Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:08 16.06.24 
Любители на животните
   >> Коне
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема И конете като хората страдат  
Автор stamen.stamenov (непознат )
Публикувано15.05.09 12:00



И конете като хората страдат от психологически и физически травми

Според древните българи конете са символ на слънцето, небесното начало, свободата и волята. Те пренасяли предците ни през зелени поля, към необятни планини и бистри реки. Животът на българина е бил свързан с този на коня в продължение на векове. Малцина от нас обаче знаят, че този представител на животинския вид, освен със своя интелект, се отличава и с дълбока душевност. Конете помнят ездачите си, имат лично отношение към всеки човек и също като нас, хората са подвластни на психологически травми и вредни навици.

От две години, в България група специалисти използват познанията си за душевността на конете, за да им помагат в справянето с психологически проблеми. Центърът за лечение се намира в конна база „Адгор”, а методът, по който лекуват, се нарича natural horsemanship. Това е метод за лечение, обучение и тренировка на коне – казва Анна Елазарова, която е сред основателите на базата.

„Той се основава на естественото отношение между човека и коня. Конете имат характер както хората. Затова и методите, по които би трябвало да се работи с всеки от тях, са различни. Някои са много по-трудни за обучение от други, други пък са по-страхливи и впечатлителни. Аз съм виждала случай, в който може да се каже дори, че конят е грижовен. Една кобила, която имаше малко конче, настървено го пазеше от другите коне, които се приближаваха към малкото, за да общуват с него. През това време, докато тя риташе и хапеше останалите, един друг кон пазеше малкото й.”

Идеята за конната база и центъра за лечение се ражда след срещата с българина – Александър Пенев, работил повече от десет години в САЩ като каубой. Той е човекът, внесъл в България метода за лечение на психологически и физически травми. Името му винаги ще се свързва със създаването на първия в България център, който се занимава с лечение на така наречените „проблемни коне” по този метод. „Психологическите травми и вредните навици често пъти имат много близка връзка по между си” – казва Александър Пенев и допълва: „Когато конят цял живот е гледан в бокс и излиза само за един час от денонощието, независимо от това, че е идеално хранен и гледан – не означава, че той е психически добре. Друга причина за психологическите травми е неправилната работа и подход на хората към конете. В това число влиза погрешното обяздване. Ако конят не е готов да му се сложи седло и ездач, а това е направено, той психологически се травмира. Той възприема човека като хищник и го хвърля от гърба си. Това е нещо, което е заложено в гените им от хилядолетия. Този кон е вече психологически проблемен и ако не му се обърне внимание, травмата и навикът се задълбочават. Качването в каравана също води до психологически травми, ако това е извършено не както трябва – конят е наплашен или от самото качване, или от падане по време на транспортирането. В този случай конят е ранен и психологически травмиран едновременно.”

Основното за метода на лечение според Александър Пенев е, да се покаже на коня, че човекът не е негов враг и не му желае злото. Едновременно с това треньорът трябва да бъде лидер и учител. Границата е изключително фина и човек не трябва да бъде нито мекушав, нито агресивен. Конете са стадни животни със своя йерархия и спокойно приемат лидерството, но то трябва да им бъде показано по точно определен начин. Наред с лечението на психологически травми, методът natural horsemanship се използва успешно и за обучение и тренировка.

Десислава Кръстева
Българско Национално Радио. Всички права запазени
www.zoomania.org



Тема Re: И конете като хората страдатнови [re: stamen.stamenov]  
Автор sky_devil (Ангелчето)
Публикувано15.05.09 15:37



Хубаво е да има повече такива места където конете могат да се оттърсят от проблемите си :)



Тема Re: И конете като хората страдатнови [re: sky_devil]  
Автор silver_stallion (бурен огън)
Публикувано15.05.09 16:49



Хубаво е наистина, но колко отнашите ездачи и треньори ще признаят, че коня има психика.....?

За много от тях конете са средство да изкарват прехраната си и факта, че се чувстват безсилни в някой моментни ги кара да претоварват и травмилат конете физически и психически....!

Добре е да се направи образователен курс, но не по желание, а по задължение и всеки, който не издържи изпита си на края на курса да не продължава да се занимава с коне. (това е само илюзия)

Ако все пак има хора, които да преподават и хора, които да се учат, спорта ни ще тръгне напред.



Тема Re: И конете като хората страдатнови [re: stamen.stamenov]  
Автор dani_f (срамежлива)
Публикувано15.05.09 20:35



Много хубава статия!Аз наскоро им разглеждах сайта и точно това ми направи впечатление - че са първите като организация, или незнам как точно да го кажа, които се занимават с това...Пожелавам им успех и развитие!





Тема Re: И конете като хората страдатнови [re: dani_f]  
Автор grey_rider (минаващ)
Публикувано16.05.09 02:27



Интересно ми е дали имат "пациенти" изобщо...

Хич не ми се вярва, че който нанася психически травми на коня си, след това би го завел на лечение.
Съответно пък хората, които биха си взели кон с такива травми само от любов към конете, съвсем не са много, та затова цялото начинание ми изглежда малко като предварително загубена кауза

.
Много се надявам да не съм права!!!



Тема Re: И конете като хората страдатнови [re: grey_rider]  
Автор dani_f (срамежлива)
Публикувано16.05.09 08:21



Незнам!Все пак е някаква крачка напред.Може би някой хора ще осъзнаят, че нямат правилния подход и може и да се обърнат за помощ и да се променят!Надявам се, наистина да грешиш!Ето гледала съм например много клипчета в Youtube за хора и коне, които са били състезатели, нямали са правилен подход, имали са някакви проблеми с конете си и т.н., но един ден решават да опитат нещо ново и различно и установяват, че има и по-добър начин.Наистина по-труден, но пък заслужаващ си!Искрено ми се иска и тук след време да вървим по този път.



Тема Re: И конете като хората страдатнови [re: stamen.stamenov]  
Автор koнчeмилo (новаче)
Публикувано17.05.09 15:02



Като чета статията се радвам, че и у нас са се намерили хора, които прилагат този метод. Особено ми допада, че се говори за душевността на коня. Само дано по-често се случва да се налага метода да се използва за обучение на конете, а не за лечение на травми. Нали профилактика е по-добре, отколкото лекуване на болести. Конна база „Адгор" трябва да е въодушевяващо място.



Тема Re: И конете като хората страдатнови [re: stamen.stamenov]  
Автор Oлra ПpaйдМодератор (коняр по душа)
Публикувано17.05.09 19:17



Какво откритие за 21 - и век ! Между другото, да знаете, че има и топла вода...





Тема Re: И конете като хората страдатнови [re: silver_stallion]  
Автор Oлra ПpaйдМодератор (коняр по душа)
Публикувано17.05.09 19:22



Да де, ама и да признаят...Каква файда, ако конят е засечен, примерно, и го закараш на "лечение" - даже и да го "оправят" а ти подкараш после по стария начин ?

Старото положение веднага си се връща, и те това е...



Тема Re: И конете като хората страдатнови [re: dani_f]  
Автор Oлra ПpaйдМодератор (коняр по душа)
Публикувано17.05.09 19:23



Или първите, които са си направили реклама ?


На времето имаше ли на хиподрума бегови кон, дето не се язди, я хвърля, я се плаши, я влачи - и го натрисаха на Тишо - същото ставаше и с коването -дойдеше ли време да се кове - и само той вдигаше краката на конете, дето не дават да ги пипнеш...ама нито е организация, нито си е правил реклама...
Паралелно с него, на друго място, но по същото време, имаше ли кон с характер, аз го исках - и се оправях с него...Между другото, за един такъв кон още слушам легенди - и за мен самата, при това наскоро, а са минали едно 15 години...
Само дето ние сме го правили просто така - за да им е по - добре на конете...Аз и сега си падам по такива коне, но не искам да се занимавам по - сериозно с коне, дето не са мои...Не ми се привързва...




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.