Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:58 01.07.24 
Взаимопомощ
   >> Недвижими имоти
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Пореден психологически пробив:нови  
Автор jamie (градинар)
Публикувано09.07.09 11:25




В момента се тества границата $300 но за предлагане на търг - вижда се че банките вече започнаха да се включват активно в пазара, както и че началните цени при аукционите започват да стават реалистични. Мирише ми на фаза 2 - продажба на себестойност




Тема Re: може би.........нови [re: jamie]  
Автор svestna (понякога)
Публикувано09.07.09 12:03



Тества се 300 €/кв.м. /поне аз така чета/ и то за 1/2 идеални части



Иначе за "тестовите" цени - обявената цена на кв. метър на панел варира доста, демек цената е такава, каквато банката трябва да получи, според дадения кредит. Макар, че по никакъв начин не може да се твърди, че това са само необслужвани ипотечни кредити.
За цената на тухлените апартаменти - грубия строеж в Лозенец - виж местоположението на обекта и евентуалното му бедещо незавършване.
Или пък 959 €/кв.м. в Суха река - колкото и да се пробва психологически, тази цена ще си остане очаквана дълго време или пък 634 €/кв.м. в Люлин 5.

И аз ги следя: от така представеният списък лично за мен би представлявало интерес евенуален втори търг за 3-ст в Овча купел [usmihvamse] - 90 кв.м. - 388 €/кв.м., но задължително след "първия път".



Тема Re: и още нещо се сетих:-))))нови [re: jamie]  
Автор svestna (понякога)
Публикувано09.07.09 12:23



И тук може да ни помогне Мода

- да ни каже как се определя себестойност на стока - по-конкретно за панел- 1995г примерно. Аз знам как се определя цената от оценителите и какво и как се изчислява, интересно ми е чисто счетоводно, като по неговите книги .
Съгласна съм да се говори за себестойност на новото строителство, но себестойност на панел много ме дразни, още повече цена на квадратен метър на панел!

За това се сетих, извинявай че съм дала две мнения по темата ти, ама късно се сещам!



Тема Re: и още нещо се сетих:-))))нови [re: svestna]  
Автор CaнитapМодератор (napalmoff )
Публикувано09.07.09 12:44



Чисто счетоводно :
-Себестойност
-Покупна цена (документа) за придобиване
-Пазарна цена
-Застрахователна стойност
-Оценка на оценител

Много казуси и условности има за "чисто счетоводно" отчитане. Имайки предвид, че голяма част от имотите се купуват за една стойност, но се продават за друга. Един имот може да го оцениш и грубо казано "на части" Или така наречената ликвидационна стойност. Т.е. Колко тухли, джилезо и други неща може да продадеш/ползваш при ликвидацията му, ако примерно си го закупил заради терена


Зависи и за какви цели ще определяш цената (шшшт, да ма не чуе некой данъчен). За какво ще го ползваш и т.н.

В твоя случай с панелката счетоводно. Не мога да ти помогна. Освен ако не купуваш за офис, или за "инвестиция". И каква аджеба ти е целта след продажбата. Да покажеш приход, или да продадеш под себестойност остатаъка да вземеш "на ръка" и един вид да си източиш фирмата.

П.П. и не забравяй. Ние сме регистратори и боравим с документи. Оценителите са тези дето определят цената.






Тема Re: и още нещо се сетих:-))))нови [re: Caнитap]  
Автор svestna (понякога)
Публикувано09.07.09 12:52



Благодаря за бързата намеса



Подтекста на въпроса ми не е конкретно за мои цели, свързани с придобиването на панел .
По-скоро целта ми беше, да докажа че апартамент в панелна сграда няма себестойност под която ще се продава, а цена на която се продава



Тема Но грешиш.нови [re: svestna]  
Автор jamie (градинар)
Публикувано09.07.09 20:35



Въпреки че оценителите ползват метода ГТП (гледа в тавана и пише), има начин да се определи стойността. По пазарни цени на парцела, материалите и труда минус % овехтяване според очаквания живот и възрастта на "актива" (накратко - амортизация).






Тема Re:да, точно .............нови [re: jamie]  
Автор svestna (понякога)
Публикувано10.07.09 09:14



това имах предвид

..... амортизацията примерно на панел от 1968г



Тема Re:да, точно .............нови [re: svestna]  
Автор CaнитapМодератор (napalmoff )
Публикувано10.07.09 09:32



Миии, за мен панел 1968 трябва да струва колкото пернишки голф 1 .

При положение, че живота на панелките е 50 г. макс.

Може да се сметне и по друг метод алтернативен

Наем за подобно жилище примерно Х евро на месец * 120 м (осататъчния живот)-ликвидационната стойност на панелката, която в случая е 0 щото земята е общинска - минус разходите за ликвидация, които също са нула (да му мисли общината) . Може да получиме следното уравнение :

Хе*120месеца-0-0=цената на панела


Редактирано от Caнитap на 10.07.09 09:33.



Тема Re:да, точно .............нови [re: Caнитap]  
Автор svestna (понякога)
Публикувано10.07.09 10:01



Да...... и следвайки тази логика, цената се получава горе долу толкова, колкото е данъчната оценка

......... /за конкретния случай/.

За съжаление, цялата логика на ценообразуването се размива, когато собственика тръгва да определя цената, още повече ще се разминем и ако аз тръгна да му я определям .......... директно съм отсвирена.

Както и в посочените примери в темата, логиката също се къса ....... цената е образувана на база дълг - и в доста от случайте цената е с 25-30% по-висока от пазарната в момента. Защо е образувана на база дълг е ясно и не бих искалоа да навлизам в подробностти .



Тема Re:да, точно .............нови [re: svestna]  
Автор CaнитapМодератор (napalmoff )
Публикувано10.07.09 10:08



В отговор на:

За съжаление, цялата логика на ценообразуването се размива, когато собственика тръгва да определя цената, още повече ще се разминем и ако аз тръгна да му я определям .......... директно съм отсвирена.




Ми остави го да го "отсвири " пазара. Или му кажи ОК, твое си е правото. Не се знае, може и да е останал глупак да я купи. От това само може да спечелите ти и продавача. Човека може да не бърза или да не продава от цена различна от тази която иска.





Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.