в ръцете на хора, които се учат в движение, предимно от чужди грешки, а нерядко и от форуми в интернет.

Законите (повечето, изключвам тия от 2001 г.), касаещи имотите, са добри и действат отпреди повечето от нас да са били родени. Очевидно проблемът не е в тях, а в хората, които (не) ги четат, ползват и знаят.
Нужен е правен регламент на тия, които посредничат в момента - ценз и задължения. Но това засега явно не е удобно на една част от обществото и ще почакаме да се наместят пластовете.




Тема Re: офф - кауза пердутанови [re: npubem]  
Автор Ha живo (§ 22)
Публикувано14.04.11 23:17



Няма по-изгубена кауза в този клуб от тази да накараш
брокери и анти-брокери да признаят чуждото мнение.


Прав си, разбира се.
Ама все ми се струва, че тук няма анти-брокери, а хора (мнения), които са против андрешковщината, подвеждането на хора със съвети от чуто и прочетено в нета, безмерна алчност и тн.


Тук се изказаха доста пожелания за подобряване на процедурата
за продажби на имоти, но никой не каза в кой закон трябва да се
направят измененията?...


Наличните в темата брокери от БГ сочат недомислици (според тях) в няколко закона. Фактът, че не ги цитира поименно, е показателен.




Тема Re: Да се опитаме да си представим...нови [re: Ha живo]  
Автор indepcons (Take it easy!)
Публикувано14.04.11 23:36



Аз също смятам, че е нужна законова рамка, която да регламентира процеса на закупуване и продаване на недвижим имот чрез посредници.Тя да бъде съобразена към останалите закони, които действат в момента и които в крайна сметка не са толкова лоши.

Самото сдружение за недвижими имоти в Бългалия може да направи това, ако обаче му е изгодно. До този момент такъв, дори вътрешен регламент няма, защото ако го имаше, това щеше драстично да намали печалбите на агенциите и увеличи отговорностите.

Винаги се печели повече, когато се играе без правила.Никой не се интересува към настоящия момент от качеството на посредническата услуга, защото колкото по-качествена е тя, толкова по-малко ще се удря "кьоравото"



От друга страна, подобни правила съществуват само на зрели пазари за недвижими имоти, а нашият все още не е такъв.

Законовият регламент ще се появи в момент, когато той е изгоден на същите онези, които години наред не искаха да го има.

Колкото по-малка става баницата /разбирай намаляване на печалбите/, толкова законовите правила ще изглеждат по-примамливи. Ако до сега от нея имаше за всички, то утрешната тенденция е да я има върху трапезата на определени агенции..

Изкопай кладенеца, преди да си ожаднял !

Редактирано от indepcons на 14.04.11 23:38.



Тема Re: Да се опитаме да си представим...нови [re: Ha живo]  
Автор arrvv (стихия)
Публикувано15.04.11 00:00



А, едно време, когато са продавали пещери как е било?





Тема Re: Да се опитаме да си представим...нови [re: Ha живo]  
Автор OhNaBaba ()
Публикувано15.04.11 00:23



От всички постинги по темата ми настръхва косата: в момента се опитвам да продам апартамент, който е ипотекирам. Просто не виждам как евентулният купувач ще се съгласи, ако чете мненията тук. А аз нямам намерение да лъжа никогоо, просто продавам. Има ли нещо, което мога да направя, за да успокоя евентуалните купувачи, че нямам намерение да ги измамя?



Тема Re: Да се опитаме да си представим...нови [re: indepcons]  
Автор Ha живo (§ 22)
Публикувано15.04.11 00:27



Аз също смятам, че е нужна законова рамка, която да регламентира процеса на закупуване и продаване на недвижим имот чрез посредници.Тя да бъде съобразена към останалите закони, които действат в момента и които в крайна сметка не са толкова лоши.

Нужна е, защото преди адвокатите работеха на уговорен хонорар, а сега се взима комисион на една цена (реалната), декларира се сделката на друга (данъчната оценка), и в крайна сметка ощетена е държавата. Това покрай сделката само, отделно агенциите не осчетоводяват повечето си приходи от комисиони.

ПС
Забелязала ли си, че в последните 10-15 години почти изчезнаха даренията срещу гледане и издръжка? Законът не е променян, явно причината е друга.




Тема Re: Да се опитаме да си представим...нови [re: OhNaBaba]  
Автор arrvv (стихия)
Публикувано15.04.11 00:29



В това да продадеш ипотекиран апартамент, няма никакъв проблем. Успокой се, в момента поне едно 70% се продават такива апартаменти. Тук много неща се пресилват, за да се покаже величие...
Един съвет, взимаш бъдещият купувач и отивате в банката, правите тристранна среща и оттам ще ви кажат как да процедирате...
На-лесно се продават апартаменти с ипотека, стига тя да е обслужвана...





Тема Re: Да се опитаме да си представим...нови [re: arrvv]  
Автор OhNaBaba ()
Публикувано15.04.11 00:54



Ох, благодаря ти, успокояващо е.



Тема Re: Да се опитаме да си представим...нови [re: OhNaBaba]  
Автор arrvv (стихия)
Публикувано15.04.11 00:57



Успех!





Тема Re: Да се опитаме да си представим...нови [re: arrvv]  
Автор silvana_71 (новак)
Публикувано15.04.11 10:49



оказва се, че не е само заради величието - ами нещо съвсем прозаично - наскоро го разбрах и щях да падна - всичко това е нарочно, човека просто си търси клиентела, предполагам, че е служител в някоя нотариална кантора- все пак да си търсиш клиенти в анонимен форум...много нелепо ми се вижда ..

<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от silvana_71 на 15.04.11 12:01.</EM></FONT></P>

Редактирано от silvana_71 на 15.04.11 12:01.



Тема Re: Да се опитаме да си представим...нови [re: OhNaBaba]  
Автор KoндЮ oт CлиeнМодератор (napalmoff )
Публикувано15.04.11 11:04



За мен няма нищо по-сладко от тоа да купиш ипотекиран апартамент. Още поече от банка.


Нищо страшно няма, че един имот е ипотекиран.



Тема Re: Да се опитаме да си представим...нови [re: KoндЮ oт Cлиeн]  
Автор arrvv (стихия)
Публикувано15.04.11 11:41



Надявам се, това да не са пожелания, клиентът й, да купи апартамента й от банката...


Кажи на твоят приятел, да спре така да плаши хората...



Тема Re: Да се опитаме да си представим...нови [re: arrvv]  
Автор KoндЮ oт CлиeнМодератор (napalmoff )
Публикувано15.04.11 12:58



Не просто когато един имот има ипотека банка шанса за измами е малък. Все пак една банка знае как да си защитаа интересите и няма да допусне измами с обезпечението и.



Тема Re: Да се опитаме да си представим...нови [re: KoндЮ oт Cлиeн]  
Автор arrvv (стихия)
Публикувано15.04.11 13:04



Я, от години не съм се съгласявала с теб, но ето, че сега се наложи...





Тема Re: Да се опитаме да си представим...нови [re: arrvv]  
Автор yниKaлнa (Заядливка)
Публикувано15.04.11 13:46



И двамата сте в грешка...

Първо - банките проверяват имотите само 10 години назад, а ако има някоя от онези соц-ипотеките от 80-те години - те няма да излязат. (Не, че такава ипотека е фатална, но преди няколко години някои от корифеите тук МЕ НАПРАВИХА НА МАЙМУНА, когато се опитах да кажа, че такава ипотека, особено ако има уверение от ДСК, че сумата е изплатена, може да се преглътне - в смисъл - да се подаде молба за заличаване, и сделката да се изповяда преди заличаването да е вписано. Веднага ме обвиниха в непрофесионализъм... е какво, и банките ли да обвини в това??

)

И второ - съвсем наскоро ме увериха, че банката ВСЪЩНОСТ се осланя на удостоверението за тежести, което й донася продавачът... неведнъж тук сме говорили за недоглеждания, грешки и умишлени фалшификации на тези удостоверения - дори скоро беше. Даже онзи ден коментирахме една ипотека, която БЕШЕ заличена, но на Удото излезе НЕзаличена... А защо да не се случи и обратното?

Не знам кой точно ви е казал, че банката проверява имотите по някакъв различен и свръхестествен начин... ако се води някакво дело -например имотът да е завещан, и да има оспорване на завещанието - то не излиза на никакви удостоверения за тежести - банката не си прави труда да проверява ТАКИВА проблеми върху ВСИЧКИ имоти...

"""Винаги има поне още една гледна точка... """

Тема Re: Да се опитаме да си представим...нови [re: yниKaлнa]  
Автор arrvv (стихия)
Публикувано15.04.11 13:55



Не знам кой точно ви е казал, че банката проверява имотите по някакъв различен и свръхестествен начин...
-----------------------------------------------
Това сериозно ли го твърдиш? Не само проверяват до основи, но се заяждат и за глупости.
Накараха ме да намеря граждански брак от 73г., а единия съпруг беше починал през 91г.
Адвокатите там, просто са уникални /което няма лошо, защото това им е работата/, но мога да твърдя отговорно, че много се ровят и изискват какво ли не...а, за грешки.. може и да стават, но при тях са почти недопустими...
Говоря, за моите случаи с банките.. лично мое мнение е, че даже се престарават..





Тема Re: Да се опитаме да си представим...нови [re: arrvv]  
Автор yниKaлнa (Заядливка)
Публикувано15.04.11 14:04



Аааа, това е съвсем друго. Разни зелени юристчета изискват документи, които ИЗОБЩО не са нужни, наистина се заяждат за глупости, та се налага нотариусите да им "свиват сърмите"... но това не касае ПРОВЕРКАТА НА ИМОТА ЗА ТЕЖЕСТИ И ПРОБЛЕМИ.

На мен са ми искали писмено съгласие за продажба на жилище, наследено от съпруга - българка, ПРЕДИ брака с ГЕРМАНЕЦ, от който има деца и си живеят в Германия - та - да изпрател ЗАВЕРЕНО СЪГЛАСИЕ за продажбата, да не би случайно да им бил СЕМЕЙНО ЖИЛИЩЕ...



Замисли се малко върху тези неща, които написах в поста си и си дай сметка...

Ако например преди 15 години имотът е "утежнен" някак (като дори не говоря за соц. ипотека), а преди 10 са си го прехвърлии роднини фиктивно и никой не им е поискал Удо за тежести, защото, както знаеш, не е задължително - КАК банката ще хване въпросната тежест, когато знаеш отлично, че те искат проверка само 10 години назад?

Редактирано от yниKaлнa на 15.04.11 14:12.



Тема Re: Да се опитаме да си представим...нови [re: yниKaлнa]  
Автор arrvv (стихия)
Публикувано15.04.11 14:10



А, замисляла ли си се защо искат 10 години назад?
уфффф, сега не ми се говори сериозно.. идвай в другата тема да си избереш парцел или пещера искаш...





Тема Re: Да се опитаме да си представим...нови [re: arrvv]  
Автор yниKaлнa (Заядливка)
Публикувано15.04.11 14:14



Естествено, че е свързано с давност... но това не променя нещата. Дописах нещо в миналия си пост, може да го допрочетеш, но ако ти се иска само да се веселиш - ДАВАЙ, ПОДКРЕПЯМ ТЕ!

В понеделник ще ти напиша и за продажба на едно мазе към апартамент, която не излиза на никакво удо, но въпреки това е продадено... а си върви за продажба заедно с жилището.

"""Винаги има поне още една гледна точка... """


Тема Re: Да се опитаме да си представим...нови [re: yниKaлнa]  
Автор arrvv (стихия)
Публикувано15.04.11 14:22



Ооооо, случаи и случки колкото искаш...така че май вече нищо не може да ме учуди...


Но понеже заговорихме за банките и затова ти казах, че даже правят ненужни проверки... минали два НА, та чак трети проверяват...



Тема Re: Да се опитаме да си представим...нови [re: yниKaлнa]  
Автор KoндЮ oт CлиeнМодератор (napalmoff )
Публикувано15.04.11 18:14



В отговор на:

Първо - банките проверяват имотите само 10 години назад,




Това само доказва, колко спешно се нуждаеш от обучение по облигационно право



Тема Re: Да се опитаме да си представим...нови [re: yниKaлнa]  
Автор Ha живo (§ 22)
Публикувано15.04.11 22:25



ако се води някакво дело -например имотът да е завещан, и да има оспорване на завещанието - то не излиза на никакви удостоверения за тежести

Излиза, но не на "удостоверение за тежести".
Мъка. Много си зле.




Тема Re: Да се опитаме да си представим...нови [re: OhNaBaba]  
Автор Ha живo (§ 22)
Публикувано15.04.11 22:30



в момента се опитвам да продам апартамент, който е ипотекирам. Просто не виждам как евентулният купувач ще се съгласи, ако чете мненията тук. А аз нямам намерение да лъжа никогоо, просто продавам. Има ли нещо, което мога да направя, за да успокоя евентуалните купувачи, че нямам намерение да ги измамя?


Ако посредникът на купувача е в час с нещата, няма за какво да се притесняваш.
Е, при положение, че и всичко с ипотеката е наред, де.






Тема Re: Да се опитаме да си представим...нови [re: silvana_71]  
Автор Ha живo (§ 22)
Публикувано15.04.11 22:34



наскоро го разбрах и щях да падна - всичко това е нарочно, човека просто си търси клиентела, предполагам, че е служител в някоя нотариална кантора


Последно - разбрала ли си го или предполагаш?



Карукатурите двечки на батко.




Тема Re: Да се опитаме да си представим...нови [re: Ha живo]  
Автор yниKaлнa (Заядливка)
Публикувано15.04.11 23:06



наскоро го разбрах (НЕГО, в смисъл - що за птица е)и щях да падна - всичко това е нарочно, човека просто си търси клиентела, предполагам, че е служител в някоя нотариална кантора

Без коментар, Ваше съвършенство!


----------------------------------------------------------
"Карукатурите двечки на батко".

Тъкмо ми напомни да те попитам отново, батко НА КОЛКО ГОДИНКИ СИ БИЛ В ДАЛЕЧНАТА 1991 ГОДИНА, КОГАТО АЗ СЪМ РЕГИСТРИРАЛА ФИРМАТА СИ.

"""Винаги има поне още една гледна точка... """

Редактирано от yниKaлнa на 15.04.11 23:18.



Тема Re: Да се опитаме да си представим...нови [re: yниKaлнa]  
Автор Ha живo (§ 22)
Публикувано15.04.11 23:22



Да, пръдлозащитничке, права си!

ОК?




Тема Re: Да се опитаме да си представим...нови [re: Ha живo]  
Автор seymour_stz (любопитен)
Публикувано15.04.11 23:37



Бях си обещал да не пиша тука, ама мъка

Много сте зле Ама и двамцата
И как няма да излезе на удостоверението за тежести, като исковата молба задължително се вписва в службата по вписвания? Ша ма извинявате, ама преди да пишете глупости, вземете си сверете малко знанията
А, На живо, къде според теб тогава ще излезе?

Спрете земята - искам да сляза!

Тема Re: Да се опитаме да си представим...нови [re: seymour_stz]  
Автор Ha живo (§ 22)
Публикувано15.04.11 23:42



И как няма да излезе на удостоверението за тежести, като исковата молба задължително се вписва в службата по вписвания? Ша ма извинявате, ама преди да пишете глупости, вземете си сверете малко знанията

Тъп си или се правиш?!

1. "Не излиза" в това, което тя си е наумила и именовала като "удостоверение за тежести". Тъпа е, простено й е.
2. Излиза в справката по имотната партида.




Тема Re: Да се опитаме да си представим...нови [re: Ha живo]  
Автор seymour_stz (любопитен)
Публикувано15.04.11 23:45



Ся ако ма светнеш и по какво се различават удостоверенията от службата по вписванията, няма да е зле - кое точно е удостоверение за тежести, и кое представлява справка по имотната партида? Не за друго, ами утре като ходя в службата, да им кажа да вземат да издават по няколко удостоверения



Спрете земята - искам да сляза!

Тема Re: Да се опитаме да си представим...нови [re: seymour_stz]  
Автор Ha живo (§ 22)
Публикувано15.04.11 23:49



кое точно е удостоверение за тежести, и кое представлява справка по имотната партида?


Питай умната или розовата - те го въведоха това понятие






Тема Re: Да се опитаме да си представим...нови [re: seymour_stz]  
Автор arrvv (стихия)
Публикувано15.04.11 23:51



кое точно е удостоверение за тежести, и кое представлява справка по имотната партида?
--------------------------------------

........



Тема Re: Да се опитаме да си представим...нови [re: seymour_stz]  
Автор yниKaлнa (Заядливка)
Публикувано16.04.11 12:43



Благодаря за квалификацията, ама малко се поколебай все пак, преди да я направиш.

Дала съм КОНКРЕТЕН пример. Имотът е налице, ако беше в София - щях да те пратя да му направиш проверка. И да видиш как удостоверението за тежести излиза ЧИСТО. А успоредно с това наследница на починалия води дело срещу човека, на когото жилището е завещано.

Та - това МОЖЕ да е частен случай, каквито още мога да ти разкажа. НО с нищо не оспорва тезата ми, че МОЖЕ да се случи някоя тежест да не бъде уловена. Освен ако имаме и дребнав спор върху това - какво точно е "тежест"...

Сега по въпроса за мазето - (СЪЩО може би частен случай?). Продадено е ПРАВОТО НА СТРОЕЖ върху това мазе, заедно с правото на строеж върху един гараж, на един и същи нотариален акт. А няколко години СЛЕД ТОВА апартаментът е продаден ЗАЕДНО с въпросното мазе, със съвсем изряден нотариален акт. И когато е правено удостоверевие за тежести - продажбата на правото на строеж върху мазето НЕ Е ВПИСАНА.

И какво, като имотът се проверява от банка? Тази грешка никой не може да я хване, банката - също.
-----------------------------------------
Апропо - спорният документ е "Удостоверение за вписвания, отбелязвания и заличавания за имот". ТАКА се казва СЕГА , но които работим точно това (макар и без образование

)- знаем, че както и да се му сменили наименованието, което се прави два пъти годишно - това си е УДОСТОВЕРЕНИЕ ЗА ТЕЖЕСТИ на език, който е разбираем ОТ ПОЗНАВАЧИ, А НЕ ОТ КНИЖНИ ПЛЪХОВЕ, КОИТО ЧЕРПЯТ ИНФОРМАЦИЯТА СИ ОТ ДЕБЕЛИТЕ КНИГИ.

"""Винаги има поне още една гледна точка... """

Тема Re: Да се опитаме да си представим...нови [re: Ha живo]  
Автор yниKaлнa (Заядливка)
Публикувано16.04.11 13:30



Да, пръдлозащитничке, права си!








Ама ти съвсем изкрейзи... я вземи малко валериан!

"""Винаги има поне още една гледна точка... """

Тема Re: Да се опитаме да си представим...нови [re: arrvv]  
Автор indepcons (Take it easy!)
Публикувано16.04.11 13:42



Говоря, за моите случаи с банките.. лично мое мнение е, че даже се престарават..
--------------------------------------------------------------------------------------------------
Ако имота се окаже с проблем, дали една банка би си направила труда да го ипотекира, не визирам голям такъв, а да речем "фактическа грешка " в НА.

Изкопай кладенеца, преди да си ожаднял !

Редактирано от indepcons на 16.04.11 15:59.



Тема Re: Да се опитаме да си представим...нови [re: indepcons]  
Автор yниKaлнa (Заядливка)
Публикувано16.04.11 14:55



Ако проблемът не е съществен (както ти визираш - "не голям")- той е поправим. Грешка в ЕГН, в някой адрес, в някое име - това се поправя с нов нотариален акт. Не само юристът на банката, а и всеки нотариус при сделка без банка ще посочи грешката и ще изчака тя да бъде поправена. (Ако не е забелязана преди това от брокера и не е поправена още преди нотариуса...това не е адресирано точно до теб, прощавай...

) Не виждам защо при "не голям" проблем банката да не ипотекира имота.

А "фиктивна грешка" според мен е вече ГОЛЯМ проблем. Щом е "фиктивна" - значи е УМИШЛЕНА и по-трудно поправима (да не кажа - изобщо непоправима или поправима с друга "фиктивна неточност").

Всъщност една грешка трудно може да е "фиктивна"... дотолкова, доколкото "фиктивна" всъщност означава "недействителна" или "мнима"... Затова не мога да се ориентирам какво точно питаш.
.........................................
ПП - виждам, че си заменила думата "фиктивна грешка " с "фактическа грешка" - което обезмисля част от поста ми... но - както и да е - останалата част си е на място.

Редактирано от yниKaлнa на 16.04.11 20:18.



Тема Re: Да се опитаме да си представим...нови [re: yниKaлнa]  
Автор seymour_stz (любопитен)
Публикувано16.04.11 15:28



Извинявам се, ако съм те обидил по някакъв начин, но вероятно не си ме разбрала правилно - аз не споря как някой нарича справката от службата по вписвания, просто казвам, че НЯМА начин да има искова молба за имота (било делба, било оспорване на завещание, касаещо имота), и тя да не бъде отбелязана в тази справка
Задължение на съда е да следи такава молба да бъде вписвана в службата по вписвания, и той няма да даде ход на делото, преди молбата да е вписана


Веднъж вписана, тя излиза като тежест на имота във ВСЯКА справка, както и да бъде наречена тя - удостоверение за тежести, или справка по имотната партида

Спрете земята - искам да сляза!

Редактирано от seymour_stz на 16.04.11 15:32.



Тема Re: Да се опитаме да си представим...нови [re: Ha живo]  
Автор seymour_stz (любопитен)
Публикувано16.04.11 15:30



Ама ти акцентираш на него

Затова теб питам - те двете говорят за удостоверение за тежести, ти говориш за справка по имотната партида

------------------------------------------------------------------
Излиза, но не на "удостоверение за тежести".
Мъка. Много си зле.
-----------------------------------------------------------------

Разтълкувай ми тогава отговора си - къде излиза тази искова молба в крайна сметка? Ако поискам удостоверение за тежести, според теб няма да излезе там ли?

Спрете земята - искам да сляза!

Редактирано от seymour_stz на 16.04.11 15:32.



Тема Re: Да се опитаме да си представим...нови [re: indepcons]  
Автор arrvv (стихия)
Публикувано16.04.11 15:49



А защо да не го ипотекира, ако проблема е технически и може да се оправи?
Банката, първото нещо, което я интересува е 100% собственост, след това тежести и едва тогава проверява за технически грешки. Ето например има доста имоти в София, които по НА се водят на един адрес, но при смяна на имената на улици, сега се намират на друг адрес. С едно удостоверение за иденичност, проблема е решен.
А какво ще кажеш да справка по имотна партида, по твое време, като си работила тук, как се казваше това?





Тема Re: Да се опитаме да си представим...нови [re: Ha живo]  
Автор arrvv (стихия)
Публикувано16.04.11 15:51



Питай умната или розовата - те го въведоха това понятие
------------------------------
Ха ха ха.... тежко е.. знам...


Я, давай с имена...ти черничкият и живият ли си...???



Тема Re: Да се опитаме да си представим...нови [re: arrvv]  
Автор yниKaлнa (Заядливка)
Публикувано16.04.11 16:36



Глей ся...

Ти си умната, щото аз съм розова. Това говори логиката - по метода на изключването... понеже ти не си розовата - значи си умната.

"""Винаги има поне още една гледна точка... """

Тема Re: Да се опитаме да си представим...нови [re: seymour_stz]  
Автор yниKaлнa (Заядливка)
Публикувано16.04.11 16:40



Извинявам се, ако съм те обидил по някакъв начин
------------------------------------------
Ами обидил си ме я!



Като ти казвам, че ти разказвам ИСТИНСКИ случай - значи е ТАКА. Аз не си падам по "сюжети за малък разказ"... Този случай го описах още преди 2 месеца - тежестите чисти, а има обжалване на завещание, и това го научаваме чрез връзки в съда, по името на хората, а не по имотна партида...

Така че - ти ми говориш ЗА ПРАВИЛА, а аз ти цитирам ИЗКЛЮЧЕНИЯ. И двамата сме прави, но от това следва ли, че аз съм зле??



"""Винаги има поне още една гледна точка... """

Тема Re: Да се опитаме да си представим...нови [re: yниKaлнa]  
Автор arrvv (стихия)
Публикувано16.04.11 17:53



Ти си умната, щото аз съм розова
---------------------------
Ха ха ха .. стига, ако този човек ме има за умна, аз ще се гръмна. Давам прост пример.. той е най-умният, най-велекият, а ако аз съм умна и велика колкото него, ако имам чепатият му характер и лицемерната му природа, направо скачам от изгорялата панелка /май беше на 9 етаж/...


Предпочитам да съм наивна и глупава в неговите очи.



Тема Re: Да се опитаме да си представим...нови [re: arrvv]  
Автор yниKaлнa (Заядливка)
Публикувано16.04.11 19:32



Коя е таз изгоряла панелка?



"""Винаги има поне още една гледна точка... """

Тема Re: Да се опитаме да си представим...нови [re: yниKaлнa]  
Автор arrvv (стихия)
Публикувано16.04.11 20:00







Тема Re: Да се опитаме да си представим...нови [re: Ha живo]  
Автор yниKaлнa (Заядливка)
Публикувано16.04.11 20:09




1. "Не излиза" в това, което тя си е наумила и именовала като "удостоверение за тежести". Тъпа е, простено й е.
2. Излиза в справката по имотната партида.

------------------------------------------------------------------
Душко, да те ограмоти сега една "тъпа".



ЕТО КАКВО пише в заявлението, което се подава за така наречената от теб "справката по имотната партида"


З А Я В Л Е Н И Е
За периода от………………………г.
На основание чл. 47 от ПВ и във връзка с чл. 48 от ПВ
По молба от…… ...................……………ЕГН……...................................
(име, презиме и фамилия)

Моля да ми бъде издадено удостоверение за тежести върху следния недвижим имот, а именно:


Дотук - нищо споменато за "имотни партиди".

Вследствие на това заявление ти издават документ на който пише: ""Удостоверение за вписвания, отбелязвания и заличавания за имот".
...

И тук - НИЩО споменато за имотна партида

(Ами то, как ще е споменато, като във въпросното удостоверение се прави справка НЕ САМО по имотна партида, а и по персоналните партиди на всички настоящи и бивши собственици за целия период, за който си искал справката. Поради това се искат всичките им имена, данни и удостоверения за наследници, ако има такива, които са собственици по силата на наследство, а не на покупко-продажба, включително данните на съпруг (съпруга), които не фигурират в НА)
--------------------------------------------------------
Виж, да ти кажа... не е престъпление да не знаеш как се поместват и заместват обяви в сайтовете, кой вестник на кой сайт печата обявите и какво значи в тези обяви "окабелен". Не е престъпление също да не знаеш терминологията, която съпровожда нечия дейност. Не мога да разбера защо през цялото време се опитваш да докажеш, че знаеш всичко... Няма такъв човек, който да е компетентен по всички въпроси. Знай си твоите неща и остави на нас да си знаем нашите. Толкова повече, че за елементите, за които се водят батални битки тук - не се изисква никакво образование...Та - дори и да ги знаем по-добре от теб - това не значи нито, че сме по-образовани от теб, нито по-начетени.
Щото това на практика е невъзможно. Такова животно като ПО- от теб - НЕМА!


"""Винаги има поне още една гледна точка... """

Тема Re: Да се опитаме да си представим...нови [re: yниKaлнa]  
Автор indepcons (Take it easy!)
Публикувано16.04.11 23:33



Да, фактическа грешка му се викаше, нещо вече ми бяга терминологията...
----------------------------------------------------------------------------------------------
Грешка в ЕГН, в някой адрес, в някое име - това се поправя с нов нотариален акт. Не само юристът на банката, а и всеки нотариус при сделка без банка ще посочи грешката и ще изчака тя да бъде поправена.
----------------------------------------------------------------------------------------------
Поне по мое време, за да бъде поправена фактическата грешка в НА / например грешка в ЕГН/ и да се направи нов нотариален акт трябва пак да се съберат страните по сделката - купувачи и продавачи.

Друг начин за издаване на нов НА нямаше.

Давам пример: аз съм, да речем, на 50 години. Преди 15 г. съм закупила имот в центъра на София от 13 наследника. Тогавашният нотариус е направил грешка в моето ЕГН. Тази грешка, обаче, аз съвсем случайно откривам чак когато съм се наканила да продавам същия този имот.
В службата по вписвания, след като се направи справката с истинското ми ЕГН, на мое име имот не излиза, а на грешното ЕГН без име.
По някаква случайност, изнамирам нотариуса по сделката от преди 15 години и искам да ми направи нов нотариален акт, като мога по всякакъв начин да му докажа, че е допуснал въпросната фактическа грешка. Той обаче ми казва, да се обадя на продавачите и всички купом да подпишем новия НА. Една част от тях са измрели, друга част са в чужбина, трета в България.
Обаждам се на друг нотариус. Той ми казва същото. Трети нотариус ме праща при този, който е направил сделката.

Ти как поправяш подобна фактическа грешка с нов нотариален акт? И то за такива кратки срокове, че да не изпуснеш евентуалния купувач?

Изкопай кладенеца, преди да си ожаднял !

Редактирано от indepcons на 16.04.11 23:35.



Тема Re: Да се опитаме да си представим...нови [re: arrvv]  
Автор indepcons (Take it easy!)
Публикувано17.04.11 01:03



А какво ще кажеш да справка по имотна партида, по твое време, като си работила тук, как се казваше това?
------------------------------------------------------------------------------------------------

Арви, спокойно прочети това, което ще напиша по-надолу и виж в какво се състои припирнята:

1. В закона е употребена следната терминология, цитирам дословно:
----------------------------------------------------------------
ЗКИР

Чл. 92. Справки в имотния регистър и извлечение от партидите се правят само по отделни имоти.

Чл. 93. (1) Всеки може да получи устна справка за вписванията по партида на недвижим имот, препис или извлечение от нея или удостоверение за вписано или невписано в нея обстоятелство.
------------------------------------------------------------------
2. Уникална пише:

"...ако се води някакво дело -например имотът да е завещан, и да има оспорване на завещанието - то не излиза на никакви удостоверения за тежести"

на което На Живо и отговаря по следния начин

"Излиза, но не на "удостоверение за тежести".

Междувременно се включва Сеймур със следното:

"И как няма да излезе на удостоверението за тежести, като исковата молба задължително се вписва в службата по вписвания? ", след което приятелски ги съветва да си опреснят знанията



За мен нещата стоят така:

Преди службата по вписвания/ Сеймур/ да издаде удостоверението за тежести / на Уникална/"...ако се води някакво дело-например имотът да е завещан, и да има оспорване на завещанието", то, На Живо пише "Не излиза" в това, което тя /разбирай Уникална/ си е наумила и именовала като "удостоверение за тежести", а първо се "ВПИСВА В ПАРТИДАТА НА НЕДВИЖИМИЯ ИМОТ"/ последния цитат е от закона/.


Така, че "партидата на недвижимия имот" се намира в "службата по вписвания " откъдето се издава "удостоверението за тежести".

Сега сама си подреди участниците по правота в този "дружески спор"

Изкопай кладенеца, преди да си ожаднял !<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от indepcons на 17.04.11 01:05.</EM></FONT></P>

Редактирано от indepcons на 17.04.11 01:08.



Тема Re: Да се опитаме да си представим...нови [re: indepcons]  
Автор indepcons (Take it easy!)
Публикувано17.04.11 01:50



И за последно да обобщя /че ми стана много редактирането от предишната тема /:


"...ако се води някакво дело -например имотът да е завещан, и да има оспорване на завещанието - то не излиза на никакви удостоверения за тежести", - а за да излезнат на въпросното удостоверение за тежести, горецитираните вещни тежести то :

- първо те трябва да се впишат в имотната партида, откъдето да се прехвърлят върху удостоверението за тежести, и всичко до тук описано, се случва в службата по вписвания,

където "исковата молба задължително се вписва" в партидата на съответния имот.

На Живо към Сеймур:
1. "Не излиза" в това, което тя си е наумила и именовала като "удостоверение за тежести".
2. Излиза в справката по имотната партида.


ИЛИ

си отговорете на следният въпрос:

Когато върху един имот "излиза" тежест, то тя къде "излиза" първо: в имотната партида или в удостоверението за тежести?

Останалите постинги ги подминавам, защото те вече са завъртяни в порочния кръг на "кокошката и яйцето" и дори авторите и са забравили за какво са започнали да се дърлят. Затова мойто скромно заключение е се базира допреди момента на "размиване" на това НАЧАЛО.

Изобщо, тук в този клуб, до таква тепен сте се натопорчили и запенили, че трудно вниквате в контекста на това което си говорите.


Изкопай кладенеца, преди да си ожаднял !

Редактирано от indepcons на 17.04.11 02:22.



Тема Re: Да се опитаме да си представим...нови [re: indepcons]  
Автор yниKaлнa (Заядливка)
Публикувано17.04.11 08:15



Изобщо, тук в този клуб, до таква тепен сте се натопорчили и запенили, че трудно вниквате в контекста на това което си говорите.
-----------------------------------------------
Да, напълно съм съгласна с това. Но - за съжаление -САМО С това.

Ти също си ЯКО влязла в този затворен кръг от "натопорчване и запенване" (макар, че типът ти темперамент е такъв, че трудно ти личи) и четеш постовете както дяворът- евангелието. Вадиш изречения от контекст и преподреждаш съдържанието им КАКТО ТИ Е УДОБНО, като правиш такъв миш-маш, че човек вече трудно си намира СОБСТВЕНАТА мисъл вътре, колкото и упорито да му я приписваш . Освен това - ОТКРИТО признаваш - "Останалите постинги ги подминавам". Е как така, джанъм, си установила в какво точно се състои прЕпирнята, като не си я допрочела?



Един човек, който НАИСТИНА иска да вникне в даден проблем И НАЙ-ВЕЧЕ - ДА ПРАВИ ПОБЕДОНОСНИ И ПОУЧИТЕЛНИ ИЗВОДИ ОТ НЕГО - не подминава НИЩО. ТОЧНО в доизясняването на детайлите излиза истината. Защото в първия подхвърлен пост задължително нещо не е дообяснено - поради това, че пишещият мисли, че останалите го знаят, или че не представлява интерес за тях, или защото няма време, или защото нещо не е казал както трябва в бързината или другите не са го разбрлали. (Да напомням ли твоите собствени поправки с думите ФИКТИВНО-ФАКТИЧЕСКИ?)

Та - имам молба. Когато решиш да ЦИТИРАШ мои фрази в твои постове (което дори бих те помолила ВЕЧЕ да не правиш - позовавай се повечко на собствени разсъждения и опит) - МОЛЯ, постарай се да прочетеш ВСИЧКО, написано от мен по даден спор и ЧАК ТОГАВА ползвай любимите ти напоследък КОПИ-ПЕЙСТ, правейки неверните си заключения.

В конкретиката на последния миш-маш няма да навлизам - трябва доста време да оборвам всяко невярно твърдение в него, защото почти всички са такива..... Върни се, НАИСТИНА препрочети всичко и се позамисли, преди да "постановяваш и поучаваш".

Арви ти зададе КОНКРЕТЕН въпрос -" А какво ще кажеш да справка по имотна партида, по твое време, като си работила тук, как се казваше това?" Не виждам да те е молила да пишеш трактати и анализи на препирнята, нито да цитираш нашите мнения по този въпрос, както и клаузи от закони. Простичко беше - искаха се ТВОИТЕ спомени по въпроса...(ако изобщо имаш такива )

А, и последно. Четенето на дебели книги и копирането на извадки от тях СЪС СИГУРНОСТ е много полезно, когато се готвиш за изпити, но в никакъв случай - когато участваш в спорове, породени от ежедневната практика. Както сама си прочела в една моя тема (ако не си я "подминала") - у нас ДОРИ съдиите по вписвания, които работят в една и съща стая, не могат да разтълкуват еднакво разни закони и наредби, и ми се струва доста...наивно (в добрия смисъл на думата) да се опитваш да го правиш ти, и то от годините и километрите, които те делят от тукашната практика. (Която практика, съдейки по доста оскъдните ти "спомени" относно основни понятия като Предварителен договор, стоп-капаро, удостоверение за тежести и пр - никак не е била обилна...)
---------------------


ПП - Правиш ли разлика между ВЛИЗА и ИЗЛИЗА? (Имам предвид - "влиза" в имотния регистър и "излиза" в удостоверението за тежести?)

Редактирано от yниKaлнa на 17.04.11 12:01.



Тема Re: Да се опитаме да си представим...нови [re: indepcons]  
Автор seymour_stz (любопитен)
Публикувано17.04.11 11:07



Вероятно си искала да кажеш нещо с този пост, но не се е получило

В другите си постове си доста по-точна и ясна
Три пъти го четох, но не успях да разбера смисъла

---------------------------------------------------------------------------------
Когато върху един имот "излиза" тежест, то тя къде "излиза" първо: в имотната партида или в удостоверението за тежести?
---------------------------------------------------------------------------------

Това ли е поантата на поста ти?
И какво точно значение има къде излиза първа - нали удостоверението за тежести се издава именно въз основа на вписванията в партидата? Разликата във времето е единствено това, че в имотната партида се вписва незабавно, а в удостоверението - при поискване на такова
А и до момента не разбрах, поне от На живо, как точно излиза в имотната партида, а в удостоверението за тежести не? Удостоверенията за тежести, които очевидно издават лично и само на На живо, откъде черпят сведенията, ако не от имотната партида - ей това ме мъчи вече втори ден, защото моите удостоверения, които искам и получавам от службите по вписвания, такива данни съществуват и са си вписани

Спрете земята - искам да сляза!

Тема Re: Да се опитаме да си представим...нови [re: seymour_stz]  
Автор yниKaлнa (Заядливка)
Публикувано17.04.11 11:32



"не успях да разбера смисъла"

Не се и опитвай...Няма как да се получи СМИСЪЛ, когато човек се опитва да ЗАЩИТИ нещо безсмислено... или НЯКОГО, който твори безсмислици



"""Винаги има поне още една гледна точка... """

Тема Re: Да се опитаме да си представим...нови [re: indepcons]  
Автор arrvv (стихия)
Публикувано17.04.11 13:18



Когато върху един имот "излиза" тежест, то тя къде "излиза" първо: в имотната партида или в удостоверението за тежести?
---------------------------------------------------
Ти шегуваш ли се? Не ми се вярва да си сериозна!
Разбира се, че като няма вписване в имотната партида на даден имот, няма как да излезе на удостоверението за тежести.
Добре, че реши да се разясниш, защото нощес в 2 часа те четох и така и неразбрах, какво искаше да кажеш, затова те оставих на сутринта /т.е. на обяд/ за да ми е по-чист мозъка. Не мога да разбера, защо защитаваш безмислиците на На живо, нали ти играеш соло тук, т.е. нямаш намерение да нападаш никой или пък да защитаваш никой. Поне така твърдеше...
--------------------------
Изобщо, тук в този клуб, до таква тепен сте се натопорчили и запенили, че трудно вниквате в контекста на това което си говорите.
---------------------------
Напротив, тук сгреши, къде видя, че сме се запенили, просто ти се пениш и се натопорчваш, защото се опитваш да защитаваш кауза загубена, т.е. в конкретният пример писаниците на На живо.
И пак те питам, по твое време, как се казваше справката по имотна партида.. и какво се отбелязва на тази справка?



Тема Re: Да се опитаме да си представим...нови [re: yниKaлнa]  
Автор indepcons (Take it easy!)
Публикувано17.04.11 14:12



Уникална, дори не те прочетох: първо - защото поста ти бе много шарен и обемист, второ-най-вероятно надълго и широко си ми обяснявала колко си права, трето-през цялото време си ме "налайвала" с присъщия за теб "любезен" тон.

Ти, която успяваш да извадиш нов нотариален акт, когато в стария такъв има фактическа грешка и го правиш в кратки срокове, за да се осъществи новата сделка, то сигурно имаш право за всичко останало за което се сетиш. Това устройва ли те ?

Изкопай кладенеца, преди да си ожаднял !

Редактирано от indepcons на 17.04.11 14:26.



Тема Re: Да се опитаме да си представим...нови [re: seymour_stz]  
Автор indepcons (Take it easy!)
Публикувано17.04.11 15:00



И какво точно значение има къде излиза първа - нали удостоверението за тежести се издава именно въз основа на вписванията в партидата? Разликата във времето е единствено това, че в имотната партида се вписва незабавно, а в удостоверението - при поискване на такова
-------------------------------------------------------------------------------------------------
Значение има единстено за спора им, според моите виждания.

Цитирам отново по-надолу и пак казвам, че от тук започна спорът им:

"ако се води някакво дело -например имотът да е завещан, и да има оспорване на завещанието - то не излиза на никакви удостоверения за тежести"-Уникална

ако се води някакво дело
-------------------------------------
аз разбирам, че в момента се води някакво дело,



то не излиза на никакви удостоверения за тежести
---------------------------------------------------------------

не излиза на удостоверението за тежести, защото преди това не е вписано в партидата на недвижимия имот.


На което На Живо и отговаря:

Излиза, но не на "удостоверение за тежести".
----------------------------------------------------------------------
от което аз разбирам, че когато за първи път излиза някаква тежест, то малко вероятно е да излезне: първо- на удостоверението за тежести, защото то се вади при поискване на такова, докъто в имотната партида, то се вписва незабавно.

След, което ти абсолютно логически си се намесил с това:

И как няма да излезе на удостоверението за тежести, като исковата молба задължително се вписва в службата по вписвания?

И как няма да излезе на удостоверението за тежести
------------------------------------------------------------------
тук си абсолютно прав-естествено, че ще излезе на удостоверението за тежести

като исковата молба задължително се вписва в службата по вписвания?
--------------------------------------------------------------------------------------
исковата молба се вписва в партидата на недвижимия имот, която партида се съхранява е в службата по вписвания.

Както и в предишният си постинг и сега твърдя, че взех предвид единстено началото на спора им, защото в следващите постинги се стига до друг спор /според мен/ в който се спори: как се нарича "справка" или "удостоверение за тежести", докъто аз останах с впечатление, че спорът започна с това къде за първи път "излиза" въпросната вещна тежест - в имотната партида или удостоверението за тежести

Виж, не съм "адвокат " на никой от списващите тук, простичко се опитах да обясня как АЗ разталкувах постингите им в самото начало.

Изкопай кладенеца, преди да си ожаднял !


Тема Re: Да се опитаме да си представим...нови [re: indepcons]  
Автор seymour_stz (любопитен)
Публикувано17.04.11 15:14



Е аз пък твърдя, че и двамата грешат, и обясних защо - Уникална, защото няма начин да не излезе едно такова дело в удостоверението за тежести (освен, разбира се, ако няма намеса на човешкия фактор, а именно - мърлявщината на служителите), а На живо - че приказва глупости - нямало било да излезе в удостоверението, ами в справката - сякаш двете неща нямат нищо общо помежду си и удостоверението служителите го пишат, вписвайки данни, чути от комшиите или пък им ги диктуват извънземните от галактика Касиопея



Ама що ли се хабим да спорим за глупости

Спрете земята - искам да сляза!

Редактирано от seymour_stz на 17.04.11 15:15.



Тема Re: Да се опитаме да си представим...нови [re: indepcons]  
Автор arrvv (стихия)
Публикувано17.04.11 15:21



Чакай сега, ние нали не говорим за поправка на НА, а за грешка или пък промяна на данни, които не са пречка за продажбата на имота?
Както например стана и с подмяната на документите, в много НА-тове има данните на паспорт, а не личната карта, сега пак има смяна на документите...за това трябва ли да се прави поправка на НА?
Защо се изнервяш, бе човек? Нали спорим и в спора се ражда истината... или и ти започна, като някои хора, не четеш, а само като видиш ника, се ядосваш...





Тема Re: Да се опитаме да си представим...нови [re: indepcons]  
Автор arrvv (стихия)
Публикувано17.04.11 15:33



Виж, не съм "адвокат " на никой от списващите тук, простичко се опитах да обясня как АЗ разталкувах постингите им в самото начало.

----------------------------------------
Е, тук си права, защото постингите на На живо вярно стават само за тълкуване, нямат ясна мисъл или твърдо мнение.... но ще свикнеш, защото той сега, като се появи, ще видиш, че ще излезе с трето становище, ама съвсем нямащо нищо общо, с това което е написал....





Тема Re: Да се опитаме да си представим...нови [re: arrvv]  
Автор indepcons (Take it easy!)
Публикувано17.04.11 15:49



Разбира се, че като няма вписване в имотната партида на даден имот, няма как да излезе на удостоверението за тежести.
------------------------------------------------------------------------------------------------
Абсолютно съгласна с това, което пишеш!


Не мога да разбера, защо защитаваш безмислиците на На живо, нали ти играеш соло тук, т.е. нямаш намерение да нападаш никой или пък да защитаваш никой. Поне така твърдеше...
-------------------------------------------------------------------------------------------------

Аз не защитавам никой, нито нападам друг, в случая обясних къде според мен се зароди началото на спора ви, след което същия този спор се видоизмени в друг: справка или удостоверение за тежести?

И тук е момента да ти отговоря по следния начин:

По мое време думата "справка" се употребяваше, когато идеше реч за устна такава, даже мисля му викаха "компютърна справка", а "удостоверение за липса на тежести" / поне такова е останало в главата ми / се вадеше преди самата сделка.

Удостоверение за тежести е широко ползвано понятие в бранша -както при брокери, така и от купувачи, и продавачи
Устна справка за вписванията по партида на недвижим имот също съм чувала, но най-вече от адвокатски уста, а от брокерски беше "компютърна правка"

Нито нападам, нито защитавам някой.
Ако исках, можех още преди два дни да нападна Уникална за ваденето на нов НА, когато в предходния такъв има фактическа грешка.

Откъснала съм се от пазара за недвижими имоти в България и както вече споменах не изпитвам никакво удоволствие да се "дърлям " за щяло и нещяло с когото и да било.
Не виждам обаче защо да не изказвам мнение по даден спор, та дори и това мнение да не се споделя от всички пишищи тук.

Вие, когато не сте съгласни с мен нали правите същото.

Изкопай кладенеца, преди да си ожаднял !


Тема Re: Да се опитаме да си представим...нови [re: arrvv]  
Автор indepcons (Take it easy!)
Публикувано17.04.11 16:05



Чакай сега, ние нали не говорим за поправка на НА,
------------------------------------------------------------------
Върни се по-нагоре в темата и прочети, че "поправката на НА" Уникална твърди, се осъществява, като се извади нов такъв. Аз обаче смятам, че не е така дори и към днешна дата.


Както например стана и с подмяната на документите, в много НА-тове има данните на паспорт, а не личната карта, сега пак има смяна на документите...за това трябва ли да се прави поправка на НА?
-------------------------------------------------------------------------------------------------
Не. Не трябва. Най-малкото пък да се прави нов НА.


Защо се изнервяш, бе човек? Нали спорим и в спора се ражда истината... или и ти започна, като някои хора, не четеш, а само като видиш ника, се ядосваш...
-------------------------------------------------------------------------------------------------
Аз, да се ядосвам??!!! Ни най-малко! По скоро си упражнявам българския език, че не съм писала на български от има, няма две години


Освен това вчера си купих 150 лалета-червени, жълти и оранжеви на цвят за скромната сума от 7 евро и колкото пъти ги погледна, толкова по-хубаво ми става...

Изкопай кладенеца, преди да си ожаднял !

Тема Re: Да се опитаме да си представим...нови [re: indepcons]  
Автор arrvv (стихия)
Публикувано17.04.11 16:07



Аз не защитавам никой, нито нападам друг, в случая обясних къде според мен се зароди началото на спора ви, след което същия този спор се видоизмени в друг: справка или удостоверение за тежести?
---------------------------------------
Спора НИ? Аз тук не съм спорела! Просто чета и от време на време вмъквам някое мнение...
---------------------------------------------------------------------
Не виждам обаче защо да не изказвам мнение по даден спор, та дори и това мнение да не се споделя от всички пишищи тук.........
Вие, когато не сте съгласни с мен нали правите същото.

---------------------------------------------------------
Това е твое абсолютно право, както абсолютно мое право е да се съгласявам с теб, или да не се съгласявам, в зависимост от това което си писала.. Пак казвам в спора се ражда истината, така че е полезно да се спори...





Тема Re: Да се опитаме да си представим...нови [re: indepcons]  
Автор yниKaлнa (Заядливка)
Публикувано17.04.11 16:10



Ни най-малко не се съмнявам, че НАЙ-ВНИМАТЕЛНО СИ ПРОЧЕЛА ВСИЧКО написано от мен.

А щом ТИ претендираш да не четеш дългите постове - ЗАЩО ПИШЕШ ДВА ПЪТИ ПО-ДЪЛГИ ОТ ТЯХ?



"""Винаги има поне още една гледна точка... """

Тема Re: Да се опитаме да си представим...нови [re: seymour_stz]  
Автор yниKaлнa (Заядливка)
Публикувано17.04.11 16:11



освен, разбира се, ако няма намеса на човешкия фактор, а именно - мърлявщината на служителите

Позна от два пъти!



"""Винаги има поне още една гледна точка... """

Тема Re: Да се опитаме да си представим...нови [re: seymour_stz]  
Автор indepcons (Take it easy!)
Публикувано17.04.11 16:12



Ама що ли се хабим да спорим за глупости
-----------------------------------------------------------
Е, а де ? На мен ми е по-интерсно да си говорим за смислени неща, ама на не се получава!



Изкопай кладенеца, преди да си ожаднял !

Тема Re: офф искам да кажа...нови [re: indepcons]  
Автор arrvv (стихия)
Публикувано17.04.11 16:14



Честит имен ден, на всички празнуващи! Да са живи здрави и всичко, което им е на сърце да го държат в двете си ръце! Наздраве!




ПП нали нямаш против за този малък спам, но не ми се отваря нова тема.
А колкото до спора.. има ли смисъл от него?



Тема Re: Да се опитаме да си представим...нови [re: indepcons]  
Автор yниKaлнa (Заядливка)
Публикувано17.04.11 16:21



"Ако исках, можех още преди два дни да нападна Уникална за ваденето на нов НА, когато в предходния такъв има фактическа грешка."
------------------------------------------------------
Така е, не ме "нападна", само го навиваш и преповтаряш във всеки нов пост.



Да, вадили са се нови НА при грешка, в присъствието на двете страни по сделката, при същия нотариус, точно както каза ти. Някой спори ли по този въпрос? Не съм прочела. Най-малко - аз. Защо да го обсъждаме? Мога да ти пратя един такъв, от 2007 година. Искаш ли? Наименова се "НОТАРИАЛЕН АКТ за поправка на нотариален акт ЗА ПРОДАЖБА НА НЕДВИЖИМ ИМОТ".

А сега искам КОМПЕТЕНТНОТО ти мнение - АКО сделката с грешката е направена преди 20 години и няма НИКАКЪВ начин да се съберат отново двете страни по сделката при същия нотариус - ТОЗИ НОТАРИАЛЕН АКТ НЕВАЛИДЕН ЛИ Е И ЗНАЧИ ЛИ ТОВА, ЧЕ ТОЗИ ИМОТ НИКОГА ВЕЧЕ НЕ МОЖЕ ДА СЕ ПРОДАДЕ И СИ ОСТАВА "ВЕЧНО ТВОЙ" НА СОБСТВЕНИКА СЪС СГРЕШЕНОТО ЕГН?

Надявам се на бърз отговор.

"""Винаги има поне още една гледна точка... """

Редактирано от yниKaлнa на 17.04.11 16:25.



Тема Re: Да се опитаме да си представим...нови [re: yниKaлнa]  
Автор indepcons (Take it easy!)
Публикувано17.04.11 16:27



Ни най-малко не се съмнявам, че НАЙ-ВНИМАТЕЛНО СИ ПРОЧЕЛА ВСИЧКО написано от мен.
------------------------------------------------------------------------------------------
Най-вероятно мислиш така, защото приемаш за ЧЕСТ да бъдеш прочетена от мен!

Благодаря за което!


А щом ТИ претендираш да не четеш дългите постове - ЗАЩО ПИШЕШ ДВА ПЪТИ ПО-ДЪЛГИ ОТ ТЯХ?
-------------------------------------------------------------------------------------------------
Твоите дълги постове не чета, а пиша два пъти по дълги от тях, за да има за какво да се "закачиш", когато те налегне остроумието...

Изкопай кладенеца, преди да си ожаднял !

Тема Re: Да се опитаме да си представим...нови [re: indepcons]  
Автор yниKaлнa (Заядливка)
Публикувано17.04.11 16:32



Най-вероятно мислиш така, защото приемаш за ЧЕСТ да бъдеш прочетена от мен! Благодаря за което!

Ако го приемах за чест от твоя страна - никога не бих си мислила, че ще ме прочетеш. Нямам самочувствие да се надявам да ми окажеш ЧАК такава чест...



Просто няколко пъти демонстрираш, че си прочела доста неща от мои минали постове. Че ги и коментираш даже. Не вярвам точно днес да ти е "премиерата"

Очаквам отговор на следващия си пост.

"""Винаги има поне още една гледна точка... """

Тема Re: Да се опитаме да си представим...нови [re: yниKaлнa]  
Автор indepcons (Take it easy!)
Публикувано17.04.11 16:45



Ти пак се надяваш на безплатна консултация??


Наистина не те нападнах, дадох ти време да се консултираш.


ТОЗИ НОТАРИАЛЕН АКТ НЕВАЛИДЕН ЛИ Е И ЗНАЧИ ЛИ ТОВА, ЧЕ ТОЗИ ИМОТ НИКОГА ВЕЧЕ НЕ МОЖЕ ДА СЕ ПРОДАДЕ И СИ ОСТАВА "ВЕЧНО ТВОЙ" НА СОБСТВЕНИКА СЪС СГРЕШЕНОТО ЕГН?

Бърз отговор:

ТОЗИ НОТАРИАЛЕН АКТ НЕ Е НЕВАЛИДЕН

ТОВА НЕ ЗНАЧИ, ЧЕ ТОЗИ ИМОТ НИКОГА ВЕЧЕ НЕ МОЖЕ ДА СЕ ПРОДАДЕ

НЕ СИ ОСТАВА "ВЕЧНО МОЙ" НА МЕН, СОБСТВЕНИКА СЪС СГРЕШЕНОТО ЕГН


а сега бързото и евтино решение:

не се юрвам да си вадя нов НА, и да събирам страните по сделката, а правя нещо много по-просто и абсолютно валидно при всички възможни ситуации.

Изваждам си съотетния документ, от съответната инстанция, че под двете ЕГН-ета, сгрешеното и мойто си, се подвизава един и същ човек.

Демек аз!

Така, че следващия път не набутвай клиентите си с допълнителни разходи!

Изкопай кладенеца, преди да си ожаднял !

Редактирано от indepcons на 17.04.11 16:48.



Тема Re: Да се опитаме да си представим...нови [re: indepcons]  
Автор yниKaлнa (Заядливка)
Публикувано17.04.11 17:00



Отличен 6.

Не, скъпа, клиентите аз не ги набутвам, те си се набутват сами. Преди да пристъпят към продажба на апартамента и към контакт с брокери.

А, след като си толкова начетена и компетентна и имаш отговора на този въпрос, и той е толкова елементарен - защо изобщо питаш "Ако имота се окаже с проблем, дали една банка би си направила труда да го ипотекира, не визирам голям такъв, а да речем "фактическа грешка " в НА"?

След като фактическите грешки се оправят толкова лесно?

Хайде сега, моля те, напиши още един дъъълъг пост, за да се "закача", че нещо ме е налегнало остроумието...

Редактирано от yниKaлнa на 17.04.11 17:11.



Тема Re: офф искам да кажа...нови [re: arrvv]  
Автор indepcons (Take it easy!)
Публикувано17.04.11 17:11



Ей, благодаря ти Аври!

Дъщеря ми има имен дне днес, затова и накупих цветя вчера!

Тази вечер ще празнуваме !




ПП. то ние непрекъснато се оспамваме

Изкопай кладенеца, преди да си ожаднял !

Тема Re: Да се опитаме да си представим...нови [re: yниKaлнa]  
Автор indepcons (Take it easy!)
Публикувано17.04.11 23:03



Първо, да отговоря защо зададох този въпрос на Арви.

Аз в практиката си съм имала два проблемни парцела с фактическа грешка, от които единия парцел без проблем се ипотекира от банката / с документа, който ти споменах/, а за другия ни размотаваха много дълго време, но накрая пак склониха, защото се убедиха, че е невъзможно да се извади "НА за поправка на НА".Затова и въпросът ми бе към Арви, която твърдеше, че банките издребняват във всяко едно отношение.
Моят опит датира от преди три години, исках да разбера дали сега положението е по-лошо или може би същото.

Само няколко постинга по-нагоре, където аз питам Арви, /но отговаряш ти?!/
"Ако имота се окаже с проблем, дали една банка би си направила труда да го ипотекира, не визирам голям такъв, а да речем "фактическа грешка " в НА"?

си дала следното мнение:

"Ако проблемът не е съществен (както ти визираш - "не голям")- той е поправим. Грешка в ЕГН, в някой адрес, в някое име - ТОВА СЕ ПОПРАВЯ С НОВ НОТАРИАЛЕН АКТ. Не само юристът на банката, а и всеки нотариус при сделка без банка ще посочи грешката и ще изчака тя да бъде поправена. (Ако не е забелязана преди това от брокера и не е поправена още преди нотариуса...

Затова ми стана интересно, как преди сделка през банка, ти като брокер решаваш пробема с ваденето на нов НА, при положение, че има друго решение, което повечето адвокати, дори брокери ползват в такива случаи.

На моят съвет "Така, че следващия път не набутвай клиентите си с допълнителни разходи! " ти отговаряш в последния си пост към мен:"Не, скъпа, клиентите аз не ги набутвам, те си се набутват сами. Преди да пристъпят към продажба на апартамента и към контакт с брокери."

Това го тълкувам като съвет въобще изобщо, колко е полезно да се работи с брокери. Макар, че конкретно за този случай, ако се бяха обърнали конкретно към теб, то щяха да си вадят нов НА. Или греша ?А, ако не можеха да си извадят нов такъв?

Тук е моментът, ти като брокер, да обясниш на четящите в клуба купувачи или продавачи, коя е инстанцията, която издава този документ и процедурата по неговото издаване./ визирам фактическа грешка с ЕГН/

Може също така да разкажеш относно -Грешка в ЕГН, в някой адрес, в някое име -какви други документи могат да заместят ваденето на нов НА, чието изваждане се окаже невъзможно.

Изкопай кладенеца, преди да си ожаднял !

Редактирано от indepcons на 17.04.11 23:29.



Тема Re: Да се опитаме да си представим...нови [re: indepcons]  
Автор yниKaлнa (Заядливка)
Публикувано17.04.11 23:26



За сетен път ти казвам - научи се да четеш.

"Грешка в ЕГН, в някой адрес, в някое име - ТОВА СЕ ПОПРАВЯ С НОВ НОТАРИАЛЕН АКТ.(курсивът - НА indepcons)Не само юристът на банката, а и всеки нотариус при сделка без банка ще посочи грешката и ще изчака тя да бъде поправена. (Ако не е забелязана преди това от брокера и не е поправена още преди нотариуса...)"

Това дали означава "Това се поправя САМО И ЕДИНСТВЕНО с нов нотариален акт?? ДА, поправя се И с нов нотариален акт! Нещо против да имаш?

Както вече ти предложих - мога да ти копна един НА за поправка, направена през 2007 година - ОЧЕВИДНО нотариуската е преценила, че е по-лесно, или по-подходящо, или по-не знам какво, и вместо да се консултира с теб и да посъветва клиентите си да си извадят удостоверение за идентичност - им е направила нов НА. И това - 4 години ПРЕДИ имотът да попадне в мои ръце за продажба.

Което пък изяснява защо ти написах: "Не, скъпа, клиентите аз не ги набутвам, те си се набутват сами. Преди да пристъпят към продажба на апартамента и към контакт с брокери."

Други въпроси?
------------------------------------------------------------
Аха, редактирала си, значи - трябва да редактирам и аз.

"Това го тълкувам като съвет въобще изобщо, колко е полезно да се работи с брокери. Макар, че конкретно за този случай, ако се бяха обърнали конкретно към теб, то щяха да си вадят нов НА. Или греша ?А, ако не можеха да си извадят нов такъв?"

ВЪОБЩЕ ИЗОБЩО

- по този абзац може да консултираш началото на отговора ми.

Тук е моментът, ти като брокер, да обясниш на четящите в клуба купувачи или продавачи, коя е инстанцията, която издава този документ и процедурата по неговото издаване./ визирам фактическа грешка с ЕГН/

Кой "този документ"?

Може също така да разкажеш относно -Грешка в ЕГН, в някой адрес, в някое име -какви други документи могат да заместят ваденето на нов НА, чието изваждане се окаже невъзможно.

Ами ти нали разказа...(след съответната консултация, която направи, след като зададе неудачния си въпрос дали банките ипотекират имоти с "фиктивни" грешки) - защо да те повтарям?



(Май ми четеш постовете наистина... ще гледам да ги пиша по-кратички, дългите очевидно те затрудняват)

"""Винаги има поне още една гледна точка... """

Редактирано от yниKaлнa на 17.04.11 23:41.



Тема Re: Да се опитаме да си представим...нови [re: yниKaлнa]  
Автор indepcons (Take it easy!)
Публикувано17.04.11 23:44



Това дали означава "Това се поправя САМО И ЕДИНСТВЕНО с нов нотариален акт?? ДА, поправя се И с нов нотариален акт! Нещо против да имаш?
--------------------------------------------------------------------------------------------------
Ей, най-после "светна" за "бележчицата" дето може да свърши работа

Аз очаквах по-бързо да реагираш т.е. по-бързо да се информираш.

Горките клиенти, верно много се набутват.

Изкопай кладенеца, преди да си ожаднял !

Тема Re: Да се опитаме да си представим...нови [re: yниKaлнa]  
Автор indepcons (Take it easy!)
Публикувано17.04.11 23:55



Тук е моментът, ти като брокер, да обясниш на четящите в клуба купувачи или продавачи, коя е инстанцията, която издава този документ и процедурата по неговото издаване./ визирам фактическа грешка с ЕГН/

Кой "този документ"?

----------------------------------------------------------------------------------------------
Може също така да разкажеш относно -Грешка в ЕГН, в някой адрес, в някое име -какви други документи могат да заместят ваденето на нов НА, чието изваждане се окаже невъзможно. -Индепконс

Ами ти нали разказа...(след съответната консултация, която направи, след като зададе неудачния си въпрос дали банките ипотекират имоти с "фиктивни" грешки) - защо да те повтарям?-Уникална

===================================================


Е, айде обясни за документа, де! Ти си брокер, аз още не съм се лицензирала



Аз повече не знам, сега е момента да ми "видиш сметката " с познания Както виждаш аз обърках думата "фактическа", с "фиктивна" / все пак от близо две години не работя в този бранш / и нямам проблем да си го призная.

Ти обаче си по-по-най!

Дойде момента да покажеш на какво си способна!

Очаквам бърз отговор!

П.П редактирах по-късно, защото ми заби компютъра и трябваше да рестартирам, но като съдя по бързия ти отговор, очакваш моя с нетърпение

Изкопай кладенеца, преди да си ожаднял !

Тема Re: Да се опитаме да си представим...нови [re: indepcons]  
Автор arrvv (стихия)
Публикувано18.04.11 00:06



Боже, вие двечките няма ли да мирясате?





Тема Re: Да се опитаме да си представим...нови [re: indepcons]  
Автор yниKaлнa (Заядливка)
Публикувано18.04.11 00:53



като съдя по бързия ти отговор, очакваш моя с нетърпение
---------------------------------
Естествено - тръпна цяла в очакване на твоите отговори - как се сети?



Както правилно отбеляза - аз съм БРОКЕР. ПОСРЕДНИК. А не ЮРИСТ. Не ми е работа да претендирам за юридически познания.

Въпреки това ще ти кажа, относно сгрешеното ЕГН - предпочитам да се придържам към мнението, че най-официалният начин е да се направи НА за поправка. Другото е поемане на риск. Защото самият НА със сгрешеното ЕГН не стои само у собствениците, а е оставен на още 5-6 места и никак не ми се струва възможно да се поправи с някаква хвърчаща бележка.

Останалите проблеми също МОГАТ да се решат с удостоверения - за идентичност на адрес или идентичност на имена -- правили сме го - и двете се вадят от съответния район, отдел ГРАО, в някои райони - в техническия отдел. Но, доколкото се касае за явна фактическа грешка - със сигурност някой може да се заинати и да откаже ВСЯКАКВА друга поправка, освен поправка на нотариалния акт - както е официалниат начин. Ако нотариусът приеме декларация за идентичност на имена, данъчни оценки и други документи, ДОКАЗВАЩИ явната фактическа грешка, и изповяда сделката, той всъщност не поправя тази грешка, допусната в самия НА, по предвидения в закона ред.

Очевидно точно поради това въпросната нотариуска не е посъветвала клиентите си да притичат до съответната служба и да си извадят съответната хартия, а е предпочела да им направи нов НА.

Опираме пак до "тълкуване". И до "затваряне на очи", приемайки всякакви бумаги, за да не се пропусне сделката.

ПП - Случаят с "фиктивен"-"фактически" е всъщност въпрос на познания на езика, а не на практикуване на дадена професия, но това е тема за друг разговор.

ПП-2 - Вие, брокерите в Холандия, нима се занимавате с документите на една сделка? Горкичките... В прекрасната страна Швейцария, например, всички документи са при нотариуса и ТОЙ НОСИ ЦЯЛАТА ОТГОВОРНОСТ по преглеждането им и привеждането им в ред.



Редактирано от yниKaлнa на 18.04.11 07:05.



Тема seymour_stzнови [re: seymour_stz]  
Автор Ha живo (§ 22)
Публикувано21.04.11 21:50



Правиш се на забавно глупав почти с успеха на глупито.


Те ти какво каза униКалната:
ако се води някакво дело -например имотът да е завещан, и да има оспорване на завещанието - то не излиза на никакви удостоверения за тежести

Слаб брокер без елементарни познания, но тя е ясна.

Опитах се да й намекна, ама не схваща.
А на теб ако ти е приятно да се правиш на тъпанар, продължавай.

Редактирано от Ha живo на 21.04.11 21:52.



Тема Re: seymour_stzнови [re: Ha живo]  
Автор seymour_stz (любопитен)
Публикувано21.04.11 22:20



Това само за спорта ли го написа, или не можеш да изкараш деня, без да ръсиш тъпотии и обиди?
Ясно е кой е тъпанара в случая, ама да беше казал и нещо по темата?



ПП Ама що ли се занимавам с тебе и този нещастен клуб тука, тъни си в лайна и самодоволство и дерзай. Хич не ми отговаряй, нЕма нужда.

Спрете земята - искам да сляза!

Редактирано от seymour_stz на 21.04.11 22:23.



Тема Re: Да се опитаме да си представим...нови [re: seymour_stz]  
Автор Ha живo (§ 22)
Публикувано21.04.11 22:26



Е аз пък твърдя, че и двамата грешат, и обясних защо - Уникална, защото няма начин да не излезе едно такова дело в удостоверението за тежести (освен, разбира се, ако няма намеса на човешкия фактор, а именно - мърлявщината на служителите), а На живо - че приказва глупости - нямало било да излезе в удостоверението, ами в справката - сякаш двете неща нямат нищо общо помежду си и удостоверението служителите го пишат

Леле, колко си загубен. Наистина ли мислиш и вярваш, че нявсякъде е като в твоето село? Или просто си манипулираш, като брокер?
Лика сте си прилика с униКалната. Язък за висшето ти образование.






Тема Re: seymour_stzнови [re: seymour_stz]  
Автор yниKaлнa (Заядливка)
Публикувано21.04.11 22:34



Що го нападаш, момчето? То само се опитало да ми "намекне".. а иначе си е съвсем наясно - кое е имотен регистър, какво е "окабеляване", какво е удостоверение за тежести... той е специален, на него му издават специални справки по имотни партиди, а на нас, простосмъртните - ни издават Удостоверения за тежести... или както там го наричат сега.

Плюс това - нямаше го няколко дни, та се наскучахме - остави го сега да се разтовари малко!



"""Винаги има поне още една гледна точка... """

Тема Re: Да се опитаме да си представим...нови [re: Ha живo]  
Автор arrvv (стихия)
Публикувано21.04.11 22:45



на теб само това ли ти остана, като ценност...ВИСШЕТО ТИ ОБРАЗОВАНИЕ...??? браво, за завиждане си....

!!!.....

Лъжата е винаги сложна, превзета и многословна.

Тема Re: Да се опитаме да си представим...нови [re: arrvv]  
Автор yниKaлнa (Заядливка)
Публикувано21.04.11 22:49



Аааа, ето ни безсънните! Трябва да му благодарим, на живия, че ни събира да се забавляваме... че иначе - скука.



Боядиса ли си яйцата?

"""Винаги има поне още една гледна точка... """

Тема Re: Да се опитаме да си представим...нови [re: yниKaлнa]  
Автор arrvv (стихия)
Публикувано21.04.11 23:03



Не! В събота.



Лъжата е винаги сложна, превзета и многословна.

Тема Re: Да се опитаме да си представим...нови [re: arrvv]  
Автор yниKaлнa (Заядливка)
Публикувано21.04.11 23:08



„Тъпи” сме, но сме задружни,
група брокери „ненужни”.
Без лиценз и без тапия -
все в очите сме на тия,
дето дипломи размахват,
но посърнали увяхват,
като разберат, че всички
весели сме и добрички,
куп клиенти ни обичат
и при нас за сделки тичат!!!



"""Винаги има поне още една гледна точка... """

Тема Re: Да се опитаме да си представим...нови [re: yниKaлнa]  
Автор arrvv (стихия)
Публикувано21.04.11 23:14



ха ха ха... браво..
на мен не ми се мисли в момента.. проснала съм се, ям семки и слушам Инат...а, чинчилата идва и ми краде от семките...



Лъжата е винаги сложна, превзета и многословна.

Тема Re: Да се опитаме да си представим...нови [re: arrvv]  
Автор yниKaлнa (Заядливка)
Публикувано21.04.11 23:30



Аз пък ще гледам сега, по изключение, шоуто на колегата Денис Ризов.


Обиковено "господарствам в ефира"

"""Винаги има поне още една гледна точка... """

Тема Re: seymour_stzнови [re: seymour_stz]  
Автор Ha живo (§ 22)
Публикувано22.04.11 01:47



Ясно е кой е тъпанара в случая, ама да беше казал и нещо по темата?


Тъпанарят, вероятно си ти, защото блееш в хор с останалите брокери, без да кажеш нищо по темата.
Относно вписването на "тежести" по партидата, наясно си или поне се очаква, че си.
По темата си казах мнението отдавна - зле сте с образованието и практиката и се завличат хора. Доживот!




Тема Re: seymour_stzнови [re: Ha живo]  
Автор indepcons (Take it easy!)
Публикувано22.04.11 04:00



Слаб брокер без елементарни познания, но тя е ясна.

----------------------------------------------------------------------

Слаб брокер предлагащ на клиента

личните си чарове!

Иде реч, за някакви нови трикове при посредничеството

Изкопай кладенеца, преди да си ожаднял !

Тема Re: seymour_stzнови [re: indepcons]  
Автор yниKaлнa (Заядливка)
Публикувано22.04.11 07:46



Слаб брокер предлагащ на клиента личните си чарове!
Иде реч, за някакви нови трикове при посредничеството

-----------------------------------------
Както вече писах - това за личния чар ТИ СПЕЦИАЛНО надали можеш да го разбереш.



Това се доказа и от бурните ти и нестихващи реакции по темата "чар" във всеки възможен твой пост на каквато и да е тема...

"""Винаги има поне още една гледна точка... """

Редактирано от yниKaлнa на 22.04.11 08:03.



Тема Re: seymour_stzнови [re: Ha живo]  
Автор seymour_stz (любопитен)
Публикувано22.04.11 09:28



Ти изобщо можеш ли да общуваш нормално бе, егати злобата си



Освен да обиждаш и да ръсиш обиди, безсмислици и каламбури в много изречения, друго от теб в тази тема не виждам.


Редактирано от seymour_stz на 22.04.11 09:33.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.