Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:07 19.05.24 
Любители на животните
   >> Коне
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема barefoot trimmingнови  
Автор reiner (новак)
Публикувано02.03.09 22:37



От известно време подрязвам моите по тази система, имаше в форума писано малко, но се интересувам какво ви е мнението като цяло. Бихте ли премахнали подковите и само да си подрязвате коня.



Тема Re: barefoot trimmingнови [re: reiner]  
Автор DustDevilМодератор (akhala)
Публикувано02.03.09 22:45



Това много си зависи от самите копита и това, за какво си ползваш коня.

Някои коне, които имат нужда от специални подкови, коригиращи някакви дефекти, или пък са със много слаби, чувствителни, къси копита, няма как да са "боси". Ако яздиш по твърди и гадни терени или когато са необходими шипове, също няма как.

В Щатите нашето стадо повечето коне бяха без подкови. И според мен си им е много добре.

А пък напоследък изникнаха и едни ботушки, които се обуват и служат вместо подкови, даже и шипове могат да им се прикачват.



Тема Re: barefoot trimmingнови [re: reiner]  
Автор Oлra ПpaйдМодератор (коняр по душа)
Публикувано03.03.09 01:00



Да ти кажа честно, кобилата не сме я ковали, но Голди просто няма как - ако искам да може да мине по коридора, без да се чуди на кой преден да стъпи, просто няма как ! За него е абсолютно неприложимо - както и за други коне с дефекти по копитата...


Освен това, ако караш постоянно по твърда настилка...Не съм убедена, че без подкови ще е полезно...
Но ако конят ти е на мек манеж, без каманаци, не го ползваш за спорт и е добре с копитата - да, би могло. Може би може и при други случаи, всяко правило има изключения...Но може би тогава за копитата трябва да се полагат по - специални грижи...



Тема Re: barefoot trimmingнови [re: DustDevil]  
Автор Oлra ПpaйдМодератор (коняр по душа)
Публикувано03.03.09 01:02



Много точно казано...Но, примерно, не си представям бегови кон в Банкя, бос...Част от нашите, даже и ковани на сгурията се одялкваха като на шмиргел, представям си ги боси !


Или коне с файтон в града...



Тема Re: barefoot trimmingнови [re: Oлra Пpaйд]  
Автор reiner (новак)
Публикувано03.03.09 09:29



Радвам се че става дискусия. Но нещата стоят малко по различно. Конете такива каквито ние ги знаем съществуват малко повче от 4мил години , хората ги коват от около 2000, а формата на съвременнтата подкова е от около 200 години . Кои им прави копитата когато са на свобода. Когато един свободен кон се движи той сам си изтърква копитата, а те съответно растат с необходимата скорост и форма. Малко са конете отглеждани при домашни условия които изминават 15-20 км на ден . Иначе има доста тежковози които работят само на асфалт без да са ковани ,само се подрязват/ Не говоря за България,въпреки че на скоро видяхме едно циганско конче ходещо само по асфалт и копитата му бяха перфектни /.



Тема Re: barefoot trimmingнови [re: Oлra Пpaйд]  
Автор reiner (новак)
Публикувано03.03.09 09:31



Права си за копитата се полагат специални грижи подрязва се по съответния начин ,той не е като подрязването преди коване.



Тема Re: barefoot trimmingнови [re: reiner]  
Автор bashmakova (russia)
Публикувано03.03.09 10:41



когато нашия театър беше тука в Бг имахме към 20-тина коня , нито един не беше кован и сме ходили по гори и по поляни --нито се начупваха нито са се напуквали . Обаче имахме няколко коня с които се правихме на състезатели и ги ковахме и като свикнаха с подковите копитата се промениха-- аз си мисля защото поемат повече влага, все пак "пироните " са забити в копитото , малко или много е "наранена" външната и вътрешната обвивка

забелязва се като махнеш подковата--черните петна



Тема Re: barefoot trimmingнови [re: reiner]  
Автор silver_stallion (бурен огън)
Публикувано03.03.09 11:41



Според мен, когато коня е на свобода той сам износва копитата си. Затворен в бокса той няма тази възможност и човека, виновен за това трябва да се грижи за копитата. Тук идва и мисълта, че ако коня не спъва правилно и износва копитата си неправилно, то той на принципа на естествения отбор няма да може да съще ствува.
А това че има коне които работят без подкови не значи, че не се полагат грижи за копитата



Тема Re: barefoot trimmingнови [re: reiner]  
Автор saremka ()
Публикувано03.03.09 13:41



Аз съм чела доста неща за Barefoot Riding, скоро попаднах на един сайт за Barefoot Endurance.


Това е в Южна Африка, най-масовото състезание в света. 201 км, разделени за 3 дена, участвали са близо 400 коня, от които 211 са завършили. 5 от конете са били Barefoot.
Та жената разказва за състезанието, как е протекло, как е яздила коня си без подкови и как е издържал без никакви проблеми. И то е завършила сравнително добре, на 35то място, като е яздила със средна скорост 17,55 км/ч.
Но това е много трудно да се постигне; както тя казва 3 години усърдна работа, никога не са подковавани конете й, никога не са били в конюшна, специално подрязване, смазки за копита и т.н.

Редактирано от saremka на 03.03.09 18:41.



Тема Re: barefoot trimmingнови [re: saremka]  
Автор saremka ()
Публикувано03.03.09 18:52



Но аз лично, поне за моите ендюрански коне, не бих махнала подковите. Без подкови няма да са достатъчно конкурентни. Не одобрявам особено и тези Easyboots.
В най-големите състезания по света, всички коне са подковани и са с подложки.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.