Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:52 29.06.24 
Взаимопомощ
   >> Недвижими имоти
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Ще търся строителна фирма-какво трябва да знам?нови  
Автор kori13 (непознат )
Публикувано01.06.06 11:09



Здравейте!Баща ми има парцел/210 кв.м./,който искаме да предложим на строителна фирма,срещу обезщетение.В следващите дни ми предстои да се срещна с шефовете на няколко такива фирми.Какво трябва да знам?За какво да следя?Единственото,за което се сещам е,че ми казаха,че ако фирмата се ангажира,тогава й се отстъпва право на строеж,но не се прехвърля нотариално собствеността в/у част от парцела или целия парцел.Доста съм "боса" в тази област,така че помощта ви ще ми е безценна.
Междудругото става въпрос за парцел в среден град в провинцията.
А какъв е нормалния размер на обезщетението?



Тема Re: Ще търся строителна фирма-какво трябва да знам?нови [re: kori13]  
Автор Karinka (членка)
Публикувано01.06.06 13:53



наеми си адвокат, а за обезщетението се посъветвай с някоя добра агенция в града където е парцела.
материята е сложна и ако разчиташ само на приятелска помощ, по-скоро ще оплетеш конците повече.



Тема Re: Ще търся строителна фирма-какво трябва да знам?нови [re: kori13]  
Автор Бapбapeлa (pearl)
Публикувано01.06.06 15:34



наемаш си адвокат, който да следи сделката. право на строеж ще учредиш в тяхна полза / на фирмата/ , но идеални части от земята НЕ ПРЕХВЪРЛЯЙ. в договорите трябва ясно и точно да е описано в какъв вид трябва да си получиш жилищните обекти с който ще те обещетят. и да слагаш краен срок правото на строеж се погасява по давност, ако не се упражни в рамките на 5 години / регламентирано е в ЗСб/ . поинтересувай се какъв е процента на обещетение в твоя район и най-вече късмет - да попаднеш на свястна строителна фирма.



Тема Re: Ще търся строителна фирма-какво трябва да знамнови [re: Бapбapeлa]  
Автор Tweeg ()
Публикувано01.06.06 20:05



После остава само да се намерят балъци дето да купят апартаменти без идеални части от земята и строителна фирма дето ще се лиши от това да продава паркоместа :)



Тема Re: Ще търся строителна фирма-какво трябва да знамнови [re: Tweeg]  
Автор Бapбapeлa (pearl)
Публикувано01.06.06 20:52



зема ще се прехвърля след построяване на сградата. не е проблем изобщо за строителната фирма- нито да продава правото на строеж, нито да строи.

поначало строителните фирми продават правото на строеж , но не продават земята първоначално . земята се продава с готово и завършено жилище. да не мислиш че на строителните фирми се прехвърля повечето земя от имота с цел да строят паркоместа - няма такова нещо. на фирма за да строи са й нужни само няколко квадрата- дори 1 кв.м. е достатъчен. големината на идеалните части има значение само, ако някой има претенции по чл .32 от ЗСб.

уважаеми- аз прехвърлих идеални части от имота си предварително и стана 11 години 'сърбам попарата' от това . отивам втори път на върховен съд . бедна ти е фантазията какво може да се натвори с това предварително продаване на земя. щото правото на строеж се учредява в полза на друг и се прехвърля, но земята се ПРОДАВА . има значение- и то голямо.



Тема Re: Ще търся строителна фирма-какво трябва да знамнови [re: kori13]  
Автор kori13 (непознат )
Публикувано02.06.06 12:16



Благодаря ти, Барбарела, за конкретния отговор.Вече от една фирма се отказахме,заради това,че искаше да й прехвърлим 2/3 от парцела.Ще продължавам да чакам още конкретни отговори,а за адвоката-след като без него не може,ще ползваме.Важното е да не се оплескат нещата,иди се разправяй след това с български съд.



Тема Re: Ще търся строителна фирма-какво трябва да знамнови [re: kori13]  
Автор Бapбapeлa (pearl)
Публикувано02.06.06 16:00



и в съда какво става съм наясно / за жалост/ щото вися там от 2001 година .



строителните фирми могат без проблем да строят и продават жилище БЕЗ да имат собственост върху земята. искат да им се продава И земя, за да си 'вържат гащите', ако нещо забавят строителството и не го завършат в 5 годишен срок от учредяването на правото на строеж. друго е като имат купени и идеални части то земята- тогава се явяват СЪСОБСТВЕНИЦИ с имота и не можеш ги махна от там ИЗОБЩО- защото си ГИ НАПРАВИЛА СЪСОБСТВЕНИЦИ. масова практика е при продажба на жилища на зелено , строителните фирми да прехвърлят САМО правото на строеж , без да препродават и идеалните части от имота, които са им били продадени от първоначалните собственици. само тия дето продават в груб вид/ така се плащат по-малко данъци/ те продават вече жилище заедно с идеални части от земята.

има куп врътки, който въртят строителните фирми. бедна ти е фантазията. наясно съм че тук може да четат техни представители - това не ме смущава изобщо. за 11 години научих всичките им номера - барабар с адвокатските такива.

най-добре да не прехвърляш изобщо земя , това обаче май е невъзможно. тогава мини на вариант да прехвърлиш 1/6 , най много до 1/4 от идеални части от имота . намери си адвокат, който работи в строителния браш и е наясно с вещно-правните отношения свързани със съсобсвтеност и строителство. не са много адвокатите, които са в час с това.



Тема Re: Ще търся строителна фирма-какво трябва да знам [re: Бapбapeлa]  
Автор Tweeg ()
Публикувано02.06.06 21:41



Пак ти казвам трудно ще намериш кой да купи без идеялни части от земята - говоря ти за крайни клиенти не за строители. Купувачите искат да имат идеални части от земята. Освен това както казах ако няма идеaлни части няма и паркоместа.

Не знам как точно искаш да го оформиш ама аз като тръгна да купувам от един ще купувам апартамент от друг идеялни части от земята ли?

И поседно ако нямаш доверие на конкретен строител - ами минаваш на следващия.



Тема Re: Ще търся строителна фирма-какво трябва да знамнови [re: Tweeg]  
Автор Karinka (членка)
Публикувано02.06.06 22:22



Точно така - от строителя купуваш апартамента и идеалните части от правото на строеж, а от собственика на земята - ид.части от нея.
Най-често в самата суперфиция има ангажимент собственика на земята, след приключване на строителството и въвеждането на сградата в експлоатация да прехвърли ид.части от земята на посочени от строителя лица. Съгласно това пък, строителя спокойно поема ангажимент след въвеждането на сградата в екплоатация да осигури купувача да придобие и ид.части от земята.



Тема Re: Ще търся строителна фирма-какво трябва да знамнови [re: Karinka]  
Автор Tweeg ()
Публикувано04.06.06 15:33



Чакай малко сега - ако купуваш апартамент т.е. нещо което е изградено на груб строеж, то вече няма такова нещо като право на строеж. То свършва в момента в който е изграден грубия строеж.
А не виждам как строителя ще задължи собственика да прехвърли какво и да било на когото и да било.
А ако строителя зареже нещата след груб строеж и преди въвеждане в експлоатация - какво става?




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.