Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:32 28.09.24 
Любители на животните
   >> Коне
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема конски панаир в карловонови  
Автор stenliboy (жребец)
Публикувано31.08.08 13:48



до сега само бях чувал за това събитие но като го видях останах малко разочарован.интересното е самата идея на панаира.всяка година се се свалят хергелетата от балкана и се почва търговиятя и надлъгването.но кофтито беше че навсякаде е вкарана тешковозна кръв и повечето коне отиват за месо.имаше само едно хергеле с 10-тина каракачански коня и основен каракачански жребец.а от старите карловски коняри разбрах че в предишни години е било савсем различно.тогава е било въпрос на чест да искараш хубави коне.докато сега хубавата стока е отанала горе в балкана



Тема Re: конски панаир в карлово [re: stenliboy]  
Автор DustDevilМодератор (akhala)
Публикувано31.08.08 18:39



Интересно. И аз досега само бях чувала за този панаир.

Жалко, че вече я няма честта за хубави коне, но явно всеки трябва да яде и като им се купуват такива коне най-много, такива ще предлагат.

Добрата новина поне е, че "хубавата стока е станала горе в Балкана," което все пак говори, че хубава стока има и Каракачанската порода все още е запазена.



Тема Re: конски панаир в карловонови [re: DustDevil]  
Автор ДyпнишkoтoПapвeню ()
Публикувано01.09.08 00:23



не знам дали някой ще се наеме да покаже "чист" каракачански кон.
До 10-тина години тази порода ще изчезне съвсем.
Масово я смесват с хафлингери и тука по Рилското мездре може да се видят много странни екземпляри с характерния за хафлингерите цвят и гриви и екстериор на коня на преживалски.
Интересното е , че все пак вършат добра работа и са много издръжливи тези хибриди.

SI VIS PACEM PARA BELLUM


Тема Re: конски панаир в карловонови [re: ДyпнишkoтoПapвeню]  
Автор stenliboy (жребец)
Публикувано01.09.08 10:06



до момента са измерени 3 хергелета в които по голямата част от конете покриват напълно критерия за каракачански кон като екстериор и биометрични данни.е да на някои места хафлингерски кръстоски има но наи новото е че все повече хора вкарват тежковозна кръв и ползват конете за месо



Тема Re: От преди годинанови [re: stenliboy]  
Автор Бo^ (Бо)
Публикувано04.09.08 01:40



Бях с Мария (Кантака) на миналогодишния панаир. Може би въпросните "хергелета" и тази година са били същите, ето снимките от 1-ви септември 2007-ма:





Тема Re: конски панаир в карловонови [re: stenliboy]  
Автор stenliboy (жребец)
Публикувано09.09.08 17:25



ами тези коне на снимките маи не ги видях но впечатление ми направиха 3 хергелета с основни йребси с арденска кръв.жалко че нямам снимки



Тема Re: конски панаир в карловонови [re: ДyпнишkoтoПapвeню]  
Автор freerider (непознат )
Публикувано15.09.08 13:26



Моето мнение е че от показаното в Карлово може би става въпрос повече за старопланински кон а не за каракачански



Тема Re: конски панаир в карловонови [re: stenliboy]  
Автор silver_stallion (бурен огън)
Публикувано16.09.08 20:42



Искам да споделя с Вас, че в Стара планина има табуни които са свободни из планината. Те много приличат на каракачанския кон. Аз лично съм ги виждал няколко пъти, когато яздим високо из планината, дори мисля че имам и снимки на старото РС. На ръст не са високи не повече он 130-140см. Там местните ми разказаха как през зимата се раждат малките и как целия табун стои в кръг около кобилата повреме на раждането и няколко дни след това докато кончето проходи стабилно, за да го опазят от вълците. От пролетта до късна есен конете са високо в балкана, а зимата слизат надолу. Местни хора им правят навеси и ги подхранват, избират си здрави кончета и ги опитомяват. Ползват ги са сваляне на дърва, впрягат ги и ги яздат. Невероятна мощ има в тези коне. Силни и стабилни и така се нахранват дето се казва от въздуха, че като им сложиш седлото се върти, защото холката се скрива :-) . Мой приятел има няколко такива коня и кръстоска от такава майка и (коцул или хоцул)румънска порода. Той твърди, че за туристическия му бизнес няма по-добъри кон от въпросните коне за преходи из планината.



Тема Re: конски панаир в карловонови [re: silver_stallion]  
Автор DustDevilМодератор (akhala)
Публикувано16.09.08 21:46



Като цяло добре звучи... Пък си се знае, че изобщо каракачанските животни (коне, кучета и т.н.) са си от класа, за живот в планината и сред природата.

Но само не разбрах как бебетата се раждат през зимата.





Тема Re: конски панаир в карловонови [re: DustDevil]  
Автор silver_stallion (бурен огън)
Публикувано17.09.08 14:26



Преди време с един от местните се качихме на конете за да търсим табуна, защото в него имало кобила, която е жребна и според неговите сметки скоро трябва да роди. Докато икачвахме планината в дълбокия почти до корема на конете сняг той разказваше как една зима му се родило конче в планината и той търсил конете по същия начин както сега. Намерил табуна който бил описал кръг около новороденото и той немогъл да се приближи ,защото конете ритали и се пускали да хапят. После старците му обяснили, че винаги конете на балкан, както се изразяват те правели такъв кръг за да пазят новороденото от вълците. За съжаление този път също намерихме табуна беше слязъл близо до едно село Черни осъм, но кобилата която търсихме се беше подхлъзнала и паднала от високо, като при падането си беше счупила врата. На този човек му беше много мъчно за кобилата но въпреки това каза, че няма да спре да си пуска конете на свобода, защото така растат силни, здрави и вярва, че така са щастливи. Колкото до нещсастните случки, те могат да се случат навсякъде.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.