Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:46 22.06.24 
Любители на животните
   >> Коне
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема За особените белези (белите петна)нови  
Автор DustDevilМодератор (akhala)
Публикувано10.05.09 17:13



Най-общо:

о главата:

- седина: единично разпръснати бели косми по челото
- перо: много малко бяло петно на челото
- малка звезда: малко по-голямо бяло петно
- звезда: бяло петно с неопределена форма (ромбче, полумесец, триъгълник, сърце, малка ивичка)
- проточина: широка 2-3 пръста бяла линия от челото към носа
- лисина / фенер: широко бяло петно от челото към носа, което може да обхваща и цялата лицева част
- безпигментни петна: малки точици около ноздрите или по горната или долната бърна
- има и едно петънце, снип, което е между ноздрите, но така и не се разбра как му е българския термин

По краката:

- бели петна по копитото / цяло бяло копито
- бял венец (това е съвем малко над края на копитото)
- чорап: 1/3, 1/2, 2/3 бяла бабка (това е тази закръглената става над копитот) или свирка (това е частта от крака преди следващата става)
- ботуш: ако бялото отива над карпалната или тарзална става



Тема Re: За особените белези (белите петна) [re: DustDevil]  
Автор DustDevilМодератор (akhala)
Публикувано10.05.09 17:26



МНЕНИЕ ОТ Miss Zhekova, преместено от ендюранс темата

По-назад в темите има точно за това говорено.. ето линк



Иначе с няколко думи, когато е само петно на челото на коня е звезда, когато стига от челото до ръба на горната устна е проточина, когато главата е сякаш потопена в кофа с бяла боя е фенер.
За краката не съм много сигурна.. мисля, че чорапи са когато са до скакателната става.. ноо по-добре да не те обърквам, ако не е вярно.. тук Ния може да се намеси много добре, сещам се, че в предната тема много беше обяснявала.. а предполагам и много други членове де.



Тема Re: За особените белези (белите петна)нови [re: DustDevil]  
Автор koнчeмилo (новаче)
Публикувано11.05.09 13:09



Много ви благодаря DustDevil и Miss Zhekova!

Не успях да намеря сама темата, явно защото не съм имала вярната ключова дума.

Относно снип на английски прочетох, че го определят като "бял белег между ноздрите на коня", така че смятам на български отговаря на безпигментно петно. Нали при превод понякога се налага, за да се запази възможно най-точно смисъла, да се използва друга дума, а не тази от речника.



Тема Re: За особените белези (белите петна)нови [re: DustDevil]  
Автор sky_devil (Ангелчето)
Публикувано11.05.09 13:13



По терминология ги научих как се наричат белите петна ама като казвам че харесвам алести коне с голям бял фенер и 4 ботуша и ме гледат много странно, явно не всички са го приели това като термин а по скоро бяло до еди къде си...





Тема Re: За особените белези (белите петна)нови [re: koнчeмилo]  
Автор Miss Zhekova (a happy person)
Публикувано11.05.09 19:53



Аз нали дадох линка за темата..

Както и да е, тя и в тази тема Ния доста подробно описа нещата, та мисля, че всичко се изясни

<-- Аз и Кахеел!! <3

Тема Re: За особените белези (белите петна)нови [re: Miss Zhekova]  
Автор koнчeмилo (новаче)
Публикувано12.05.09 08:14



Разбира се и ти благодаря! Става дума, че преди това бях се опитала да търся, но не намерих и тогава чак попитах





Тема Re: За особените белези (белите петна)нови [re: koнчeмилo]  
Автор love_horses_forever (новак)
Публикувано12.05.09 21:02



Мерси! Супер е че ни поднасяш цяла "гама" от цветове!





Тема Re: За особените белези (белите петна)нови [re: DustDevil]  
Автор Oлra ПpaйдМодератор (коняр по душа)
Публикувано15.05.09 01:17



Една добавка може ли ? Най - накрая при краката трябва да има и изцяло бял крайник...На живо не съм виждала такъв кон, но щом пише по книгите...



Тема Re: За особените белези (белите петна)нови [re: sky_devil]  
Автор Oлra ПpaйдМодератор (коняр по душа)
Публикувано15.05.09 01:28



Аз го приемам, защото все ми набутваха да пиша описанията на нашите чистокръвни...Имахме един такъв, с бял фенер, ама той беше с два бели крака само...диагонално...
Ей този


Той ни е чистокръвния кон с най - бяла глава - има други, с повече бели крка, но пък бялото се свежда само до много широка проточина...
примерно ей този

или този
или пък този




Тема Re: За особените белези (белите петна)нови [re: Oлra Пpaйд]  
Автор DustDevilМодератор (akhala)
Публикувано15.05.09 12:02



Най-често тези, които са с фенери и много бяло по краката реално имат гени за шарени.






Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.