Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:54 24.06.24 
Взаимопомощ
   >> Недвижими имоти
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Въпроси на една незнаещанови  
Автор cвeтyлkaтa (мами Сали)
Публикувано17.11.06 16:02



Предстои ми търсене на имот. Тъй като не живея в региона, в който търся имот, се запознах предварително подробно с web страниците на няколко агенции за недвижими имоти. Тепърва ми предстоят срещи на живо. Та имам чувството, че един имот се предлага от няколко агенции. Ако е така и аз подпиша документ (незнам как се казва този документ) за оглед на имота с което се задължавам да платя комисионна при покупка и с двете агенции за недвижими имоти, могат ли после и двете агенции да си търсят комисионната? Та по принцип: кога трябва да подпиша този документ – преди да тръгна на оглед или в самия имот по време на огледа? (досега съм го правила преди да тръгна на огледа, в офиса на агенцията) Тази комисионна, която ми казват агенциите, от купувача ли се дължи или се дели с продавача. За чия сметка са транспортните разходи по огледите? После ако се стигне до сключване на предварителен договор за продажба то трябва ли всички собственици, наследници и ползватели да присъстват? Кой ще провери дали всички са налични? По принцип капарото какъв процент представлява от стойността на сделката? На кого се дава то? Ако сделката не се осъществи по вина на продавача, как се връща капарото при купувача? Знам, че този предварителен договор може да се сключи пред нотариус, или е задължително? И още такива въпроси ме вълнуват. Поразходих се из форума, но не успях да намеря отговори.
Предварително благодаря за помощта!



Тема Re: Въпроси на една незнаещанови [re: cвeтyлkaтa]  
Автор Karinka (членка)
Публикувано17.11.06 18:26



Та имам чувството, че един имот се предлага от няколко агенции. За съжаление е така! Някой път даже е трудно по посочените от агенциите параметри да разбереш, че става въпрос за един имот.
Ако е така и аз подпиша документ (незнам как се казва този документ) за оглед на имота с което се задължавам да платя комисионна при покупка и с двете агенции за недвижими имоти, могат ли после и двете агенции да си търсят комисионната? Защо да подписваш такъв протокол и с двете агенции? Агенция Х те води на оглед и подписваш протокола, агенци У ти предлага същия имот и ти просто им казваш, че вече си го гледала с друга агенция и не се осъществява огледа.
Та по принцип: кога трябва да подпиша този документ – преди да тръгна на оглед или в самия имот по време на огледа? (досега съм го правила преди да тръгна на огледа, в офиса на агенцията) Въпрос на организация в самата агенция. Според мен трябва след като се осъществи огледа тогава да се подписва какъвто и да е протокол. Може би с изключение на представено ново строителство в самия офис на агенцията.
Тази комисионна, която ми казват агенциите, от купувача ли се дължи или се дели с продавача. Многократно коментиран в клуба въпрос – всеки клиент плаща комисионна на брокера си.
За чия сметка са транспортните разходи по огледите? Според мен безсмислен въпрос. Какви транспортни разходи ще имаш за огледа? Нали ще търсиш в района където живееш? Ако питаш за такса за самия оглед – според мен такава не трябва да се взима от клиентите.
После ако се стигне до сключване на предварителен договор за продажба то трябва ли всички собственици, наследници и ползватели да присъстват? ДА. Какво разбираш под ползватели? Ако имаш предвид НАЕМАТЕЛИ – те нямат работа на предварителния договор.
Кой ще провери дали всички са налични? Работа на брокера, но и ти спокойно можеш да погледнеш документите.
По принцип капарото какъв процент представлява от стойността на сделката? 10%, освен ако не е уговорено друго между купувач и продавач, поради нещо специфично в самата сделка.
На кого се дава то? На собствениците на имота.
Ако сделката не се осъществи по вина на продавача, как се връща капарото при купувача? По съдебен път
Знам, че този предварителен договор може да се сключи пред нотариус, или е задължително? Нотариуса заверява само дата и подпис на документ с материален интерес. Безсмислен разход според мен.



Тема Re: Въпроси на една незнаещанови [re: Karinka]  
Автор Tweeg ()
Публикувано17.11.06 21:13



този безсмислен разход има силата на са извънсъдебно изпълнително основание, което означава че ако нещо се обърка не се минава през съда, а направо отиваш при съдия изпълнителя
погледни ГПК чл. 237 точка з)

Ама ти това някак да го знаеш и за тебе е безсмислен разход, както може би и минаването на сделка на реалната цена при нотариуса също е безсмислен разход


Редактирано от Tweeg на 17.11.06 21:26.



Тема Re: Въпроси на една незнаещанови [re: Tweeg]  
Автор Karinka (членка)
Публикувано17.11.06 23:12



Напротив, записването на реалната цена в нотариалния акт е препоръчително. Това съветвам всеки един от клиентите си. Но сам знаеш, че не винаги е възможно.
Или не го знаеш това?
чл.237 точка з) от ГПК, гласи следното:
Чл. 237. (Доп. - ДВ, бр. 70 от 1998 г.) Подлежат на принудително изпълнение:
з) (нова - ДВ, бр. 124 от 1997 г., в сила от 01.04.1998 г., предишна б. "ж" - ДВ, бр. 84 от 2003 г.) спогодби и други договори с нотариална заверка на подписите относно съдържащите се в тях задължения за плащане на парични суми или други заместими вещи, както и задължения за предаване на определени вещи, и;

И по какъв начин ще принудиш неизправната страна да изпълни задълженията си без съд? Пример: неизправен продавач, продава на друг купувач имота?

Няма да влизам в юридически спорове. За целта си имаме адвокатска кантора, която обслужда правно сделките. Запозната съм само с това, което ми е било необходимо и там където ми е било интересно да чета.



Тема Re: Въпроси на една незнаещанови [re: Karinka]  
Автор Tweeg ()
Публикувано18.11.06 08:37



и защо да не е възможно да се напише реалната цена - защото една от страните иска да си спести ДОД ли? И ти каво съветваш хората да минат тънко и да не си плащат данъците.
Знаел ли до какво може да доведе сделка на данъчна оценка?

Какво не ти е ясно с чл. 237 точка з) ?

Няма да принудиш неизпвавната страна да си изпълни задълженията без съд но тя няма как да протака с неявяване, екпертиза на подписите, болни адвокати и т.н. Носиш си договора и ти дават изпълнителния лист.



Тема Re: Въпроси на една незнаеща [re: cвeтyлkaтa]  
Автор dated (непознат)
Публикувано18.11.06 09:06



По въпроса за капарото Karinka казва:


Не ли най-добре така?

Транспортните разходи, телефони, нерви са за твоя сметка. Но не ги пести,
купуваш иимот, а не обувки.

Ти дължиш комисион на агенцията, ако си я наела да ти търси имот. Но според мен когато се финализира сделката, а не на предварителен договор. От АНИ ще кажат при тях как е.

Аз лично мисля, че пари за огледи не бива да се вземат, и Karinka го казва....

Гледай документите няколко пъти. Внимавай ако има пълномощни.
Или ако ако преди това имота е бил даряван, май и при този случай имаше нещо....

Ама сме черночледи, а?

Късмет!



Тема Re: Въпроси на една незнаещанови [re: cвeтyлkaтa]  
Автор cвeтyлkaтa (мами Сали)
Публикувано18.11.06 10:02



Благодаря ви за отговорите!
По-добре черногледи отколкото после да си скубя косите.

После ако се стигне до сключване на предварителен договор за продажба то трябва ли всички собственици, наследници и ползватели да присъстват? ДА. Какво разбираш под ползватели? Ако имаш предвид НАЕМАТЕЛИ – те нямат работа на предварителния договор.
Под ползватели разбирам следното: има имоти собственост на едни хора, но други ги ползват докато са живи. Тези ползватели се водят дори данъчно задължени лица. Мен ме притеснява факта, ако от нотариалният акт на продавачите, някой от собствениците е починал, трябва ли да искам удостоверение за наследници от което да видя кои са те и после да присъстват на предварителният договор? Тези въпросните горе описани ползватели ако са починали от някой онаследява ли се правото им на ползване?

Кой ще провери дали всички са налични? Работа на брокера, но и ти спокойно можеш да погледнеш документите.
Аз и да гледам може нещо да не довидя. До колко мога да разчитам на агенцията? Каква отговорност носи тя ако ме е подвела съзнателно или несъзнателно?

Нотариалните разходи делят ли се между продавач и купувач?



Тема Re: Въпроси на една незнаещанови [re: Tweeg]  
Автор Karinka (членка)
Публикувано18.11.06 10:29



забавляваш ме :-) дори не четеш какво са ти отговорили другите :-)
и що не обясниш разбираемо :-)
в нашата съдебна система забелязвам, че винаги има вратичка за протакане на каквото и да е



Тема Re: Въпроси на една незнаещанови [re: cвeтyлkaтa]  
Автор Karinka (членка)
Публикувано18.11.06 10:37



В случаите когато има запазено право на ползване, моя съвет е още преди сключване на предварителния договор да бъде направен ОТКАЗ ОТ ПРАВО НА ПОЛЗВАНЕ. Ползвателя подписва пред нотариус ДЕКЛАРАЦИЯ ЗА ОТКАЗ ОТ ПРАВО НА ПОЛЗВАНЕ и нотариуса надрежно я вписва. Правото на ползване е лично и не се наследява.
Да, ако някой от собствениците е починал трябва да изискаш удостоверение за наследници и последните да се явят за сключване на договора.
Кой ще провери дали всички са налични? Ти нали ще си там и ще видиш кой стои срещу теб, както и документа им за самоличност?
До колко мога да разчитам на агенцията?Каква отговорност носи тя ако ме е подвела съзнателно или несъзнателно? Не знам, по простата причина, че нямам идея коя е агенцията и кой ти е брокера! Как някой може да ти отговори на този въпрос? Все едно питаш дали може да разчиташ на автомонтьора. Ние си имаме договори с клиентите, където са фиксирани права и задължения на страните. Както сме осигурили и адвокатска кантора, която да гледа всички документи. За другите не мога да кажа нищо.
Нотариалните разходи делят ли се между продавач и купувач? Разноските при покупко-продажба на недвижим имот се поделят между страните, освен ако не е уговорено друго. Ако купуваш от строителна фирма, практиката сочи, че тези разходи се плащат от купувача.



Тема Re: Въпроси на една незнаещанови [re: dated]  
Автор yниKaлнa (Заядливка)
Публикувано19.11.06 09:01



Работата на АНИ е свършена ПОНЕ наполовина още при подписване на предварителния договор. Така, че е редно ПОНЕ половината от комисионата да бъда изплатена тогава. Според мен - и цялата. Защото от предварителния договор нататък най-често продавачът и купувачът си разменят координатите. Къде е гаранцията на АНИ, че в края на краищата на сделката ще си получат остатъка? В България сме все пак!

Така, че, ние специално изискваме целия размер, като даваме разписка, че ако сделката не се състои по вина на ОБРАТНАТА страна - сумата ще се върне. По-големи суми оставяме на отговорно пазене.
А ако ТИ си си платил пълния размер и ТИ развалиш сделката, сори, но АНИ не ти е виновна, а напротив - губила си е времето с теб и това трябва да бъде заплатено както ако сделката е минала.

Трябва да се осъзнае от клиентите, че РАБОТАТА НА АНИ ПО СЪЩЕСТВО е една и съща при приключена и при неприключена сделка (ако се развали в последния момент). Ние при всички случаи работим ЗА сделката и ако тя се е провалила НЕ ПО НАША вина - къде е логиката да сме работили безплатно?? И без това безплатно работим на десетките екскурзианти, остава и готова изработена сделка да сме на ангария! При това положение е редно страната, която е развалила сделката, да плати неустойка както на обратната страна, така и на АНИ. А комисионата на АНИ се включва изцяло в следния текст, който винаги е залегнал в предварителния договор: ", ПРОДАВАЧЪТ ДЪЛЖИ НА КУПУВАЧА НЕУСТОЙКА В ДВОЙНИЯ РАЗМЕР НА СУМАТА, ПЛАТЕНА ДНЕС, ведно с всички причинени вреди и загуби, които са пряка и непосредствена последица от неизпълнението на този договор. "

Нашата комисиона е във въпросните "всички вреди и загуби", понесени от изправната страна и тя може да си я поиска по съдебен ред.

"Винаги има поне още една гледна точка..."


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.