Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:11 18.06.24 
Взаимопомощ
   >> Недвижими имоти
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема изповядване на сделканови  
Автор xимичko (непознат )
Публикувано17.02.10 23:09



Имам следното питане. През 2007г. закупих жилище-чиста квадратура без идеални части-54кв.. През 2007 г. платих 20%-9000 евро.
До януари на ръка дадох на строителя още 20000 евро.
Остава ми да му дам само още 16000 евро.
Реших да направя ипотека за тези 16000 евро, за да ми е минимална вноската .
Банката казва, че може да не правя пазарна оценка и да мина с данъчната-съгласих се, що да правя още разходи.
Юриста на строителната фирма от която купувам жилището, твърди и пресмята, че всичките ми разходи по изповядването на сделката при нотариуса ще излезат на стойността 4700 лева.
В банката ми казват-това е невъзможно-такава сума се взема при изповядване на къща или най малкото 120 кв. апартамент.
Обаждам се на строителя-на юриста по точно- да попитам що така.
След 4 часа ми се обаждат да е нахокат, защо така лично съм го безспокояла и да се извини, че бил сбъркал-сумата е 3500лв.
Отново казвам на банката-при което банката пак отрича да е толкова. Т.е според банката не повече от 1800-2000 лева трябва да ми излезе изповядването на сделката.
Въпроса ми е-колко такси и какви се плащат при изповядване на една сделка за един апартамент със смешната квадратура с общите части-60 кв. Т.е чисто 54 кв.
И защо строителя толкова държи да е определен избран от него нотариус. Имам ли правото аз да си избера нотариус. И ако строителя иска да ми сложи още хилядарки отгоре-то поне пред нотариуса и банката при изповядването на сделката-нали няма как да се скрият тези неща.
По закон таксата е 2,5% за нотариуса-аз последно това знам.
и какво друго има
Моля Ви дайте ми някъкав отговор защото много започвам да се притеснявам. а то си е и за притеснение.



Тема Re: изповядване на сделканови [re: xимичko]  
Автор Пaлaч®Модератор (napalmoff )
Публикувано18.02.10 08:55



В отговор на:

И защо строителя толкова държи да е определен избран от него нотариус.




Щото в ще те заведе при негов човек .

В отговор на:

Имам ли правото аз да си избера нотариус.




Не само имаш, но е и твое право и си настоявай за него.

Иначе ако е за София някъде там ще ти се върже прехвърлянето около 1800 лв макс.
Но то се смята или на стойността на сделката или върху данъчната оценка.
Мой съвет е изповядайте си на реалната стойност.




Тема Re: изповядване на сделка [re: xимичko]  
Автор spgufi2 (старо куче)
Публикувано18.02.10 10:16



a



Тема Re: изповядване на сделканови [re: xимичko]  
Автор spgufi2 (старо куче)
Публикувано18.02.10 10:23



И защо строителя толкова държи да е определен избран от него нотариус. Имам ли правото аз да си избера нотариус. И ако строителя иска да ми сложи още хилядарки отгоре-то поне пред нотариуса и банката при изповядването на сделката-нали няма как да се скрият тези неща.
По закон таксата е 2,5% за нотариуса-аз последно това знам.
и какво друго има
Моля Ви дайте ми някъкав отговор защото много започвам да се притеснявам. а то си е и за притеснение.
--------------------
Всеки строител има нотариус , с който работи през годините и за него е по - удобно да изповядва сделките си там, тъй като при този нотариус има копия от всички документи , касаещи сделките, от учредяване право на строеж до етапа, на който е сградата, та това е причината строителите да исат да се изповядва при техния нотариус. Във вашия предварителен договор обаче трябва да има клауза при кой нотариус ще се изповядва сделката и той би трябвало да бъде посочен от Вас, имате ли такава клауза в договора ? Ако не, въпреки това настоявайте да се изповядва при посочения от Вас нотариус, строителя е длъжен да се съгласи. Таксите по прехвърлянето са от порядъка на 4 - 4,5 % от продажната цена и включват държавни и нот. такси, строителя няма как да си слага отгоре каквито и да било пари, той няма общо с това, с парите, които ще дадете при нотариуса ще получите документ.



Тема Re: изповядване на сделканови [re: xимичko]  
Автор apви (ледена)
Публикувано18.02.10 10:36



Така, да започнем с това, че данъците и таксите за изповядването зависят не от квадратура.. а от сумата по сделката.. например, ако ДО ти е 100000лв.,/50000Е/ данъците и таксите ти ще са около 4000лв. т.е. около 4% от цената на ДО или пазарната стойност.
Ти как си плащал апартамента... на база ПД...??? И там какво пише.. че след като изплатиш пълната сума по договора ти се прехвърля собствеността, така ли?
Апартамента какви актове има?
А колкото до нотариуса.. ти не можеш да избираш.. избира банката...
А строителят предпочита свой нотариус защото всички документи по строежа, разрешителни, площоразпределение, ценообразуване и т.н са при него.. и ако трябва да смените нотариуса тези документи ще се изискат от новия нотариус. Най-добре е, ако нотариуса на строителя и банката съвпаднат.



Тема Re: изповядване на сделканови [re: apви]  
Автор spgufi2 (старо куче)
Публикувано18.02.10 13:58



Така е, не прочетох внимателно, че следва кредит, тогава банката ще определи нотариуса.



Тема Re: изповядване на сделканови [re: apви]  
Автор Пaлaч®Модератор (napalmoff )
Публикувано18.02.10 14:21



Не е задължително. Когато Пиреус ми отпускаха кредита ми набутаха един списък с нотариуси . Питах ги те ли ще плащат прехвърлянето. Мънкаха и сделката се изповяда при мой нотариус. Разликата беше чувствителна .
Както и да е въпрос на отстъпчивост от тяхна страна все пак при тях е ножа






Тема Re: изповядване на сделканови [re: Пaлaч®]  
Автор spgufi2 (старо куче)
Публикувано18.02.10 14:57



Никой не визира теб, за теб се знае, че ти определяш правилата и си велик, по принцип музиката се поръчва от този, който я плаща - в случая банката отпуска пари и определя правилата. Но не когато се отнася до теб, естествено. Как пък за толкова години на мен не ми се случи нито веднъж да наложа свое или на клиента си искане на банката ?! Явно нямам твоя чар.



Тема Re: изповядване на сделканови [re: Пaлaч®]  
Автор apви (ледена)
Публикувано18.02.10 15:03



в момента ми говориш небивалици... твоето изключение не е практика.., просто не изповядват, ако нотариуса не е техен.. и я познай защо? Банките не ги интересуват колко плащаш, просто работят с проверени нотариуси, с които са сключили договори...



Тема Re: изповядване на сделканови [re: apви]  
Автор Пaлaч®Модератор (napalmoff )
Публикувано18.02.10 15:07



Не е небивалица искаш ли да се хванем на бас .
Имам списък с нотариусите с които работи Пиреус.
Ще ти покажа и къде е изповядана сделката.
На какво се хващаш на бас.
А щом аз съм го постигнал защо поне да не се пробва той да си отиде при нотариус който ще му вземе по-малко







Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.