Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:05 20.06.24 
Любители на животните
   >> Коне
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема За Fortysymo и всички от клубанови  
Автор silver_stallion (бурен огън)
Публикувано31.01.09 11:33



Породата Плевенски кон е получена чрез кръстосване на местни, арабски и други кобили с арабски, англоарабски, полукръвни, английски жребци и най-вече жребци от унгарската порода Гидран. Плевенския кон е известен със воите красиви форми, леки, свободни и плавни движения. Средната височина при холката 162 см. И има изключително алест цвят на косъма. Притежава добри скокови способности и е търсен за спорт, за обездка и за скачане. Много добри резултати са показали конете Пангон, Елбрус, Аметист, Бимба, Мина, Бавачка, Босилка и др.

Бях в Полша. Посетих ездовия клуб в Краков. Между конете видях една кобила от породата Плевенски кон и попитах придружаващия ме инструктор:
- Това е Плeвенска кобила, как е попаднала тук?
- Да, казва Плевенска е, как я познахте?
- Работил съм в конезавода и познавам добре българските породи.
- Тя е била в един конезавод и от 3 години е при нас в клуба. Името и е Граматика от майка Глицерин. Родена през 1946г и от 20 г е в Полша.
- Значи 20 г откакто е напуснала България. Само че Глицерин е баща. При нас в България се поставя първо името на бащата, а при Вас името на майката и кончето носи първата буква от името на бащата, а при Вас първата буква от името на майката.
Група младежи излязоха на езда в манежа. В смяната беше и Граматика. Помолих девойчето, което я яздеше да спре малко настрани. Започнах да галя кобилата и да и говоря, естествено на български. Говорех и за конезавода, където е била родена и отрасла. Тя постави главата си на рамото ми и ме слушаше най-внимателно. Не беше чувала българска реч цели 20 години. Какви ли асоциации ставаха в главата и? Дали си спомняше конезавода, където беше родена и отрасла?
Стана ми неудобно да задържам девойчето. Благодарих и се отдалечих на няколко крачки. Обърнах се и погледнах Граматика. Тя беше извила глава към мен и ме гледаше. В очите и имаше човешка печал. За мен това беше среща с България. А какво беше за нея? Сърцето ми се сви. Буца заседна в гърлото ми. Обърнах се гърбом, за да не видят сълзите, които неволно прокапаха от очите ми. Винаги ще помня кобила Граматика и нейния печален поглед.

Откъс от книгата на Д. Добрев и Д. Димитров
„ Красавецът на пустинята”

<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от silver_stallion на 31.01.09 12:00.</EM></FONT></P>

Редактирано от silver_stallion на 31.01.09 14:06.



Тема Re: За Fortysymo и всички от клубанови [re: silver_stallion]  
Автор Oлra ПpaйдМодератор (коняр по душа)
Публикувано01.02.09 03:51



Готино...

Това ми напомни някои изцепки как било абсолютно все едно на какъв език говориш на коня...Впрочем, това може да го каже само някой, дето не си говори на конете - или ако случайно общувна с коне, на които не е говорено...
Впрочем, онзи ден четох една статия, на руски, според която средстатистическият (ако мога да го използвам тук) кон запомнял по стотина думи...Според историята за Цивилист - някои и доста повече...



Тема Re: За Fortysymo и всички от клубанови [re: Oлra Пpaйд]  
Автор Miss Zhekova (разсеяната)
Публикувано01.02.09 17:38



А каква е историята за Цивилист?



<-- Аз и Кахеел!! <3

Тема Re: За Fortysymo и всички от клубанови [re: Miss Zhekova]  
Автор silver_stallion (бурен огън)
Публикувано01.02.09 19:30



Съжалявам, аз не я знам.
Не се сещам и за линия с Ц от Плевенските коне.
Възможно е да е чистокръвен английски



Тема Re: За Fortysymo и всички от клубанови [re: silver_stallion]  
Автор freerider (непознат)
Публикувано01.02.09 19:49



Със сигурност не е плевенски кон.



Тема Re: За Fortysymo и всички от клубанови [re: silver_stallion]  
Автор DustDevilМодератор (akhala)
Публикувано01.02.09 20:24



Цивилист е едно черно конче с неясен произход.

= автобиографията на един кон = книга, автор Ричард Бер



Уж най-обикновено животно, но едно момиче без опит с коне го дресира да разбира думи и изпълнява номера, команди, да бъде язден и много други неща. Изключително итересна история. Преди malkija преведе всички части в клуба. Със сигурност ако се разтърсите, ще намерите темите.



Тема Re: За Fortysymo и всички от клубанови [re: Miss Zhekova]  
Автор Oлra ПpaйдМодератор (коняр по душа)
Публикувано02.02.09 01:29



Писах ти отделно, да не разводня темата...



Тема Re: За Fortysymo и всички от клубанови [re: silver_stallion]  
Автор Oлra ПpaйдМодератор (коняр по душа)
Публикувано02.02.09 01:30



Всъщност е немски и май нямаше конкретна порода...

Книгата е немска...



Тема Re: За Fortysymo и всички от клубанови [re: DustDevil]  
Автор Oлra ПpaйдМодератор (коняр по душа)
Публикувано02.02.09 01:34



Аз така и не намерих списъка с командите, които знае, явно го нямам на компютъра - но съм сигурна, че на друг език няма да ги изпълни...Което пак води до това, че той ЗНАЕ думите...



Тема Re: За Fortysymo и всички от клубанови [re: Oлra Пpaйд]  
Автор Fortysymo (непознат)
Публикувано03.02.09 00:28



Тази история е страхотна. Необходимо ли е обаче всички да отидем в чужбина за да заобичаме българското?
Бих искал да допълня и аз малко нещо за Плевенския кон. Без да се опитвам да се показвам като разбирач а по скоро да запълня с малко информация любопитството на всички онези който в бъдеще ще търсят информация отностно тази порода.
Ако бъркам моля поправете ме.

Породата плевенски кон е създадена в конезавода “Клементина”, открит през 1895 г. , край гр.Плевен.
До 2002 година в завода са изградени и се поддържат на високо ниво седем заводски линии, началото на които поставят жребците Алги Гидран, Балкан, Вихър, Гидран, Мурад, Пирин и Сивори. По това време са се намирали още представители на 13 фамилии по важни, от който се считат кобилите Аглавена, Арама, Лакта, Миазама, Горда, Самара...
Искам специално да обърна внимание на факта че при тази порода може да се извършва така нареченото "вливане на кръв" чрез подходящи за целта жребци-пепиниери от чистокръвна английска порода. По този начин собствениците, притежаващи коне от тази порода, могат да подобряват своите животни чрез качество, характерно за друга порода или линия.
Този факт и добрите представяния на конете на вътрешни и международни състезания може би е и причината за засиленото търсенето от страна на чужди спортни клубове и конезаводи, на жребци и кобили носещи породните особености на плевенския кон.
Не безизвестен е факта че в Полша са внасяни жребци и кобили от породата плевенският кон за да се придадат на тамошния гидран някой липсващи му качеста, като сухост и здрава конструкция а така също и да се повлияе на по грубите телесни форми и известна суровост, придобити по всяка вероятност
под влияние на климатичните условия в тази страни и начина на хранене.
След приватизацията на завода от фирма "Комакс" се стига до такива трагикомични истории които все още можем да

из нета и който ако наистина са верни разбираме защо се стига и до ликвидацията на конезавода.

Не се гаси туй що не гасне


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.