Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:04 17.05.24 
Любители на животните
   >> Коне
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Тема литературанови  
Автор SvetoslavTerter (непознат )
Публикувано25.04.09 22:08



Здравейте всички, които сте в този клуб. От известно време съм "заразен" с желанието да се науча да яздя. В тази връзка се записах в един клуб по езда. Понеже се опитах и да се снабдя с литература по въпроса, установих , че такава е трудно да бъде намерена на български.Търсейки , все пак намерих и една книга написана от ген.Крум Лекарски "Теория методика и практика на конния спорт" , предполагам повечето от вас са запознати с това име. Та въпросът ми е, дали тази книга би представлявала интерес за желаещите да се учат, за да се опитам да я сканирам и по някакъв начин ( не знам как) да бъде качена тук, така че интересуващите се да могат да се възползват?



Тема Re: литературанови [re: SvetoslavTerter]  
Автор Miss Zhekova (a happy person)
Публикувано25.04.09 23:07



Лично аз бих казала, че имам ОГРОМНО желание да попрочета нещо такова, особено на български!!

Ако направиш това усилие ще съм ти много благодарна, а предполагам и не само аз..

<-- Аз и Кахеел!! <3

Тема Re: литературанови [re: SvetoslavTerter]  
Автор koнчeмилo (новаче)
Публикувано26.04.09 11:28



Добре дошъл в клуб КОНЕ! Това, което предлагаш е страхотно ! Направо си мечтая да мога да прочета тази книга.



Тема Re: литературанови [re: SvetoslavTerter]  
Автор Mystic_River (любител)
Публикувано26.04.09 12:00



Здравей! Много правилно си се ориентирал още в началото, че теорията има доста важно значение, а не е важна само практиката. За съжаление, литература на български за теорията на ездата почти няма - вече си разбрал това. За разлика от други държави, където има страшно много подобни материали за ездата и конния спорт - книги, видеофилми и какво ли не. Има много интересни и ценни книги, повечето от които са на английски обаче - което означава, че не за всеки са достъпни. Ако някой се направеше труда поне да преведе някоя такава книга - пак би било много. Но в момента положението е такова, че дори от огромното многообразие на подобна литература в чужбина, тук те не се внасят и малко книги могат да се намерят в Бг.
Книгата на ген. Крум Лекарски, която си успял да намериш, е истинска ценност - няма човек, който да не се интересува от конен спорт и да не е чувал това име. Този човек е направо легенда и е много интересно да можем да се запознаем с школата от онова време. Така че, предложението ти е много благородно и повярвай - тази книга би представлявала ОГРОМЕН интерес за много хора! Ако имаш възможност да я сканираш и качиш тук, бихме били много благодарни.





Тема Re: литературанови [re: SvetoslavTerter]  
Автор Oлra ПpaйдМодератор (коняр по душа)
Публикувано27.04.09 23:44



Да си призная, правила съм го - и съм сканирала, и съм превеждала, но срещнах голяма доза неблагодарност, думата е слаба де, и се отказах...В момента и да превеждам, нямам желание да качвам...


Ако не те притеснява, че накрая може да те оплюят и да ти кажат, че си глупав да вложиш времето си в това, успех ! Далеч съм от мисълта, че свестните клубари са такива, тук има много стойностни хора, но пък има и много навлеци, за съжаление...
Лично аз ценя всичко подобно, в което някой е вложил време и се е постарал...



Тема Re: литературанови [re: Oлra Пpaйд]  
Автор Miss Zhekova (a happy person)
Публикувано28.04.09 11:09



Рени, не мисля, че е редно така да обезкуражаваш човека. Ок, кажи му, че някой може да му вземе превода и хич да не пита за авторски права и така нататък, но пък да кажеш, че е почти сигурно, че едва ли не, само тук таме някой ще му оцени труда мисля, че е малко крайно. Мисля, че едва ли ще има някой от клубарите, който да възрази да попрочете нещо, особено ако е превод на български от някакъв език, който не владее. Например аз само от английски мога да си превеждам, затова ми е интересно, когато има дадени преводи от други езици... Иначе, не казвам, че не си права, за това, че е вероятно да има взимане на текста без съгласие ии.. както се изрази ти "голяма доза неблагодарност", но пък струва ли си заради тези, които не ги интересува това и не го ценят, ние, които искаме да прочетем и научим нещо ново, да не получаваме възможност?
Все пак той трябва да си прецени дали иска да си ангажира времето с това.. аз лично ще имам огромно желание да чета..



<-- Аз и Кахеел!! <3

Редактирано от Miss Zhekova на 28.04.09 11:10.



Тема Re: литературанови [re: Miss Zhekova]  
Автор Oлra ПpaйдМодератор (коняр по душа)
Публикувано28.04.09 12:41



Не го обезкуражавам - казвам му фактите. Това е като да кажеш на някого, че който се качва на кон, задължително рано или късно пада ! Какво, ще го лъжеш, че конете са кротки, и никога няма да падне ? Със сигурност има коне, които никога не биха те хвърлили - впрочем, те са също могат да се изплашат от нещо и да подскочат, да хукнат...Но е добре да знаеш също, че има коне, дето могат да те тръшват на земята и по 3 пъти на тренировка...И от там нататък сам си решаваш...Има хора, дето ги е страх, и няма да се качат на кон, колкото и да харесват конете ! А има и такива, дето не са качват след лошо падане. Можеш да приемеш, че в случая аз съм от втория вид - и съм се нападала доста - понеже не съм качила и превела едно и две неща. Не е като да се откажа от първия път !
Иначе да, и аз обичам да чета наготово, но тук рядко ми се е случвало...Ако всеки преведеше по една книга, кой от какъвто език знае, би било супер...Да кажем, че редовно влизат трийсетина човека поне - ми това са 30 книги ! Имаме ли ги ? Не, нали ? Значи фактите са такива...





Тема Re: литературанови [re: Oлra Пpaйд]  
Автор sky_devil (Ангелчето)
Публикувано28.04.09 12:57



Ами Рени, ако всеки желаещ да преведе нещо го посрещаш с тея думи едва ли ще има повече желаещи да преведът или споделят нещо. Можеш да споделиш какво се е случило с тебе без да заявяваш че това ще се случи и с него.Прочетох няколко книжки за коне но ми се струват остарели методи, бих желала да науча нещо по ново, как се процедира СЕГА в Германия или Англия, а докато това стигне до българския литературен пазар то отново ще бъде вече остаряло. За това се надявам на повече такива етусиясци които искат да преведът нещо пък било то и десетина изричения.



Тема Re: литературанови [re: sky_devil]  
Автор DustDevilМодератор (akhala)
Публикувано28.04.09 14:04



Спрете спора, моля...

Пък той човека има такъв ентусиазъм да сканира тази книга на български... Изобщо не става дума за преводи!!!

SvetoslavTerter, браво на теб, че ще отделиш време, за да споделиш нещо такова с клуба. Лично аз ще съм ти много благодарна, а вярвам и много други.



Тема Re: литературанови [re: SvetoslavTerter]  
Автор SvetoslavTerter (непознат )
Публикувано28.04.09 19:25



Здравейте! Благодаря на всички, които изразиха своето мнение. Един мой колега си има една теория за "светлината", та той казава така, ако аз имам една запалена свещ и ти дам на теб да си запалиш и да има светлина и при теб, то аз няма да обеднея от това. Независимо, кой как използва знанието (светлината) и какво прави с него. Бих желал да уточня следното, книгата е издадена 1958 година и е с обем около 300 страници, за момента съм сканирал около 100, става много бавно а и използвам служебна техника, която не винаги е свободна. Надявам се до няколко дни да успея да я приключа. Имам следният въпрос или по точно молба, тъй като аз не съм много вещ в областта на компютрите, обработващите програми и дир.бг да ми обясните как мога да кача сканираното, така че всички желаещи да могат да го ползват, четат и тн. Дори ако някой по опитен в тази материя пожелае да го направи, аз бих му пратил по мейл сканираните файлове.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.