Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:57 29.06.24 
Взаимопомощ
   >> Недвижими имоти
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема Re: Защо агенциите не изпълняват поети ангажиментинови [re: yниKaлнa]  
Автор Tweeg ()
Публикувано27.06.08 09:47



Помисли малко, каква е разилката между това дали комисионата е в цената или отделно.

Ето ти малко теми за размисъл:
Ако комисионата е отделно(извън цената) и се плаща от двете страни възникват следните "проблеми":
1) всеки купувач намерил си имот по обява без да "товари" АНИ с търсене се пита - защо плащам комисиона?
2) всеки купувач, на който му е "натрапена" услугата на АНИ, защото видите ли те представлявали продавача и не работели с "колеги", се пита - няма ли конфликт на интереси
3) Купувача не може да иде в АНИ и да каже търсете ми имот, защото точно неговия може да се предлага от друга АНИ и там да пише - "Само за ч.л.", което напрактика "блокира" пазара и обезсмисля услугата търсене на имот
4) избягва се досадния въпрос с който започват всички разговори - Вие колега ли сте.

При "американският" подход освен, че се избягват горните неща на купувача му се дава избор - ако иска работи с брокера на продавача, ако иска с друг брокер, а не като в Бг - щом си ми се обадил за някоя обява значи аз ще съм ти брокер.


Забележи и при двата подхода както отбеляза процентно парите са горе долу едни и същи и от един и същ джоб излизат (този на купувача). Само дето в единия случай никой не оспорва системата, а в другия се "деркаме" по форумите.



Тема Re: Защо агенциите не изпълняват поети ангажиментинови [re: Tweeg]  
Автор yниKaлнa (Заядливка)
Публикувано27.06.08 11:09



С УДОВОЛСТВИЕ ЩЕ ДИСКУТИРАМ ВСИЧКИТЕ ТИ ВЪПРОСИ, ЗАЩОТО СА МИ ИНТЕРЕСНИ, МОЖЕ БИ УТРЕ, ЧЕ ДНЕС ИМАМ МНОГО РАБОТА. (Пардон за буквите)
На първо четене само ще кажа, че това далеч не е единствената процедура, която по белия свят е уредена по правилния начин, а у нас - не. Знаеш - нещата си вървят по инерция от години. Никой няма да си направи труда да променя инерцията. А иначе и за нас самите би бил много по-лесен този начин, американският.

"Винаги има поне още една гледна точка..."


Тема Re: Защо агенциите не изпълняват поети ангажиментинови [re: yниKaлнa]  
Автор Tweeg ()
Публикувано27.06.08 11:45



Аз не твърдя, че тази процедура е единствена или най-правилната.

Просто при нея се избягват някои нека да ги наречем проблеми и самата процедура не пречи на пазара да се развива.

Това което аз искам е - ясни правила.
Но тези правила да са подкрепени с определени аргументи, а не с доводи от сорта - ами то от години така си работим. Движението по течението не изисква усилия ама като се стигне до водопад ...

На този пазар има купувачи, продавачи, инвеститори/строители и посредници.
Правилата трябва да се изработят така, че да защитават интересите на всички участници на този пазар и да не зависят от конкретното състояние на пазара в момента.

За мен понастоящем правилата на Бг пазара на НИ зависят в голяма степен от текущата конюнктура и са в полза на един или друг участник на този пазар.



Тема Re: Защо агенциите не изпълняват поети ангажиментинови [re: Tweeg]  
Автор tzura (минаващ)
Публикувано01.07.08 16:01



както беше обяснено по-горе: КУПУВАЧЪТ реално плаща всичко. И за да ти е още по-подробно: при превода парите отиват в escrow сметка, от която се превеждат въпросните 6% по сметка на агенцията/агенциите.
А колкото до това че няма правила - това пречи на всички. И на клиенти, и на брокери. Но нали се сещащ че нашите държавници не могат да с справят със сфери като здравеопазване и образование, ще има да чакаме някой да се сети и за нас. А пък сами да си правим правила - трудна работа. Но това е доста дълга тема за да се коментира с едно изказване. Скоро имаше една такава среща на АНИ точно по тези въпроси...



Тема Re: Защо агенциите не изпълняват поети ангажиментинови [re: tzura]  
Автор Tweeg ()
Публикувано01.07.08 19:45



Естествено, че купувача плаща всичко. Това никой никога не го е оспорвал. Работата е как да му вземеш парите без той да се чувства "прекаран".

Представи си следната ситуация:
Влизаш в Технополис и на вратата някоя мацка ти дава брошурка за промоция - 46 инча ЛЦД за 1500 лева. Вземаш телевизора отиваш на касата и ти казват - 1500 за телевизора + 100 за мацката дето ти е дала брошурката. В този момент надявам се сме на едно мнение какво ще направиш.
Същата ситуация ама на вратата ти дават брошурка за същия телевизор ама за 1600 лева. Отиваш, вземаш го от щанда, плащаш го на касата и го поливаш с една каса бира в къщи.

И при двете ситуации си платил едни и същи пари (във втория случай магазинът плаща на мацката - да не си мислиш че тя остава на сухо), ама при едната псуваш, при другата се радваш.
Сега ако искаш от магазина нещо допълнително като например да ти го закарат до вкъщи - плашаш си.

Според мен неправилно е да се чака държавата да оправя бакиите на някой бранш. Ако едно съсловие не може да се събере и да определи правилата за работа, тежко му ако държавата трябва да го прави.



Тема Re: Защо агенциите не изпълняват поети ангажиментинови [re: Tweeg]  
Автор tzura (минаващ)
Публикувано02.07.08 17:14



принципно съсловието може, но нали се сещаш че правилата ще са угодни само на една определена част от съсловието.... И вместо да се гледа интереса на гилдията и на клиента, ще се гледа интереса на НЯКОЙ СИ...



Тема Re: Защо агенциите не изпълняват поети ангажиментинови [re: Tweeg]  
Автор desombra (непознат)
Публикувано05.07.08 07:45





Това с брошурите ми хареса




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.