Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:18 26.06.24 
Взаимопомощ
   >> Недвижими имоти
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Въпросче за тежести.нови  
Автор moreol ()
Публикувано24.11.10 15:28



Здравейте, съфорумци,

I'm back

.

Ровя се из по-интересните и кратки теми/мързи ме да чета/ на НИ да наваксам пропуснатото...

Та имам едно въпросче относно нещо, което срещнах...
Какво значи това:Върху имота има тежест "дарение със запазено право на ползване".



Тема Re: Въпросче за тежести.нови [re: moreol]  
Автор dated (незапознат)
Публикувано24.11.10 19:33



http://clubs.dir.bg/showthreaded.php?Board=imoti&Number=1951286017&page=1&view=collapsed&sb=5



Тема Re: Въпросче за тежести.нови [re: moreol]  
Автор Ha живo (§ 22)
Публикувано24.11.10 20:48



Какво значи това:Върху имота има тежест "дарение със запазено право на ползване".

Собственик си на имота, но нямаш право да го владееш и ползваш (т.нар. "гола собственост"). Последните две не можеш да упражниш без съгласието на тоя, дето си е запазил правото на ползване, или при идеалния вариант - той да се откаже от това си право. Освен всичко друго, тоя въпросният може и да го дава имота под наем на който си иска, Ако че ти си собственик по документи. Ако не иска да те допусне, просто го чакаш да умре. Цинично, но факт.
Тежест си е отсекъде


Най-общо казано е това.



Тема Re: Въпросче за тежести.нови [re: moreol]  
Автор ИCTИHCKATA yниKaлнa® (Заядливка)
Публикувано24.11.10 21:44



Теоретически е точно това, което ти писа На живо. На практика обаче НАЙ-ЧЕСТО е просто един начин възрастните хора, които даряват приживе на наследниците си нещо, да се осигурят, че все пак дарените няма да ги изритат на улицата приживе...Почти рутинно действие. Когато нашите ми прехвърляха апартамент, например, не си запазиха право на ползване, а нотариусът десет пъти увърташе и все ги караше да го направят - ей така, за всеки случай, въпреки доверието...

Но не се стряскай - ако се стигне до продажба на жилището и дарените са в добри отношения с дарителите - няма никакъв проблем и правото на ползване се отменя с един подпис пред нотариуса...
Съвет - някои ще ти кажат, че отказът от запазеното право на ползване може да се направи в последния момент преди сделката, като това надлежно се описва в предварителния договор като задължително условие. По-сигурно за купувача обаче е да си осигури този отказ още преди подписването на предварителния договор. Така се проверява дали между дарените и дарителите има някакви проблеми. Ако няма - ще имаш лесен отказ. Ако обаче надушиш, че нещо скърца... винаги ще съществува риск те да не подпишат и за самата сделка, което пък ще значи, че ще трябва да ги съдиш, за да си върнеш капарото...в двойния размер...

Редактирано от ИCTИHCKATA yниKaлнa® на 24.11.10 21:47.



Тема Re: Въпросче за тежести.нови [re: ИCTИHCKATA yниKaлнa®]  
Автор cristal_reaver (старо куче)
Публикувано24.11.10 21:58



мисля че в случая се има предвид ипотекирани жилища които са взети от банката.



Тема Re: Въпросче за тежести.нови [re: cristal_reaver]  
Автор ИCTИHCKATA yниKaлнa® (Заядливка)
Публикувано24.11.10 22:27



А кой в твойта хипотеза си е запазил правото на ползване на ипотекираното жилище? Дали банка ще се съгласи да сложи ипотека върху жилище с такава тежест? Освен купувачът, при покупката с кредит, да е учредил някому такова право...обаче това би трябвало да е станало със съгласието на банката....

На три бейлиса ми е трудно да разсъждавам по този въпрос...



"""Винаги има поне още една гледна точка... """

Тема Re: Въпросче за тежести.нови [re: ИCTИHCKATA yниKaлнa®]  
Автор Ha живo (§ 22)
Публикувано24.11.10 22:34



Боя се, че практиката, за която говориш, се простира само до личния и брокерския ти опит. Не се заяждам, ама да кажа, че светът е шарен и хората са разни. Теорията представлява общи легални постановки, които са неоспорими или поне трудно оспорими и всякакви предположения, стъпили на конкретен случай, са неуместни.
Собственост със запазено право на ползване не се прехвърля само от родител на дете. Често имоти се прехвърлят на други лица и старият собственик си запазва правото на ползване именно с идеята да го ползва до края на дните си. Е тогава само смъртта на ползвателя ще може да те вкара физически в имота. А ако си позволя да вкарам и елемента, че голият собственик може (и често го правят) да продава на трети лица, напълно непознати на ползвателя, картинката съвсем ще стане съвсем "тежестна".



Редактирано от Ha живo на 24.11.10 22:36.



Тема Re: Въпросче за тежести.нови [re: Ha живo]  
Автор ИCTИHCKATA yниKaлнa® (Заядливка)
Публикувано24.11.10 23:04



Прав си, но отбележи, аз написах "На практика обаче НАЙ-ЧЕСТО е просто един начин..." като наблегнах на "НАЙ-ЧЕСТО"-то. Ако има начин да се направи статистика - сигурна съм, че твойте случаи ще са по-малко от моите.
Аз просто дообясних на пишещата някои детайли от практиката, без да отричам написаното от теб. Ако си спомняш.



"""Винаги има поне още една гледна точка... """

Тема Re: Въпросче за тежести.нови [re: ИCTИHCKATA yниKaлнa®]  
Автор TOPHAДO (пази се)
Публикувано24.11.10 23:23



На три бейлиса ми е трудно да разсъждавам по този въпрос...
-------------------
това си е направо геройство...


Тази година имах такава сделка.. но бабата се отказа от правото си на ползване пред нотариус преди ПД...



Тема Re: Въпросче за тежести. [re: moreol]  
Автор TOPHAДO (пази се)
Публикувано24.11.10 23:25



Ровя се из по-интересните и кратки теми/мързи ме да чета/ на НИ да наваксам пропуснатото.
----------------------------------------------------
Ха ха ха...защо ли не се учудвам...


Това не е било ипотекиран имот/няма как банката да отпусне кредит със запазено право на ползване/, явно става въпрос за друга задлъжнялост...




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.