Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:08 08.07.24 
Взаимопомощ
   >> Недвижими имоти
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Лицензиране на агенции за НИ!нови  
Автор abettor (адвокат)
Публикувано05.07.09 14:50



Това е една интересна статия, която аз чета за пръв път.
Много важни и вярни неща има вътре (болднатото е мое).

Искат задължителна регулация на агенциите за недвижими имоти
22-04-2009 в раздел Законодателство • Източник: Expert.bg
Националното сдружение за недвижими имоти настоява всички агенции в бранша да бъдат подложени на задължително сертифициране. Това съобщи пред агенция Фокус председателят на сдружението Лъчезар Искров. В момента брокерските агенции не подлежат на регулация.
Сдружението ще работи активно да бъде изработен национален стандарт за сертифициране на агенциите за недвижими имоти и предлаганите от тях услуги, които трябва да бъдат в съответните с европейските изисквания в областта, които по принцип обаче не са задължителни.
Като асоциация искаме да има задължително сертифициране по тези стандарти за всички, които упражняват тази дейност. Друга гаранция за предоставяната услуга е въвеждането на задължителна застраховка професионален риск, обясни той. На базата на двете предложения трябва да се търси законова регламентация или със специален закон или с въвеждането на регистър на агенциите, посредническата дейност.
Всеки един от бранша трябва да докаже, че има професионални качества чрез сертифициране по стандартите, трябва и да притежава застраховка професионален риск, заяви Лъчезар Искров.
По време на бума на продажбата на недвижими имоти в страната ни миналата година е имало много и всякакви фирми, предлагащи посредническата дейност с цел печалба. Това според Искров това е създало големи проблеми.
Тези агенция покрай другия вид дейност, упражняваха и този вид дейност и това много се отрази на качеството на услугата, която се предлагаше и създаде проблеми като дъмпинг на пазара и т.н., посочи той.
Трудно е да се каже колко точно хора се занимават с тази дейност - "сред тях има адвокати, архитекти, общински и държавни служители, които си докарват между другото странични доходи". По неофициални данни агенциите за недвижими имоти са около 4000. Националното сдружение за недвижими имоти ще настоява за законовите предложение пред парламента, регионалното и икономическите министерства. Според Искров вероятно следващият парламент ще може да одобри предложенията.
Според проверка на агенция Фокус някои агенции за недвижими имоти в столицата продължават за вземат такси за оглед на апартаменти под наем според квадратите на жилището.
Пет лева е цената за оглед на стая, а средно по 20 лв. за апартамент. Някои брокери оправдават таксите с транспортните разходи, които правят за огледите. Практиката се прилага вече няколко години от т. нар. "креватни брокери", коментираха от по-големите агенции в бранша.
Други агенции пък задължават клиентите си да депозират предварително 50% от наема на жилището, което имат желание да наемат, но без да са го огледали. Само срещу депозита от агенцията предоставят телефон и адрес на жилището.
Брокерът не придружава клиента до огледа, клиентът сам обикаля по апартаментите. Ако не бъде избрано жилище, депозитът се връща 24 часа след последния направен оглед. 10 лв. обаче се удържат еднократно, независимо от това колко стаи са били оглеждани. Такава е практиката при агенция за недвижими имоти "Запад".
В момента огледите не са толкова много като бройка и затова съм изненадана, че все още вземат такси, коментира Пепи Димитрова от агенция за недвижими имоти "Адрес". По думите й клиентът е свободен да вземе решение дали да ползва услугите на точно този посредник или не.
Сериозните агенции работят с договори за посредничество, които се завеждат в регистър, допълни Лъчезар Искров. Такива такси искат агенциите с имена на квартали. Освен събирането на такива такси, с тези агенции има и други проблеми.
Например не всички, които работят в такива агенции, са достатъчно професионално ориентирани. Тези структури са създадени с цел избягването на плащането на патентен данък, защото след големи годишни отчисления за обслужване получават правото да работят като търговски агенти, заяви той.
Практиката на пазара е категорична в това отношение, че комисионна и възнаграждение се изплаща след реализацията на съответния договор за наем или покупко-продажба, допълни още той.






Тема Re: Лицензиране на агенции за НИ!нови [re: abettor]  
Автор ИCTИHCKATA yниKaлнa® (Заядливка)
Публикувано05.07.09 15:37



национален стандарт за сертифициране на агенциите за недвижими имоти и предлаганите от тях услуги, които трябва да бъдат в съответните с европейските изисквания в областта, които по принцип обаче не са задължителни.

Е, те това, последнто хич не ми е ясно....

въвеждането на задължителна застраховка професионален риск

(невинен въпрос) това тук дали не е инициатива на любимите на всички нас застрахователни дружества? Печално известни специално в България с...борческото си минало? И още по-печално известни с това, че често от тях не можеш да си получиш нито разноските за медицински грижи зад граница, нито щетата за кола?

Абе кой ти гледа... важното е ЗАДЪЛЖИТЕЛНИ ЗАСТРАХОВКИ ДА СЕ ПРАВЯТ. Даже се чудя - КАК СА ПРОПУСНАЛИ ДОСЕГА да ни треснат по една застрахователна секира? Като се знае толкова отдавна колко много АНИ има в България...

Прекрасна застраховка ще е - ако е като тази на адвокатите или тази на немските АНИ - любимите застрахователи плащат нещо само ако се докаже, че е имало провал ПО ВИНА НА адвоката или брокера.

Върви доказвай. Както вече казах - важното е ЗАСТРАХОВКИ да падат.




Иначе - нищо против ВЪВЕЖДАНЕТО НА РЕД В РЕДИЦИТЕ НИ нямам. Обаче - по-важно е КОЙ ще го въвежда... и колко е решил да се нагуши от това. И според мен - редът ИЗОБЩО не е свързан с никакви застраховки.

"""Винаги има поне още една гледна точка... """

Тема Re: Лицензиране на агенции за НИ!нови [re: abettor]  
Автор arrvv (непозната)
Публикувано05.07.09 15:37



Нищо интересно и ново... това си го знаем от години... но за регламент и закон съм съгласна... просто е крайно необходим, както и доста други закони които са такава недоумица, че човек не може да се начуди кой "гений" ги е измислил...
Крайно време е да се промени и начина на покупко-продажба...

Никога не е късно да станеш за смях...



Тема Re: Лицензиране на агенции за НИ!нови [re: ИCTИHCKATA yниKaлнa®]  
Автор arrvv (непозната)
Публикувано05.07.09 15:41



Защо бе пиле.. аз съм за застраховките, значи ако са като адвокатските, никак не са скъпи, но все пак ти дават някаква сигурност... на теб и клиента... макар че най-добре е да се променят законите...

Никога не е късно да станеш за смях...



Тема Re: Лицензиране на агенции за НИ!нови [re: arrvv]  
Автор ИCTИHCKATA yниKaлнa® (Заядливка)
Публикувано05.07.09 15:48



Застраховката НЕ ДАВА никаква сигурност на клиента. Ако е като адвокатската - защитава само брокера.
Ако ще си правим неща изключително в наша защита...

"""Винаги има поне още една гледна точка... """


Тема Re: Лицензиране на агенции за НИ!нови [re: abettor]  
Автор ИCTИHCKATA yниKaлнa® (Заядливка)
Публикувано05.07.09 15:55



Ще добавя и друго, относно брокерското "образование".

Мой близък. Бивш футболист. Заминаха с жена си в Щатите. И от какво, мислите, живеят? Търговия с имоти. Купуват стари къщи, постягат ги и ги препродават. И около това - и други сделки с НИ. Нещо като образование дали имат? Да бе.... сънувай. Или лиценз? Виц. Плащат някакви данъци и толкоз.
Доста ми е близък. Няма да ме лъже. Даже ми се хвалеше, че ми бил "колега"...



"""Винаги има поне още една гледна точка... """

Тема Вицнови [re: ИCTИHCKATA yниKaлнa®]  
Автор jamie (градинар)
Публикувано05.07.09 22:52



и то какъв.
Не ме изненадваш, при теб "казаха ми" минава за истина






Тема Re: Лицензиране на агенции за НИ!нови [re: abettor]  
Автор 3ъл_Дyx (вестоносец)
Публикувано05.07.09 23:15



Никога няма да влязат в рамките,дето дава ТЗ за посредника. NEVER ! Ако ще г_за да си съдерат от което и да е там сдружение-посредничестово при сделки с НИ в момнета в БГ може да съществува само каквото е в момента-практически без правила.



Тема Re: Лицензиране на агенции за НИ!нови [re: ИCTИHCKATA yниKaлнa®]  
Автор indepcon/s (Take it easy!)
Публикувано05.07.09 23:30



Мой близък. Бивш футболист. Заминаха с жена си в Щатите. И от какво, мислите, живеят? Търговия с имоти. Купуват стари къщи, постягат ги и ги препродават. И около това - и други сделки с НИ. Нещо като образование дали имат? Да бе.... сънувай. Или лиценз? Виц. Плащат някакви данъци и толкоз.
Доста ми е близък. Няма да ме лъже. Даже ми се хвалеше, че ми бил "колега"..
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
Няма начин да не са минали курсове и да са се лицензирали. освен това в Щатите има и MLM листване, и ако ги няма в тези листове не могат и тухла да продадат.Тове, което казвам може да се провери и по интернет

Изкопай кладенеца, преди да си ожаднял !



Тема Абе обвиниха ме, че ...нови [re: abettor]  
Автор ДъpвeнФилocoф ()
Публикувано05.07.09 23:50



... съм "външен", следователно един вид не бивало да се изказвам, ама да си кажа ...



Значи имало сдружение ... Е що, да ** *** ******* тва сдружение иска от държавата да му свърши неговата работа? Да си напишат устав, да кажат "при нас могат да членуват само агенции, които отговарят на едикакви си условия", да си създадат вътрешна етична комисия и толкоз ...

Добре, ако се окаже, че има нещо нередно в него - ми да се налюспят пет - шест сдружения. Да си направят сайтове и тука да коментираме сдруженията ...

Доколкото съм чувал една от фондовите борси в Ню Йорк е създадена под едно дърво, където неорганизираните преди това брокери са си търгували като на Женския пазар. В един момент им е светнало, че не може така и ...




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.