Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:56 22.05.24 
Взаимопомощ
   >> Недвижими имоти
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Спешен съвет  
АвторЛeдa (Нерегистриран)
Публикувано28.02.06 14:28



Реших да изведа въпроса като нова тема, защото мисля, че късае и би било полезно за много хора, купуващи имоти.
Предстои ми да купя 2-ст в Русе. Апартамента е бил на баба, която е починала преди 3 год. Доколкото знам няма деца и внуци - по документи. Наследници на имота са трите й живи сестри. Покупката ще е без агенция. От Вас разбрах горе-долу колко ще ми излезе прехвърлянето, за което съм благодарна, че го има този форум. Но тъй като никога не съм се занимавала с такива неща, се притеснявам и не зная какакви могат да са опасностите и как да ги проверя. Моля Ви помогнете ми. Зная точния адрес на имота и данните на починалата баба и наследничките й. Въпросите ми са:
1. Как да проверя дали жилището е продавано и препродавано за тези 3 години от смъртта й?
2. Как да проверя дали е залагано или ипотекирано преди или след смъртта й?
3. Има ли опасност да има някакъв запор на имота? Как да го проверя?
4. Има ли опасност след като го купя, да се появи някой друг наследник след време (напр. изчезнал брат от Втората световна, който се появява сега или дете на нейна починала отдавна сестра), който ДА ПРЕТЕНДИРА за идеална част от имота и по този начин ако сме изповядали сделката по данъчна оценка , а не по реална цена да ми изгорят парите?
5. Как да проверя дали сега се водят дела между наследниците, защото зная, че ако има подаден някакъв иск и ищецът спечели делото, аз губя парите, както в предходния случай.
Благодаря Ви предварително.



Тема Re: Спешен съветнови [re: Лeдa]  
АвторЛeoпoлд (Нерегистриран)
Публикувано28.02.06 15:16



Вие явно не сте в ред! Пускате отново една и съща тема, на която ви беше отговорено да си наемете адвокат. Щом търсите съвет, поне си четете отговорите и недейте да си мислите че с безплатни съвети от интернет, ще се разминете без хонорар за адвоката.



Тема Re: Спешен съветнови [re: Лeoпoлд]  
АвторЛeдa (Нерегистриран)
Публикувано28.02.06 15:33



Днес, Леополд, не сте в добро настроение, не искам да си мисля че по принцип сте Злобил. Не е въпроса в хонорара за адвокат. Защо някой, който знае и има желание да отговори не го стори, за да бъде полезен както на мен, така и на много други хора. Това са важни въпроси при покупка на имот, а това все пак е форум и то за недвижими имоти. Вие явно или не знаете как да отговорите, или нямате желание - никой не може да Ви задължи. Тогава не ми отговаряйте въобще - не съм тук, за да споря. Приятен ден! Усмихнете се на пук на времето.



Тема Re: Спешен съветнови [re: Лeдa]  
Автор Tweeg ()
Публикувано28.02.06 15:58









Тема Re: Спешен съветнови [re: Лeдa]  
Авторaдвokaт (Нерегистриран)
Публикувано28.02.06 16:45



Първо - трябва да си сигурна какви наследници е оставила собственичката на имота, за което е необходимо да се снабдиш с Удостоверение за наследници от Общината. Наследствените права се определят от разпоредбите на Закон за наследството, както е посочено по-долу:
Глава втора
НАСЛЕДСТВО ПО ЗАКОН
Чл. 5. (1) Децата на починалия наследяват по равни части.
(2) Като деца на наследодателя се смятат и осиновените от него.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 41 от 1985 г.) При осиновяване по чл. 62 от Семейния кодекс осиновените и техните низходящи не наследяват роднините на осиновителя.
Чл. 6. Когато починалият не е оставил деца или други низходящи, наследяват поравно родителите или оня от тях, който е жив.
Чл. 7. Ако починалият е оставил само възходящи от втора или по-горна степен, наследяват поравно най-близките от тях по степен.
Чл. 8. (1) Когато починалият е оставил само братя и сестри, те наследяват по равни части.
(2) Когато починалият е оставил само братя и сестри заедно с възходящи във втора или по-горна степен, първите получават две трети от наследството, а възходящите - една трета.
(3) В случаите на предходните алинеи еднокръвни и едноутробни братя и сестри получават половината от това, което получават родните братя и сестри.
(4) (Нова - ДВ, бр. 60 от 1992 г.) Когато починалият не е оставил възходящи от втора и по-горна степен, братя и сестри или техни низходящи, наследяват роднините по съребрена линия до шеста степен включително. По-близкият по степен и низходящият на по-близък по степен изключват по-далечния по степен.

Второ - за да си сигурна , че имотът на е прехвърлян, ипотекиран и няма заведени дела и др. вписвания, трябва да се снабдиш с Удостоверения от Агенцията по вписванията за вещни тежести и разпоредителни сделки. Молбите за тези справки се продават в книжарницата във фоайето на Русенския съд, а таксите + комисиона на банката са по 6 лв. на удостоверение, но трябва да разполагаш с копие от нотариалния акт на бабата за да можеш да опишеш имота подробно.
Трето -при извършване на сделката трябва да участват всички наследници, а ако някой от тях действа с пълномощник, то имотът трябва да е подробно описан в пълномощното и да е посочено конкретното действие за което се дава.
Днес съм в настроение, затова съм склонна на безплатни съвети, но по принцип не е излишно да посетиш предварително адвокат или нотариуса при който ще се изповядва сделката.



Тема Re: Спешен съветнови [re: Tweeg]  
АвторЛeдa (Нерегистриран)
Публикувано28.02.06 17:00



Благодаря, Tweeg, златен си!



Тема Re: Спешен съветнови [re: Лeдa]  
Автор Karinka (членка)
Публикувано28.02.06 18:01



Tweeg ти е дал много добър съвет - наеми си адвокат
или другия вариант е тези всички проверки да ги възложиш на нотариалната кантора, при която ще правите прехвърлянето.
колкото и да четеш, при положение, че нямаш никакъв опит с имоти и вписвания, няма да научиш как да си провериш всичко по имота.



Тема Re: Спешен съветнови [re: Karinka]  
АвторЛeдa (Нерегистриран)
Публикувано01.03.06 09:13



Много съм благодарна на всички. Желая ви успехи!




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.