Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:29 01.06.24 
Взаимопомощ
   >> Недвижими имоти
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Тема Купуване на имот с ипотеканови  
Автор PRN ()
Публикувано02.04.11 00:09



Сигурно този въпрос е задаван хиляди пъти, но хайде още веднъж... нещо не мога да намеря такава тема.

Продава се някакъв магазин за 50000 евро, но агентката обяснява, че има и ипотека от 12000 евро. Как технически става прехвърлянето на собствеността и чии проблем е погасяването на ипотеката?



Тема Re: Купуване на имот с ипотеканови [re: PRN]  
Автор yниKaлнa (Заядливка)
Публикувано02.04.11 01:27



Всичко зависи от уговорката между теб и продавача. В смисъл - той може да каже, че желае ти да му платиш И ипотеката, тоест - освен обявената продажна цена ще трябва да си сметнеш отгоре и въпросните 12 000. В моята практика това са по-редки случаи. Най-често продавачът сам си погасява остатъка от кредита от сумата, която ще получи от теб - въпросните 50 000 евро.

Механизмите на погасяване на тази сума също зависят от уговорката ви. И от доверието между теб и продавача. Може да се разберете да платиш по-голямо капаро - в размер на въпросната сума от 12 000 евро - за да му послужи тя за тази цел (като се погрижиш той да употреби тези пари точно с тази цел, а не да ги изпие или да забегне с тях на някой остров

) Или пък в деня на самата сделка... има доста начини. Също зависи от това дали ти самият (самата) ще ползваш ипотечен кредит за покупката. Има доста варианти наистина.

Чувала съм мнения от рода на това, че било добре, дето имотът е ипотекиран от банка, защото банките си проверявали имотите перфектно преди ипотеката и по този начин следващият купувач можел да бъде спокоен за чистотата им... аз обаче имам доста резерви относно "перфектността" на банковите проверки и не споделям тези възторзи.

Редактирано от yниKaлнa на 02.04.11 07:06.



Тема Re: Купуване на имот с ипотеканови [re: PRN]  
Автор abettor (адвокат)
Публикувано02.04.11 12:14



Технически прехвърлянето става както за имот без ипотека.
Ако го купиш с ипотека на практика го купуваш за 50 000+12000=62 000 евро.
За останалото Уни ти е отговорила изчерпателно, аз само ще добавя, че в една ипотека няма нищо страшно.



Тема Re: Купуване на имот с ипотеканови [re: PRN]  
Автор yниKaлнa (Заядливка)
Публикувано02.04.11 16:31



Бих прибавила следното.

Ако продавачът е рекламирал имота с продажна цена 50 000, а ЧАК ПОСЛЕ ти излиза с номера, че трябва да му платиш И ипотеката - в пълното право си да му кажеш, че е некоректен. Защото, в края на краищата, АКО той изисква купувачът да се бръкне с още 12 000 - това значи, че на практика цената на този апартамент е 62 000, а не 50 000... Не, че ще го разубедиш, ако твърдо е решил да ти трапоса тези 12 000, НО поне нека не си въобразява за себе си, че е някакъв коректен и почтен човек! Това си е чисто зарибяване. Уж 50, ама...62...



"чии проблем е погасяването на ипотеката?" - погасяването е НЕГОВО задължение, но може да се превърне в ТВОЙ проблем, ако не бъде погасена!

"""Винаги има поне още една гледна точка... """

Тема Във връзка с това:нови [re: yниKaлнa]  
Автор MитpeШoпa (ОнзиСъщия123итн)
Публикувано02.04.11 17:31



"...Чувала съм мнения от рода на това, че било добре, дето имотът е ипотекиран от банка, защото банките си проверявали имотите перфектно преди ипотеката и по този начин следващият купувач можел да бъде спокоен за чистотата им... аз обаче имам доста резерви относно "перфектността" на банковите проверки и не споделям тези възторзи. "

Да попитам плахо следното:

1. Ако банката има ипотека, да кажем на 12,000 Е, върху имота, вписан надлежно в Агенцията за вписвания - може ли върху имота да се сложи т.н. "втора ипотека" за....примерно 5,000 евро, без съгласието на банката държаща първата ипотека?

2. Не е ли длъжна Агенцията за вписване да уведоми банката и да получи нейното съгласие за вписване на втора (или трета, във всеки случай допълнителна) ипотека върху имота?

3. В този случай банката, държаща първата ипотека, не е ли тя информирана според закона за всички останали ипотеки върху имота?

4. Предполагам същото би станало ако някоя държавна институция (НАП, НОИ или други) сложат някаква временна забрана върху имота, основавайки се на съдебна присъда и/или някакъв друг съдебен/административен процес.

5. В краен резултат: Не е ли длъжна Агенцията за вписвания да издава документ в който са вписани всички съществуващи тежести върху даден имот, въпреки че собственика може да не желае ВСИЧКИ тежести да бъдат вписани във въпросния документ? А доколкото знам почти всеки може да извади такъв документ за тежести - потенциален купувач, банка кредирираща сделка, и т.н., не само продавача?

THESE ARE MY PRINCIPLES. AND IF YOU DON'T LIKE THEM, I HAVE OTHERS.


Тема Re: Купуване на имот с ипотеканови [re: PRN]  
Автор Ha живo (§ 22)
Публикувано02.04.11 17:32



има и ипотека

Ако приемем, че трябва да платиш И ипотеката 12000 над посочените 50000... хм... хм...!!!

Както някой по-горе е писал, техническото прехвърляне е като за имот без ипотека. Действително няма нищо страшно.
Но...
Понякога страшното може да дойде не след ипотеката, а след сделката.
Особено пък ако обявата е некоректна, трябва да ти светне лампичката ;)

Някъде преди време бях дал един казус, мисля в рубриката "Измама или грешка", за възникнал проблем с уж безпроблемна сделка с ипотекиран имот.
Не ща да те плаша, 1/1000 е, ама имай го предвид.




Тема Re: Във връзка с това:нови [re: MитpeШoпa]  
Автор yниKaлнa (Заядливка)
Публикувано02.04.11 18:22



"Не е ли длъжна Агенцията за вписвания да издава документ в който са вписани всички съществуващи тежести върху даден имот, въпреки че собственика може да не желае ВСИЧКИ тежести да бъдат вписани във въпросния документ? А доколкото знам почти всеки може да извади такъв документ за тежести - потенциален купувач, банка кредирираща сделка, и т.н., не само продавача?"

Ами да, длъжна е, къде е проблемът? Не схващам въпроса може би... Агенцията си вписва всички тежести в удостоверението (в идеалния случай, щото сме чували за разни други случаи, ама дай да не плашим аудиторията...)

"""Винаги има поне още една гледна точка... """


Тема Re: Купуване на имот с ипотеканови [re: PRN]  
Автор arrvv (стихия)
Публикувано02.04.11 18:42



Има различни варианти, за погасяване на ипотеката.
1. Да се погаси от парите с капарото, но лично аз се страхувам от този вариант.
2. Отивате в банката кредитор със собственика и проверяваш, как стоят нещата с кредита, редовно ли е обслужван и колко е остатъчната сума за плащане. ВАЖНО - като отидете там попитай и за окончателната сума за погасяване и заличаване на ипотека, защото повечето банки имат и от 3 до 5% наказателна лихва. Ако ти го купуваш съветвам да се съберете трите страни банка, ти и продавач и оттам решавате начина.
3. Купуваш магазина с ипотека и при плащане, привеждаш парите на две сметки на продавач и на банката и искаш заличаване на ипотека /но внимавайте с такса предстрочно погасяване/ Просто трябва да ти се издаде от банката бележка за сумата, която тя изисква за кредита, но тази бележка нека носи дата, не по-късно от един ден преди изповядването.
Бъди спокойна, няма проблем с ипотекиран имот, просто имаш още една страна с която трябва да се съобразяваш.
ПП лично аз, досега не съм имала случай ипотеката, да не влиза в крайната цена.



Тема Re: Във връзка с това:нови [re: MитpeШoпa]  
Автор arrvv (стихия)
Публикувано02.04.11 18:57



1. Да. Ако, стане нещо банката е с първа поред ипотека и тя си получава първа парите.. Но едва ли някой ще учредява втора и поредна ипотека върху имот, но има и такива случаи...Две поредни ипотеки върху имот, по принцип се вписват, когато има рефинансиране на имот.. от една банка на друга.
2. Не
3. Не разбрах питането..
4. Те могат да сложат възбрани, но не и ипотеки...
5. Да, длъжна е, и няма такова нещо собственика да не иска да има вписване за тежести. По принцип в София всеки може да провери даден имот, но в Костинброд не е така, изискват лично присъствие на собственика и не дават писмен отказ. Но това е тема на друг разговор.



Тема Re: Във връзка с това:нови [re: yниKaлнa]  
Автор arrvv (стихия)
Публикувано02.04.11 18:58



Не само сме слушали, но при мен има и доказателства, че понякога АВ спят като вписват....



Редактирано от arrvv на 02.04.11 19:00.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.