Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:11 11.06.24 
Взаимопомощ
   >> Недвижими имоти
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Необходими документи за продажба на апартамент?нови  
Автор ashorh (почти идеална)
Публикувано16.07.08 21:59



Здравейте!
Организирам продажбата на апартамента ни и имам няколко въпроса.
Доколкото знам необходимите документи са:
- Документ за собственост (нотариален акт);
- Документ за самоличност (лична карта);
- Данъчна оценка на имота (извършва се от данъчната служба);
- Удостоверение за тежести
- Пълномощно;

Ето и въпросите ми:
1. Днес ми казаха, че освен тези документи от съвсем скоро имало и някаква СКИЦА ОТ КАДАСТЪР, която също била задължителна при продажба на имот /апартамент в моя случай/. Това наистина ли е така...и ако да, от къде се вади.

2. Тъй като майка ми ще бъде в чужбина по време на изповядване на сделката - ясно е, че ще ми направи генерално пълномощно, с което да мога да продам апартамента, но трябва ли да имам друг документ - нейна лична карта например?
Или документите, които съм изброила по-горе са достатъчни?


3. Клиентите ни вече са налице, договорката също, но не съм вадила още никакви документи. Колко време най-много ще ми отнеме цялата тази бумащина, тъй като и ние и купувачите искаме много бързо да приключим с този въпрос?

Предварително мерси за отделеното време и отговори!



Тема Re: Необходими документи за продажба на апартаментнови [re: ashorh]  
Автор ashorh (почти идеална)
Публикувано17.07.08 06:30



И още нещо...
В договора за продажба, който имаме /нот. акт/ майка ми е с фамилията на баща ми, а в момента с моминската си /развод/. Трябва ли да се носи оригинал на бракоразводно или нещо подобно?



Тема Re: Необходими документи за продажба на апартамент?нови [re: ashorh]  
Автор noble (любител)
Публикувано17.07.08 08:08



Доколкото аз знам, скица се иска, когато става дума за парцел. Скоро продадох апартамент /края на юни/ и документите бяха тези, които сте изброили. Понеже и аз бях с пълномощно от родител, към него се попълват и заверяват нотариално две декларации - за гражданско състояние и за отсъствие на данъчни задължения /едната от тях се прави в два екземпляра, не помня коя, но нотариусът знае/.
Освен това приложих копие от лична карта, оригинал на удостоверение за граждански брак /във вашия случай - оригинал на решение за развод/, както и удостоверение за гражданско състояние на майка ми - вади се в съвета.

Аз лично не бързах със документите, не съм плащала за бързо издаване и успях да ги взема всичките за около 2 седмици. Но щом толкова бързате, подайте най-напред за данъчна оценка, платете си за три дни да ви я издадат и докато чакате се заемете с другите документи, те стават по-бързо.

Ако купувачите ви са с кредит, възможно е от банката да ви поискат удостоверение по чл.87 /за наличие или липса на данъчни задължения/ - вади се в данъчното.

Надявам се да съм помогнала!



Редактирано от noble на 17.07.08 08:10.



Тема Re: Необходими документи за продажба на апартаментнови [re: noble]  
Автор ashorh (почти идеална)
Публикувано17.07.08 09:05



Да, помогнахте ми. Благодаря сърдечно.
А тези декларациите за гражданско състояние и отсъствие от данъчни задължения от общината ли се вадят, където е регистрирано лицето, тоест собственика на апартамента ли?
А каква е разликата между декларация за граждаско състояние и удостоверение за такова.
Майка ми заминава за чужбина във вторник и нямам почти никакво време, за съжаление затова задавам подобни въпроси...да се информирам максимално.

Моля и още някой да ми потвърди, че така скица няма да ми е необходима.

С пожелание за хубав ден!





Тема Re: Необходими документи за продажба на апартаментнови [re: ashorh]  
Автор noble (любител)
Публикувано17.07.08 10:02



Да, удостоверението го издава общината, където лицето е регистрирано, а декларациите се подписват пред нотариус и той ги заверява. Разликата е, че в едното сам заявяваш определена информация, а другото ти го издава един вид държавата в потвърждение на това, което вече си декларирал. Безумна бюрокрация, ама няма как. Впрочем всеки нотариус е напълно наясно с процедурата и може да ви обясни всичко. Затова най-добре още днес идете при нотариус да ви изготви пълномощното, декларациите и да ви отговори на други въпроси, ако имате.

Добре е в пълномощното да е споменато, че може да представлявате майка ви не само при продажба на апартамента, но и пред всички институции, във връзка със ваденето на съответните документи и изрично да е споменато, че сте упълномощен да извадите данъчна оценка на имота.

Редактирано от noble на 17.07.08 10:03.



Тема Re: Необходими документи за продажба на апартамент?нови [re: ashorh]  
Автор 4erveno_nebe (заблуден метеор)
Публикувано17.07.08 11:44



Когато правите пълномощното,кажете на нотариуса за какво става въпрос и той ще го оформи така,че да представлявате майка си пред съответните органи за изваждане на необходимите документи.Задължително към пълномощното си вървят и двете декларации,за които ви казаха в другия пост.Те се изготвят при нотариуса и вървят в комплект с пълномощното.С това пълномощно ще можете да извадите удостоверение за гражданско състояние на майка си.В случая то е важно,а не решението за развода,защото може да има последващ брак.Трябва да е видно какво е семейното и положение към момента на изповядването.Щом има смяна на имена ще извадите и удостоверение за идентичност на име - и двете удостоверения се вадят в общината.Колкото до кадастралната скица - такива се издават в Агенцията по кадастъра.Стават за около 3 седмици.По принцип се прилагат за парцели,но има случаи и когато се изискват за апртаменти.Най-добре когато отидете при нотариуса попитайте дали такава ще е необходима и във вашия случай.А и той може да потвърди всички документи,които да извадите за сделката.Добре е да направите пълномощното при нотариуса при когото ще изповядвате сделката.Успех!



Тема Re: Необходими документи за продажба на апартаментнови [re: 4erveno_nebe]  
Автор ashorh (почти идеална)
Публикувано17.07.08 12:08



Благодаря сърдечно за ясните отговори!





Тема Re: Необходими документи за продажба на апартаментнови [re: ashorh]  
Автор yниKaлнa (Заядливка)
Публикувано18.07.08 00:48



Скицата ще бъде необходима задължително, ако притежаваш И идеални части от парцела, върху която е построена сградата, в която пък е апартаментът. Ако имаш такива части - направо вадИ скица, не е необходимо да питаш нотариус. Вади се пак в общината, но не в данъчната служба, а в самата сграда на общината - попитай кое гише е - ще те упътят.

А майка ти как е придобила апартамента? Била ли е женена, когато го е придобила?

"Винаги има поне още една гледна точка..."


Тема Re: Необходими документи за продажба на апартамент [re: yниKaлнa]  
Автор ashorh (почти идеална)
Публикувано18.07.08 23:39



УниКална, благодаря. В понеделник това ми е приоритетна задачка.
Майка ми е купила апартамента няколко месеца след развода. Въпреки това в нот. акт /в случая договора/ е вписана с фамилията на баща ми. Тъпа работа. Ще извадя и идентификация на името...или каквото се казва там. Разполагам и с бракоразводно. Достатъчно ли е?
Дали ще успея да се справя с подаването на всичките тези документи за един ден? Не са много нещата, ама като се сетя каква е бюрокрацията... Че времето е кът.



Тема Re: Необходими документи за продажба на апартаментнови [re: ashorh]  
Автор yниKaлнa (Заядливка)
Публикувано19.07.08 23:05



И не забравяй ако имаш земя - респективно си извадила скица - да я вземеш при подаването на Удостоверението за тежести.

"Винаги има поне още една гледна точка..."



Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.