Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:12 16.06.24 
Любители на животните
   >> Коне
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Спокоен седеж на ходом (статия)нови  
Автор Mystic_River (любител)
Публикувано04.11.09 17:13



Спокоен седеж на ходом – от д-р Томас Ритер

"В много ръководства по обездка на ездача се казва да „следва движението на коня” със средния отдел на тялото си при ходом. За мен, да вървиш с движенията на коня предполага леко движение напред и назад с хълбоците/тазобедрените стави. Не трябва ли да имаме среден отдел, който е спокойно устойчив и силен, така че да можем буквално да всмукнем нагоре конския гръб при събирането? Когато и да съм съм наблюдавал ездачи от по-горните нива на ходом, техният среден отдел едва се движи; те изглеждат сякаш седят напълно неподвижно. Колко спокоен би трябвало да е седежът ми на ходом?”

Това е отличен въпрос. Той наистина излиза извън ходома, и се отнася също и за тръса и галопа. Една от целите на доброто обучение по обездка е да се даде възможност на коня да се движи толкова красиво под ездача, както го прави на свобода. За да може да прави това, ездачът трябва не само да уравновесява, изправя и огъвкавява коня. Той трябва също да позволява на конският гръб да се движи и люлее със същия обем на движение, сякаш не носи никаква тежест изобщо. С други думи, движението на конския гръб трябва да преминава през тялото на ездача неотслабено. Ако ездачът блокира движението на конския гръб поради стегнати стави, конят загубва импулс, гъвкавост и чистота на хода и се превръща в „движещ се с краката”, вместо да стане (или да си остане) „движещ се с гърба”. Някои коне даже спират, неспособни да продължат напред, ако седежът на ездача е много скован.

Така че, задачата на ездача е ясна, но как да седим по начин, позволяващ на коня да се движи с възможно най-голяма свобода в гърба си? Ако се опитате да разхлабите цялото си тяло и да бъдете много отпуснат, вие най-вероятно ще се размятате наоколо като парцалена кукла, което е не само неестетично, но също и неефективно, тъй като по този начин няма да можете да контролирате конския ритъм, темп, ширина на крачките, огъване и т.н. От друга страна, ако усилено се опитвате да седите неподвижно, вие вероятно ще се стегнете и сковете, което освен всичко води до невнимателно ритащи крака и играещи ръце, и съвсем затваря горкия кон. Решението лежи в откриването на здравословен баланс между стабилност и гъвкавост.

Това, което прави нещата по-сложни е, че вие ще се нуждаете от различна степен на мускулен тонус за различните мускулни групи в тялото ви. Трябва да можете да изолирате и разграничавате различните мускули. Това е едно от големите предизвикателства в усвояването на ездовото умение. Повечето хора могат или да отпуснат цялото си тяло, или да стегнат всичките си мускули. Обаче за да яздите добре, трябва да можете да съкращавате (или поддържате в тонус) някои от вашите мускули, докато в същото време отпускате други.

Вашите главни шокови абсорбери са тазобедрените стави, коленете и глезените. Ако сковете или стегнете която и да е от тези стави, вие блокирате коня. За съжаление, на практика почти всеки начинаещ ездач започва със стегнати тазобедрени стави, а мнозина имат също и сковани, негъвкави глезени. Нужни са много години на сериозно занимаване, за да се развият силата, гъвкавостта и усещането за тялото, и да се поддържат ставите гъвкави през цялото време.

Така че може да се каже, че тазобедрените стави, коленете и глезените на ездача трябва да следват движението на конския гръб. Те трябва да оставят движението да се прояви. Но вие трябва също и да контролирате хода на коня някъде в тялото си. Центърът на контрол, „диригентът на оркестъра от помощи”, както старите майстори го наричат, лежи в централните (дълбоките) мускули – правите коремни, косите и мускулите на гърба. Те са тези, които трябва да бъдат поддържани в тонус. Те свързват краката на ездача със седалището му, свързват краката с ръцете, седалището с ръцете, и придават авторитет на помощите с ръцете и краката, подкрепяйки ги с тежестта на тялото. Повишаването на мускулния тонус в централните (вътрешните) мускули е предпоставка за възможността да отпуснем тазобедрените стави. Ездач, който има слаб мускулен тонус в централните си мускули неминуемо ще се накланя напред, ще стяга тазобедрените стави и ще се стиска с ръце и крака в търсене на устойчивост и сигурност. Такъв ездач ще намери за невъзможно отпускането на тазобедрените стави, докато не повиши тонуса на дълбоките си мускули и не се центрира, което води до друго необходимо условие, за да стане възможно правилното следване на конските движения: вертикалното разположение по права линия на раменете, хълбоците и петите на ездача.

Картината, която се очертава след това многословно обяснение е, че ездачът трябва да държи своите тазобедрени стави, колене и глезени гъвкави и отпуснати, докато поддържа достатъчно висок мускулен тонус в мускулния пояс, обграждащ поясния отдел от всички страни, а също и в мускулите на горната част на гърба (между лопатките). Горната част на ръцете трябва да е отпусната, но свързана с гръдния кош, така че контактът, който коня прави с трензелата да навлиза в тялото на ездача при китките, а не при раменете му. Ако поводът е свързан с раменете, лостовото действие на тялото на ездача ще работи в полза на коня, ако той реши да предприеме стратегия „разделяй и владей”, защото по този начин е много лесно за коня да изтегли ездача върху врата си. Ако поводът е свързан към китките или тазобедрените стави на ездача, от друга страна, лостовото действие на тялото му ще работи в полза на ездача и ако конят се опитва да се вкоренява или да се обляга, той по същество ще си прави полуспиране срещу централните мускули на ездача, а седежът на ездача никога няма да загуби своя интегритет.

Обратно към въпроса колко трябва да се движите. Това е нещо, на което само вашият кон може да отговори, защото всяко конско движение е малко различно. Зависи колко голямо е движението на гърба на коня. За да ви помогна да го стесните, може да се каже, че ако „следвате” движението толкова много, че седежът ви изглежда очебиен (немирен), значи ще сте отишли твърде далеч. Не трябва да има никакво видимо бутане/тикане, местене, триене, въртене или „танцуване с корема” („belly dancing”) върху коня. Излишното, видимото движение обикновено е вредно и пречи на коня, вместо да му помага. За да намерите правилната степен на следване, може да експериментирате със следването повече или по-малко, докато откриете степента, при която конят се чувства най-добре. Тогава се проверете в огледалото или помолете някой от земята да ви каже, дали има някакво излишно видимо движение в тялото ви. Добрите ездачи изглеждат, като че седят напълно неподвижно, защото те се движат точно толкова, колкото е необходимо, за да абсорбират движението на коня чрез своето тяло - ни повече, ни по малко. Неподвижността е зрителна илюзия. Но под повърхността й лежи подвижността.



-----------------------------------------
Quiet Seat at the Walk - by Dr. Thomas Ritter
©2006 All Rights Reserved



Тема Re: Спокоен седеж на ходом (статия)нови [re: Mystic_River]  
Автор koнчeмилo (новаче)
Публикувано05.11.09 14:56



Веднъж на Горубляне гледах няколко коня да галопират на едно високо място, така че се виждаха само шиите и горната част на телата им без краката. Имах усещането, че плуват!

Това, което прави нещата по-сложни е, че вие ще се нуждаете от различна степен на мускулен тонус за различните мускулни групи в тялото ви. Трябва да можете да изолирате и разграничавате различните мускули. Това е едно от големите предизвикателства в усвояването на ездовото умение. Повечето хора могат или да отпуснат цялото си тяло, или да стегнат всичките си мускули. Обаче за да яздите добре, трябва да можете да съкращавате (или поддържате в тонус) някои от вашите мускули, докато в същото време отпускате други.


Впечатляващо!


Нужни са много години на сериозно занимаване, за да се развият силата, гъвкавостта и усещането за тялото, и да се поддържат ставите гъвкави през цялото време.


Това ми подейства отпускащо - значи имам време! Дано се отпусна и ми трябват по-малко години



Ездач, който има слаб мускулен тонус в централните си мускули неминуемо ще се накланя напред, ще стяга тазобедрените стави и ще се стиска с ръце и крака в търсене на устойчивост и сигурност.

Хе, вече знам, че не краката ми са толкова слаби, а съвсем други мускули. И защо да се сърдя на това, че тялото ми се е старало да балансира при дадените условия?

...ездачът трябва да държи своите тазобедрени стави, колене и глезени гъвкави и отпуснати, докато поддържа достатъчно висок мускулен тонус в мускулния пояс, обграждащ поясния отдел от всички страни, а също и в мускулите на горната част на гърба (между лопатките). Горната част на ръцете трябва да е отпусната, но свързана с гръдния кош,...

Това ми прозвуча съвсем ново. Но не съвсем отпуснати, а стабилни крака, нали? А пък мускулите в центъра не толкова стегнати, а по-скоро в тонус и водещи?

(„belly dancing”)

А, ето и допирната точка на ездата с ориенталските танци !



Тема Re: Спокоен седеж на ходом (статия)нови [re: koнчeмилo]  
Автор Mystic_River (любител)
Публикувано05.11.09 19:50



Дааа, извода до който стигам напоследък е, че трудностите със седежа, които срещаме докато се учим, явно се причиняват от по-общи неща - тонусът, гъвкавостта, издържливостта и стойката ни като цяло. Като се замислиш - все пак седежът е като едно цяло - може да го разглеждаме по отделно (ръцете, краката, тялото) и в даден момент да обръщаме повече внимание на някоя от тези части. Но в тялото ни всички части са свързани и всяка част влияе върху другите, в една или друга степен. Освен това, да поддържаш различен мускулен тонус в различните мускули е наистина трудно. Самото овладяване на истинско равновесие, тонус и добър контрол над тялото, си иска време. Аз поне мисля, че човек дори и да е спортен тип и в добра форма по начало, ездата си е специфично умение (изкуство) и не можеш просто да прескочиш етапите и времето, което е нужно, за да го усвои човек. Още повече, че както вече сме казвали неведнъж, човек се учи цял живот!


Иначе от нещата, които чета на английски, общо взето всички говорят за едни и същи неща, що се отнася до седежа. Колкото повече неща четеш по темата, и паралелно с това трупаш опит и собствени впечатления, толкова по-ясна представа ще добиваш за това как трябва да бъдат нещата, за да е ездата красива и ефективна. Знанието се натрупва и осмисля постепенно...
Да, отпуснати крака и ръце, и гъвкави стави - но все пак трябва да имаш някакъв тонус, иначе ще си като парцалена кукла. Всичко е въпрос на нюанси - постепенно ще добиеш правилното усещане. Силни мускули в центъра за мен не означава стегнати, а по-скоро притежаващи тонус и издържливост...



Тема Re: Спокоен седеж на ходом (статия)нови [re: Mystic_River]  
Автор koнчeмилo (новаче)
Публикувано06.11.09 09:20



Наистина много неща влияят. Ето например аз съм силно късогледа и просто съм принудена, когато ползвам очите си да се навеждам напред (и сега, докато пиша). Мисля, че това се отразява и в стойката ми на седлото- просто е навик, лош и придобит с усилия и без да искам, но ... си оказва влияние.

А като ми кажат отпусни си ръцете и ги отпусна точно това усещам, че ще се откачат от раменене и загрях, че едва ли тази е целта

, иначе сигурно щяха да казват "откачи си ръцете"!



Тема Re: Спокоен седеж на ходом (статия)нови [re: Mystic_River]  
Автор Oлra ПpaйдМодератор (коняр по душа)
Публикувано07.11.09 03:55



Много хубава статия !





Тема Re: Спокоен седеж на ходом (статия)нови [re: Oлra Пpaйд]  
Автор Mystic_River (любител)
Публикувано10.11.09 10:50



Радвам се, че ти е харесала.





Тема Re: Спокоен седеж на ходом (статия)нови [re: Mystic_River]  
Автор Oлra ПpaйдМодератор (коняр по душа)
Публикувано15.12.09 03:38



Да, чета ги с голям интерес - без това, за аеробиката, признавам си - това не е от нещата, по които си падам - на мен ми дай цял ден да мятам овес, да мъкна бали и т.н. - ама не и 5 минути да правя упражнения в къщи !





Тема Re: Спокоен седеж на ходом (статия)нови [re: Mystic_River]  
Автор HORSELOVE (еленчанче)
Публикувано17.02.10 11:35



Страхотна статия! Благодаря, MIstic_River - всички статии, които превеждаш са много интересни! От собствен опит мога само да добавя, че ездата без стремена и без седло много помага да почувстваш по-добре движенията на коня. Аз лично след като започнах да яздя без седло направих за себе си откритието, че наистина мога да се срастна с коня и да бъдем едно цяло - разликата с ездата в седло е огромна. Освен това така се развиват точно тези мускулни групи, които са посочени в статията и това става по естествен начин - да си кажа честно и аз като Рени не наблягам много на фитнеса

та затова това е най-добрият вариант според мен. Ако имате възможност непременно опитайте!

Редактирано от HORSELOVE на 17.02.10 11:35.



Тема Re: Спокоен седеж на ходом (статия)нови [re: HORSELOVE]  
Автор Mystic_River (любител)
Публикувано17.02.10 20:48



Радвам се, че са ти интересни статиите. На мен много ми допада начина, по който Томас Ритер описва теорията и аналогиите, които прави с други неща извън ездата. Иначе практиката най-добре помага да си изградиш усет - колкото повече има въможност да язди човек, толкова по-добре. За съжаление не всеки може да язди често...Но може да намери друг начин да поддържа форма.
Аз никога не съм яздила без седло, но някой път може да ми се удаде шанс да опитам, кой знае...Четох някъде, че колкото по-малко неща има между ездача и коня, толкова по-добре - така могат в по-голяма степен да се усещат един друг.





Тема Re: Спокоен седеж на ходом (статия)нови [re: Mystic_River]  
Автор koнчeмилo (новаче)
Публикувано19.02.10 09:00



Да, за ездата без седло... Много искам, но досега не са ми позволявали да опитам, освен при първия ми галоп като дете, който съвпадаше и с първото ми качване на кон :) Ако бях със седло съм сигурна, че щях да се претрепя. Наистина ли за коня е вредно да се язди без седло?




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.