Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:04 19.06.24 
Любители на животните
   >> Коне
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема ПРОБЛЕМ!!!нови  
Автор zai4e_v_4a6ka (нобелов лауреат)
Публикувано02.03.11 23:37



...такамммм....
моята кобилка е едно страхотно дете...слуша ужасно, едно много уравновесено и спокойно животно е, адски мека в устата, подчинена, винаги откликва на всичко което поискам от нея, тръс-тръс-галоп-галоп-ходом-ходом няма парчета,няма фасони, няма не ми се върви, няма страх ме е, няма мързи ме, тича ми се, или не ми се виси повече тук...направо си е слънчице мойто Пиле...бих качила и двугодишно да й се хендри и да й бърка в ушите и в носа- и против това няма да има...

само че имаме малък дефект...качването и стоенето на едно място....
ужасно странно е...на всичкото й спокойствие и уравновесеност винаги,когато излизаме на езда (винаги сме няколко коня, ако е сама съм сигурна, че ще е по-зле, защото все не може без нейните дружки)имам чувството,че се качвам на 3годишен жребец за надбягвания пред старт-машината....в момента в който тръгна да си пъхам крака в стремето, рязка газ напред, винаги трябва някой да ми помага и едва я удържат...става адски нервна...не знам какво е виждала...но по настоящем нито яде бой, нито я тормози някой...дори не тренираме, ездите ни вече месеци наред са дружни разходки из полетата, повода винаги е почти отпуснат, има пълна свобода да избира до кой кон да върви, къде да стъпва...излезем ли от падока и направим ли 50 метра по пътя за полето...трябва дори да я подканям лекичко...просто става друг кон...

но тръгна ли да се качвам е нещо кошмарно...тя се мята, какво ли не пробвахме...все ми я държат...притискаме я до стената да няма къде да бяга...обратен повод....има едва забележим ефект когато закачам минимално повода,но тя все пак пали джапанките с 200...при един друг кон бях пробвала-подейства чудесно-правеше същото-вързах го така 2 пъти без да ме види, тръгна, въжето се опъна и просто спря да го прави....при нея го опитах веднъж...скъса юздечката,беше супер грешка от моя страна...

не знам защо става ужасно нервна...и като й се кача е ужасна...крачи адски бързо и нервно, невъзможно е да е спряна....ако някой я държи да стегна опаса и да си оправя стремената е по-зле...а докато тя снове наляво надясно ми е мн трудно....опитам ли да я спра,започва да мята главата и директно тръгва на задна и аха аха да се изправи.....

моля ви,колеги, дайте съвет,.....предполагам това й поведение се дължи на някакви мн кофти асоциации от миналото, защото от нас грам лошо не е видяла,гледаме си я като царица...никой няма как да разбере....та....казвайте за начини да го предотвратим, НЕзнаейки първопричините...

а може и просто да си е шугава......ама пък само пред конюшната...после като й поискам да спре-заковава...почти...

няма логика да е шугава само пред тях си



Тема Re: ПРОБЛЕМ!!!нови [re: zai4e_v_4a6ka]  
Автор Mystic_River (любител)
Публикувано04.03.11 10:48



Аз не разбрах - само пред конюшнята ли прави така, или от всяко място, където си пробвала да се качиш? В смисъл - водили ли сте я някъде на по-отдалечено място на повод, и оттам да опиташ? И само при теб ли е така, или при всеки ездач?



Тема Re: ПРОБЛЕМ!!!нови [re: Mystic_River]  
Автор zai4e_v_4a6ka (нобелов лауреат)
Публикувано04.03.11 17:31



излезем ли от падока и направим ли 50 метра по пътя за полето...трябва дори да я подканям лекичко...просто става друг кон...

само пред конюшната, но предимно се качваме от там...другото възможно място е на плаца, там също прави така...качиш ли й се,понервничи ли малко, променя се тотално...

иначе предимно и само аз я яздя, но когато друг й се качва-пак така...
но нито я тормозя,нито я бия...във всички други случаи демонстрира даже лека привързаност...като застанем в реката, тя много обича в реката,или започва да плиска водата с копита,или си извръща главата на макс и ме глееееееда,все едно е пита ей,как си, кво става





Тема Re: ПРОБЛЕМ!!! [re: zai4e_v_4a6ka]  
Автор Mystic_River (любител)
Публикувано05.03.11 11:39



Звучи като симпатична душица, тази кобилка, ама това наистина е неприятно - да не можеш да се качиш нормално и да трябва да се оправяш в движение...Кой знае какво е видяла, верно - може нещо да е преживяла и сега всеки път да очаква същото. Кой знае....Защо иначе ще нервничи така? А пък явно не е от характера й, защото казваш, че иначе е добродушна и се държи съвсем различно при ездата. Сигурна съм, че не я тормозиш, нито хората, които се грижат за нея. Иска ми се да можех да помогна с някакъв съвет, но за съжаление нямам достатъчно богат опит с конете, особено при такива с някакъв проблем...
Вие пробвали ли сте нещо, което да й отвлече вниманието, така че да не хуква когато я възсядат? Или да я прилъжете с някакво лакомство, стимул с награда - нещо от този род (така че да почне да си прави по-приятни асоциации). Идеята е да остава спокойно на място, а физическата сила едва ли й действа успокояващо...
Може би трябва да се върнеш към основите, така да се каже (разбира се, ако имаш време и желание да изпробваш разни методики) - да подходиш все едно е млад кон и сега тепърва се учи на основните неща. Както в началото, когато се обяздват конете...Спокойно и постепенно.

Или да изпробваш някои от методите на Парели. Като се замисля, почти всички ездачи някак забравят, че с коня може да се общува и извън седлото. Кобилката явно те харесва - може би това ще улесни нещата.



Тема Re: ПРОБЛЕМ!!!нови [re: zai4e_v_4a6ka]  
Автор OлraПpaйдМодератор (коняр по душа)
Публикувано05.03.11 18:10



Нещата, които един кон иска или не иска да прави, обикновено са следствие на нещо, което конят е приживял в миналото...
Като го взехме, и нашият не стоеше - а и имаше още един куп придобити пороци - сега стои, при това можеш да му се метнеш без нищо на гърба, като е пуснат в падока - и ще изчака...А преди припалваше още като посегнеш да се хванеш за седлото - и, разбира се, не можеше някой да го държи - директно се изправяше на задни крака и пробваше да се изскубне...Решението е много търпение и последователност...



Тема Re: ПРОБЛЕМ!!!нови [re: zai4e_v_4a6ka]  
Автор shmin ()
Публикувано07.03.11 11:37



Ако се наложи да слезеш на полето и да се качиш отново, пак ли се държи така? Или само преди да започне ездата?



Тема Re: ПРОБЛЕМ!!!нови [re: shmin]  
Автор zai4e_v_4a6ka (нобелов лауреат)
Публикувано07.03.11 22:00



никога не се е налагало...не знам, ако се, какво ще става...

какво,какво-ще се качвам с летящ старт...

между другото вчера се качвах от плаца, след кратка корда, яздих малко, после качих и една начинаеща приятелка.....почти не мръдна...казвам,обаче,почти...



Тема Re: ПРОБЛЕМ!!!нови [re: zai4e_v_4a6ka]  
Автор shmin ()
Публикувано08.03.11 16:01



Според мен се опитва да избегне ездата. И моята ги правеше тези номера по едно време - върти се, дърпа се цвили, докато тръгнем, а после на полето няма никакъв проблем при слизане и качване. Дори ми се наложи веднъж, докато бях сама на полска да я разседлавам и оседлавам наново - не мръдна, а преди да тръгнем от базата се въртеше като ужилена.



Тема Re: ПРОБЛЕМ!!!нови [re: shmin]  
Автор zai4e_v_4a6ka (нобелов лауреат)
Публикувано09.03.11 15:42



не мисля...
винаги се чуди как да излезе от падока и ако сме последни пали с двеста,за да настигне другите коне



Тема Re: ПРОБЛЕМ!!!нови [re: zai4e_v_4a6ka]  
Автор reiner (минаващ)
Публикувано14.03.11 20:26



Всичко е въпрос на обучение и това е основно нещо: първото на което си уча конете е да стоят мирно и да спират. Някой хора от клуба са яздили мои коне /yasoo на пример/ и знаят за какво говоря . Обади ми се и мога да ти покажа няколко основни неща .




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.