Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:07 05.06.24 
Взаимопомощ
   >> Недвижими имоти
Всички теми * *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Понеже тук бъка от специалисти неброкери,  
Автор Бpokep ()
Публикувано11.03.06 12:33



хайде да ви видя сега. Вие как бихте постъпили, ако бяхте на наше място:
Идва стара позната и ни моли да дадем полуразрушената и къща под наем. Къщата определено не става за живеене - само ако силно се мразиш, може да влезеш в нея в състоянието в което е.
Както и да е, намериха се клиенти, които искаха да я наемат за работилница. Нашата "близка и добра позната" реши, че ще е по-добре да продаде наследствения имот (1/2 от двуфамилна къща с 1/2 ИЧ от 590 кв.м. двор - съсобственост откъдето и да я погледнеш). Тъй като си я познаваме
клиентката де), решихме да се подплатим за всеки случай с едно договорче за посредничество в което се фиксира цената на имота, цена под която няма де сваля. Преди повече от месец се яви клиент, хареса имота и остави стоп капаро до изваждането на актуална скица и данъчна оценка. Когато клиентката взе парите и се подписа под разписката, каза че е съгласна и ще продава. Да, ама не. Не минаха и десет дена и тя започна да шикалкави и да прави опити да вдига цената. Пропуснах да кажа, че къщата е на добро място но е пълна руина. Днес, след поредната среща, скъпата ни позната вдигна цената с още 10000 евро. Отказва да върне стоп капарото в двоен размер. Отказва да овъзмезди и агенцията, търчала по огледи и правила реклама на имота. В същото време подава къщата в друга агенция на много висока цена.
Е, питам аз, как бихте постъпили с такъв клиент, щото аз и колегите със сигурност ще я съдим?



Тема Re: Понеже тук бъка от специалисти неброкери,нови [re: Бpokep]  
Автор Cтpeйнджъp (адвокат)
Публикувано11.03.06 12:38



Ами ще ти кажа ние адвокатите какво правим. Дано да сте били достатъчно предвидливи да сключите и предварителен договор. В тази ситуация каня я с една нотариална покана да изповядаме сделката в някакъв разумен срок (7 дни от датата на връчването или фиксирана дата). После пускам искова молба по чл.19, ал.3 от ЗЗД и бързам да впиша същата в Агенция по "Вписванията". Само не ми стана ясно дали продавате ид.ч. или целия имот, защото ид.ч. без декларация по чл.33 от ЗС на съсобственика забрави просто... Ако не сте го предвидили, подвели сте клиента си!



Тема Re: Понеже тук бъка от специалисти неброкери,нови [re: Бpokep]  
Автор Cтpeйнджъp (адвокат)
Публикувано11.03.06 12:39



О да, спестих ти парички от консултация...



Тема Re: Понеже тук бъка от специалисти неброкери,нови [re: Cтpeйнджъp]  
Автор Бpokep ()
Публикувано11.03.06 12:46



Интересуват ме мненията, които както се очаква ще бъдат различни. Както и да е, документите на имота са проверени от нотариус и всичко е наред, само дето се чака данъчна оценка. Нямаме предварителен договор, но в разписката за стоп капаро е цитиран имота. На базата на тази разписка и на договора за посредничество ще я съдим. Консултацията с адвоката е направена и от понеделник действаме. Ако доброволно не върне сумата в двоен размер, защото сделката не се осъществява по нейна вина и ако не си плати 1/2 от комисиона както е по договор, отива на съд, и като и лепнат една възбрана на имота ще я видим какво ще прави...

Благодаря за безплатната консултация!



Тема Re: Понеже тук бъка от специалисти неброкери,нови [re: Бpokep]  
Авторбpokepka (Нерегистриран)
Публикувано11.03.06 12:47



не съм юрист, но ако договора е изпипан не само капарото ще върне , но и неустойки ще плати.....
миналото лято тук в бг. ми се случи нещо подобно , но аз бях в ролята на купувач .....евала обаче на адвоката ми , които си разбира от работата и благодарение на него историята приключи за нула време



Тема Re: Понеже тук бъка от специалисти неброкери,нови [re: бpokepka]  
Автор Cтpeйнджъp (адвокат)
Публикувано11.03.06 12:51



Явно не е изпипано нищо! Честно казано ако бях купувач и агенцията ме постави в това положение също бих я съдил!



Тема Re: Понеже тук бъка от специалисти неброкери,нови [re: Бpokep]  
Автор Cтpeйнджъp (адвокат)
Публикувано11.03.06 12:52



За съжаление с това ще си останете. Съчувствам на клиента ви – купувач, не може да иска обявяване на предварителен договор за окончателен, защото просто няма такъв. Предварителния договор трябва да съдържа основните елементите на окончателния. В случая на дали разписката е така обстоятелствена. Да ще може да търсите платеното капаро, но дали ще има от какво да удовлетворите вземането? Докато се точи делото тя може да продаде имота, да се лиши от имущество, въобще...



Тема Re: Понеже тук бъка от специалисти неброкери,нови [re: Cтpeйнджъp]  
Автор Бpokep ()
Публикувано11.03.06 12:56



за какво?!
затова, че за по-малко от месец намерихме клиент за нещо непродаваемо?
затова, че тя не си мръдна задника да присъства на един оглед поне?
затова, че хем и се иска, хем не и стиска?

ми нека ни съди, само че има една стара поговорка - алчно дупе кръв сере...

докато в психиката на българина се е загнездило онова чувство, че винаги се прекарва и винаги продава евтино, оправия няма да има...



Тема Re: Понеже тук бъка от специалисти неброкери,нови [re: Cтpeйнджъp]  
Автор Бpokep ()
Публикувано11.03.06 12:57



както споменах по-горе, има стоп капаро... за предварителен договор чакахме само актуалната скица
след това започнаха врътките, за което агенцията няма никаква вина...



Тема Re: Понеже тук бъка от специалисти неброкери,нови [re: Бpokep]  
Автор Cтpeйнджъp (адвокат)
Публикувано11.03.06 13:02



Правиш ли разлика между купувач и продавач? Ако купувача олекне със сума Х, няма предварителен договор (т.е. губи възможността по чл.19, ал.3) и трябва да съди продавача дали няма да помисли за евентуална съдебна претенция и срещу вас?

Ето още една грешка от ваша страна - за предварителен договор не ви трябва актуална скица, тя трябва за изповядване на сделката. Можеше да се фиксира в предварителния, че скица не се представя, а същата ще бъде представена в срок от Х дни от датата на подписване на настоящият предварителен договор.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички теми**Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.