Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:33 28.04.24 
Любители на животните
   >> Коне
*Кратък преглед

Тема За копитата - с подкови или не?нови  
Автор Kaнтaka (горски дух)
Публикувано17.08.09 18:04



Привет на всички! Преди няколко месеца бях на курс за подрязване на копита и обучение на коне. Водеха го едни чехи. Ето сайта за копитата:

Собственикът на сайта пропагандира идеята конете да не се коват, а само да се подрязват периодично. Позаха ми снимки на коне с болни копита, които в последствие са били излекувани в резултат на правилно подрязване.
На мен ми беше много интересно, макар че повечето хора на курса не вярваха, че е възможно кон да работи без подкови.
Сега като разгледах видях, че за съжаление сайтът няма превод на английски. Както и да е, за повече инфо по въпроса се обръщайте към Киро от - той беше преводач на чехите.
Поздрави на всички!



Тема Re: За копитата - с подкови или не?нови [re: Kaнтaka]  
Автор bashmakova (russia)
Публикувано18.08.09 15:24








Тема Re: За копитата - с подкови или не?нови [re: bashmakova]  
Автор Kaнтaka (горски дух)
Публикувано18.08.09 16:56



Благодаря за линка! За съжаление рядко влизам в мрежата и съм го пропуснала. Аз бях на курса в Пловдив, където също бяха много малко хора - няколко ковачи, няколко ветеринарни лекари и ездачките от базата във Войводиново. От ковачите никой като че ли не повярва в това, че кон може да работи и без да бъде подкован. Доста спориха с Мартин за това.
На мен ми беше много интересно, особено обучението от земя, и чакам с нетърпение да се организира втори подобен курс, за да отида.





Тема Re: За копитата - с подкови или не?нови [re: Kaнтaka]  
Автор ДyпнишkoтoПapвeню ()
Публикувано21.08.09 12:14



В природата , където е останал свободен, коня си живее и без подкови и се чувства много добре.
Когато обаче го впрегнеш да скача , бяга , дърпа и работи , то тогава нещата се променят. Още от първата бронзова подкова преди 3-4 000 години , до днес , човечеството не е измислило нищо друго освен подковите за да запази копитата на коня когато го товари с работа. Всъщност от тогава и подковата не се е променила кой знае колко. Едва от десетилетия почнаха да вкарват пластмасови подкови и от други материали , но същноста е една и съща.
Няма как в ендюранса например коня да бяга 40-80 км бос.

SI VIS PACEM PARA BELLUM


Тема Re: За копитата - с подкови или не?нови [re: ДyпнишkoтoПapвeню]  
Автор reiner (новак)
Публикувано21.08.09 22:28



Всъщност подковите са се променили доста римските например са били доста по широки и са се връзвали. Дори в момента има фирми които предлагат доста по различни подкови като форма от това което е тук на пазара . А от десетина години хората продават и обувки за коне , а има и специализирани обувки за ендуранс, има и една фирма която предлага специализирани силикони за тази цел с които заливаш купичката. Нашите коне всичките са без подкови и нямат абсолютно никакви проблеми. Преди около 10 дена направихме за окло 40км преход с три от конете на доста разнообразен терен.
Нарочно не споменавам нито едно име ,да не реши някой че правя реклама.



Тема Re: За копитата - с подкови или не?нови [re: reiner]  
Автор ДyпнишkoтoПapвeню ()
Публикувано22.08.09 14:34



Е , говорим за различни неща. 40 км. преход са около 6 часа езда , а и от тия 40 едва ли сте карали повече от 5-6 нещо различно от ходом.
Говориме за натоварнаване. Направи 10 прехода през ден по 20 - 30 км. и пак ще говорим. Или пък 40 км. тръс.
При скачането , ако през ден правиш по 40-50 скока над 120 см. , на втората седмица ще трябва да скачаш сам препятствията.
Това е все едно да тичаш маратон по боси пети, или скачачите да скачат боси без маратонки или там каквито са другите обувки на лекоатлетите.
Подковите всъщност не са се променили кой знае колко. Няма как да направиш подковата квадратна примерно. Обувките в повечето случаи се използват само когато коня има някакви проблеми с копитата. Същото се отнася и за силикона. Силикон и подложки под подковите се слагат само при проблемни коне , които поради разни причини имат повишена чувствителност на копитото. Но се слагат само до отстраняване на проблема. Продължителното слагане на силикон разрушава копитото и много често предизвиква загниване. Тия наблюдения са ми от практиката , включително и съм шил обувки по мой проект за моя Драг , който има хронични проблеми с копитата.

SI VIS PACEM PARA BELLUM


Тема Re: За копитата - с подкови или не?нови [re: ДyпнишkoтoПapвeню]  
Автор reiner (новак)
Публикувано22.08.09 16:40



без да влизам в научен спор, както сам каза лекоатлетите ползват маратонки никой ни им слага железни обувки за да скачат по добре. В американската асоциация на рисаците е разрешено конете да се състезават без подкови. Имам личен приятел който скача паркури 3ти на републиканското в Чехия с неподкован кон. От 40 те километра оклоло 25- 30 бяха тръс и галоп.



Тема Re: За копитата - с подкови или не? [re: reiner]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано30.08.09 18:57



Онзи от Кения ли беше, от Етиопия ли, бегача, дето тичаше бос? Стана олимпийски май в един момент.



Впрочем, вярно е, че подковите са изобретени в древността. Обаче я се замислете колко народи, за които конят е бил от изключителна важност, не са познавали подковаването?...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Re: За копитата - с подкови или не?нови [re: ДyпнишkoтoПapвeню]  
Автор silver_stallion (бурен огън)
Публикувано31.08.09 07:51



И аз мисля така. Свободния кон носи само своето тегло, а когато работи в полза на човека натоварванията върху копитата са много по-големи (износването също). От друга страна на принципа на естествения отбор в природата коне с лоши копита не биха богли да съществуват, защото няма да издържат и най-вероятно ще са жертва на хищници. Когато човека е вкарал коня в бокс и е отнел правото му на свободно движение и избор на храна е създал предпоставки за влошаванена общото му здравословно състояние, в това число и копитата.

В ендюранса, няма правило което да определя как да се състезава коя с подкови или без, освен това да завърши така както е започнал. (стартира само с 2 предни и ако по време на етапа падне подкова, то тя трябва да се прикове отново и на прегледа на фитала коня да мине както е стартирал). Има състезания, в които много от състезателите участват без подкови на конете си, но това вероятно е продиктувано от меките терени, на които се провеждат състезанията. В попечето европейски състезания конете са подковани.



Тема Re: За копитата - с подкови или не?нови [re: silver_stallion]  
Автор Oлra ПpaйдМодератор (коняр по душа)
Публикувано07.09.09 04:18



Аз само си представих как тръгваш да скачаш с бос кон на мокра трева, особено бараж ! Класическо падане още на първия по - рязък завой...


Изобщо - много си е хубаво без подкови - но да го яздиш любителски на пясък, на мекичко, или хич да не го яздиш - да си пасе само !
Що се отнася до нашия, с неговите калпави предни, той от конюшнята няма да излезе нормално, ако не е кован - каквито и доводи да ми изтъкват колко е хубаво ! Има копита и копита...Някои хора явно не се замислят за тоя факт...Впрочем, той ако е в природата, може и да не оцелее - но пък кой би забелязал ? Ние просто казваме, че табуните ходят боси - без въпроса колко от тия коне не куцат и как оцеляват...




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.