Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:55 11.06.24 
Любители на животните
   >> Коне
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Как да познаем здравия кон?нови  
Автор elanore (непознат)
Публикувано11.05.10 16:44



Здравейте, искам да помоля всеки, който желае, да сподели опита си при разпознаването на здравословното състояние на конете и по-точно - когато например човек реши да си купи кон, какво трябва да гледа, за да е максимално сигурен, че си купува здрав кон? Разбира се много зависи от конкретния кон, но предполагам има и общи положения, валидни за всички...

Наскоро станах свидетел на нещо много любопитно. Показаха ми дефект на една кобила, за който определено не бих предположила, че може да съществува. Разстоянието между земята и долната става на задните крака на кобилата при тръс е много по-малко от нормалното - ставата почти докосва земята, което съответно не позволява кобилата да се натоварва повече и я прави непригодна за някои видове състезания.

П.П. Не знам дали съм се изразила достатъчно ясно относно дефекта на кобилата, но се надявам да разберете какво имам предвид. Не съм специалист.





Тема Re: Как да познаем здравия кон?нови [re: elanore]  
Автор DustDevilМодератор ()
Публикувано12.05.10 09:00



Преди бях писала нещо, което се отнася за общото здравословно състояние на коня, демек най-очевидните неща, и не е свързано с екстериорни дефекти или конкретно за какво да гледаме, когато купуваме. Но може би все пак ще е полезно да си поприпомним:

Трябва да знаем кое е "нормално", за да можем да кажем кога нещо не е наред.

Повечето коне се придържат към навиците си. Именно затова, когато нещо е различно от обикновено, трябва да се замислим дали всичко е наред със здравето на коня.

Освен това, трябва да знаем кои параметри на жизнените показатели са нормални, за да можеш след като ги измерим, да преценим дали има проблем, а и да помогнем на ветеринаря.

1. Дишане
- 8-16 вдишвания в минута
- измерва се като с ръка усещаме въздухът, излизащ от ноздрите, или ако конят е неспокоен (при колика да речем), то може и да се наблюдава снижението и покачването на гръдния кош
- важно е да се запомни, че фактори като упражнение, повишена външна температура, повишена влажност на въздуха, повишена телесна температура, стрес, страх, ще учестят дишането и това е нормално
- интересен факт е, че при галоп, конят вдишва при всеки мах
- освен това, когато се наложи да пробяга сравнително късо разстояние (около 400 метра) за много кратко време, то конят може да не вдишва за 30 секунди

2. Пулс
- 30-40 удъра в минута
- някои коне имат естествено завишен пулс (по-неспокойните коне), други нисък
- при конете няма сведения, че ако са в по-добра физическа форма, то пуслът им ще е по-нисък (както е при хората), но за измерване на кондиция може да послужи това, доколко бързо възвръщат нормални нива след физическо натоварване
- повишената температура на въздуха ще повиши пулса
- при стрес големи количества епинефрин (адреналин) са причина за рязкото повишаване на червените кръвни телца с 50-80%; това повишава възможността на кръвта да пренася по-добре кислород и то само с повишаване на пулса, без учестяване на дишането
- болката повишава пусла; има тренировъчни методи, които следят за скоростта на пулса по време на тренировка и така отчитат дали конят изпитва болка (знаеш, че нещо го боли още преди да се е разкуцал)

3. Телесна температура
- около 38 градуса Целзий (37 - 38.5)
- мери се анално, термометърът трябва да има връвчица и клипса, за да може да се закачи за опашката и издърпа лесно при необходимост
- много ниска температура може да се получи ако термометърът попадне в топка изпражения или ако не е упрял стената на червото
- повишена въздушна температура, влажност, упражнения, болка повишават температурата
- леко завишената температура не винаги е лоша, това означава, че конят сам се бори с инфекцията

4. Време за запълване на капилярите
- индикация за шок или анормално кръвообращение, опасност от съсиреци
- венците на коня се натиска с пръст за 2-3 секунди, след което се отпуска; до най-много 2 секунди венецът трябва да възвърне нормалният си цвят (от розово до червеникаво)
- проблем ако венците са много бледи
- трябва да се знае какъв е нормалният цвят на венеца на коня (индивидиално, някои са с по-светли, други с по-тъмни) и да се следи за промени

5. Тест за дехидрация
- защипваме с пръсти малко кожа (около врата, преди рамото), кожата трябва да възвърен форма веднага; ако остане в "ощипано" положение, то конят е изключително обезводнен
- много горещо време, упражния биха обезводнили коня в нормални граници

6. Алюри
- трбябва да се знае нопмалният начин, по-който конят ходи и да се следи за изменения: асиметричност, по-къса крачка, куцане (най-лесно се проверява на ходом и най-вече тръс)
- свръх чувствителност при петата и копитото
- топлината в долната част на крака е признак за възпаление



Тема Re: Как да познаем здравия кон?нови [re: DustDevil]  
Автор elanore (непознат)
Публикувано13.05.10 10:17



Благодаря за информацията. Определено научих доста полезни неща.

Публикувам една снимка на едно конче. Искам да попитам според вас нормално ли е да има толкова голяма извивка на гърба след холката? И ако не е нормално, това може ли да се оправи по някакъв начин? Казаха ми, че се получава така, когато не е язден даден кон и при редовна езда гърбът се оправя.

http://prikachi.com/files/1575629H.jpg

Редактирано от elanore на 13.05.10 11:13.



Тема Re: Как да познаем здравия кон?нови [re: elanore]  
Автор koнчeмилo (новаче)
Публикувано14.05.10 14:52



Здрасти! Линкчето не работи и снимката не се открива. То аз не че мога да ти помогна със знания, но все пак да кажа, защото може би затова и клубарите не се вкючват ;)



Тема Re: Как да познаем здравия кон?нови [re: koнчeмилo]  
Автор elanore (непознат)
Публикувано14.05.10 15:40



Ами то не е линк, а трябва да се копира и да се постави в браузъра. Сега ще пробвам по обяснения начин в клуба. Сега го забелязах


Редактирано от elanore на 14.05.10 15:47.



Тема Re: Как да познаем здравия кон?нови [re: elanore]  
Автор koнчeмилo (новаче)
Публикувано14.05.10 16:23



Каква красавица! Дано е здравичка! Мисля, че има висока холка, а извивка на гърба аз лично не виждам



Редактирано от koнчeмилo на 14.05.10 16:24.



Тема Re: Как да познаем здравия кон?нови [re: DustDevil]  
Автор Mystic_River (любител)
Публикувано17.05.10 11:17



Наистина полезна информация! Мисля, че малко хора са наистина запознати с анатомията и физиологията на коня. Хубаво би било, ако има къде да се прочете нещо и за т.нар. екстериорни дефекти. Може би тези неща си зависят и от породата, не само от конструкцията на коня...



Тема Re: Как да познаем здравия кон?нови [re: Mystic_River]  
Автор sky_devil (Ангелчето)
Публикувано17.05.10 23:09



И на мен ми би било интересно екстериорните дефекти, чувала съм разни термени относно крайниците и крупата за които незнам какво точно представляват и ми е любопитно да видя.
Относно снимката : според мен това се нарича седлест кон, има го както наследствено така може да се получи и от слаби гръбни мускули като при старост и обездвижване. Незнам дали може да се корегира вече такова състояние , но с езда и специални тренировки може да се заздравят гръбните мускули които поне ще предотвратят по нататъчно увисване. Специално на това конче не мисля че е чак толкова сериозен проблема :)))



Тема Re: Как да познаем здравия кон?нови [re: sky_devil]  
Автор koнчeмилo (новаче)
Публикувано18.05.10 10:21



Ето на мен това ми е под ръка - учбника "Коневъдство" на Рангел Караиванов и Георги Бързев. Нямам скенер, та страниците са доста вълнисти, но това са ми техническите възможности ;)





Тема Re: Как да познаем здравия кон?нови [re: koнчeмилo]  
Автор elanore (непознат)
Публикувано18.05.10 10:48



Кончемило, имаш ли представа от къде бих могла да си намеря този учебник? Виждам, че е доста старичък и сигурно вече го няма по книжарниците

.

Благодаря за отговора на скай.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.