Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:31 01.06.24 
Взаимопомощ
   >> Недвижими имоти
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
Тема Брокерите - права и задължениянови  
Автор anirad (непознат )
Публикувано14.11.06 23:23



От скоро съм тук, но останах впечатлена от словесната война между колегите брокери и останалите. Добре! Аз предлагам да направим нещо полезно, искам всеки да си каже мнението какъв трябва да бъде брокера за да останат клиентите доволни и начините да се работи нормално за да са доволни и двете страни. Защото повярвайте скъпи клиенти....да се брокер на недвижими имоти съвсем не е лесна работа... понякога нашия работен ден достига до 12-14 часа на ден и въпреки това обираме само негативните емоции. Кажете какво искате от нас...



Тема Re: Брокерите - права и задължениянови [re: anirad]  
Автор Penn Koff (()пират())
Публикувано15.11.06 08:54



според мен, докато не се регламентират нещата законово, нема избавия.

иначе за брокерите- ами кофти е да влезеш в една сравнително сериозна и наложена АНИ и да почнат да ти разказват за разни имоти, дето дори една снимка не мой да видиш. дори ми се е случвало в разказите (то си беше монолог, де) на брокера тук-таме да промърморва под нос "но тази треба да я проверим дали е актуална".

обичам като се говори, да се казва нещо, имащо някаква тежест. а не да казваме магазин, пък то да е преустроено гаражче без височина. като казваме завършен, нека да е завършен, а не преди акт 15. ей такива работи...

ааааааа и най-се дразним, като почне некой да ми обяснява как след първи януари цените отлитат в небесата........ де що е англичанин и мърда ще се утепа да купува в беге-то. начи много се дразним га ми дават зор и ме притискат да прайм нещо. наскоро от един близък приятел научих едно нещо, което той е научил, докато е бил в япония- "когато бързаш- заобиколи"!

________________________________



Тема Re: Брокерите - права и задължениянови [re: Penn Koff]  
Автор anirad (непознат )
Публикувано15.11.06 11:22



Съгласна съм че това е дразнещо, защото и аз ежедневно се сблъсквам с такива неща въпреки че работя в тази сфера, но.... нещата не винаги са в нашите ръце. Това е така, защото ще ти издам една тайна... един апартамент се рекламира от поне 20 агенции и то на различна цена... и единствено по етажа може да се ориентираш, че става въпрос за едно и също нещо. А доколкото това дали са актуални, в момента хората са луднали на тема недвижими имоти... това което излиза сутринта, до вечерта вече го няма...става въпрос както за наеми така и за продажби. А лично моето мнение е, че цените ще паднат след нова година. Много собственици чакат да пуснат апартаментите си след нова година и тогава пазара ще се наводни от предлагане, а не се знае какво ще е търсенето.



Тема Re: Брокерите - права и задължениянови [re: anirad]  
Автор Karinka (членка)
Публикувано15.11.06 11:34



:-) и по етажа вече не е сигурно, че можеш да го познаеш :-) се оказа
а да не говорим и колко от колегите не са си гледали имотите, дето продават. Разбирам да продават нещо на другия край на града, ама чак пък на Попа да не идат да видят .... не го проумявам.



Тема Re: офтопикнови [re: anirad]  
Автор Penn Koff (()пират())
Публикувано15.11.06 11:46



принципно съм съгласен съм теб, но мисля, че сред спекулативните собственици първо ще има един период на оглеждане и ослушване кой ще пръдне първи. предполагам, че този период ще е около няколко месеца. така че аз също очаквам сериозно завишаване на предлагането, което би могло да доведе от една страна до падане (не сериозно) на цените.

от друга страна банките ще смъкнат още лихвите (очаквам процент, два максимум, щото пък в евросъюза в последно време тенденциите са обратни) и въобще ще предложат още по-изгодни условия от сега, което пък предполага и по-голямо търсене, но това пак ще се случва във времето (вероятно няколко месеца, а може би и година).

като цяло очаквам едно затишие от няколко месеца след нова година, след което оживление на пазара, но не очаквам сериозни скокове или спадове в цените. по скоро постепенно пъплене нагоре с темповете на инфлацията.

________________________________



Тема Re: Брокерите - права и задължениянови [re: anirad]  
Автор Tweeg ()
Публикувано15.11.06 14:24



ето какво трябва да се направи според мен:
1) По отношение на обявите. Вярвам ще се съгласите че все повече ще се налага рекламата в интернет, а там не ти броят думичките. Затова предлагам следните задължителни параментри при описание на имот:
- квартал, но нека е точно квартала в който е имота, а не Г. Делчев пък то било Манастирски Ливади и т.н.
- квадтратура - разделена на чиста площ и общи части. В случай че има някоя голяма тераса също да е упомената
- вид - преустроенитя двустаен на тристаен да е описан като двустаен не като тристаен
- етаж
-- за 1 и 2 етаж да се опише какво има отдолу (гаражи, магазини, апартаменти)
-- за предпоследни и последни етажи - какво има отгоре, има ли части от предпоследния етаж с покрив отгоре, има ли стаи над които има тераси и т.н.
- описание на стоите, като се набляга на размерите, а не на това какво има в тях
- отопление - какво точно има и дали работи, а не работи от сорта "предстояща газификация"
- година на построяване - точно и ясно, а не "нов панел". За обекти в строеж -> коя е последната заверка от общината, какво е закъснението до момента, кога по график трябва да е завършено.
- снимки на имота - от площадката пред апартамента до терасите всичко.
- добре е в агенцията да има и видео материал
- Телефони за връзка - добре е всички оператори да са "покрити"
- в обявата задължително трябва да се пише ако се дължи комисиона какъв е размера й.
- не е допустимо за обяви в интернет да не е актуално състоянието. Т.е. аз да се обадя и да ми кажат - "ами тази обява не е актуална вече". Приемам че може може и друга агенция да продава и т.н. и от агенцията пуснала обявата да не знаят че е продаден, но да знаят и да не оправят на мига обявата в интернет е недопустимо.
- недопустимо е пускането на обява за имот който не е посетен от брокер.
- недопустимо е пускането на обяви "само за Ч.Л."
2) По отношение на обслужването:
- недопустими са въпроси - "вие колега ли сте?"
- недопустими са отговори от сорта на - "ами аз не знам той колегата я води". За всички брокери в една фирма информацията за всеки имот трябва да е достъпна за да могат да дават обяснения за имота. От тук следва че формата трябва да е един и същ за всички брокери за да може да се използва от останалите. Според мен всеки имот трябва да е описан по определени правила, а не във вид на есе. Добре е когато се приема имот за реклама или се приема заявка за търсене, параметрите да се опишат на специални предварително подготвени бланки.
- недопустими са "приятелски" съвети по отношение на движението на цените, освен в случайте когато са били поискани
- взаимоотношенията между продавач/купувач и АНИ трябва да уредят в договор които да има определен срок. След приключване на срока ако не се е стигнало до сделка трябва да е казано как се уреждат взаимоотношенията
- недопустимо е на клиент да се представя договор и да ми се "заповядва" да го подпише без да му се дава право на корекции.



Тема Re: Брокерите - права и задължениянови [re: Tweeg]  
Автор Penn Koff (()пират())
Публикувано15.11.06 15:15



тва е една доста добра идея- с една малко по-евтина камера и едно фенерче за късните доби и новото строителство, можеш да си напрайш, видеоархив на имотите и да си спестиш доста разходки.

а за обявите в интернет немам думи- там пише, че е обновена преди два дни, обаждам се и ми казват "оооо, то това се продаде преди месец".... е да де, ама го има в интернет... "ами не знам защо така става, колко пъти го трием..."

ахахаха, явно някои брокери приемат, че компютърното ниво на всички, дето се обаждат е като тяхното.

________________________________



Тема Re: Брокерите - права и задължениянови [re: Tweeg]  
Автор Karinka (членка)
Публикувано15.11.06 19:42



1) По отношение на обявите. Вярвам ще се съгласите че все повече ще се налага рекламата в интернет, а там не ти броят думичките. Затова предлагам следните задължителни параментри при описание на имот:
- квартал, но нека е точно квартала в който е имота, а не Г. Делчев пък то било Манастирски Ливади и т.н.
- квадтратура - разделена на чиста площ и общи части. В случай че има някоя голяма тераса също да е упомената Няма чиста площ! Има светла площ (за имотите от преди 60та година), застроена площ (определяна по различен начин през годините) и площ на общи части.
- вид - преустроенитя двустаен на тристаен да е описан като двустаен не като тристаен Как да се опише преустроения двустаен, като двустаен? По-скоро в описанието трябва да бъде отбелязано кое как е преустроено.
- етаж
-- за 1 и 2 етаж да се опише какво има отдолу (гаражи, магазини, апартаменти)
-- за предпоследни и последни етажи - какво има отгоре, има ли части от предпоследния етаж с покрив отгоре, има ли стаи над които има тераси и т.н.
- описание на стоите, като се набляга на размерите, а не на това какво има в тях Влизал ли си в имот с купища багажи, където трябва да имаш изключително богато въображение, за да познаеш колко е голяма стаята? Това за новостроящите се имоти е възможно, но не за всички
- отопление - какво точно има и дали работи, а не работи от сорта "предстояща газификация" Когато е „предстояща газификазията” как да се опише? Да речем случая е изградена инсталацията (и сградна и апартаментна), монтирани са и радиатори и котле, но е плана за следващата година газопровода да мине по улицата.
- година на построяване - точно и ясно, а не "нов панел". Това как да го изгадая? Може само, ако е наличен първия Договор за покупка на имота. А за старите сгради – само по усет кой квартал кога е бил застроен. За обекти в строеж -> коя е последната заверка от общината, какво е закъснението до момента, кога по график трябва да е завършено.
- снимки на имота - от площадката пред апартамента до терасите всичко.
- добре е в агенцията да има и видео материал
- Телефони за връзка - добре е всички оператори да са "покрити" Задължително стационарен и един мобилен. Защо трябва да „покриваче” всички мобилни оператори? Посочи ми една една фирма в сферата на услугите, която го е направила.
- в обявата задължително трябва да се пише ако се дължи комисиона какъв е размера й. Достатъчно е да го пише в сайта на фирмата.
- не е допустимо за обяви в интернет да не е актуално състоянието. Т.е. аз да се обадя и да ми кажат - "ами тази обява не е актуална вече". Приемам че може може и друга агенция да продава и т.н. и от агенцията пуснала обявата да не знаят че е продаден, но да знаят и да не оправят на мига обявата в интернет е недопустимо.
- недопустимо е пускането на обява за имот който не е посетен от брокер.
- недопустимо е пускането на обяви "само за Ч.Л."
2) По отношение на обслужването:
- недопустими са въпроси - "вие колега ли сте?" На колеги и на клиенти офертите се разказват по различен начин. Защо? Защото имат различен поглед върху имотите и пазара и поради това възприемат по различен начин информацията, свързана с имотите. Говорейки с клиент още по телефона трябва да бъде уточнено, че той ще има да плаща комисионна, ако посредничим при покупко-продажбата.
- недопустими са отговори от сорта на - "ами аз не знам той колегата я води". За всички брокери в една фирма информацията за всеки имот трябва да е достъпна за да могат да дават обяснения за имота. От тук следва че формата трябва да е един и същ за всички брокери за да може да се използва от останалите. Според мен всеки имот трябва да е описан по определени правила, а не във вид на есе. Добре е когато се приема имот за реклама или се приема заявка за търсене, параметрите да се опишат на специални предварително подготвени бланки. Независимо от пълната информация, която е оставена в офиса, винаги ще има нещо, на което не може да отговори брокер от същия този офис, който не е видял офертата.
- недопустими са "приятелски" съвети по отношение на движението на цените, освен в случайте когато са били поискани
- взаимоотношенията между продавач/купувач и АНИ трябва да уредят в договор които да има определен срок. След приключване на срока ако не се е стигнало до сделка трябва да е казано как се уреждат взаимоотношенията
- недопустимо е на клиент да се представя договор и да ми се "заповядва" да го подпише без да му се дава право на корекции.

Повярвай ми, някой път брокерите страдаме много повече от клиентите от некоректни брокери! Днес ми се случи следното: организиран оглед за имот на ет.2, 47000Е, който естествено не беше гледан от колегите и се оказа на ет.5 за 46200Е. Веднага след това на ет.5, който се оказа 6 (бивши тавани) и на всичко отгоре и колежката и продавача ги нямаше.



Тема Re: Брокерите - права и задължениянови [re: Karinka]  
Автор Tweeg ()
Публикувано16.11.06 15:58



за квадратурата мисля че идеята е ясна -> клиента да има информация каква е площта на общите части.

Преустроения двустаен на тристаен ще го водиш като двустаен и ще обясниш в описанието че е преустроен. Като пуснеш търсачка той трябва да си излеза като двустаен.

Носи си ролетка и мери стаите

Ще напишеш че има проект за газификация, които трябва да е готов еди коя си година, че има иградено еди какво си и т.н., а няма да пишеш "газифициран".

Айде сега не ми се оправдавай не може да не се знае една сграда кога е построена - ами поразпитай съседи, направи справка в общината.

Какво ти пречи да вземеш по една предплатена карта от всички оператори, така и така само за да ти звънят ще я използваш.

Не е достатъчно да се пише на сайта на фирмата. Трябва във всяка обява да се пише. Аз не съм длъжен да ходя на сайта на фирмата. Аз гледам обява - там трябва да си пише всичко

Това дали трябва да ти се плаща комисиона за имот които ти рекламираш е спорен въпрос при положение че купувача не иска да му сътрудничиш примерно.

Всичко трябва така да е организирано че цялата налична информация да е описана по определен начин и достъпна за всички, а не да стои в главата на брокера.



Тема Re: Брокерите - права и задължениянови [re: Tweeg]  
Автор yниKaлнa (Заядливка)
Публикувано16.11.06 16:52



Знаеш ли какво. Най-добре е да отидеш да живееш някъде из белите страни. Там сигурно ще те обслужат така, както си мечтаеш. А и клиентите там със сигурност са РАЗЛИЧНИ от тукашните.

Когато ВСИЧКИ професии стигнат до това ниво - със сигурност ще го качим и ние.

Как пък не - ще ходя в общината да питам кога е построен имота...Може би ще искаш да знам и дали има хлебарки в блока!

Преустроения ПРИ ВСИЧКИ СЛУЧАИ трябва да се рекламира И като тристаен. Може би - маломерен.

А купувача, като не иска да му сътруднича - да не ми се обажда.



"Винаги има поне още една гледна точка..."


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.