Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:21 01.06.24 
Любители на животните
   >> Коне
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Общуване с малко конченови  
Автор koнчeмилo (новаче)
Публикувано15.05.09 11:35



Как е правилно да се започне общуването с малко конче, за да свиква с човека и от каква възраст? Ако може да ми дадете някакви практически съвети ще съм много благодарна, защото имам намерение да опитам да "заговоря" едно конче, но не искам да правя глупости.



Тема Re: Общуване с малко конченови [re: koнчeмилo]  
Автор DustDevilМодератор (akhala)
Публикувано15.05.09 12:19



Предполагам, че напоследък най-популярното за спортни и любителски коне (поне в щатите) е, като се роди кончето, веднага да се направи контакт с човека, след това да се остави около 3 дни, после постепенно се работи с него, по-мъничко, да се пипа, гали и т.н., след това и със специален бебешки оглавник, учи се да се води... После пак се оставя известно време и към 3та годинка се подхваща отново, бавно и постепенно и се стига до оседлаване и качване... Има и други подходи разбира се, като например да не се работи нищо с кончето до отбиването и др.

Но с тези неща е хубаво да се занимава някой опитен. Иначе да си го погалваш и тем подобни не би трябвало да има проблеми. Повечето бебета родени сред хора са като цяло дружелюбни и любопитни.



Тема Re: Общуване с малко конченови [re: DustDevil]  
Автор koнчeмилo (новаче)
Публикувано15.05.09 13:43



Кончето е на 9 месеца и е женско. Обича да ходи с една друга кобила, която има свое по-малко конче. Иска ми се някак да допринеса да остане с добри впечатления от хората, защото е много впечатлително и лесно се стряска. Като начало мисля да опитам да постоявам наблизо край него, докато си пасе и да видя как ще реагира, дали ще си тръгне или ще остане.Сигурно ще се наблюдаваме взаимно.

А ако човек опита да се доближи до конче, което още стои все до майка си, има ли опасност да получи някое чифте от нея? Бих искала да спазвам конските правила за учтивост, но не ги познавам.



Тема Re: Общуване с малко конченови [re: koнчeмилo]  
Автор grey_rider (минаващ)
Публикувано16.05.09 02:00



Ако стоиш близо до кончето /на 15-20 метра от него примерно/, не правиш резки движения и се правиш че си заета с нещо и не му обръщаш внимание, самичко ще пристигне при теб най-много до половин час, гаранция

. Приготви си нещо вкусно и като дойде при теб му го дай, със сигурност ще те хареса . /Имам предвид женското конче, което вече е отбито./

Редактирано от grey_rider на 16.05.09 02:02.



Тема Re: Общуване с малко конченови [re: koнчeмилo]  
Автор dani_f (срамежлива)
Публикувано16.05.09 08:37



Според мен няма да има никакъв проблем с кончето.Предполагам е свикнало с хора.Опитай се да не го доближаваш твърде бързо, за да не те възприеме като заплаха и когато си близо - се отпусни и протегни леко ръката си напред.Предполагам ще ти позволи да го погаляш.Може да го "почерпиш" с някакво лакомство и стигне ли се до тук, си се справила със задачата да привлечеш интереса му към себе си.

За кобилата, с която се движи ще следиш за сигнали на заплаха (като свиване на ушите, силно и рязко мятане на опашката и т.н), но мисля, че ако подходиш правилно, няма да имаш никакъв проблем.



Тема Re: Общуване с малко конченови [re: grey_rider]  
Автор dani_f (срамежлива)
Публикувано16.05.09 08:41



Да, понеже малките коньовци са наистина прекалено любопитни няма как да не те доближи за да види по-отблизо

И това е начин за сприятеляване...



Тема Re: Общуване с малко конченови [re: dani_f]  
Автор koнчeмилo (новаче)
Публикувано16.05.09 09:19



При първа сгода ще опитам да се сдружа и после ще ви разкажа какво е станало. Винаги съм запасена със захарни бучки, намират ми се и ябълки. Деси, добре че като ми каза "близо" уточни 15-20 метра, защото аз близото по друг начин си го представих.

Дани, благодарности за сигналите, които евентуално да следя. Иначе мога да изтълкувам нещо погрешно.



Тема Re: Общуване с малко конченови [re: koнчeмилo]  
Автор grey_rider (минаващ)
Публикувано16.05.09 22:01



E, ти можеш и направо при кобилката да отидеш, едва ли ще имаш проблем да я доближиш, просто си мисля, че ще ти е по-интересно ако си на 15-20 метра от нея и я оставиш тя да дойде при теб, а не ти да ходиш при нея , иначе може да опитваш всякакви начини и разстояния, не е проблем.



Тема Re: Общуване с малко конченови [re: koнчeмилo]  
Автор dani_f (срамежлива)
Публикувано17.05.09 07:57



За нищо!Дано сме помогнали и когато можеш разкажи!



Тема Re: Общуване с малко конченови [re: koнчeмилo]  
Автор Oлra ПpaйдМодератор (коняр по душа)
Публикувано17.05.09 18:56



Май трябва да потърся клип с малките понитта от миналото лято...
Жалко, че първия път нямаше кой да снима - едната кобилка, Ема, беше пусната на поляната с нейното бебе - ама то едно хубавоооо...като жива играчка ! Просто ти се иска да го гушнеш...Обаче не бях сигурна дали ще ми даде даже да го доближа...И без да се надявам на нищо, реших поне да си го наснимам - клекнах близо до майката, която пасеше, и вдигнах камерата - с 12 оптично може и по - далеч да стои от мен, ще го снимам - да де, ама то не просто прояви любопитнво и дойде да види каква съм, ами и се навря в ръцете ми да се гали - после ми казаха, че всъщност не се давало и не стояло да го галят...
Ето малко снимки, ама тия са от друг ден



А това е другото бебе, Лазар - реално само той имаше име, понеже беше роден на Лазаров ден






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.