Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:06 30.05.24 
Взаимопомощ
   >> Недвижими имоти
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Обещетен собственик на имот продава.....  
Автор HVR (непознат )
Публикувано16.12.06 13:50



Здравейте !
Имам много сложен казус за решаване. Ако някой има идея нека ми пише, за което предварително БЛАГОДАРЯ !

Имаме собственик на парцел / наследствен /, който получава като обещетение от строителна фирма тристаен апартамент. Нот. акт за учередяване право на строеж е от м. февруари 2002 г.

Преди около месец сградата взима разрешение за ползване / акт 16 / .

Въпросният собственик решава да си продаде апартамента. Намират се купувачи, които обаче искат нотариално изповядване на истинската пазарна цена / която е три пъти по-висока от данъчната оценка /.

Неизвестното в случая е - той като обещетен собственик на наследствен парцел дължи ли данък , тъй като в нотариалния акт ще бъде записана истинската цена на имота.



Тема Re: Обещетен собственик на имот продава.....нови [re: HVR]  
Автор Karinka (членка)
Публикувано16.12.06 20:10



Не е толкова сложен случая. Има промяна в закона за ДОД на физическите лица, който е в сила от 01.01.2007 г., която гласи така:
чл.13 (1) Не са облагаеми/:
1. доходите, придобити през данъчната година от продажба или замяна на:
а) един недвижим имот, независимо от датата на придобиване на имота;
Тъй като не съм запозната със собствеността не мога да коментирам дали в случая става въпрос за имот, който се счита за придобит преди повече от 5 години и по стария закон също нямаше да се облага с ДОД. Но тъй като до 01.01.2007 г. остава съвсем малко време, просто направете прехвърлителната сделка през месец януари. Не забравяйте, че Службата по вписване в София няма да работи до 22ри януари. За другите градове не зная как стои въпроса.



Тема Re: Обещетен собственик на имот продава.....нови [re: Karinka]  
Автор HVR (непознат )
Публикувано16.12.06 23:44



Каринка, благодаря за благоприятния за мен отговор. Оставила съм ви бележка в кутията.



Тема Re: Обещетен собственик на имот продава.....нови [re: Karinka]  
Автор Mиpa_M (несериозна)
Публикувано17.12.06 11:48



Имотът е построен явно тази година или съвсем наскоро (щом акт 16 му е от тази година), така че не е придобит преди повече от пет. Една сграда се придобива най-рано с построяването си. Преди четири години през 2002 е било голо дворно място (очевидно), върху което е учредено право на строеж на строителна фирма в замяна на този апартамент - за него правото на строеж собственикът не го е отстъпил, а си го е запазил. Освен това в "Счетоводство" пак в Дира пишеше, че преди това собственикът тази година е продал гараж, така че това му става вторият продаден имот за годината.
Намесвам се, за да уточня с писаното в другия форум.


По новия ЗДДФЛ пак ще бъде необлагаем доходът от продажба на до един имот, независимо кога е придобит. Така че ако можете да изчакате до догодина и ако догодина няма да продавате още имоти - изчакайте.

Редактирано от Mиpa_M на 17.12.06 11:54.



Тема Re: Обещетен собственик на имот продава.....нови [re: Mиpa_M]  
Автор HVR (непознат )
Публикувано17.12.06 11:59



Мира, още един път благодаря.

Зададох въпроса и в двата форума , тъй като отговорът ми е спешен.

А от счетоводна гледна точка, купувачите / физически лица / ще трябва ли да плащат след нова година върху сумата по сделката ДДС, защото те по тази причина искат да изповядаме до края на годината.





Тема Re: Обещетен собственик на имот продава.....нови [re: HVR]  
Автор Karinka (членка)
Публикувано17.12.06 12:03



не съм запозната подробно с новия закон за ДДС, най добре да изчакате по този въпрос отговора с "Счетоводство", но по смисъла на този закон до сега, няма как да бъде начислен ДДС преди да е минала регистрация по ДДС.
В смисъл - щом в момента продавача не е регистриран по ДДС и чак след продажбата, евентуално, ще се наложи такава регистрация, то при извършването на продажбата преди тази регистрация няма как да бъде начисляван ДДС.



Тема Re: Обещетен собственик на имот продава.....нови [re: Karinka]  
Автор HVR (непознат )
Публикувано17.12.06 12:15



Каринка,

А сигурна ли си в информацията за Агенцията по вписвания, защото аз почти всеки ден съм там и не съм видяла подобно съобщение.

Други години са почвали около 15 януари, нещо много късна дата ми се струва 22.01.



Тема Re: Обещетен собственик на имот продава.....нови [re: HVR]  
Автор Mиpa_M (несериозна)
Публикувано17.12.06 12:31



Не, никакво ДДС.
Питай в Счетоводство, ако искаш повече мнения, но категорично не.
ДДС се дължи само при извършване на т.нар. независима икономическа дейност, което най-общо значи постоянна дейност, дейност по занятие. Вашето е някаква инцидентна продажба на имот. И сега, и от 1.01.2007 не се дължи ДДС.
Отделно е вярно това, което казва Каринка за регистрацията. Но при вас няма да се наложи и регистрация. Сделката не е част от независима икономическа дейност.

Редактирано от Mиpa_M на 17.12.06 12:34.



Тема Re: Обещетен собственик на имот продава.....нови [re: Mиpa_M]  
Автор HVR (непознат )
Публикувано17.12.06 12:44



Още един път много благодаря.

След около час имам среща с продавача, за да коментираме тези казуси.

Купувачите бързаха с изповядване до нова година, но.........аз ще трябва да защитя клиента си / с ваша помощ /.

До сега не бях се интересувала от счетоводни въпроси, защото имам много добър счетоводител.

Но това сървиране в чужда за мен материя ми беше в плюс.



Тема Re: Обещетен собственик на имот продава.....нови [re: HVR]  
Автор HVR (непознат )
Публикувано17.12.06 13:36



Току що се чух с купувачите. Трябва да придвижим сделката до края на годината.

Обясняват ми че можем да си направим дарение между две физически лица без родствена връзка ??? на реална цена без продавача да дължи данък на разликата между дан. оценка и пазарна цена.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.