Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:33 15.05.24 
Взаимопомощ
   >> Недвижими имоти
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | (покажи всички)
Тема Оригинални документи!  
Автор abettor (адвокат)
Публикувано03.05.09 11:17



Хайде и аз да пусна една важна тема, която май не е обсъждана досега. Въпросът ми е изцяло към брокерите в клуба.
Имате клиент, продавач. Изисквате ли от него да ви представи оригиналите на всички документи, необходими за продажба на имота или вземате само копия?
Сравнявате ли копията с оригинала?
Ако вземате оригинали как го удостоверявате?
Ако вземате копия в кой момент взимате (виждате) оригиналите.
Как процедирате при връщане на оригиналите?



Тема Re: Оригинални документи!нови [re: abettor]  
Автор ИCTИHCKATA yниKaлнa® (Заядливка)
Публикувано03.05.09 11:33



Да приемем, че продавачът изобщо желае ДА СИ ПОКАЖЕ документите...Има малък процент хиперпредпазливи люде, които дори не ни ПОКАЗВАТ документите... Да не говорим за ДРУГИ документи, освен НА. Казваш му, че ще трябва удостоверение за наследници, а той казва - ЩЕ го извадя, само аз съм наследник, не се бой... Една леля ДОЙДЕ С МЕН В СЛУЖБАТА ПО ВПИСВАНЕ, ЗА ДА ДЪРЖИ ДО ПОСЛЕДНИЯ МОМЕНТ В РЪЦЕТЕ СИ КОПИЕТО ОТ НА, ПРИ ПОДАВАНЕТО ЗА УДОСТОВЕРЕНИЕ ЗА ТЕЖЕСТИ... Тя изобщо не разбра, че веднага, след като се разделихме, аз се върнах и поисках от мацката преписката за секунди, преснимах си НА и й я върнах... Ами - трябваше ми да заличаване на ипотеката! Иди обяснявай...

Та - да допуснем, че са разбрани хора. Показват ми НА още когато получавам обекта за продажба. Ако ги усетя уплашени - не им искам копие. Само им задавам въпроси, породени от прочитането на НА и ги насочвам какви документи трябва да си извадят. Най-често - наследници, ипотеки и скица на парцела.

Когато се появи купувач - тогава взимам копие от НА, зачеркваме го всякак

(за спокойствие на клиента) и СЛЕД капарирането го давам на колегата - посредник на купувача. Ако няма такъв - работя си аз по ваденето на документите, както подобава.

Въпрос дали сравнявам копието с оригинала е излишен. Естествено. Е, признавам, че не го чета буква по буква... а може би трябва.

До края работя само с копия. Дори и нотариусът прави така. Оригиналите му се носят в деня на сделката и той ги сверява преди четенето на НА

"""Винаги има поне още една гледна точка... """

Редактирано от ИCTИHCKATA yниKaлнa® на 03.05.09 11:42.



Тема Ще ме прощаваш....нови [re: ИCTИHCKATA yниKaлнa®]  
Автор abettor (адвокат)
Публикувано03.05.09 11:54



....но това е изключително непрофесионално. Пиша го без грам заяждане.
Да речем, че аз съм купувача, а ти си брокер на продавача.
От написаното излиза, че ако клиентът ти е недоверчив или "уплашен" (каквото и да значи това) ще се случи:
1. Ще ме водиш на оглед, без дори да имаш идея дали клиентът ти е собственик;
2. Без да мога да направя никакви справки ще искаш да капарирам;
3. Едва след капарирането ще ми дадеш на мен (респективно на брокера ми) "зачертано" копие.

Правилно ли съм разбрал?

П.П Може и да има вицове за адвокати, но ако ми дойде някакъв "уплашен" клиент и не иска да ми остави поне копия от документите директно му показвам вратата. Не съм психотерапевт да лекувам уплаха. Адвокат съм.





Тема Re: Ще ме прощаваш....нови [re: abettor]  
Автор ИCTИHCKATA yниKaлнa® (Заядливка)
Публикувано03.05.09 12:23



Прав си в много аспекти. Въпреки това нещата се случват така, както ти казвам.

Във всеки случай, ако ИМАМ ВЪЗМОЖНОСТ и клиентът не е уплашен - взимам копие от НА в началото, или когато се появи вероятен купувач но ПРЕДИ капарирането. Но, вЕрвай ми, ПОВЕЧЕТО от продавачите НЕ СИ ДАВАТ копия от НА, поне - не ПРЕДИ капарирането. Колкото и да ги убеждавам, че всеки може да се добере до това копие и без тях - те са стреснати от всички чути измами... По-скоро - ако е възможно - практикувам изваждане на НА чрез ЕГН....ако МИ ДАДАТ И НЕГО! Нали е секретна лична информация... Но виждам зор, ако НА е достатъчно стар и няма как да го получа, освен от продавача...

Презумпцията е, че проверката за последните 19 години може да се направи във вид на компютърна справка, без НА. И заради това се смята, че НА трябва да се даде чак след капарирането. Напоследък, обаче, все по-често се налага да се вадят тежестите преди капарирането (откак съществува експресна проверка) и тогава прибягваме до различни фокуси, за да получим НА.


Ти се поставяш на мястото на купувача. А я се пък постави на мястото на продавача? Като си слушал хиляди слухове за измами и фалшиви сделки? Как ще постъпиш - ще си раздаваш ли документите наляво-надясно? На някакъв си човек, който уж ще ти купува имота, ама кой знае какви задни мисли има?

Трудно е да се работи по някакви написани принципи, когато се работи с жива материя, да знаеш. Тези проблеми, до които се докосваш неволно, са част от КОШМАРИТЕ ни, поради които тръбим, че работата ни не е лесна и е много нервна.

"""Винаги има поне още една гледна точка... """


Тема ... и ще продължа -нови [re: abettor]  
Автор ИCTИHCKATA yниKaлнa® (Заядливка)
Публикувано03.05.09 12:34



Разбира се - аз мога да кажа на продавача :"Или даваш акта и вадиш всички документи ВЕДНАГА и ми ги даваш и тях (копия), или не работя за теб." И ще те лиша от възможността да ме обвиниш в непрофесионализъм.

Нали знаеш колко агенции ще ме почерпят за този мой дълбоко професионален ход? И ще се намърдат вместо мен при продавача? И това е заради липсата на всякакви закони и правила в бранша. И В ДЪРЖАВАТА.

НЕ САМО В ТОЗИ БРАНШ. Опираме до поста на ls1 , който правилно забеляза, че в НОРМАЛНИТЕ държави всичко това не се случва. Защото НЕ САМО има правила, но те се и СПАЗВАТ. А при нас - нито едното, нито другото... И всеки лови риба в мътна вода. Иначе ще умре от глад...

А това, което правим в момента, може да попада в категорията "непрофесионализъм" от твоя гледна точка, но ние просто се движим на ръба през цялото време, лавираме във всяка ситуация и в 99% от случаите УСПЯВАМЕ да докараме нещата до там, че да НЯМА ИЗМАМИ и всеки да е осигурен максимум, в съответствие с всичките си лични страхове.

"""Винаги има поне още една гледна точка... """

Редактирано от ИCTИHCKATA yниKaлнa® на 03.05.09 12:38.



Тема Re: Оригинални документи!нови [re: abettor]  
Автор arrvv (непозната)
Публикувано03.05.09 12:45



Абаторе има хора и хора... някои идват с готов набор от документи при нас и ни оставят копията, други ни ги показват при огледите, а трети ни дават НА два три дни преди ПД
Аз лично на ПД договор изисквам като документи следните неща в оригинали:
Нотариалния акт - който веднага се сравнява със справката /имах случай когато справката не отговаряше на този НА който ми даде, защото собственика не беше вписал имота купен от общината/
Удостоверение за наследници ако има нужда от такова и на двамата родители, ако са починали и двамата... защото има издънки ако не е на двамата...
Удостоверение за актуално семейно състояние...
Скица на имота, ако е със земя
Лични карти - продавач купувач
И напоследък взе доста да е нуждо идентичност на адрес... това е поради смяна на имената на улици блокове, квартали и т.н.
А преди ПД получавам единствено копие от НА, ако пък собственика не иска да го даде му взимам трите имена и ЕГН-то и по справката си вадя копие от нотариата

Никога не е късно да станеш за смях...



Тема Re: Оригинални документи!нови [re: arrvv]  
Автор ИCTИHCKATA yниKaлнa® (Заядливка)
Публикувано03.05.09 12:49



Наследниците е добре да се изяснят още преди да има купувач - АКО МОЖЕ. Но идентичност на адрес хич не ти трябва, преди да намериш купувача. Е, може да предупредиш да си го извадят, възможни са компликации, преценява се на място, но то все пак е по-послешна работа.

"""Винаги има поне още една гледна точка... """

Редактирано от ИCTИHCKATA yниKaлнa® на 03.05.09 12:50.



Тема Re: Ще ме прощаваш.... [re: ИCTИHCKATA yниKaлнa®]  
Автор abettor (адвокат)
Публикувано03.05.09 12:54



"Прав си в много аспекти. Въпреки това нещата се случват така, както ти казвам. "

Жалка картинка.
Продаваш нещо без документи, без ЕГН, без дори да знаеш за какво става въпрос.
Не се поставям на мястото на никой. Но покупко-продажбата на НИ е сериозна сделка, и ако ти нямат доверие в началото кво търсиш там?
Абсолютно честно ти казвам, че ако на мен или на мой клиент брокер ми предлага имот, за който нищо не знае.....такъв ритник ще му тегля в дупето, че ще вземе за отрицателно време разстоянието от апартамента до входната врата.
Уплашените клиенти, както казах, се лекуват на друго място. Тук става въпрос за сделка с много пари.
Отвратих се от тази тема! Дори не предполагах, че говорите за "клиенти", без да проверите собствеността и да имате документи за нея!





Тема Re: Оригинални документи! [re: arrvv]  
Автор abettor (адвокат)
Публикувано03.05.09 12:59



А аз ти задавам ясен въпрос!
Мой клиент си е харесал имот по обява. Ти си брокера на продавача. Ангажира ме да дойда с него, да видя апартамента, да направя справки по документите за собственост. Отиваме с теб на огледа и там ти почваш да ми каканижеш, че ще видим документите на по-късен етап.
И теб ще те наритам.
Но по-интересният въпрос е - кой ще ни плати (на мен и на клиента ми) загубеното време, че сме ходили на оглед с брокер, без той да има дори копие от документа за собственост?!
И още нещо! Ако някой ми даде НА с зачертани данни незабавно изхвърча. На момента.

П.П Ужасявам се. Очевидно "славата" ви е по-лоша, отколкото мислех. Аз може да съм всякакъв, но никога никой не ми е отказвал документи. Още при запознанството.



Тема Re: Ще ме прощаваш.... [re: abettor]  
Автор ИCTИHCKATA yниKaлнa® (Заядливка)
Публикувано03.05.09 13:06



Е, нещата не са чак толкова страшни, колкото изглеждат на книга. Доказателството - НИСКИЯТ процент на измами при сделките.

Трябва и малко психолог да си. Понякога контактуваш дълго с някой човек и разбираш, че той си е ТАКЪВ ПО ПРИРОДА, не, че ти няма доверие специално на теб. Или не е информиран както трябва, или някой "компетентен" роднина му мъти главата...

Още малко такива разговори (повтарям се) и ще разбереш защо се жалваме толкова и обявяваме работата си за инфарктна... и (ще кажа светотатсвените слова

) - СИ ЗАСЛУЖАВА ПАРИТЕ...

"""Винаги има поне още една гледна точка... """


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.