Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:00 21.05.24 
Взаимопомощ
   >> Недвижими имоти
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема поправка нотариален акт ЗУЖВГМЖСВ  
Автор snej (непознат )
Публикувано20.11.06 10:47



Здравейте!

Преди 1 година купихме жилище по ЗАКОНA ЗА УРЕЖДАНЕ НА ЖИЛИЩНИТЕ ВЪПРОСИ НА ГРАЖДАНИ С МНОГОГОДИШНИ ЖИЛИЩНО-СПЕСТОВНИ ВЛОГОВЕ.

В нотариалния акт обаче в описанието на имота не пише "апартамент", а "ателие", и когато отидох в СГО да подам документите за компенсация, ми казаха, че ателието се счита за лукс и не се полага компенсация за него.

Предложиха ми да се направи поправка на нотариалния акт, в която да пише, че ателието се използва за живеене.

Проблемът в в това, че за да се направи тази поправка, трябва да присъстват и двете страни по сделката. В нашия случай закупуването стана чрез пълномощника, като собствениците са в чужбина, и за да се направи поправката, трябва да му се издаде ново пълномощно, а май нито на него, нито на тях им се занимава.

Странно им е, че след като вече не са собственици, трябва да се занимават с това. И на мен ми е странно и не искам да ги занимавам, но доколкото знам, това е начина...

Моля да ме посъветвате как да постъпя - дали има друг начин за разрешаването на този проблем, т.к. никак не ми се губят тези пари, макар и да не са много.

Предварително благодаря!



Тема Re: поправка нотариален акт ЗУЖВГМЖСВнови [re: snej]  
Автор Karinka (членка)
Публикувано20.11.06 10:58



само с поправка на нот.акт можеш да го направиш
друг вариант (но не знам дали е възможен, най-добре питай в СГО) - арх.проект, разр.за строеж за апартамент, предеклариране на имота като апартамент.



Тема Re: поправка нотариален акт ЗУЖВГМЖСВнови [re: Karinka]  
Автор snej (непознат )
Публикувано20.11.06 11:14



какво ще рече "предеклариране на имота като апартамент"?
звучи ми като само аз да трябва да го предекларирам, но къде и как?



Тема Re: поправка нотариален акт ЗУЖВГМЖСВнови [re: snej]  
Автор snej (непознат )
Публикувано20.11.06 11:16



има ли някой закон, който да цитирам, за да се убедят бившите собственици, че по никакъв начин няма да им навреди тази поправка?



Тема Re: поправка нотариален акт ЗУЖВГМЖСВнови [re: snej]  
Автор Karinka (членка)
Публикувано20.11.06 13:07



не няма



Тема Re: поправка нотариален акт ЗУЖВГМЖСВнови [re: snej]  
Автор Karinka (членка)
Публикувано20.11.06 13:08



сменяте статута на имота от ателие в апартамент и след като извършите необходимите процедури, с които са запознати обикновено архитектите, можете да декларирате отново имота като апартамент.
както казах преди това - първо питайте в СГО.



Тема Re: поправка нотариален акт ЗУЖВГМЖСВнови [re: Karinka]  
Автор snej (непознат )
Публикувано20.11.06 14:05



никак не ми е ясно :(
как така сменям статута - пред кого? кои архитекти? къде декларирам?

съжалявам, че съм толкова невежа, но за първи път имам нещо толкова общо с недвижим имот...



Тема Re: поправка нотариален акт ЗУЖВГМЖСВнови [re: snej]  
Автор Karinka (членка)
Публикувано21.11.06 16:13



Статута на един имот може да бъде променен след изготвяне на съответните архитектурни проекти, одобряването им и издаване на разрешение за строеж.
Пример: помещение на партер с височина 3,50 по документ за собственост е ОФИС. Тъй като има необходимата височина може да бъде променен статута му на МАГАЗИН и в това помещение да се извършва търговска дейност.
Предполагам, че нещо подобно можеш да направиш и в твоя случай. Не зная поради каква причина обаче имота ти е кръстен АТЕЛИЕ и дали параметрите му ще бъдат присбособими тъм АПАРТАМЕНТ.
ЗУТ (закон за устройство на територията)

Чл. 40. (1) Всяко жилище трябва да има самостоятелен вход, най-малко едно жилищно помещение, кухня или кухненски бокс и баня-тоалетна, както и складово помещение, което може да бъде в жилището или извън него. Допустимо е помещенията да бъдат пространствено свързани с изключение на тоалетни и бани-тоалетни.
(2) Санитарни помещения над жилищно помещение, над кухня или килер за хранителни продукти се допускат само в жилището, което обслужват.

В някоя от наредбите имаше и изискване за изложението, но в момента не мога да открия.



Тема Re: поправка нотариален акт ЗУЖВГМЖСВнови [re: Karinka]  
Автор snej (непознат )
Публикувано21.11.06 16:23



много благодаря за полезната инфо!

само дето складово помещение не знам дали имаме - има един гардероб в коридора, който си е вграден, но май не минава? иначе мазе няма, ползваме това на зета на брокерката - той живее в същия блок и не го използва, но няма как да го включим в нотариалния акт...

а имаш ли представа колко би ми излязло в пари тази поправка? очевидно няма да е колкото при изповядването на сделката, но все пак?...



Тема Re: поправка нотариален акт ЗУЖВГМЖСВнови [re: snej]  
Автор Karinka (членка)
Публикувано21.11.06 17:39



Най-вероятно заради липсата на мазе имота е кръстен ателие! Все ще намери архитекта кое да кръсти на новия проект склад и жилището да стане АПАРТАМЕНТ. Не знам колко ще струва работата на архитекта.

Имай предвид следното:
По този начин ще смениш напълно законно статута на имота си и ще имаш необходимите документи, които да представиш в СГО, но не си длъжен да вадиш нов нотариален акт! В случай, че решиш то новия акт ще бъде констативен и ще платиш на общо основание мести и нотариални такси в зависимост този път от данъчната оценка.

Пропуснах - можеш да купиш мазето от съседа!

Най-добре да се срещнеш с някой архитект и да обсъдиш какво ще ти струва и за колко време ще може да го направи. А и в зависимост от написаното в пълномощното за продажба, предполагам е възможно и да поканите пълномощника, за да извършите поправката в нотариалния акт.

Редактирано от Karinka на 21.11.06 17:52.




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.