Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:21 03.06.24 
Взаимопомощ
   >> Недвижими имоти
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Да доплатим ли апартамента преди акт 16?нови  
Автор little_rabbit (Lepus Europeus)
Публикувано13.10.08 16:37



Моля ви, дайте ми малко съвети.

Ситуацията е следната: платили сме 70% от апартамент, който скоро трябва да стане готов - до няколко месеца. Строителната фирма ни предлага да го доплатим сега, преди акт 16, с което сме щели да спестим от нотариалните такси. Вярно ли е или ще спестим само 200-300 лв? Ами ако доплатим сега и апартаментът никога не вземе акт 16? Не е ли по-добре да изчакаме?

И последно: от къде мога да разбера колко е приблизителната данъчна оценка на апартамента? Знам само цената, която ние ще платим...



Тема Re: Да доплатим ли апартамента преди акт 16?нови [re: little_rabbit]  
Автор Cтpeйнджъp (змийче усойче)
Публикувано13.10.08 22:58



Моя съвет е да не плащате преди Акт образец 16, поне е някаква гаранция, че все пак строителя има някакъв интерес да завърши обекта, така както е уговорено. Има сгради, които с години нямат Акт16 и няма и да получат.



Тема Re: Да доплатим ли апартамента преди акт 16?нови [re: Cтpeйнджъp]  
Автор little_rabbit (Lepus Europeus)
Публикувано14.10.08 11:56



Мерси, Стрейнджър! И аз така мисля.

Иска ми се да чуя повече конкретика за това какво печелим и какво губим при доплащане преди и след акт 16. Разлики в нотариалните такси, ориентир за данъчната оценка на жилището...



Тема Re: Да доплатим ли апартамента преди акт 16?нови [re: little_rabbit]  
Автор spgufi2 (непознат )
Публикувано14.10.08 13:24



Понеже имам стаж и в стр. фирма, ще кажа следното -
- имате договор, в който ясно трябва да е фиксирано кога се плащат вноските и трябва да го спазите мисля
- строителите, които взимаха пари и след това изчезваха, отдавна ги няма на пазара
- дали ще платите сега, или по - късно, гаранция за издаване на разрешение за ползване няма, докато не се състои
- строителите може да не строят винаги качествено, но така или иначе издават сградите, не забравяйте, че те реализират печалбата си накрая
- размера на данъчната оценка може да стане ясна в данъчната служба на съответната община, а разликата, която ще се получи при плащане и прехвърляне сега, преди разр. за ползване и след това не е 200 - 300 лв., а доста повече, защото на този етап данъчната оценка ще бъде издадена на етап "груб строеж".



Тема Re: Да доплатим ли апартамента преди акт 16?нови [re: spgufi2]  
Автор naci (нефашиста)
Публикувано14.10.08 15:58



За-зависи от строителя,ноедт реномето му.
Вярно ще има разлика в данъчните оценки,но не са плащешщи в ставнениес апартамента.Съвет не бъдете евтини на триците.
Губите потенциално право на "мрънкънето" относно качественото изпълнение на видовете работи.В 95 % от случайте отговор.ще имаш да взимаш.А това, че накря реализирал печалба изобщо не е вярно,грам.На 30 процента си е платил строежа, дори зависи на цени на който го е купил/земята/ и на 20 %.И в нещо е прав прежният,погледнете си договора.Предпалагам че 10 % е след акт 16/Протокола за приемане/.

Знай си границата на тъпотата


Тема Re: Да доплатим ли апартамента преди акт 16?нови [re: little_rabbit]  
Автор Kuzmanin (минаващ)
Публикувано15.10.08 23:37



Зависи колко доверие имате на строителя.

Иначе със сигурност ще спестите от такси



Тема Re: Да доплатим ли апартамента преди акт 16?нови [re: Kuzmanin]  
Автор little_rabbit (Lepus Europeus)
Публикувано16.10.08 19:13



Благодаря ви за мненията!



Тема Re: Да доплатим ли апартамента преди акт 16?нови [re: little_rabbit]  
Автор Бaтe Heдeв (кафеджия)
Публикувано19.10.08 00:48



Възможно е предприемача да има предвид промяната на данъчните оценки от януари 2009-та.
В момента Законопроекта за изменение и допълнение на ЗМДТ е подготвен от Министерство на финансите и предстои да влезе в парламента. Слагам ви мотивите за измененията:

В отговор на:

ПРОЕКТ НА ЗАКОН ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА МЕСТНИТЕ ДАНЪЦИ И ТАКСИ

Направените в проекта на Закон за изменение и допълнение на Закона за местните данъци и такси предложения обхващат изменения в няколко основни аспекта:

Предвид покачването на пазарните цени на недвижимите имоти и изоставането на данъчните оценки от пазара на недвижимите имоти, което в редица случаи е предпоставка за злоупотреби и заобикаляне на данъчния закон, със законопроекта се предлага да бъдат увеличени данъчните оценки на недвижимите имоти. За тази цел е предложено коригиране на коефициентите за местоположениие по таблици № 3 и 4 от приложениие № 2 към закона. Тези коефициенти са с най-голяма тежест при определяне на данъчната оценка, тъй като отчитат местонахождението на имота – по категория и зона, това дали имотът е в строителни граници или извън тях, дали имотът е във вилна зона, а по отношение на производствените и селскостопанските имоти – дали те се намират в благоприятно или неблагоприятно положение от гледна точка на инфраструктурата. Вдигането на коефициентите за местоположение с 50% ще доведе до съответно увеличение на данъчната оценка на недвижимите имоти с 50%.

Във връзка с увеличаването на данъчните оценки на недвижимите имоти се предлага да се даде възможност на общинските съвети да запазят съществуваващата през 2008 г. данъчна тежест, като по отношение на данъка върху недвижимите имоти, данъка при дарение, данъка при придобиване на имущества по възмезден и безвъзмезден начин и данъка върху наследствата минималните и максималните размери се намаляват съответно, по такъв начин, че да се компенсира увеличаването на данъчните оценки. Например за данъка върху недвижимите имоти промилът се намалява, като размерите стават от 1 до 2 промила върху данъчната оценка на имота (в сравнение с 1,5 промила до 3 промила за 2008 г.).

Важна промяна в ЗМДТ, произтичаща от членството на България в Европейския съюз, е премахването на възможното дискриминиране в данъчното третиране на определени доходи според ЗМДТ. Европейската комисия стартира две процедури по нарушаване на европейското право срещу България, като твърди, че ЗМДТ третира по-неблагоприятно завещателни разпореждания, съответно дарения, извършени в полза на определени юридически лица, установени в други държави¬членки, в сравнение с тези, направени в полза на подобни български юридически лица. С оглед изравняване на данъчното третиране със законопроекта се предлага да се отменят спорните освобождавания от данък върху наследствата – за законно регистрираните вероизповедания в страната, за юридическите лица с нестопанска цел, определени за извършване на дейност в обществена полза и от данък при придобиване на имущества – за имуществата, придобити от българските здравни, образователни, културни и научни организации на бюджетна издръжка, както и даренията за юридически лица с нестопанска цел, които получават субсидии от централния бюджет, и юридически лица с нестопанска цел за осъществяване на общественополезна дейност, регистрирани в централния регистър.


Същевременно се предлага да се освободят от данък върху наследствата и данък при придобиване на имущества, наред с Българския Червен кръст, и организациите на Червения кръст, регистрирани в други държави членки, тъй като доказването на статута на лицето не би срещнало трудности, предвид качеството на Червения кръст като международна организация. Също така с оглед изравняване на режима за лицата, установени на територията на Общността, се предлага да бъдат освободени от данък даренията за лечение не само когато са в полза на български лица, но и когато са в полза на лица от държави членки.

Друга промяна е свързана с въвеждането на ефективен данък върху наследството – намалява се необлагаемият наследствен дял, над който ще се дължи данък върху наследството – от 250 000 лв. става 70 000 лв. Досегашният висок размер на наследствения дял на практика правеше наследствата необлагаеми.

Със законопроекта се изяснява и освобождаването от данък при придобиване на моторни превозни средства, внесени като нови. Към настоящия момент разпоредбата създава проблеми при практическото й прилагане, с оглед на което с проекта се предлага да бъдат освободени от облагане тези моторни превозни средства, които при придобиването им на територията на страната не са регистрирани за движение в страната.

Във връзка с гореизложените промени със законопроекта се предлагат и няколко преходни периода за 2009 г. В случай че към 1 януари 2009 г. определените през предходната година размери на данъка върху недвижимите имоти, данъка при дарение, данъка при придобиване на имущества по възмезден и безвъзмезден начин и данъка върху наследствата не отговарят на новите законови изисквания, със законопроекта се предлага в срок до 31 януари 2009 г. общинските съвети да определят нови размери в съответствие със закона. В случай че в този срок размерите на съответните данъци не бъдат приведени в законовите граници, за 2009 г. се прилагат минималните размери, определени в закона.

За 2009 г. се удължава срока за първата вноска за данъка върху недвижимите имоти, които трябва да се внесат в срок от 1 март до 30 април, като на предплатилите за цялата година в срока се прави отстъпка от 5 на сто. Този преходен период се налага с оглед промените в нормите за данъчна оценка на недвижимите имоти, които изискват технологично време за привеждане на програмния продукт в съответствие, изчисляване на задълженията за 2009 г., отпечатване и разпространяване на съобщенията за задълженията преди началния момент на плащане. Поради тези мотиви е предвидено също, че за 2009 г. общинският съвет определя таксата за битови отпадъци до 31 януари 2009 г. Когато общинският съвет не е взел решение, с което се определя размерът на таксата за битови отпадъци, от всеки длъжник се събира такса в размер на абсолютната стойност от предходната година.




С таблици е, и не се получава поместването му тук



Тема Re: Да доплатим ли апартамента преди акт 16?нови [re: Бaтe Heдeв]  
Автор little_rabbit (Lepus Europeus)
Публикувано19.10.08 19:38



Да, много благодаря!

Има нещо, което ме притеснява: видях обяви за апартаменти (два-три останали непродадени) в нашия блок, в които предприемача сваля цената с 5-8 хиляди евро. Да не би да има някакъв проблем, да има нужда от пари и затова да "уговаря" клиентите си да доплатят по-рано? Дали не е пред фалит?



Тема Re: Да доплатим ли апартамента преди акт 16?нови [re: little_rabbit]  
Автор Blake (пристрастен)
Публикувано20.10.08 10:18



не, просто са му спаднали продажбите до нула, и сега се почва с "промоциите"






Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.