Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:36 24.06.24 
Любители на животните
   >> Коне
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Re: Епилогнови [re: lale]  
Автор minkavn ()
Публикувано16.09.08 11:57



Мисля че си напълно права да си търсиш правата. Смятам че когато се предлага услугата тя трябва да включва и обезпечаване на сигурността и отговорността е на тези, които я предлагат. Имаш късмет, че не е станало нещо по сериозно. Въпросните господа, вместо да ти се обиждат, биха могли да се позамислят и да коригират тези неща (например да постегнат амуницията). Никъде в разказа ти не виждам неща, които да сочат че си лигла. Нормално е да се притесняваш, особено както май подразбирам че яздиш отскоро.

[image]http://i134.photobucket.com/albums/q100/crazyhorse61/horses/DSC03710.jpg[image]


Тема Re: Епилогнови [re: lale]  
Автор cowgirl (ентусиаст)
Публикувано17.09.08 09:10



В БГ въпроса със сигурността въобще не стои по никакъв начин. Тук просто липсва.В чужбина не можеш да припариш до кон без каска на главата.Когато яздих в Банкя и мен ме имаха за лигла,защото носех каска.Тук всеки си прави каквото си знае.Лично съм виждала как пред мен пада дете и конят го удря с копито в главата,без каска естествено,а треньора му вика,че едва ли не то е виновно.А кой е виновен всъщност.Когато вече си ездач,ти носиш отговорност за себе си.Но когато нищо не разбираш,инструктора е този,който трябва да те научи и да те пази.Тук много се подценяват тези неща.



Тема Re: А ето и продължението...нови [re: Mystic_River]  
Автор sky_devil (Ангелчето)
Публикувано17.09.08 20:42



След като се обиждат тея хора от написаното от lale явно смятат че тя не казва истината

Нека да дадът и те своята версия за случелото се след като имат такива претенции.След като са я изгонели явно се притесняват да не види и други притеснителни неща като седлаенето с некачествена амуниция и набит кон.
Сами са си дали потвърждението за нередноста



Тема Re: А ето и продължението...нови [re: sky_devil]  
Автор grey_rider (новак)
Публикувано17.09.08 23:15



За коя конна база става дума? Аз никъде не прочетох да се споменават имена, но явно са се познали по траги-комичната случка щом не те искат вече там





Тема Re: Една историянови [re: lale]  
Автор ezda4 (непознат)
Публикувано18.09.08 03:36



Клиента винаги има право!
Но ,не винаги може да му четем мислите,затова е хубаво да ги казва на място.
С Лалето,след кратък пазарлък се разбрахме,да си плати 100лв. и да язди в рамките на 1 месец 10 часа.При нас цената е 20лв. за един час.След десетте часа езда(беше доволна)напредна значително и стоеше много прилично на седлото.За нейната история;
Конят който и предложих ,тя го беше яздила предната вечер имах някакви притеснения за коня( затова как му стои седлото ) и за да не се набие му избрах друго седло.Имаше забележка за стремената ,бяха различни но с еднаква голимина.
За разходката друг път,ще ви разкажа подробно,сега само няколко думи.Групата с която язди Лалето -Двама инструктори две деца на 10г и на 12г и една мацка.Маршрута малко повече клони и дървета където трябва да владееш коня ,избран заради нея,защото пише ,че обича моменти които да спират дъха и.(.и пак мрънка)За кръчмата се гласува 5-за, един против(дъщеря ми).За вързването на коня (шегичка)да видя какво може сама.Предлагам по една безплатна езда за всички (специалисти)приемам съвети и мнения и съм благодарен

Проба ,опитвам се да напиша нещо по тема



Тема Re: Една историянови [re: ezda4]  
Автор DustDevilМодератор (akhala)
Публикувано18.09.08 04:41



Винаги е хубаво да се чуе и обратната страна на нещата.

А истината често е някъде по средата.

Пък ако се досещам правилно за коя база става дума, мисля, че лично аз съм била ваш клиент за една разходка, докато още бяхте съвсем, съвсем в начален стадии на развитие. Само около 3 коня.

Като цяло бях останала с добри впечатления. Не си спомням имената им, но на отиване яздих две кестеняви кобилки, които имаха страхотен тръс: може би един от най-мекия изобщо. Но най-забавно беше на връщане с Вихър...

Някъде трябва да имам и снимки...



Тема Re: Една историянови [re: DustDevil]  
Автор Mystic_River (любител)
Публикувано18.09.08 10:23



Наистина е добре да се погледне и от гледна точка на другата страна в историята. А както казват в "Досиетата Х" - Истината е някъде там...

Или с други думи - всеки е прав за себе си. Във всеки случай, може би е най-добре в такива случаи - когато има притеснения или въпроси, нещата да се казват на момента.



Тема Re: Една историянови [re: ezda4]  
Автор lale (витошко)
Публикувано18.09.08 10:48



Здравей, Ники, и благодаря, че се включи в темата.

Както вече написах, базата ми харесва, ездата - също. В Нова звезда намерих точно това, което съм търсила - езда сред природата, само на 15 минути от къщи и то на цена, която бих могла да си позволя. И го оценявам. Ти също го знаеш. Никога не съм крила положителните емоции, които ми е носела ездата при вас. Съжалявам само, че се опитах да прикрия повечето отрицателни, натрупани единствено по време на онази разходка. По обективни причини - отново по темата с мрънкането и лиглите, която като че ли се поизчерпа. А що се отнася до спиращите дъха моменти - струва ми се, че вижданията ни по въпроса твърде много се разминават. Бих могла, но смятам за излишно да навлизам в повече детайли и да занимавам аудиторията с междуличностни разяснения - за това има лични бележки, скайп, телефон.

Поздрави,
Деси


ПП. Позволих си да споделя конкретни имена, тъй като вече сам си го направил в профила си.

Животът не се измерва с броя вдишвания, които правим, а с моментите, които спират дъха ни


Тема Re: Една историянови [re: lale]  
Автор M.B (непознат )
Публикувано18.09.08 22:19



Здравейте,
Има известна вероятност аз да съм "онзи" инструктор, който държи на безопасността (освен ако не е колегата, който работи постоянно на базата). Аз съм само гост-инструктор, който понякога дава уроци - по професия съм юрист.
Въпросите, които дискусията постави са няколко и аз ги виждам по следния начин:
1. Ездата се е провела от напреднали ездачи по "жълт" маршрут - от втора степен на трудност, която е за напреднали ездачи.
2. В групата е била поканена и ездачка с 10 часа наездка - крайно недостатъчен стаж, за да се определи като "напреднала". Поканата е била отправена в знак на особено добро отношение и желание да се интегрира в групата на напредналите.
3. На ездата не е присъствал инструктор на начинаещите и всеки ездач е трябвало сам да се грижи за себе си. За илюстрация, преди няколко дни проведохме езда по червен (трета), а в един участък и черен (четвърта) степен на трудност маршрут, в която участваше ездач със същата наездка. Аз бях там и бях готов да окажа помощ във всеки момент. За наша изненада, момчето възприе всичко като "голямо приключение". Имаше и спешаване и преседлаване и корекция на стремената и въобще пълна програма, без всякакви инциденти.
4. Ездата е проведена в т.нар. "свободен стил". с минимум спазване на правилата - трима от участниците са от едно семейство.
5. Държа особено много конете да се почистват преди заседлаването, като тези действия по възможност се извършват от самия ездач. В планинската езда по-често може да се случи да се набие кон, но набитите коне се извеждат от езда. Вероятността да е имало набит кон до степен да не може да се язди и той да е заседлан е твърде малка.
6. Лично аз не допускам ездач до обучение ако не е с каска или ако не подпише декларация за отказ от екипировка и освобождаване на персонала от отговорност. Самият аз винаги яздя с каска при ездови стаж от 30 години. За съжаление останалите инструктори, бази и ездачи в България не спазват това основно правило. Стремежът да се правиш на мъж (или на Барби) у нас е прекалено силен.
7. Считам, че предпочитанията на начинаещите ездачи към определени коне са вредни в ездово отношение, защото пречат да се схване общата моторика на ездата в полза на едно индивидуално и на-често неправилно "напасване" към определено животно. Правилният подход е в учебните команди конете да се сменят често, а най-добре на всяко занятие.
8. Проблемът с амуницията е много сложен - качествената амуниция у нас е рядкост, а онази, която се продава на достъпни цени никак не издържа на интензивна употреба. Често се продава т.нар. ерзац-амуниция - от най-ниско качество, но докарана на външен вид. Интензивното използване на седлата в базата е довело до износването на много от тях. В момента опитваме да подновим амуницията чрез внос от чужбина (всяко от четирите ми лични седла е внесено индивидуално отвън). Ще въведем и амуничен ден, за изкърпване, смазване и прогонване на амуницията.
9. Правилното завързване при почивка, както и дежурството при конете също е проблем, с който българските ездачи не са свикнали да се съобразяват. Когато излизам с команди в полето винаги или оставям дежурен (ако няма желаещи оставам аз) или сядаме така, че да виждаме конете.
10. Грижата и взаимопомощта при напредналите ездачи съществуват, но са съобразени с по-тежките условия на езда и се придружават от по-грубички шеги, така че са малко нетолерантни към исканията за помощ в елементарните неща.
Извинявам се за това, че постът ми стана дълъг. Ще представя изводите си по-късно.
Бъдете живи и здрави.



Тема Re: Една историянови [re: M.B]  
Автор Oлra ПpaйдМодератор (коняр по душа)
Публикувано19.09.08 05:34



Само няколко думи от мн...
По въпроса за амуницията...Не съм от най - съвестните стопани в това отношение - казвам го спрямо мои колеги, които са наистина ама много грижовни, и редовно смазват и лъскат - аз по - рядко правя това, на амуницията отделям малко време, то е предимно за коня, но...Все пак от нейната изправност зависи много, та се проверява всеки път - има ли нещо претрито, закъсано...

И сега - малко връщане назад във времето - далечната 92 -а, веднъж ходих да яздя на "Хан Аспарух" с детето на наши приятели - първата ми - и последна до тоя момент платена езда. Зарекох се след него ден, поне доколкото зависи от мен, да не си платя повече на база - и 16 години спазвам това решение.
Таксата за около 20 минути / които не бяха 20 всъщност, а по - малко!/беше колкото седмичната езда в Русе - над 10 коня, наблъскани в манеж за обездка, като направят волт, и първия настъпва последния, кара се ходом и малко тръс - и стига толкоз ! Галоп ? Глупости, няма такова нещо !
Но не за ездата исках да кажа, а за амуницията - оказа се, че се е събрала по - голяма група хора - и сега, как да изпуснем клиентите, нали трябва да им вземем парите - кой с каквото може ще язди ! Дадоха ми седло, което може би помни славните години на кавалерията, толкова беше разсъхнато, че не знам как не се разпадна, конците прогнили - и при опита поне лекичко да стегна опаса, подстягата ми остана в ръката - за което ме погледнаха с много лошо седло, виждате ли, похабих скъпата амуниция ! Ако не беше детето с мен, щях да се откажа, честно !
Та...често за да се вземат парите на клиента, на много неща не се държи - впрочем - като стана въпрос за каски - каски нямаше.
Не съм барби, яздя от над 20 години - но на времето каските бяха лукс, свикнаха ни без, и ми е ненормално да яздя с, особено при 40 градуса на сянка ! Отделно аз и шапка едва търпя, та...
Но ако е за новобранци, съветвам ги да се учат да яздят с каски - много е полезно ! А и всички някога падаме !

Не го казах като критика - само споделих един стар спомен...Дето още ми държи влага...




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.