Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:26 10.06.24 
Взаимопомощ
   >> Недвижими имоти
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Интересен поглед върху пазара на НИ  
Автор Blake (старо куче)
Публикувано17.03.10 15:18



Опа, нас пожар не ни спира :)

Случайно попаднах на едно интересно четиво на тема пазара на НИ у нас в две части, което предоставям на вашето внимание под формата на 2 линка:






Тема Re: Интересен поглед върху пазара на НИнови [re: Blake]  
Автор indepcon/s (Take it easy!)
Публикувано18.03.10 01:08



Мда, макар и философски погледнато на търговията с недвижими имоти, много от написаните неща са верни. Ако преди имах съмнения, че този бизнес се основава на манипулации, сега мога със сигурност да го твърдя. Методите на работа са манипулативни до надхвърляне границите на добрите похвати в бизнеса.
Разбира се , това е характерно за всички млади пазари на недвижими имоти, където много се печели и много се губи.Но понеже прехвърлихме вече този начален етап, много ми е интерсно, какъв ще бъде задаващия се хибрид



Изкопай кладенеца, преди да си ожаднял !

Тема Re: Интересен поглед върху пазара на НИнови [re: indepcon/s]  
Автор Creeping DeathМодератор (napalmoff )
Публикувано18.03.10 02:15



Подобна дискусия въртиме с аррвв във фейсбука. Ма сега не ми се разправя, че е време да спя ;)



Тема Re: Интересен поглед върху пазара на НИнови [re: indepcon/s]  
Автор ИCTИHCKATA yниKaлнa® (Заядливка)
Публикувано18.03.10 08:00



Ако преди имах съмнения, че този бизнес се основава на манипулации, сега мога със сигурност да го твърдя. Методите на работа са манипулативни до надхвърляне границите на добрите похвати в бизнеса.

Приятелски питам - това "преди" и "сега" свързваш ли го с битието си ПРЕДИ да започнеш да се обучаваш като брокер ТАМ, или СЛЕД него? И трябва ли да разбирам, че обучението ти ТАМ е свързано с обучение в манипулации "до надхвърляне границите на добрите похвати в бизнеса"?

И ако не го свързваш с това - кое тогава е твоето ПРЕДИ и СЕГА в прозрението ти? Ако е свързано с някакви български похвати - то ти доста отдавна си далеч от тях, пък и май никога не си била точно брокер в БГ, и какво ти помогна да го прозреш чак сега?

"""Винаги има поне още една гледна точка... """


Тема Re: Интересен поглед върху пазара на НИнови [re: ИCTИHCKATA yниKaлнa®]  
Автор indepcon/s (Take it easy!)
Публикувано18.03.10 12:51



Преди- докъто работех в България се забавлявах да изучавам манипулативните похвати на повечето брокери, които продаваха недвижими имоти-най-вече ново строителство, "закупуването на зелено ", някои бяха много добри и боравеха със сложни манипулации, други бяха доста елементарни, и на моменти смешни.Изключително добрите манипулатори се смятаха за професионалисти.Те знаеха как, къде, по кое точно време да "притиснат " клиента, за да стане сделката. Знаеха и кога точно да му вземат капарото.Знаех от кои точно приказки ще му закапе мед от сърцето на клиента, възползваха се от некомпетентността на клиента, от мерака му към печалбарство, от суетата му ако щеш ...Бяха наясно от каква позиция на силата действат.Не продукта, който продаваха бе на първо място, а онзи от който биха могли да измъкнат съответната сума. Известни изненади винаги съществуваха в тази търговска дейност, но добрите манипулатори имаха голям процент на успеваемост.Едно е директно да излъжиш, друго е деликатно и целенасочено да премълчиш истината - в кантекста на манипулацията като похват в работата.Наблюденията ми към брокери са в продължение на години, дори преди време си ги бях разделила на групи:"професионалисти -манипулатори " "оправни брокери" "интелигентни брокери" "брокери по неволя"

Сега - след като изучавам бавно и славно принципите на търговията в недвижими имоти и мога да сравнявам отблизо един развит пазар с един хаотичен и прохождаш такъв, си дадох точно тази ясна сметка, че в България се набляга основно на манипулацията, а не на изтъкване на качеството на продукта и опита той да бъда продаден на съответната пазарна цена. Брокерите в България работят "на тъмно", следвайки един неписани "правила", за разлика от тукашните брокери, които имат право да работят само, ако добре познават всички науки, свързани с продажбата на имоти - като се започне от описване на офертата, та се стигне до следпродажбените услуги.
Или- ако в България умението е да "предвариш " другите, да "омаяш" най-добре клиента или да намериш клиента с пари, тук основната цел е да изнесеш на пазара един възможно най-качествен продукт и да го продадеш на най-висока цена. т.е. номера е в умението ти да таретуваш продукта, да го представиш в блестяща светлина, да му направиш успешна реклама и да докараш точно онзи клиент, който е имено за този имот.

В търговията / и то не само с имоти / има допустими манипулации и такива, които надхвърлят границите и. Тук, всеки един брокер носи отговорност не за "чисототата на имота ", а за информацията, която ти предлага относно него. Ако ти е поднесъл невярна и подвеждаща информаци, можеш - и ще го осъдиш , без никакъв проблем.Затова не може да се говорят на клиентите врели-некипели, а "омайванията" може да ти навлекат куп неприятности...

ПП. преди време имах честа да разговарям с един гръцки инвеститор, който даде много добро обяснение защо се занимава с търговия на имоти в България: та той казваше - " Лесно е да продадеш Мерцедес на цената на Опел, но номера е да продадеш Опел на цената на Мерцедес" Това се случваше в България допреди известно време-всички се опитваха да продават опели на цената на мерцедеси.

Докъто в развитите пазари номера е от 10 подредени и излъскани мерцедеса, да накараш клиента да вземе именно твоя, защото е най-излъскан и не поради някаква друга причина, а поради факта, че качеството му си заслужава парите.Борави се с фактология, а не му се носи вода от десет кладенеца...

Изкопай кладенеца, преди да си ожаднял !

Редактирано от indepcon/s на 18.03.10 13:00.



Тема Re: Интересен поглед върху пазара на НИнови [re: indepcon/s]  
Автор apви (ледена)
Публикувано18.03.10 13:26



тук основната цел е да изнесеш на пазара един възможно най-качествен продукт и да го продадеш на най-висока цена. т.е. номера е в умението ти да таретуваш продукта, да го представиш в блестяща светлина, да му направиш успешна реклама и да докараш точно онзи клиент, който е имено за този имот.
-------------------------------------
Мила ми, чуждоземна колежке, като те чета няма начин да не ти се изнервирам, как сладко манипулираш клиентите /надминала си доста български брокери в това отношение/...просто извинявай, не е лично.. но си доста добър манипулатор/съжалявам, но не съм работила с теб, за да те оценя като колега как си, просто моето мнение е на база твои приказки/ ...и веднага казвам защо...
1. Пробутваш някакви цени на имоти от 1900г., ха ти сега като учиш архитектура.. би ли ми казала какъв тип строителство е това...
2. Ние натискаме и лъжем....номера е в умението ти да таретуваш продукта, да го представиш в блестяща светлина, да му направиш успешна реклама , защо номера.. нали това се опитваш да ни пробуташ.. че при вас няма номера...



ПП Тук, всеки един брокер носи отговорност не за "чисототата на имота ", а за информацията, която ти предлага относно него
Ха ха.. а ифото в устен или писмен вид ... охххх изкефих се на това изречение..

Разумният търси не това, което е приятно, а това, което го спасява от неприятностите.

Редактирано от apви на 18.03.10 13:28.



Тема Re: Интересен поглед върху пазара на НИнови [re: apви]  
Автор Creeping DeathМодератор (napalmoff )
Публикувано18.03.10 13:35



Ся н'дей са нерви. Нито аз нито ти сме работили там и не знам как е, но имам доста основания да смятам, че казва истината. Колкото за селските номера на брокерите тук в България е много права. Тук целта е да се продаде... На всяка цена. Айде сега не ми казвай, че не звъниш на клиентите да ги подбутва по подходящия начин. Или не си казвала. "Хубаво е да оставите някакви пари за стоп капаро, че интереса към имота е голям"Нищо, че ти го виждаш за първи път заедно с мен, ама карай ;)



Тема Re: Интересен поглед върху пазара на НИнови [re: apви]  
Автор indepcon/s (Take it easy!)
Публикувано18.03.10 14:05



Номера е в умението ти да таретуваш продукта, да го представиш в блестяща светлина, да му направиш успешна реклама...
----------------------------------------------------------------------------------------------

ако думата "номера" те е провокирала в отрецателна посока, ще ти го обясня по друг начин:
-да направиш таргет на един продукт, означава да го насочиш директно кам този, който има възможност да го купи / а не към всички останали и изобщо/ "Номера" да можеш да поднесеш продукта на съответната целева група изисква познания и опит..
-да представиш в блестяща светлина един имот означава:
1.Да си наясно с досието на имота от 1900 година, с всичките му подробности, детайлно / не само клиента да ти е казал, че има страшен имот за продаване и той е наследствен, ама нотариалният акт ще ти го покаже "друг път"/ да предсавиш на първи разгоор с евентуален купувач, архетиктурни планове на застрояването му, колко собственика е сменил, какви ремонти са му правени до днешна дата,колко пъти са сменявани водопроводните тръби, колко пъти електрическата инсталация, имало ли е вътрешни преустойства и какви, колко вписани ипотеки има, да му дадеш информация за квартала, за хората живеещи в същата сграда, къде може да запише децата си на училище, колко супермаркета има наблизо, за колко години напред ще възвърне вложените пари в този имот, ако го закупи / ама не с приказки от сорта:купи го, щото като влезнем в ЕС ще му се вдигне цената / а с цифри и факти, изготвени от теб лично като брокер и точно за този имот, не за имотите в целия квартал-ако го излъжеш или подведеш, той е в правото ти да си потърси правата по съдебен път..

-да му направиш добра реклама означава:
1.Със съответните служби за тази цел, да изчистиш имота- прозорците да блестят, пода да излъскан, да му се направи освежителен ремонт, ако има нужда от такъв, да му се смени счупена плочка в банята, ако има такава, да се смени спукана тръба, ако има такава, да се оправи ключалката, ако не работи и т.н.
2.Да му изготвиш вярна и добре написана, подкрепена със снимков материал оферта, с видеоклип, ако е необходимо, да си кратък и ясен в описанието, и най-вече точен - ако си казъл, че е с мазе, то да е с мазе по съответните стандарти, а не част от някакъв подземен коридор, разделен с останалите собственици / давам пример на посоки/
2.След това изготвяш бюджет за рекламирането на имота - боравиш с цифри, след това изготвяш трайект къде и как да го рекламираш, коя реклама / трябва да си много добре запознат с видовете реклами / къде най-ще хване декиш таргета ти , демек!


Пробутваш някакви цени на имоти от 1900г., ха ти сега като учиш архитектура.. би ли ми казала какъв тип строителство е това...
-------------------------------------------------------------------------------------------

Абсолютно бих ти казала какво строителство е това -старо, здраво, немско тухлено строителство, поддържано през годините, регулярно ремонтирано, санирано / повечето сгради са с паметници на културата и много хора считат за престижно да живеят или да имат офиси в подобни сгради.Ако си направиш труда да обърнеш внимание, дори в София офисите на чужди фирми се подвизават най-вече в стари къщи с архитектура от началото на века /

Тук, всеки един брокер носи отговорност не за "чисототата на имота ", а за информацията, която ти предлага относно него
Ха ха.. а ифото в устен или писмен вид ... охххх изкефих се на това изречение..

-----------------------------------------------------------------------------------------------
Аз пък "много ще се изкефя" като след година, две ви го нахакат и тоя закон в България, по линия на Ервопейският съюз / знаеш всички готини неща идват по линия на Европейският съюз, а и от доста години се канят, ама ония с многото пари нямаха интерес, пък почнат и да ви карат да правите досиета на продаваните от вас имоти.И ако преди разни регламенти относно търговията на имоти в България се бавеха, сега момента става още по-удобен за "изхвърляне зад борда" на известно количество конкуренти...

Та, като си публикуваш офертата на сайта или в имоти.нет и ако си написала, че жилището има балкон, а пък се окаже че няма такъв , аз ти търся отговорност за това, което си написала. Ако си ми наговорила куп глупости по време на огледа, ей така от едната страст към сладкодумието, и те в последствие се окажат неверни, мога като клиент да те подведа под отговорност, а ти щом на мен си ги надробила такива, все и на някой друг си направила същото...така, че се хващаме дружно / ем ще ни излезне по-евтино/ и отиваме да търсим правата си ...
Ако пък имаш късмет да пропуснеш подробност от " чисотата на имота " с която ти трябва да си наясно в детайли, става още по -интересно....

, щото тогава не се брои "подвеждаща реклама ", а " умишлена измама "

Изкопай кладенеца, преди да си ожаднял !

Редактирано от indepcon/s на 18.03.10 14:18.



Тема Re: Интересен поглед върху пазара на НИнови [re: indepcon/s]  
Автор ИCTИHCKATA yниKaлнa® (Заядливка)
Публикувано18.03.10 14:21



Хвърлих едно око, щото излизам, но надали "да му направиш добра реклама " НЕПРЕМЕННО означава: "Със съответните служби за тази цел, да изчистиш имота"...

Не се впрягай - шегувам се. Поне с това изречение.




Ако си ми наговорила куп глупости по време на огледа, ей така от едната страст към сладкодумието, и те в последствие се окажат неверни, мога като клиент да те подведа под отговорност
- нима клиентите си записват на някакъв подобаващ носител всяка дума от "глупостите", за да докажат после лъжите пред съда?

"""Винаги има поне още една гледна точка... """

Редактирано от ИCTИHCKATA yниKaлнa® на 18.03.10 14:27.



Тема Re: Интересен поглед върху пазара на НИнови [re: Creeping Death]  
Автор apви (ледена)
Публикувано18.03.10 14:41



Ех, това не се научи.. да не взимаш страна в спор, защото си модератор.. и по този начин правиш дразгите... Не бой се, нито ще се хващаме за косите, нито ще се обиждаме, просто спорим, не може ли?
---------------
Айде сега не ми казвай, че не звъниш на клиентите да ги подбутва по подходящия начин.
------------------------
Не само не звъня да ги подбутвам, но в някои случаи ги и отказвам от сделка в момента... много добре знаеш примера.. и за кой ти говоря..
В други случаи, когато видя че не мога да се справя с търсенето.. т.е. с критериите на клиента, въобще не се захващам с него... за да не му губя времето...
Така, че мили ми Модераторе, не изкривявай всичко през собствената си призма на разбиранията ти за дейността брокер... както виждаш май всички други се държат нормално и става лаф с тях, а само ти продължаваш да мрънкаш, какво си изживял докато си бил клиент... Ми грешката е 100% твоя.. по простата причина, че не си си избрал АНИ с която да работиш... а работиш с 100-на АНИ-та...



Разумният търси не това, което е приятно, а това, което го спасява от неприятностите.


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.