Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:13 21.06.24 
Взаимопомощ
   >> Недвижими имоти
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Кога брокерите ще осъзнаят своята роля?нови  
Автор Ringer (пристрастен)
Публикувано15.04.07 14:28



Много съм притеснен от изказването и начина на мислене на унИкалана, което предпогам се отнася и за 95% от брокерите, затова извеждам написаното като нова тема, дано повече брокери я прочетат и се замислят.

За какво се плаща комисионна от клиента. Според нея, излиза че комисионната се плаща, за да може тя да си плати офисните сметки:

"За да вземе комисиона, един брокер работи в агенция. Агенцията има офис, плаща наем за него, ремонтира го, обзавежда го, оборудва го с компютри, копир-машини, скенери, принтери, интернет връзка, 5-6 телефона. На всичките тези неща плаща консумативи и разноски. Дава реклами, върти телефони. Прави огледи с градски транспорт или със собствен. Плаща годишен патент. Плаща заплата на секретарка и счетоводителка и осигуровка на брокерите. Плаща на юрист за особено сложни случаи. При сделка пише предварителен договор, прави проверка на имота, заличава ипотеки, ако има такива. Прави контакти с нотариусите, грижи се за изрядността на документите, дава консултации и препоръки във връзка с изваждането им. Всички тези разноски трябва да се покрият от комисионата.

Има и огромно перо разноски, които отиват за обслужване на клиенти, които в крайна сметка не правят сделка. Екскурзианти. Или хора, които не знаят какво точно искат. Или хора, които търсят социални контакти. Или хора, които ползват пълната брокерска услуга от А до Я и накрая НЕ СИ плащат комисионата, за която са поели ангажимент да платят. Сладури едни такива. (Естествено, те биват осъдени, и плащат, но по-късно. Заедно с лихвите. Ако са подписали договор или протокол за оглед). Но за тях разноските са същите както за истинските купувач-продавачи.

Ето ТОВА прави брокерът, за да вземе комисиона. А тарифите са ТАКИВА, каквито СА. На който са му високи - има пълното право да НЕ ползва брокер. Не е задължително. "


Ето моя отговор на това:

Мен, като клиент, изобщо не ме интересуват офисните разходи на агенцията. Мен не интересува да тя да ми намери имот, който отговаря на моите изисквания. Вас брокерите ви интересува не да си свършите работата като намерите най-доброто за своя клиент, а да му продадете НЕЩО, за да си плати комисионната и после да си платите сметките!? Много особена логика. Мислех, че за да има сметки за офис, първо трябва да се върши някаква работа в този офис, чрез която се изкарват пари.

"Има и огромно перо разноски, които отиват за обслужване на клиенти, които в крайна сметка не правят сделка. Екскурзианти."

За това мога да кажа само, че е много вероятно проблема да е в агенцията. Не мога да разбера защо се опитвате да продавате имот, все едно продавате панталон и при това се държите точно като продавачки в магазин. "Колко е хубав, колко добре ви стои!". Човека, като нормален работещ в България ще изплаща това жилище 20-30 години, естествено че иска възможно най-доброто, което може да си позволи. Работа на агенцията е да прецени неговите изисквания и да му представи съответни оферти, а не да го води на огледи наред дори без да знае какво ще гледат този път.

Парите от комисионната не се плащат за време, а за свършена работа. След като не можеш да си свършиш работата, не разбирам как очакваш и клиентът да ти плати! На мен, моят работодател не ми плаща за времето прекарано в офиса пред компютъра, а за резултатите от моя труд.



Тема Re: Кога брокерите ще осъзнаят своята роля?нови [re: Ringer]  
Автор yниKaлнa (Заядливка)
Публикувано15.04.07 15:16



Ще се опитам да ти го обясня по друг начин. Според теб работата на брокера е ДА ТИ НАМЕРИ ИМОТА, КОЙТО БИ ТЕ ЗАДОВОЛИЛ. Естествено, че е така, но за да направи това...и прочети пак моя постинг. Т.Е. - за да направи това, той трябва да работи в агенция и всичко произтичащо от това. А въпросното ВСИЧКО, ПРОИЗТИЧАЩО ОТ ТОВА, са въпросните разходи на агенцията. Които задължително трябва да се покрият от нещо или от някого.

Кръгът е затворен. Съществуват така наречените "креватни брокери", които нямат въпросните разноски. Можеш да си намериш някой такъв. Той ще ти работи и на 1% даже. Някой закъсал може и за 200 лв да ти предложи въпросната услуга. Пробвай се. После обаче ще дойдеш тук да се оплакваш. Защото креватните най- често едва прохождат в бизнеса и ЩЕ СЕ УЧАТ НА ТВОЙ ГРЪБ. А в една НОРМАЛНА агенция ще те обслужат КОМПЛЕКСНО И КОМПЕТЕНТНО - от А до Я. И ще бъдеш сигурен (доколкото това е възможно), че сделката ти е направена както трябва . Но за да ти осигури тази комплексност и сигурност - агенцията трябва да направи съответните разноски. Които трябва да бъдат покрити от някого. И така - пак отначало.


И не виждам какво толкова те притеснява. Ето това твое изречение, например:
"За какво се плаща комисионна от клиента. Според нея (уникалната, де), излиза че комисионната се плаща, за да може тя (агенцията ) да си плати офисните сметки" - според мен това трябва само да те радва. Мен лично повече би ме притеснило , ако моите пари отиват като директна печалба в джоба на някого. А при нас, както виждаш, голяма част от парите са за реинвестиция. Не проумявам какво те дразни - ЗА ТЕБ тези пари са пари за извършената за теб услуга - ако има такава. ЗА НАС това са пари отново ЗА ИЗВЪРШЕНАТА ЗА ТЕБ УСЛУГА, но ние ги ползваме ЗА ОФИСНИТЕ СИ РАЗНОСКИ.
Още по-просто казано - ТИ плащаш, ако сме ти свършили работа, а НИЕ ползваме парите за каквото намерим за добре.

Някой на теб държи ли ти сметка за какво харчиш парите, които изкарваш, след като свършиш някаква работа? И да не би да искаш да кажеш, че работиш ЕДИНСТВЕНО И САМО за да си свършиш работата, и изобщо не те интересува КОЛКО пари ще получиш за това и дали ТЕЗИ ПАРИ ще ти покрият разноските, които си направил, за да си свършиш работата? Или си от онези държавни чиновници, които не плащат ДОРИ И ХИМИКАЛКИТЕ , с които пишат и не знаят какво значи да ВЛОЖИШ първо, и едва СЛЕД ТОВА да печелиш....


Сега бъди любезен да си отговориш на един друг въпрос: В КОЙ ДРУГ БРАНШ НЯКОЙ РАБОТИ ЗА ТЕБ ЧАСОВЕ И ДНИ НАРЕД, И НАКРАЯ ТИ МУ КАЗВАШ: „БЛАГОДАРЯ, ДОВИЖДАНЕ, ОТКАЗАХ СЕ ОТ ПОКУПКА” или "ВСЪЩНОСТ, ПРОВЕРЯВАХ ПАЗАРА" (ИЛИ КАКВОТО И ДА Е ДРУГО ОПРАВДАНИЕ) И СИ ОТИВАШ, БЕЗ ДА СИ МУ ПЛАТИЛ И 1 СТОТИНКА???

Понякога и "благодаря" не казвате. Просто изчезвате в небитието.

Вчера една дама ме ПОМОЛИ да й направя оглед на една гарсониерка в събота, че много бързала. Зарязах си семейството, помолих собственичката да дойде, заряза и тя нейното, взех я с колата си, закарах я до обекта (в краен квартал е) . Клиентката ИЗОБЩО не се появи. Мобилния си не вдигаше, не ми го вдига и днес.

И това е ежедневие.

Нещо да коментираш?







"Винаги има поне още една гледна точка..."

Редактирано от yниKaлнa на 15.04.07 17:03.



Тема Re: Кога брокерите ще осъзнаят своята роля?нови [re: yниKaлнa]  
Автор Ringer (пристрастен)
Публикувано15.04.07 23:29



Първо, не съм казал, че не искам да плащам, а казах, че за да платя, трябва да получа съответната услуга. За мен да ми пробутват насляпо имоти, които брокерите виждат за пръв път заедно с мен, не е качествена услуга. При положение, че е такова качеството на услугата, нормално е да се получи и лошо отношение от страна на клиента.

Второ, за мен е напълно нормално да се сключи договор между клиента и брокерската къща и вече при съществуващи договорни условия да се работи. В този договор трябва да е описано какво точно предлага като услуга агенцията, а именно систематичен подход при търсене на най-добрия имот отговарящ на условията на клиента. Този подход трябва да включва една добра база от данни и анализ на изискванията на клиета. При такъв случай мисля, че отношението и на двете страни ще бъде много по-сериозно и клиента дори ще е почти :) щастлив да си плати комисионната накрая. До момента, в който този начин на работа не стане масова практика, няма и смисъл да се оплаквате от некоректни клиенти.

Редактирано от Ringer на 15.04.07 23:30.



Тема Re: Кога брокерите ще осъзнаят своята роля?нови [re: yниKaлнa]  
Автор Blake (ентусиаст)
Публикувано16.04.07 10:02



Някой на теб държи ли ти сметка за какво харчиш парите, които изкарваш, след като свършиш някаква работа? И да не би да искаш да кажеш, че работиш ЕДИНСТВЕНО И САМО за да си свършиш работата, и изобщо не те интересува КОЛКО пари ще получиш за това и дали ТЕЗИ ПАРИ ще ти покрият разноските, които си направил, за да си свършиш работата?

Не е въпроса в това, но ти както винаги си го преиначаваш, за да ти съвпадне с философията... Никой не те пита какви разходи имаш, и за какво си използваш парите. Въпроса е да работиш така, че тези разходи да не са ти проблем, разбираш ли? Това включва естествено наличието на ДОВОЛНИ клиенти, които СИ ПЛАЩАТ за УСЛУГАТА, която получават.

По твоята логика, аз ако взема да си търся работа, трябв да обикалям работодателите и да им казвам нещо от сорта: "Виж ся пич, аз на месец харча 500 лева за наем, 200 за консумативи, 500 за храна, 300 за колата и 700 за жената. Така че искам заплата 2200 най-малко". Това ли според теб е нормалния начин за търсене на работа?



Тема Re: Кога брокерите ще осъзнаят своята роля?нови [re: Ringer]  
Автор yниKaлнa (Заядливка)
Публикувано16.04.07 10:06



Здравей отново.
Договорите между клиент и агенция отдавна СА обичайна практика, СТИГА КЛИЕНТЪТ ДА ПОЖЕЛАЕ ДА ГИ ПОДПИШЕ. За нас няма по-проста работа от това да му представим бланката и да я подпишем. Текстът е изпипан, всичко е в ред. Готови сме да внесем и корекции по желание на отсрещната страна. Само дето НАЙ-ЧЕСТО клиентите отказват да го подпишат. Българинът има страх да подписва документи. Особено като прочете, че ако прескочи агенцията, ще му се наложи да плати комисионата в двоен размер. Хич не му харесва таз работа...



Второ - на теб кой ти каза, че ще ти се налага да плащаш, без да получиш услугата "сключена сделка"? Вече поясних в първия си отговор, че колкото и нелепо да е, нашият труд е НАПЪЛНО БЕЗПЛАТЕН, макар и да е НАПЪЛНО РЕАЛЕН, ако сделка не се получи. А това дали ще се получи зависи 90% от клиента. Ако си попаднал на добра агенция, наистина искаш да купиш, не си БОЛЕЗНЕНО безкомпромисен и имаш нужната сума - няма начин брокерът да не ти открие ТВОЕТО жилище, при положение, че то ИЗОБЩО съществува В ТОЗИ МОМЕНТ НА ПАЗАРА. Ами това си е и в негов интерес - кой си бяга от интереса??
И не се сърди, ако направиш някой и друг "излишен" оглед. Твърде възможно е ти самият да не си обяснил добре точно какво търсиш. Възможно е също брокерът да те е завел на жилище на друга агенция, което той няма как да е виждал, а не е описано от тях както трябва. Също така клиентите много често сами променят критериите си за търсене, след като видят 5-6 жилища. Така че, вЕрвай ми, твърде субективно е това с огледите. Не бягай от огледи - колкото повече жилища видиш - толкова по-актуални критерии ще имаш. А без такива едва ли ще можеш да направиш добра сделка.
Е, естествено, ако си казал, че търсиш 2-стаен, а те водят на гарсониери - има основание да се сърдиш.

"Винаги има поне още една гледна точка..."

Тема Re: Кога брокерите ще осъзнаят своята роля?нови [re: Blake]  
Автор yниKaлнa (Заядливка)
Публикувано16.04.07 13:57



Пак ли почваме да се дрънкаме за нищо?
Ти като отидеш да си търсиш работа, някой казва ли ти: Ще вложиш в тази работа 300 лв на месец, а аз ще ти плащам 400? Казват ли ти, че ще работиш със собствената си кола, например, че ще говориш от твоите телефони, например, и ще си плащаш бензина и сметките сам, например?

Все сте хора, които са на заплата, явно.

В младите си години съм била музикант. И тогава имаше хора, които виеха: леле, колко пари взимате!! Ама никой не се сещаше, че за да ЗАПОЧНА да ги взимам тия пари, аз съм си КУПИЛА инструменти, сменям ги през 2 години, щото остаряват морално, купила съм си микробус, за да ги возя, тия инструменти, шия костюми всеки месец и още КУП ЗАДЪЛЖИТЕЛНИ разходи, без които ПРОСТО НЯМА ДА СЪМ КОНКУРЕНТНОСПОСОБНА.

Все ще се намери някой, който НЕ РАЗБИРА. Не му ХАРЕСВА да разбере.

"Винаги има поне още една гледна точка..."

Редактирано от yниKaлнa на 16.04.07 14:05.



Тема Re: Кога брокерите ще осъзнаят своята роля?нови [re: yниKaлнa]  
Автор Blake (ентусиаст)
Публикувано16.04.07 18:05



Ти като отидеш да си търсиш работа, някой казва ли ти: Ще вложиш в тази работа 300 лв на месец, а аз ще ти плащам 400? Казват ли ти, че ще работиш със собствената си кола, например, че ще говориш от твоите телефони, например, и ще си плащаш бензина и сметките сам, например?

За твое съжаление, ще трябва да ти отговоря с ДА - обикновено работодателя поставя изискванията към мен и задълженията ми, както и парите, които ще получа срещу това. Аз се съгласявам или не се съгласявам. Но ако се съглася, не мога да си позволя свободна интерпретация на задълженията и изискванията.

Айде сега да погледнем и вашата работа. Аз като клиент се явявам "работодател". Странното в случая обаче е, че изискванията ми много-много не се спазвад, непрекъснато се търси повод и начин да се избяга от тях, а заплатата изненадващо не я предлагам аз като работодател, а ми бива наложена. Дотук почти нищо лошо. Само че цената е еднаква НЕЗАВИСИМО от качеството на получената услуга.

Айде сега и малко аналогия с моята професия - и аз преди да започна да я упражнявам, съм вложил стотици дни и нощи в безплатно обучение (в смисъл никой не ми е плащал загубеното време). Техниката, с която работя, струва доста повече отколкото музикален инструмент, остарява морално още по-бързо, плащам и за много други неща (консумативи или работни средства). Въпреки това, когато при мен дойде клиент да си поръча сайт, не му казвам "ще ти струва 3000 лева", а сядам и правя калкулация колко време ще ми отнеме, умножавам по ставката на час и казвам цената. Клиента е съгласен или не е. Случвало се е и точно като при вас да правя проекти и проучвания, и в последствие клиента да се откаже, без да даде един лев. Но тези пари не си ги избивам от гърба на следващия клиент. И не мога да си позволя да взема 1000 лева от един човек за 10 минути труд, и пак 1000 лева от друг човек, за който съм си загубил да речем месец. Това от гледна точка на загубеното време. От друга страна някои клиенти са по-взискателни, и за тях трябва да загубя 3 пъти повече време за един и същ краен резултат, в сравнение с други. Всичко това обаче се калкулира на база на времето, което отделям на всеки, а не работя с твърда фиксирана такса като при вас. На всичкото отгоре, таксата ви е процент от параметър, в който не сте вложили една прашинка труд, една стотинка, абе въобще няма нищо общо с вас - а именно труда и разходите на строителя на имота например.

Още нещо. Във всяка професия съществува риск, винаги има труд нахалост и т.н. и не бива да се самоизтъкваш като жертва на подобни ситуации...



Тема Re: Кога брокерите ще осъзнаят своята роля?нови [re: Blake]  
Автор yниKaлнa (Заядливка)
Публикувано16.04.07 20:48



Нещо не си в час с това, което ти казвам.

МОЯТ работодател е шефът на моята агенция. И когато отивам да работя при него, той ВЕЧЕ е направил съответните вложения. И по тази причина е определил размера на комисионата. И не си я е определил индивидуално, а се е съобразил със средната цена в бранша.

И не ми сравнявай часовете си за образование с капиталовложенията, направени със сухи пари. Образованието в Българоя ВСЕ ОЩЕ не е мерило за компетентност. А за някои професии то дори НЕ Е необходимо.

Пак като при музиката. Някои крале на джаза и на народната музика дори не са знаели нотите, когато са ги определили за крале.

А за твоите цени - всеки сам си определя цената. За сетен път ще кажа - на когото му се струват високи цените ни - да не ни ползват.

"Винаги има поне още една гледна точка..."


Тема Re: Кога брокерите ще осъзнаят своята роля?нови [re: yниKaлнa]  
Автор Blake (ентусиаст)
Публикувано17.04.07 09:53



Кой ти говори за образованието в България - всичко, което знам и мога В ОБЛАСТТА В КОЯТО РАБОТЯ, съм го научил сам, с много усилия, четене и практика.

При това става въпрос все за неща, които не може да ми предложи нито едно учебно заведение в България. От другата страна се появяваш ти, и заявяваш, че за някои професии образование не е необходимо. Права си, твоята е от тези професии. А за какви инвестиции със сухи пари ми говориш, че не разбрах? Нима шефа ти купува всиките имоти, които продава на клиентите? Или "инвестициите" са офис и офис техника? Ами тези инвестиции ги прави всеки, който се занимава с някаква дейност, със същите сухи пари, които ползва и шефа ти. Да не говорим, че на цената на един от моите компютри шефът ти ще обзаведе 3-4 цъкачки като тебе, това ли са капиталовложенията, за които ми говориш? Освен това, за разлика от тебе, имам натрупан малко над 20-годишен (да, двадесет годишен, нищо че съм на 34) опит в областта, в която работя, така че мисля всякакви аналогии между нас двамата за излишни и нелепи. Сега светна ли ти за какво образование става въпрос???

Иначе, за образованието в България съм пределно наясно, че не играе никаква роля... точно затова на пазара е пълно със надути до безобразие субекти, които се имат за голямата работа... Всеки втори е висшист, но без никакво покритие, и ако не го вземат някъде да го обучат, може само да лежи и да лапа мухи по цял ден...

За сетен път ще кажа - на когото му се струват високи цените ни - да не ни ползват.

За мое голямо съжаление това почти е невъзможно, тъй като сте обсебили около 99,5% от пазара, задушавайки всякакви опити някой да ви прескочи... Е, имам вече някои успехи, последната сделка с НИ си я свърших без помощта на агенция, и всичко мина гладко, приятно и безпроблемно. Най-вече без никакви излишни разтакавания и нерви... Надявам се скоро да не ми се налага да ползвам АНИ в сегашния им вид.



Тема Re: Кога брокерите ще осъзнаят своята роля?нови [re: yниKaлнa]  
Автор dragica (непознат)
Публикувано17.07.07 11:19



Най-нормално е един труд да бъде възнаграден,и на всякъде по света е така.И в този бранш- недвижимите имоти също!!! Който няма пари да плаща комисионни или се пазари като на Женския пазар за кило домати се прецаква с фалшиви нот.актове и т.н и т.н;-)))) Успех на всички




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.