Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:25 17.05.24 
Взаимопомощ
   >> Недвижими имоти
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | (покажи всички)
Тема Отново за брокерите и тяхната отговорностнови  
Автор indepcon/s (Take it easy!)
Публикувано09.04.11 11:01



Тъй като от години не може да се стигне до красноречив извод каква точно отговорност носят брокерите на недвижимите имоти ми се ще да проведем един миролюбив диалог,като запазим добрия тон и се въздържаме от отрицателните емоции. От близо две години не работя с български брокери и загубих афенитет да им де ядосвам, така че от разтояние на времето, може пък да видя нещата от друг ъгъл.


Предлагам следното:
неброкерите списващи тук ,да изброят, но точно и ясно без излишни заяжданици, каква точно отговорност би трябвало да носят брокерите при сделка с недвижими имоти.
брокерите от своя страна да обяснят защо не могат да поемат тази отговорност и съответно каква отговорност смятат , че задължително би трябвало да носят.

Знам, че подобни спорове са водени много пъти тук, не се е стигало до конкретни изводи, а само до враждуващи емоции.Да опитаме още веднъж!

Моята цел е да "хвърля мост" между "стражарите и апашите " и да се опитаме заедно да стигнем до адекватни заключения /надявам се това да е възможно/

Ще започна първа.



Лично аз смятам, че брокера трябва да носи отговорност пред Закона за вярна, пълна и точна информация, относно имота, който рекламира.Така както Нотариуса носи отговорност пред закона, адвоката, лекаря и т.н
Смятам също така, че брокера трябва да има добри познания по правната страна на една сделка /без да е адвокат/,познания по градоустройство и архетиктура/ без да е архитект/ познания по реклама и маркетинг/ без да е икономист/. Да е наясно с видовете ипотеки без да му се налага да е кредитен инспектор.
Смятам, че изброените до тук познания ще му помогнат да е добър професионалист и респекта на клиентите към мнего ще по-голям.

Изкопай кладенеца, преди да си ожаднял !

Тема Re: Отново за брокерите и тяхната отговорностнови [re: indepcon/s]  
Автор yниKaлнa (Заядливка)
Публикувано09.04.11 13:39



Лично аз не смятам да взема участие в тази "дискусия".

Първо - защото по тази тема в този клуб е писано ПОНЕ толкова, колкото за това КАКВИ .............(епитетът - по ваш избор) СА БРОКЕРИТЕ.

Няма нужда да се ходи далеч - на тази страница, малко по-надолу, отново беше дискутирана. Който се интересува - може да прочете. От 3-4 години назад, та до вчера.

И второ - защото тук пишещите гении не сме облечени в законодателна власт. Каквито и да си ги съчиним - в пожелателен, самокритичен или критичен смисъл - докато няма ПИСАН закон по въпроса - всичко е бля-бля.

Все едно да си обсъждаме в десет теми колко прекрасно би било линейките да идват до 5 минути след повикване и колко по-организирана е спешната помощ нейде си по белия свят...

"""Винаги има поне още една гледна точка... """

Тема Re: Отново за брокерите и тяхната отговорностнови [re: indepcon/s]  
Автор npubem (:-)
Публикувано09.04.11 14:52



Не е лоша темата, и е добре да се погледнат добрите практики
в други страни или други професии.
В моята професия аз нося материална отговорност за нанесени щети на
клиента чрез задължителна застраховка. Освен това, ако се установи недобросъвестност рискувам и да загубя лиценза си за практикуване на
професията. И трето, моята работа подлежи задължително на контролна
проверка от лице, получило право да извършва тази дейност, избрано от
клиента. Той пък впоследствие споделя отговорността.
Може да не е съвършено, но е нещо. Доста ще се замисля, преди да
направя какъвто и да е компромис.

Опит е името, с което хората наричат грешките си. О.Уайлд


Тема Re: Отново за брокерите и тяхната отговорностнови [re: indepcon/s]  
Автор Ha живo (§ 22)
Публикувано09.04.11 18:28



Моралната отговорност (съвест и тн) си върви с човека. Тя е лична и всеки си я носи за своя сметка.
Но ако говориш за отговорност на брокер пред Закона... хм...
Отговорност на брокерите като такива към момента липсва. Липсва и регламент що е то брокер, ама това е друга тема. Брокерът носи отговорност за действията си като физическо лице - такава отговорност носим всички, а някои носим и служебна, защото в работата си сме с някакво качество.
Единственото, на което би могъл да "стъпи" някой изпързалян клиент, е договорът с брокера. Лошото е, че договорите, които аз съм виждал, са така написани, че клиентът е натоварен само със задължения, а брокерът само с права. А често не се и подписват договори, нито пък се издават документи за платения комисион.

Никой не отрича, че брокерите вършат работа и спестяват време на хората. Бавачките на деца също вършат работа и спестяват време на хората, но не искат процент от заплатата на родителите, нали?!
Никой не би имал нищо против брокерите, които са поне на санитарния минимум знания и искат съразмерно на труда им заплащане.
Точно заради тия два компонента идва цялото обществено недоволство от брокерите, защото такава е в момента организацията им в БГ, че е почти невъзможно да направиш сделка без да им кихнеш исканите проценти. Както каза един друг участник - "когато брокер говори за пари имаш само един вариант - да му ги дадеш".
Въпреки това, ако просто си искат толкова, колкото струва трудът им, никой нямаше да е против тях. Както никой не е против бавачките, разхождачите на кучета и тн "сиви" професии. Очевидно проблемът с брокерите не е в законите, а в алчността.


Редактирано от Ha живo на 09.04.11 18:39.



Тема Re: Отново за брокерите и тяхната отговорностнови [re: yниKaлнa]  
Автор KoндЮ oт CлиeнМодератор (napalmoff )
Публикувано09.04.11 22:20



В отговор на:

Лично аз не смятам да взема участие в тази "дискусия".




Лично аз не съм се и съмнявал. Все пак пусналия темата желае културна дискусия в която няма как да на истината за услугата към настоящие момент да бъде наречена :
-Оплюване, съсипване и т.н на брокерите

Все пак ако искаш включи се с твоето мнение по темата.

Редактирано от KoндЮ oт Cлиeн на 09.04.11 22:22.



Тема Re: Отново за брокерите и тяхната отговорностнови [re: Ha живo]  
Автор indepcon/s (Take it easy!)
Публикувано10.04.11 06:22



Наистина липсва регламент в професията на брокера, а докъто такъв липсва брокерите ще са все на това дередже т.е. никакво.

Времето, в което се оформяше облика на тази професия от 1990 до може би преди кризата , си беше все подходящо за бандитизъм с недвижими имоти.

Аз незнам дали толкова законите ще свършат работа за евентуална положителна промяна или времето. Аз все си мисля че времето, разбирай ситуацията на пазара.



Изкопай кладенеца, преди да си ожаднял !

Тема Re: Отново за брокерите и тяхната отговорностнови [re: indepcon/s]  
Автор dated (незапознат)
Публикувано10.04.11 13:36



Лично аз смятам, че брокера трябва да носи отговорност пред Закона за вярна, пълна и точна информация, относно имота, който рекламира.Така както Нотариуса носи отговорност пред закона, адвоката, лекаря и т.н

Добро пожелание.

Професиите адвокат, строителен инженер, лекар и някои други са "регулирани" или както там му се казва. За да имаш право да ги упражняваш ти трябва диплома по специалността (най-често - магистратура), стаж, понякога и допълнителна специализация. За собствениците на АНИ няма подобни изисквания. За работещите в ИТ сектора - също...

Освен това брокерите не са собственици и могат да дадат невярна информация съвсем неумишлено... Единственият начин да търсиш отговорност от брокер е ако имаш договор, но в случай, че са те поизлъгали за нещо, което го няма в договора (ако има такъв) иди доказвай измама...

Смятам също така, че брокера трябва да има добри познания по правната страна на една сделка /без да е адвокат/,познания по градоустройство и архетиктура/ без да е архитект/ познания по реклама и маркетинг/ без да е икономист/. Да е наясно с видовете ипотеки без да му се налага да е кредитен инспектор.

Напълно вярно! От 2-3 години има подобни специалности в УНСС и УАСГ, но не съм се интересувал за подробности...

Редактирано от dated на 10.04.11 13:39.



Тема Re: Отново за брокерите и тяхната отговорностнови [re: dated]  
Автор Ha живo (§ 22)
Публикувано10.04.11 15:42



За да имаш право да ги упражняваш ти трябва диплома по специалността (най-често - магистратура), стаж, понякога и допълнителна специализация. За собствениците на АНИ няма подобни изисквания.

По правило не е проблем собственикът на АНИ да няма ценз, той е просто собственик.
За тия обаче, които контактуват с клиенти, насочват, консултират и тн, би трябвало да е задължително!
Това не е като да правиш банички или да въртиш геврека. Браншът е динамичен, нормативната рамка е доста широка и трудно се учат нещата "в движение".


Освен това брокерите не са собственици и могат да дадат невярна информация съвсем неумишлено...

Е то най-често така става. Но дори и от непредпазливост или незнание да се случи, контрата остава в клиента купувач, щото е доверчив.
Някак не мога да приема оправдание, че клиентът сам си е взел решение за сделката, нито че сделката е оформена юридически от нотариус, защото това става чак след като купувачът е взел решението на някой оглед в присъствието/консултантството/посредничеството на брокер.

Ако клиентът поиска да има договор и твърдо настоява да се включат съответните задължения (и санкции) за брокера, нещата ще са наред.


ПС
При описаните умения и знания не е за пренебрегване, че брокерът трябва да е конфиденциален, морален и др.под., защото през тях минават премного лични данни на хора и имоти. На доверие!
Всички останали по веригата на една сделка (банки, нотариуси, АВ и тн) администрират лични данни и си носят съответната отговорност при проблем.




Тема Re: Отново за брокерите и тяхната отговорностнови [re: indepcon/s]  
Автор arrvv (стихия)
Публикувано10.04.11 21:45



И аз отказвам, да коментирам тази тема!



Тема Re: Отново за брокерите и тяхната отговорностнови [re: arrvv]  
Автор indepcon/s (Take it easy!)
Публикувано10.04.11 22:44



Викаш.., да отиваме да се заяждаме в другата, за да се позабъвлява Уникална, че така си прекарва свободното време.



Изкопай кладенеца, преди да си ожаднял !


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.