Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:28 03.06.24 
Взаимопомощ
   >> Недвижими имоти
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | (покажи всички)
Тема Хайде малко сериозни разговоринови  
Автор arrvv (непозната)
Публикувано14.03.09 12:21



Тъй като, темите тух се разводняват и пак заприличват на война искам да отворя тази тема, за да може всички и клиенти и брокери да споделят какво е лицето на добрия и лоялен брокер..
Сега понеже искате промяна в АНИ къжете вие как си представяте тази промяна и какви по-точно трябва да бъдат брокерите.. И друго понеже болния въпрос е комисионната, кажете вашето мнение за нейния размер...
И друго какво трябва да се направи че и клиентите и брокерите да са доволни, да няма лъжа и фалш в техните отношения...
Много би ми било интересно отговорите като на антиброкерите така и на колегите....



Никога не е късно да станеш за смях... [

Тема Re: Хайде малко сериозни разговоринови [re: arrvv]  
Автор Tweeg ()
Публикувано14.03.09 14:48



1) АНИ трябва да има нормален офис, а не някой апартамент, в който клиентите се канят в кухнята - не се смейте в Мирела срещу СДС ме поканиха в ... кухнята.
2) АНИ трябва да има въпросник за клиентите си - стандартен за типа клиент(продавач или купувач) за изясняване на параметрите на имота, който ще се продава или търси. Този въпросник трябва да е поне от 40-50 въпроса. Всеки имот, който се предлага, трябва да има поне по 10 снимки, още по-добре и 2-3 минутно видео.
3) Всичко от точка 2) трябва да се пази във фирмена база и всеки брокер да има достъп до него. Информацията трябва да е в такава форма, че клиентите да не получават отговори от сорта - не знам, той колегата го е гледал. Щом колегата го е "гледал" трябва неговото "гледане" да е вкарано във фирмента база. Не може информацията да стои в главата на някой.
4) За всяка възложена поръчка трябва да се сключва договор - дали за реклама(при продавачите) или търсене (при продавачите). В тези договори ясно трябва да се казва какво става след изтичане на договора ако не се е стигнало до сделка - примерно фиксирано възнаграждение за АНИ в случай, че тя съвестно си е вършила работата - водела е купувачи ама продавача не са му харесали, защото били "ниски", или са развеждали купувач на 10 имота отговарящи на критериите му ама на него врачката му казала да не ги купува. Естествено от друга страна пък АНИ да плати неустойка на клиента ако не е успяла да намери купувач или имот на клиента си, защото си е "клатила краката".
5) В договорът по точка 4) трябва да се фиксира възнаграждението на АНИ и то не като % от цената, която ще се постигне по сделката, а като фиксирана сума, така ще се избегнат упреци от сорта, че АНИ се бори да надуе цената за да вземе повече пари.
6) АНИ трябва да си избията от главата, че обаждането по телефона означава възлагане на поръчка. Трябва да направят разлика между стока и услуга - имотът е стока, посредничеството услуга. Ако някой иска да купи стоката, не е задължен да ползва услугата и съответно да плаща за нея. Респективно, ако не плаща и не получава услуга, но това не му пречи да купи стоката. С други думи АНИ трябва да почнат да продават услуги, а не информация. Естествено бих препоръчал на всеки клиент, който иска да купи определена стока да му се разясни какво трябва да направи за да я закупи и да му се предложи(а не принуди) да сключи договор за посредничество с АНИ - сигурен съм, че 80-90% от хората ако им се обясни като хората и не се насилват сами ще предпочетат да ползват услугите на АНИ пред това да си бият главата.
7) АНИ трябва да направят нещо като номенклатури с услугите, които се предлагат на продавачи и купувачи по отделно. Всеки клиент трябва да знае какво точно ще получи като услуга. Това ще е от полза и за самите брокери - нещо като чеклист, за да е сигурно, че брокера няма да пропусне нещо при сделката.
8) АНИ трябва да имат на разположение - адвокат, кредитен консултант, архитект, строителен инженер. Не казвам те да работят в АНИ, а при нужда на клиентите да им се осигури консултация при горните.



Тема Re: Хайде малко сериозни разговоринови [re: Tweeg]  
Автор arrvv (непозната)
Публикувано14.03.09 15:12



Благодаря за изчерпателния отговор... Напълно съм съгласна с теб по много от твоите твърдения и препоръки..
Сега обаче излиза следния казус, в този договор който ти предлагаш клиента на колко огледа трябва да се заведе... В смисъл ти имаш 20000Е и искаш да си купиш едностаен... колко мислиш че са тези оферти и как може да угодим на клиент който има почти невъзможно търсене...
Друго като се сключи този договор и ако не се изпълни от клиента, той ни прескочи или например се откаже какво следва... неустойка... не... просто забрави да се съдим.
Въобще разбираш ли недоумиците в нашата работа са много и затова има търкания...
И друго 10 снимки и видео, добре ама нали се сещаш че аз не мога да снимам всичко и винаги нещо ще пропусна което теб те интересува... например ти не искаш балкон който се е напукал, или височината е по-голяма, или гледката не ти харесва.... все има по нещо ...
И твоят критерии за ремонт не същия като моя например, ти трябва да отидеш и да видиш, аз например не разбирам от строително-ремонтна дейност и всичко което ще ти кажа няма да е реално а изкривено..
За твърдото възнаграждение, добре питам точно за сумата... Колко според вас трябва да взима един брокер за сделка....

Никога не е късно да станеш за смях...

[

Тема Re: Хайде малко сериозни разговоринови [re: arrvv]  
Автор Tweeg ()
Публикувано14.03.09 15:28



В отговор на:

как може да угодим на клиент който има почти невъзможно търсене



Аз затова казвам, че винаги трябва да има договор. Щом АНИ е подписала договора, значи се наема да намери имот на купувача или намери клиенти за продавача при условията на договора. Ако АНИ смята, че търсенето е невъзможно или цената, която иска продавача е нереална, просто трябва да го обясни на клиента, да му предложи "коригирана" цена и ако клиента не е съгласен да не се стига изобщо до възлагане и договор. Един вид ако АНИ смята, че не може да се справи - ами изобщо да не се захваща.

[qoute]И друго 10 снимки и видео, добре ама нали се сещаш че аз не мога да снимам всичко и винаги нещо ще пропусна което теб те интересува... например ти не искаш балкон който се е напукал, или височината е по-голяма, или гледката не ти харесва.... все има по нещо ...



Аз затова казах, че трябва да има "въпросник" с поне 40-50 въпроса и нещата в АНИ да са стандартизирани. Постепенно този въпросник може да се допълва - примерно като се види, че хората ги интересува дали е напукан балкона - ами добавя се във въпросника. Ако трябва от 100 въпроса да е - ами от 100 ще е.

В отговор на:

всичко което ще ти кажа няма да е реално а изкривено



Ето това е нещото, което трябва да се избегне - затова казвам, че трябва да има снимки, видео, консултация със строителен инженер и т.н. Не казвам, че някой ще си купи имот по снимки - такова нещо няма как да стане, но може имот да се "отхвърли" по снимки и видео. Примерно човек вместо да ходи на 20 места ще ходи на 2 под ръка със строителния инженер.

В отговор на:

За твърдото възнаграждение, добре питам точно за сумата



Не ме разбра. Идеята ми беше като се сключва договор с АНИ за продажба на апартамент за 100000 да не се пише, че комисионата е 2.5% от цената реализирана при сделката, а да се напише директно 2500.



Тема Re: Хайде малко сериозни разговоринови [re: arrvv]  
Автор Blake (старо куче)
Публикувано14.03.09 15:39



Искам да напиша моите критерии за идеалния брокер, но ще ми отнеме много време. Засега ще пробвам да контрирам твоята контра:
---
Друго като се сключи този договор и ако не се изпълни от клиента, той ни прескочи или например се откаже какво следва... неустойка... не... просто забрави да се съдим.
---
Не разбрах какво против имаш съденето - това си е стандартна мярка - както ти можеш да съдиш, така и тебе могат да те осъдят. Това, че не е в твоя полза (или не ти харесва) - клиента какво го интересува? Иначе, ако стане така, че АНИ е виновна за нещо, кво ще кажете на клиента - нека да позная - "Ами съдете ни тогава". Нали?

Това за снимките не можах да го разбера - но наистина наличието на много снимки би спестило голяма част от излишните огледи както за АНИ, така и за клиентите. Това, че не искам балкон, който се е напукал, дали е причина да скриеш факта от мен, и да си загубим взаимно времето с оглед?

За критериите относно качеството на имота (ремонти, степен на луксозност и т.н.) - това до голяма степен се вижда пак от снимките, така че и това не е оправдание.

За твърдото възнаграждение съм абсолютно ЗА. Дори и да не е фиксирано в началото като абсолютна стойност, много по-добре е да знам, че ще платя по А пари за всеки оглед, Б пари за подготовка на договора и В пари за проверка на документите (пак примерно, може да са включени и други дейности, извършвани от АНИ). Въпроса е да знам какво точно сте свършили за мен, съответно да си го платя. Знам, че не ви се нрави, щото ще вземате много по-малко пари отколкото вземате сега, но това е пък моя (като на клиент) интерес.



Тема Re: Хайде малко сериозни разговоринови [re: Tweeg]  
Автор arrvv (непозната)
Публикувано14.03.09 15:41



Трябва да си призная, че добри съвети даваш иче много от тях са приложими...
Сега ако не е 2.5% а е 2500Е, това не е коректно, защото собственика може да го продаде не за 100000Е а за 90000Е тогава 2.5% не е 2500Е
И друго не смяташ ли като по-голямата част от информацията получават в офиса няма да ни обвинят че ни мързи да ходим по огледи?

Никога не е късно да станеш за смях...

[

Тема Re: Хайде малко сериозни разговоринови [re: arrvv]  
Автор Tweeg ()
Публикувано14.03.09 15:47



Аз бих предпочел даже огледите да ги правя в офиса ви. Знам, че звучи абсурдно, но предпочитам да седна на диванчето, да гледам клипове на телевизора, да чета описанието от "въпросника" и да прегледам 20-30 апартамента за 1 час на видео, след което да ида на видя на живо 2-3, вместо да ходя 10 дена да гледам 30 апартамента и да си губя времето.

Разберете хората не умират от желание да ходят на безсмислени огледи. Напрактика при ситуацията в момента взаимно си губим времето - вие ни наричате "туристи", ние се жалваме, че ни водите по имоти дето не сте гледали.



Тема Re: Хайде малко сериозни разговоринови [re: Blake]  
Автор arrvv (непозната)
Публикувано14.03.09 15:53



Блейк това за съда, но казвам защото съдебната система в България е много много тромава.. Дори и да съдя клиент аз няма да го съдя с това ще се занимават юриста на фирмата и шефа, но това би отнело години... За това мен да ме съдят... нямам против ако съм сгафила понасям отговорност, макар че пак би отнело години.
За снимките, просто казвам, че не всичко ще успея да снимам което клиента го интересува, едно е да видиш с очите си едно е снимките. И по принцип винаги съветвам клиентите имотите да ги гледат през деня а не вечер, по простата причина че когато е светло придобиваш престава за светлината в жилището По принцип снимките на имота са реклама и се снима избирателно. А колкото до балкона аз го дадох като елементарен пример не да го крия, а например да не съм го забелязала или просто да не съм го снимала..
Разбираш ли ти си клиента , ти имаш правото да задаваш въпроси да ровиш навсякъде, и да гледаш... ти ще живееш там и на теб трябва всичко да ти е ясно и да ти хареса, а тази информация можеш да получиш устно от собственика и документално от инситуциите.
Другото ти искаш като в меню на ресторант да ти напиша кое колко струва, но това е практически невъзможно, защото аз трябва да си сложа цена на собствения труд и не мога да съм обективна, затова с твърдата сума съм по съгласна, например всичко излиза 1000лв. или просто договорка записана и подписана...

Никога не е късно да станеш за смях...

[

Тема Re: Хайде малко сериозни разговоринови [re: arrvv]  
Автор Blake (старо куче)
Публикувано14.03.09 15:56



Май ще ми остане малко свободно време, така че да нахвърлям някои неща.
Преди години мой познат (коментиран тук преди време), като си купуваше къща в Холандия, ми беше пратил един сайт на АНИ. Останах потресен направо. За мен това е Идеалния Сайт за НИ. Какво представляваше:
- пълно описание на имота
- десетки снимки, разпределения и т.н.
- карта на района
- ПЪЛНА информация за района, която включва следните неща (дано да не изтърва нещо): население в квартала, от които холандци (%), чужденци (%), мангали (%) и т.н.; образование на живеещите в района: основно (%), средно(%), висше (%); възраст на живущите в квартала (от-до%%%); доходи на живущите в квартала (от-до%%%); автомобили на живущите в квартала (% по марки); ниво на престъпността в квартала; средни цени на имотите в квартала; и т.н. и т.н. Демек, ти веднага можеш да си прецениш няколко неща: Дали искаш да живееш в този квартал; Дали ТИ ОТИВА да живееш в този квартал (примерно едва ли ще се впишеш добре ако си милионер във Факултето, или мангал в Бояна). Можеш да прецениш доколко квартала е спокоен, доколко комшиите няма да гледат накриво 25-годишния ти москвич, та и дори дали ще можеш да си позволиш комуналните услуги с твоя доход.
Естествено веднага имаш карта с точното място на имота, снимки вътре и вън (по много), абе направо попадаш в положението "имота ми харесва, отивам на оглед", или "дай нататък следващия". Въобще нито звъниш в агенция, нито отнемаш нечие (включително и твоето) време.

Оттам нататък, в случай, че харесаш жилището, почва научната фантастика (за нашите ширини): брокера да "играе" само за тебе, което включва: въпросник с доста въпроси (взаимствано от колегата), предварителен оглед на място, за да се види доколко имота отговаря на това, което търсиш, евентуален пазарлък със собственика (без участие на клиента, за да се види дали въобще има смисъл да се води клиента, ако цената е малко над неговата), оглед, 120% защита на правата на клиента (т.е. купувача; в НИКАКЪВ СЛУЧАЙ един брокер за купувача и продавача), проучване на документите, финализиране на сделката. Ето за такава работа с кеф да си платиш...

М/у другото, бях писал за случка (пак със същия човек в Холандия), за която леля ти униКална много се смя, но се заклевам, че е самата истина - брокера на приятеля ми (А), при запитване за даден имот, препоръчал на човека да си наеме друг брокер (Б), просто щото по една случайност текущия брокер (А) се явява брокер на продавача. Така брокера (А) ще може да защитава интересите на продавача, а брокера (Б) - на купувача. Няма такова нещо като "общи интереси", както се опитват да го изкарат тукашните брокери. Да, сделките се случват някъде "по средата", но това в никакъв случай не значи, е интересите и на двете страни са защитени максимално.

И за последно - похвално е поведението на някои брокери, които отказват да продават имотите на самозабравили се с цената собственици. Така и трябва да бъде.



Тема Re: Хайде малко сериозни разговоринови [re: arrvv]  
Автор HVR (новак)
Публикувано14.03.09 16:15



Аз мисля, че за да има мир и спокойствие на пазара АНИ трябва да работят само с продавачите. / Не съм от Адрес /

Купувачът идва в офиса и гледа офертите на снимки или филм, плаща си за огледи , на които имоти пожелае и си прави сам сделката / както намери за добре /.

Моите оферти всичките са със снимки , а като ходим по огледи на колеги - не става.

В предишни постинги писах - че работя по критерии на клиентите - но те да се разпишат , че това искат , защото ми се е случвало , че сме търсили / примерно около 2 месеца.....стара тухла / и като се обадя за поредния оглед , се оказва , че :

- Тамън вчера капарирахме ново строителство на трета плоча
- Ама нали търсихме САМО стара тухла.
- Амиии , решихме нещо друго. Благодаря ви за усилията.



Стоте въпроса си сменят отговорите вечерта под юргана.

Та отдавна си мисля, че трябва да минем само на продажби.

При нас да влизат клиенти , спокойни , че няма да плащат услуги , които не искат и да не ги глезим да им организираме 30-40 и до 80 огледа съм стигала / и не са купували / .

Тогава няма да има кого да плюят и ще имат по-голямо уважение към труда ни.
Сега сме се превърнали в техни слуги , а слугите някой зачита ли ги ????




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.