Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:32 23.09.24 
Любители на животните
   >> Коне
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Ездата-усвояване на умениетонови  
Автор Пъpпъл (марципанена)
Публикувано03.09.09 11:22



Признавам си, че малко го подцених този спорт, или поне по-лесно ми се струваше, може пък и аз да се справям по-бавно:)), но може ли да ми кажете колко време ориентировъчно му трябва на един човек, за да се научи да язди. Знам, въпросът е общ, но все пак. Става дума да не се тръскам толкова на седлото, да нямам болка в бедрата и да се усещам сигурна на коня.
До момента имам 5 урока по езда. Всеки урок е по 30 минути.
Вчера за първи път си пуснах едната ръка от седлото.



Хлебарчице любима, как пъргава си ти!

Тема Re: Ездата-усвояване на умениетонови [re: Пъpпъл]  
Автор koнчeмилo (новаче)
Публикувано03.09.09 13:14



Не мисля, че се справяш бавно - нормално си е. Аз яздя от 4 месеца и като сменя коня, все съм като на тръни. Е, това не значи че не съм напреднала, но за сигурна - много е относително. Най-съм сигурна на ходом

Зависи какво ми поискат да направя и се чувствам повече или по-малко сигурна. Например ако конят ми не се е разлудувал преди да се кача, няма да съм хич сигурна...

За друсането разбрах, че зависи и от коня, на който се учиш, не само от уменията ти - ако има по-друслив и бърз тръс ти е и по-трудно отначало. С един кон може скоро да се получи гладко, а с друг - и след месеци да ти е трудно.

За болките зависи колко често ходиш да яздиш мисля, иначе 30 минути е екстра. Аз ходех 2 пъти седмично в началото и се справях с мускулната като вървя пеша и правя упражнения всеки ден.

Като тренираш на всичко ще се научиш и ще ставаш все по-сигурна и все по-приятно ще ти бъде на коня! Най-важното е да ти носи удоволствие, мисля че така и резултатите ще са по-добри, отколкото ако го прави човек между другото. Успехи!



Тема Re: Ездата-усвояване на умениетонови [re: koнчeмилo]  
Автор Miss Zhekova (a happy person)
Публикувано03.09.09 13:34



Ами.. аз мисля, че поне около година.. за да си сигурен на коня и да можеш да реагираш адекватно на различни ситуации... и пак това зависи от много неща, колко бързо схваща учащия се, колко често ходи на уроци, какви коне язди, един или различни коне язди, познава ли конете... и още МНОГО ама наистина много други неща..
Иначе, признавам си, че преди да започна с ездата (преди да се кача на кон!) и аз гледайки отстрани мислех, че не е кой зане колко трудно... е, в грешка бях, определено.. по-късно се ядосвах, когато някой гледа отстрани и приказва нещо от сорта не "е к'во толкова, качваш се отгоре, дърпаш юздите и то върви".. на колко ли народ съм обеснявала, че юздите не са юзди, ами са поводи, че не става ей така да се качиш отгоре само... абе като цяло, че не е толкова лесно колкото изглежда... и като започнат да ми опонират ми се е искало да ги кача на някой кон и да ги пусна ей така.. да видя какво ще направят.. ама никога не ми се е отдавала възможността.. хъх


Отплеснах се от темата.. та на въпроса ти - различно е... за мен поне около година трябва, че да можеш да яздиш правилно.. вече ако е някаква дисциплина целта.. периода става доста по-голям..
А за друсането на коня.. ще се друсаш, докато не научиш как да не се.. това също зависи колко добре схващаш, колко често яздиш и какъв кон яздиш..



Тема Re: Ездата-усвояване на умениетонови [re: Пъpпъл]  
Автор ДyпнишkoтoПapвeню ()
Публикувано03.09.09 15:44



За да се крепиш горе-долу добре на коня ти трябва около година. За да се състезаваш ти трябват около 3 години тренировка. За да се състезаваш и да имаш успехи ти трябва цял живот тренировка.
Отделно от това , за да се състезаваш с определен кон и да извлечеш максимума от него ти трябват поне две години само с този кон. Както пише по книгите , да станете тандем.
Не случайно на големи първенства , през последния ден фаворитите си разменят конете. Там вече освен качествата на коня изпъкват и качествата на ездача. Можеш да станеш шампион с коня на съперника си хе хе хе



SI VIS PACEM PARA BELLUM

Тема Re: Ездата-усвояване на умениетонови [re: ДyпнишkoтoПapвeню]  
Автор Miss Zhekova (a happy person)
Публикувано03.09.09 15:49



Това с разменянето на конете не го занех!

Хах.. интересна работа..
А иначе съм съгласна с дадената "скала"



Тема Re: Ездата-усвояване на умениетонови [re: Miss Zhekova]  
Автор ДyпнишkoтoПapвeню ()
Публикувано03.09.09 21:24



Значи , Ния може да ти разкаже как се прави това в САЩ примерно.
Там имат много и най различни състезания по правила които не се практикуват в Европа. Примерно , на конната база Х организират състезание , всички отбори и ездачи пристигат там , раздават им коне от базата и се състезават. Не ми я ясно по какъв критерий ги разпределят , но горе-долу това е положението

SI VIS PACEM PARA BELLUM


Тема Re: Ездата-усвояване на умениетонови [re: ДyпнишkoтoПapвeню]  
Автор Пъpпъл (марципанена)
Публикувано03.09.09 22:02



Значи година ми трябва.
Ходя на езда без конкретна причина, харесва ми, правя го за удоволствие.



Хлебарчице любима, как пъргава си ти!

Тема Re: ХЕ-хе ,Дупнишки..нови [re: ДyпнишkoтoПapвeню]  
Автор adonia (лудитооо)
Публикувано04.09.09 12:15



Като каза това за целия живот, именно това казвам ,когато ме попитат за колко време,аджеба ,ще се научат да яздят

Много хора са ми го казвали това ,по-голяма част от които, от по-старата генерация,дето са вече трета възраст или още втора младост Те даже казват "Ездата се учи цял живот ,но това пак не е достатъчно " .Пък то и така е относително,щото от живот до живот има разлика, един ще живее 40 години,друг 90 . Също съм чувала пак от същите лица,че един умен ездач,никога не казва "Аз МОГА да яздя " Пък тфа за годината,абе има резон ,ама пак не може да се каже със сигурност,щото много зависи какъв кон яздиш,под чие ръководство го яздиш,като свят ли те учат ил ей така ,за отбий номер и дали изобщо те учат,щото с един сравнително научен кон и сравнително вещ треньор и добър методист за 6 месеца да речем можеш да научиш това,което с калпав инструктор или без никакъв няма да научиш за година,че и две... Аз яздих така първите 6 месеца ,айляк работа, много си ми беше добре никой не ми обръщаше внимание ,никой не се занимаваше с мен , от третата езда поводите в ръцете ,стремената и всичко е тип топ и съответно.... по-грешно и да исках ,не можех да се науча Следващите няколко месеца една жена ми помогна ,поне да си изкореня вредн
ите навици,па току виж науча и нещо полезно и оттогава 4 години пак така,разнасят ме конете всеки ден наляво-надясно като брашнян чувал , а пък аз им се радвам Абе,шанс...кфо до правиш,ама не се отказвам все още и нямам намерение да го правя скоро време Конкретно по темата ,според мен 7 -8 месеца,да речем година с подходящи кон и инструктор (треньор) ,повечко време на седлото,повече упоритост и нерви,като корабни въжета ,работата ще стане или поне това ,което ти искаш-ще изпитваш удоволствие от ездата,а вече за спортни постижения някакви, можем да говорим,след като се анализират ,доста други и разлчни фактори.Успех !!!

Редактирано от adonia на 04.09.09 12:18.



Тема Re: Ездата-усвояване на умениетонови [re: Пъpпъл]  
Автор Mystic_River (любител)
Публикувано04.09.09 14:47



Те, хората са ти отговорили, общо взето, но все пак...Хич не се притеснявай, че ти се струва трудно - никой не се е научил с 5 или 15 езди (друг е въпроса, че някъде хич не си дават зор и претупват периода на корда доста бързичко, защото не им се занимава - пък как ще се оправяш е друг въпрос). Важното е, че имаш желание да се учиш и да не се отказваш

Не е нужно да прибързваш - опитвай се да правиш нещата, когато се чувстваш готова за тях-все пак, на всеки е нужно различно време, а и нещата са много относителни - зависи от толкова много неща (коня, инструктора, собствената ти физическа подготовка, мотивация, психиката също, ако щеш...) Времето също е относително - едно е да се язди 1-2 пъти седмично, друго е всеки ден (все пак за качествените изменения са нужни количествени натрупвания)
На този етап се опитай да си създадеш редовен ритъм на тренировки, и скоро ще привикнеш и няма всеки път да те болят мускулите. Опитай се да усещаш коня като движения и да си в равновесие с него, и много важно - намери си добър инструктор!
За да не се друсаш на коня, опитай да не се стягаш и стискаш с краката, а да отпуснеш областта на кръста и да поемаш с таза ударите като амортисьор - един вид да напаснеш движенията си с тези на коня.



Тема Re: Ездата-усвояване на умениетонови [re: Пъpпъл]  
Автор reiner (минаващ)
Публикувано04.09.09 22:53



Всъшност година е доста общо аз као почвах яздех събота и неделя по този начин за една година ще направиш около 100 тина езди . Пат Парели беше писал за 1000 часа езда






Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.