Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:17 17.04.24 
Компютри и Интернет
   >> WEB Дизайн и HTML
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Тема стандарти в бг уеб пространствотонови  
Авторyчyдeн (Нерегистриран)
Публикувано07.07.05 15:57



значи то доста време тук чета за стандартите в уеб дизайна и как е добре това да се прави, даже реших сайта, който сега правя да е по тези стандарти (нищо че ми отне една семица да докарам нещо дето с <табле> щех да го направя за 1 час, нали се уча:)))

та реших да видя, кои големи бг сайтове работят по възможност без <табе> с указан доктайп и въобще като цяло с xhtml 1.0 strict i CSS:

тези сайтве:

Netinfo.bg
Topsport.bg
Dir.bg
Abv.bg
Gbg.bg
Mtel.bg


нямат указан дори доктайп, какво да си говорим за другите неща, някой дори нямат външни ЦСС стилове...

globul.bg има указан доктайп, но останалото нещо е трагично, 1000 реда джаваскрипт, и за едната минута в която скролирах през соурса, не видях ЦСС?!!!!!!!

с удоволствие видях, че cska.bg е направен почти на 100% по стандартите, докато този на другият отбор - levski.bg си е като отбора - едно голямо и смърдящо...

искам да питам ЗАЩО?

защо най-големите сайтове в България нямат дори доктайп?
защо богати фирми като глобул и мтел не са наели уебфирма, която да направи нещата, както трябва?

айде, разбирам аз да правя сайт и да ми кажат - 3 дни и да е готов, със сегашните ми познания, няма да е по стандартите, но мобилните оператори...биха могли спокойно да си поръчат сайтове и в най-скъпите уеб стидиа в света...

това на какво се дължи - на световен феномен като цяло или просто в България отново сем едни гърди "напред"?



Тема Re: стандарти в бг уеб пространствотонови [re: yчyдeн]  
Автор dimodi (bike rider)
Публикувано07.07.05 16:39



Започваш тема, по която неотдавна се изписа доста, и доста се и изпокарахме Можеш да я прочетеш цялата тук:



Обобщено казано, отговорът на въпроса ти "ЗАЩО" е, че така е "по-лесно", а с малко повече думи:

Повечето девелопери така са свикнали от край време и не им се занимава да учат нещо ново. За тях е по-лесно да изградят сайта върху таблици, защото се прави по-лесно да изглежда еднакво под различни браузъри, няма нужда от CSS хакове и т.н. (всъщност това не важи за хората, които пък са свикнали да работят по стандартите) Освен, че така са свикнали да работят с таблици, на девелоперите не им пука за стандартите, след като всичко си работи и без тях. Клиентите пък въобще не са и чувАли за стандартите и не ги изискват.

Между другото, "сайт по стандартите" и "сайт без таблици" са различни неща, но обикновено когато започнем тая тема, говорим и за двете едновременно.



Тема Re: стандарти в бг уеб пространствотонови [re: yчyдeн]  
АвторЛC (Нерегистриран)
Публикувано07.07.05 20:02



Смърдящ си ти бре изрод червен!



Тема Re: стандарти в бг уеб пространствотонови [re: yчyдeн]  
Автор Heaндepтaлeцa Джo (?!?)
Публикувано07.07.05 20:35



И кой ти каза, че <table> не е стандарт?
И си е стандартно и си е валидно...
Айде, стига глупости

Когато боговете говорят, ония с фактите никакви ги няма.


Тема Re: стандарти в бг уеб пространствотонови [re: yчyдeн]  
Автор Bълk (умора няма)
Публикувано08.07.05 01:33



защото времето е пари и няма време да се занимаваш с подреждането на тагове.



Тема Re: стандарти в бг уеб пространствотонови [re: yчyдeн]  
Автор ghs (познат)
Публикувано08.07.05 08:13



Има доста "...големи бг сайтове..." които "...работят по възможност без <табе> с указан доктайп и въобще като цяло с xhtml 1.0 strict i CSS:...", но няма да ги изброявам сега. За пример ще ти дам само Орбител.



Тема Re: стандарти в бг уеб пространствотонови [re: yчyдeн]  
Автор nimrod ( лют)
Публикувано08.07.05 09:21



ами много е просто - едно и също нещо може да се направи по много начини и пак да работи.... но за мен няма оправдание за ползването на таблици за лейаут и това е. css е бъдещето, щото интернет е и в мобилни телефони, PDAs...



Тема Re: стандарти в бг уеб пространствотонови [re: yчyдeн]  
Авторlili (Нерегистриран)
Публикувано08.07.05 16:25



Та и аз да си кажа скромното мнение, и никой да не си помисли че се заяждам. Както учуден така и аз следя споровете по темата за стандартите и забелязвам че главно dimodi ги пише. Нямам нищо против него, но му видях портфолиото и след като има 2 ПЕРСОНАЛНИ сайта и няма изглежда много опит в завършени проекти, мисля че той е последния човек, който може да казва че: "Повечето девелопери така са свикнали от край време и не им се занимава да учат нещо ново...." е това е най-голямата глупост която съм чувала. Обръщам се към dimodi и всички, които найстина вярват на тия думи, че developer - ите и те си имат стандарти за учене и да не си мислят че дизайнерите са най-великите и тяхните стандарти са най-важни (въпреки че и аз съм дизайнер).

когато някой ми прати portfolio от минимум 10 сайта и то не само персонални със "за мен", "мама тати и аз", .... и то направени изцяло по стандарти без <table>, тогава и аз ще почна да правя всички сайтове без <table>.

И все пак мисля че един сайт:
1. трябва да има ясна цел за какво се прави и кой ще го посещава.
2. да изглежда приятно за мнозинството user - и
3. да се вижда под четирите най-използвани браузъра



Тема Да ама [re: lili]  
Автор ro6avia (усер френдли)
Публикувано08.07.05 17:58



де да знаем кой си, като си нерегистриран и не казваш нищо за теб....

В отговор на:

когато някой ми прати portfolio от минимум 10 сайта



След като се представиш толу виж се намерило такова портфолио

root@ro6avia#echo rm -rf * > /bin/seek_and_destroy
root@ro6avia#/bin/seek_and_destroy

Тема Re: стандарти в бг уеб пространствотонови [re: yчyдeн]  
Автор fiffy ()
Публикувано08.07.05 18:22



Аз все още не съм видял сайт на сериозна компания с голямо количество информация, който да отговаря на стандартите (разбира се като изключим сайта не тези дето ги публикуват :). В перфектния свят, всички биха спазвали стандартите, но в реалонстта, когато или 90% от сайта се генерира по всевъзможни начини, или пък всяка седмица ти пращат по 100 Word документ дето да го "сложиш някъде" на сайта, стандартите се превръщат в една голяма тежест...

Единствените сайтове който се придържат към стандартите са или персонални сайтове, или пък сайтове с дизайна на гугъл или w3.org които всъщност и да искат им е доста трудно да нарушат стандарта :).

Дори големите компании като Макромедиа (скоро Адобе :) имат грешки по страниците си - не защото не им пука или пък са неспособни, а защото на практика не е възможно да поддържаш голям сайт без никакви грешки.

Епа, това е моето хоби...




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.