Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:51 13.06.24 
Взаимопомощ
   >> Недвижими имоти
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Апартамент или магазин?  
Автор Cтoян7 (непознат )
Публикувано03.04.07 16:34



Здравейте,
Кажете моля ви как по-добре да си вложи човек парите в недвижимо имущество: апаратамент, магазин (офис) или нещо друго. Евентуално в неопределено бъдеще (като ми пораснат децата) бихме могли да имаме нужда от апартамент. Тогава едно недвижимо имущество би се продало/заменило за апартамент.
Аз съм пълен лаик та затова питам. Имам си професия и нямам време (пък и желание) да се занимавам с покупко-продажба и управление на имоти. А от друга страна не ми се ще да ми изгорят спестените пари. Инфлацията (и особено на жилищата) е по-голяма от лихвите в банка.

Сега много се говори за цените на имотите. На мен като потенциален малък инветитор (а и на много други) ми се иска цените да паднат (преди покупката разбира се), но имам усещането,че това са напразни надежди. Може и да има период на спадане, но в дългосрочна переспектива покачването на цените на имотите винаги ще е (много) по-голямо от инфлацията и лихвите в банките. Все пак жилището е като хляба наш насущен. А по стара българска традиция (почти) всеки българин иска да си има собствено жилище.

Благодаря предварително за всяко мнение.
Поздрави
Стоян Ст.



Тема лично мнениенови [re: Cтoян7]  
Автор Karinka (членка)
Публикувано03.04.07 23:31



Магазините с добри параметри са по-скъпи от апартаментите с добри параметри. Ако имаш достатъчно средства е по-добре да купиш магазин. Инвестицията тие само за самия имот и евентуално някакъв ремонт. Апартамента може да се наложи да обзавеждаш.
Темата с добрите параметри е много дълга. Опитай се да си направиш сметката така: от имота, който купувам колко наем ще получавам, колко разходи ще имам за подръжката му (данъци, ремонти и подобни) и за колко години ще се възвърне инвестицията. Ако е под 18 за апартамент - имота си струва. Ако е под 12 за магазин - също.



Тема Re: лично мнениенови [re: Karinka]  
Автор Cтoян7 (непознат )
Публикувано04.04.07 12:56



Здравей,
Благодаря за отговора. Изглежда много смислен.
От отговора ти излиза,че като цяло магазините по-често възвръщат вложенията си по-бързо отколкото апартаментите (12 с/у 18 години).
Може би защото:
1) апартаментите се налагат повече инвестиции (ремонти+някакво обзавеждане).
2) наемателите на магазини по-често за заинтересовани сами да направят ремонта за нуждите на бизнеса им. По този начин (част от) разходите по подръжка се поемат от наемателите.
3) наемателите на магазини печелят от тях докато за апартаментите много по-рядко е така (освен ако не са офиси).

Поздрави
Стоян Ст.



Тема Re: лично мнениенови [re: Cтoян7]  
Автор Penn Koff ()пират()
Публикувано04.04.07 13:19



В отговор на:

Магазините с добри параметри са по-скъпи от апартаментите с добри параметри. Ако имаш достатъчно средства е по-добре да купиш магазин.


Магазините с добри параметри! Това е важно да се има предвид, защото не съм съвсем убеден, че ситуацията ще е същата след 1, 2 години. Визирам никненето на моловете из цяла България, като гъби след дъжд.

__________________________________


Тема точно така!нови [re: Penn Koff]  
Автор Karinka (членка)
Публикувано04.04.07 21:41



а добрите магазини струват много повече от сравнително добрите апартаменти. Ако не е на много добро място магазина, почти не си струва да се прави инвестиция в него. НО! Малък магазин на входа на нова сграда винаги ще бъде с добър наем или дори да е в квартал, но да е място с голям човекопоток.
Аз лично заложих на двустаен апартамент в строеж на комуникативно място - лесно продаваемо, ниска инвестиция за завършване и обзавеждане (частично или пълно) и лесно отдаваемо под наем на сравнително добър наем.
За същите малко пари нямаше да мога да купя магазин на добро място, лесно продаваем (ако се наложи) и да бъде винаги с наемател.

Редактирано от Karinka на 04.04.07 21:44.



Тема Друга възможностнови [re: Cтoян7]  
Автор dated (незапознат)
Публикувано10.04.07 11:45



"апаратамент, магазин (офис) или нещо друго"
"Евентуално в неопределено бъдеще"
"Тогава едно недвижимо имущество би се продало/заменило за апартамент."
"но в дългосрочна переспектива покачването на цените на имотите винаги ще е (много) по-голямо от лихвите в банките." - и аз мисля така.

Може би е добре да помислите за парцел за застрояване. Ако не е в регулация ще е на добра цена, след покупката може да се оправят води, ток, регулация и т.н. Избора на такъв парцел е сложен. После иска тичане и отнема време. Обаче си струва...

Или еднофамилна къща. Ако е в груб строеж ще може да се вземе за по-малко пари и после да се довършва.
Или стара къща, за ремонт...

Правя тези предложения, защото мисля, че средствата за апартамент или магазин ще са достатъчни за покупката и последващите довършителни работи. Може и да останат...

Не съм компетентен за колко години би се изплатила такава инвестиция и как.
По-скоро такъв подход е за търсене на печалба след продажба или за лично ползване. За отдаване под наем - трудно.

Освен това се изискват много повече усилия от покупката на готов апартамент или магазин.



Тема Re: Друга възможностнови [re: dated]  
Автор Karinka (членка)
Публикувано11.04.07 17:40



Повече пари ще трябват за къща или парцел.
Идеята за парцел не е лошо, особено ако се помисли за близките до София села.



Тема Re: Апартамент или магазин?нови [re: Cтoян7]  
Автор Cтoян7 (непознат )
Публикувано12.04.07 14:34



Благодаря на всички за добрите съвети.
Аз докато се туткам цените се вдигнаха с 10-тина процента:-)

Поздрави
Стоян




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.