Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:38 26.05.24 
Любители на животните
   >> Коне
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Амуниция!!!  
Автор isetodd (konete)
Публикувано07.12.07 23:29



Здравейте мили клубари!Каква според вас е амуницията която всеки собственик би трябвало да притежава?Питам просто защото незнам какво да си купя за Йо Йо лека по-лека всичко си набавям ,но сега се чудя дали това седло с което яздех Мони ще стане на Йо Йо,понеже разликата в ръстта им не е малка и се чудя дали ще трябва да си взема и друго седло?Как мислите и ако може да ми дадете малко съвети над това каква амуниция да си купя .Да оточня имам две седла и три юздечки (и два потника де) сега ще и взимам гамаши .

aз и Йо Йо

Редактирано от isetodd на 07.12.07 23:29.



Тема Re: Амуниция!!!нови [re: isetodd]  
Автор HAXOДKA (запалената)
Публикувано08.12.07 10:03



зависи много за какво си използваш коня. Ако ще скачаш мисля, че е хубаво да имаш и мартингал, а гамашите са повече от задължителни. А за седлата наистина трябва да провериш как ще бъде седлото, защото разликата ако е съществена, просто трябва друго седло. А, и още нещо - има едни неупренови или нещо такова подложки за под седлото, дебели са около два три пръста, или пък може гел да си купиш. Първо е много удобно на теб, второ вероятността конят да се набие е минимална. Много ми харесаха тези неща. Цяло лято яздих с тях и наистина вършат добра работа. Важно е също какви трензели използваш. Иначе май друго нещо не ти трябва. Не знам дали използваш плаващи поводи, двойни поводи (обратни поводи както им казвам аз). Аз лично имам, но ги ползвам само понякога и за определени коне.



Никой няма да ми попречи........

Тема Re: Амуниция!!!нови [re: HAXOДKA]  
Автор isetodd (konete)
Публикувано08.12.07 10:10



Ами за скачане .Мартингал все още нямам пък тя не е и свикнала да се събира и сега я кордирам с ластици първоначално.Да гамашите са си много важни.Ахм ще видя в магазина кое има и аз мисля неупренова подложка да си взема.Ами за сега е с една като т-образна но е и с д-образно ,не е строга мека трензела е .Неизползвам такива поводи за сега,по-натам ще видим.

aз и Йо Йо

Тема Re: Амуниция!!!нови [re: isetodd]  
Автор duksi (преминаващ)
Публикувано08.12.07 21:25



Започни с оглавник, всеки кон трябва да си има личен оглавник с въже за водене и корда. Освен гамашите си набави и почиващи бинтове без значение дали конят ти е спортен или не. Универсарното седло е най-подходящо за теб / или седло за всестранна езда /. Щом имаш възможности си купи и масажиращ гел за под седлото ако искаш да запазиш гръбнака на коня си .
Подбери подходящ презносник на юздечката си , те са различни видове по предназначение и поносимост / сега са на мода различни цветове гъбички които се подлагат под презносника за да не дразнят и загрубяват долната челюст на животното /
Много е важна и смазката за амуницията, така ще я запазиш за употреба по-дълго време / на пазара се предлагат и сапун-смазки с двойно действие /
Според сезона са необходими и попони / зимни и летни , за дъжд или светлоотразителни / по-важно е да имаш зимна за след езда и изпотяване /
Ако конят ти се застъпва си намери камбани. За да не ти бяга седлото на зад си набави и шлея. Ластичният опас е за предпочитане , но ластиците да са само от едната страна и по възможност да е кожен с подходащ размер от 110см. до 130см. според коня.
И понеже около теб са все ездачи винаги ще се намери някой да ти даде добър съвет.



Тема Re: Амуниция!!!нови [re: duksi]  
Автор isetodd (konete)
Публикувано08.12.07 22:02



Оглавник и корда имам още преди да си купя кон и сега са нейни.Въже нямам ,но ще и взема.Благодаря много Лили



aз и Йо Йо

Тема Re: Амуниция!!!нови [re: duksi]  
Автор Oлra ПpaйдМодератор (коняр по душа)
Публикувано09.12.07 01:33



Като каза за оглавника, аз винаги съм казала, че един кон трябва да си има няколко лични неща - освен оглавника и въжето - четка и чесалка, гребн, кофа и гъба, копитно ножче за почистване на копитата...Тъпо е, ама доста хора си купуват кон, и никога тия неща от първа необходимост...


Като не си там при поенето, едва ли ще поят твоя кон от твоята кофа, но пак е добре да си я имаш !



Тема Re: Амуниция!!!нови [re: Oлra Пpaйд]  
Автор isetodd (konete)
Публикувано09.12.07 09:09



Кофа за поене си нямам ,но чесалките, копитното ножче и всички такива ги имам както и смазка за копита .

aз и Йо Йо

Тема Re: Амуниция!!!нови [re: isetodd]  
Автор Oлra ПpaйдМодератор (коняр по душа)
Публикувано10.12.07 03:05



При нас си има кофи за всичко - за поене, за дажба...Обичам конят ми да си има нужните неща и да са си негови...При това - по повече от едно нещо от вид, ако се счупи или загуби, да имам друго под ръка...
Но всъщност не амуницията ми е на първо мсто - да, оглавник, може би - и после гледам задължително ваксинации, обезпаразитяващи, лекарствата от първа необходимост - и чак после с какво да си наглася коня - защото болен кон все тая с какво седло е и дали му е нов потника !



Тема Re: Амуниция!!!нови [re: Oлra Пpaйд]  
Автор Йo Йo (konete)
Публикувано10.12.07 07:13



Е то тя си е ваксинирана и чак напролет трябва да я ваксинираме.Всичко си ми влиза в наема на месец и не трябва аз да си търся ветеринар.

aз и Йо Йо

Тема Re: Амуниция!!!нови [re: Oлra Пpaйд]  
Автор Gerb ()
Публикувано10.12.07 07:20



И аз съм особено за обезпаразитяващи и лекарства. Едно от най първото дето нов, но повечето пъти, тънак кон идва, получава обезпаразитяването, и доста пъти, освен храната, това йм помага много. Но през същото време, трябва да се гледа и другите да са получавали тяхното, за да не стават и те пълно с глисти, заради новия кон.
Знам че повечето коне, като Йо Йо ги гледат в боксове, но се вижда и на снимките, че я разхождат да си попасе малко. Глистите и по този начин могат да разболеят коня.
Същото е и за спрейове за рани. Може всеки ден да ти върви добре всичко с коня ти, а следващия нещо да стане, аз например си ходя с две различни, единия е спрей (furazolidone), другото е пудра (казва се "wonderdust").
А за попоните, само 2 коня тука са на вънка с попона, една нова, дето дойде кожа и кости преди няколко месеци, роди конче малко преди да дойде. Другата е една на 14 години, дето е малко по трудна през зимата. Тая зима с попона, е много по лесна за да не губи килограмите й. Всичките други коне са на вънка, през всяко време и без попони.



Тема Re: Амуниция!!!нови [re: HAXOДKA]  
Автор Gepina (& Fenomen)
Публикувано10.12.07 15:55



А кое е по-добро-такава неопренова подложка или от ония пухенките от овча кожа...нали се сещаш?Защото трябва скоро да купувам и не мога да преценя още.А иначе ние за тенировки използваме едни,не ми изглеждат неопренови да са,ама нямам и снимки да покажа,но много се пукат.И постоянно ги пришиваме с кожа,но не са добри-трябва абсолютно точно да си паснат със седлото иначе още повече вземат да се нацепват,а и не мисля че при тоя случай са удобни за коня.

Fenomen`s best friend

Тема Купи си ...нови [re: Gepina]  
Автор AGLER ()
Публикувано10.12.07 16:25



...гел за под седло!



Тема Re: Купи си ...нови [re: AGLER]  
Автор Gepina (& Fenomen)
Публикувано10.12.07 17:02



Мерси.Другото,което ми е интересно и искам да питам.Забелязала съм,че някои чужди ездачи яздят с бинтове(изглеждат ми по-тънки от обикновените ластични/почиващи бинтове или поне на мен) и отгоре слагат гамашите,а иначе в повечето случаи конете са само с гамаши.Каква е разликата някой ще ми обясни ли?Гамашите попринцип служат за защита,бинтовете пък държат сухожилието стегнато...всъщност така разсъждавам де

Някой ще разясни ли защо ги комбинират така,с каква цел?

Fenomen`s best friend

Тема Re: Амуниция!!!нови [re: Gepina]  
Автор aдвok (заплес)
Публикувано10.12.07 19:51



Едното е гел и не е от неупрен, а от гел /нещо като много особен силикон/. Другото, дето е като късокосмест губер му казваме мече. Ако яздиш само един кон на ден може да си вземеш мече, но то се износва по бързо за разлика от гела, освен това гела поема точно формите на коня.
Желателно е да яздиш с гел, защото, ако седлото не лижи както трябва на гърба на коня го набива. Набитото минава много трудно, а понякога и изобщо не минава.

Не отговарям на простотии-няма смисъл!

Редактирано от aдвok на 10.12.07 20:26.



Тема Re: Амуниция!!!нови [re: isetodd]  
Автор aдвok (заплес)
Публикувано10.12.07 20:34



Гамашите също трябват и при кордиране, особено за млади коне, които не знаят да вървят в кръга. От върването в кръг много често се косят /чукат се със собствените си крака/. От това непрекъснато удряне стават и кости нароси и доста други неприятни проблеми.
На кратко: най-важното е юлар, корда, седло, гел, потник /2-3 бр./, юздечка и гамаши. Другите неща са за един по-късен етап, а може и да не ти потрябват.
Това са по-едрите работи, като не слагам копитна смаска, смаска и сапун за амуниция, спрей за опашка, гребенчета, ластички и още един куп други дребни неща, за които дори и не се сещам в момента.

Не отговарям на простотии-няма смисъл!


Тема Re: Купи си ...нови [re: Gepina]  
Автор Gerylin (Suomalainen)
Публикувано10.12.07 21:58



значи бинтовете би трябвало да са ластични,заЩото платнените служат за отпочиваЩи и са хлабави : не държат на движение..
аз си го обяснявам с факта,че гамаШите не предпазват предната кост на крака ( май се казваШе пиЩял) .а понякога стават сакътлъци точно при нея ...
признавам си,не знам



Тема Re: Купи си ...нови [re: Gerylin]  
Автор aдвok (заплес)
Публикувано10.12.07 22:03



Гери, заради друго е

!

Не отговарям на простотии-няма смисъл!

Тема Re: Купи си ...нови [re: aдвok]  
Автор Gerylin (Suomalainen)
Публикувано10.12.07 22:06



о ,зацепих...но не е за този клуб





Тема Re: Амуниция!!!нови [re: aдвok]  
Автор Йo Йo (konete)
Публикувано10.12.07 22:15



Ами аз я кордирам с гамаши просто не са неини лични ,но утре ще и взема .Юлар(нали е углавник?) корда имам ,седло нямам ,но чичо ми има две и като си дойде от почивка ще говоря с него да ми даде някое да ползвам,гел ще си взема и потник разбирасе

,юздечка си има вече.Копитна смазка си взех а сапунат за какво ми е преди да смазвам амуницията ли се ползва?А за какво ми е спрей за опашка(той какво действие оказва)Гребен си нямам незнам какъв гребен смисал(имам в комплекта с четки и чесалки от тсм-а).

aз и Йо Йо

Тема Re: Амуниция!!!нови [re: Йo Йo]  
Автор aдвok (заплес)
Публикувано10.12.07 22:28



Със сапунът се почиства кожата преди смазване, находка е обяснила в темата на катла, тъй, че няма смисъл да повтарям вече написаното. Конската пот скапва кожата, за това не е желателно да я смазваш преди да я почистиш.
Юлар и оглавник е едно и също.
Спреят за опашка е за поддържане на опашката. Първо я миеш със шампоан, аз специално ползвам бебешки. После я напръскаваш със въпросния спрей и сле като изсъхне се реше с антистатична четка. Гребенчето е за гривата - за проскубване, подравняване и ресане. В те есемските коплекти мисля, че има такова, алуминиево. Пропуснах копитното ножче. Чисти копитата винаги преди и след езда. Преди езда изчистваш за да не се набиват фъшкиите, защото копитото загнива. След езда го чистиш от калта и пясъка. Добре е и да се мият с твърда четка. След измиване преди да прибереш коня, копитата трябва да поизсъхнат и тогава ги смазваш.- Зимата може и да не е всеки ден, но поне три пъти в седмицата. Не прибирай коня с мокри копита, защото може да хавне мокрец, пък той се лекува трудно. Абе кво ти обяснявам, Никето ги знае тези неща.



Не отговарям на простотии-няма смисъл!

Тема Re: Купи си ...нови [re: Gerylin]  
Автор aдвok (заплес)
Публикувано10.12.07 22:29



Да, позна!



Не отговарям на простотии-няма смисъл!

Тема Re: Амуниция!!!нови [re: aдвok]  
Автор Йo Йo (konete)
Публикувано10.12.07 22:33



Мерси Иванелке

е аз да си питам той Ники си е достатъчно зает са да зема да го питам за тия неща,като тук знам ,че съвет и помощ винаги ще намеря

aз и Йо Йо

Тема Re: Амуниция!!!нови [re: Йo Йo]  
Автор aдвok (заплес)
Публикувано10.12.07 23:13



Ама е желятелно да го видиш и нагледно, друго си е! Напр. при нас, благодарение на Камиларов има нов вид почиствене на копитата когато водата на мивката е спряна, но не смея да го описвам за да не тръгне да го прилага някой неразбрал. Иначе е много ефективен за през зимата.

Не отговарям на простотии-няма смисъл!


Тема Re: Амуниция!!!нови [re: aдвok]  
Автор Йo Йo (konete)
Публикувано10.12.07 23:21



Ами аз си и ги чистя и, понякога като са изсъхнали и ги смазвам.



aз и Йо Йо

Тема Re: Амуниция!!!нови [re: Йo Йo]  
Автор Gerylin (Suomalainen)
Публикувано10.12.07 23:27



някои препоръчват да се мажат със смазка при излизане от бокса за много сухи копита ..водата изсужава допълнително



Тема Re: Амуниция!!!нови [re: Gerylin]  
Автор Йo Йo (konete)
Публикувано10.12.07 23:34



Ами да знам някой си ги смазват и преди езда(не ми е проблем да си и ги смазвам два пъти едвали ще навреди?)

aз и Йо Йо

Тема Re: Амуниция!!!нови [re: Йo Йo]  
Автор Oлra ПpaйдМодератор (коняр по душа)
Публикувано11.12.07 04:24



Е, съгласна съм, много е удобно човек да не се интересува и да казва "ми то друг има грижата".

Пък че тоя друг може да забрави, особено ако няма един кон на главата...
Не знам, учили са ни, че собственикът трябва да си води записки за тия неща - кога е ваксиниран коня, против какво, с какво е обезпаразитен последно, кога, кога трябва пак - и да ги знае наизуст тия неща...Ама това е ако си ОТГОВОРЕН собственик и наистина си държиш на коня, и ти пука за здравето му...иначе "то друг отговаря"...



Тема Re: Амуниция!!!нови [re: Gerb]  
Автор Oлra ПpaйдМодератор (коняр по душа)
Публикувано11.12.07 04:26



Знаеш ли защо го казнам ? Като взехме нашия, беше гладувал бая, кожа и кости - и решихме поне малко да го нахраним, месец - месец и нещо някъде да мине, преди да му дадем лекарство - хич да не е, отрова си е...А той - изтощен организъм много здраво...

И таман преди Коледа като се тръшна с едни колики - не е истина - ха търчи да търсиш лекарства - дръжки - в цяло Русе няма, обиколихме всички клиники и аптеки ! Накрая намерихме на заем, а на другия ден Сияна прати от Варна с куриер / за което искрено съм й задължена/ - и то влезе в работа - на следващия пристъп...И три пъти така, хем вече бяхме дали обезпаразитяващо, ама докато подейства...и колко глисти хвърли тоя кон, няма да казвам - страхотия !
Та това е сред важните неща - редовно да се дават ! Че иначе можеш и да си загубиш коня...
А за раните си много права - даже и в бокса намират начин да се чукнат, обелят...Да не говорим навън - една клечка ще има някъде под пясъка в манежа - и точно нея ще настъпи !
Колкото знаех за конските болести и рани, все едно нищо не беше !



Тема Re: Амуниция!!!нови [re: aдвok]  
Автор Oлra ПpaйдМодератор (коняр по душа)
Публикувано11.12.07 04:28



Дребните неща са в графа "и други" - и тя няма край !

Винаги излиза и още нещо...



Тема Re: Амуниция!!!нови [re: aдвok]  
Автор Oлra ПpaйдМодератор (коняр по душа)
Публикувано11.12.07 04:30



Между другото, 2005 -а като бяха бяганията при нас, едните юрукчийски коне докараха мокрец - и целия хиподрум пламна...На мен ми пратиха американско лекарство, тукашните бабини илачи не даваха добър резултат нещо...

С такава гадост никога не ске бях сблъсквала, конете, с които съм се занимавала толкова години не са хващали...



Тема Re: Купи си ...нови [re: Gepina]  
Автор Oлra ПpaйдМодератор (коняр по душа)
Публикувано11.12.07 04:34



Като каза чужди ездачи - нали бях конегледачка на руснаците 93 -а - та на рисаците какво слагахме, тръпки да те побият - значи, първо се намотава на крака нещо като тензух или марля, после ластичен бинт, после се слагат гамаши, после и наколенки ! И като му сложиш и шипове, наочници и муфта, и от самия кон точно нищо не се вижда !


Защо ги омотаваха така, нямам идея, така и не съм питала, признавам си, ама като имаш 10 коня на главата, и ти излизат и се връщат на конвейр, не оснтава много време за въпроси - не ти и хрумват даже...имаш програма - прави 1, прави 2...



Тема Re: Амуниция!!!нови [re: Oлra Пpaйд]  
Автор Йo Йo (konete)
Публикувано11.12.07 09:19



Е аз няма да забравя за ваксината(и подковаването през 45 дена аз си подсещам винаги)Да ще си водя и ще ги нанасяме ваксините в паспорта и .До сега колкото пъти и да е ваксинирана няма записано в паспорта и сега трябва да видя старият и собственик на кой дати я е ваксинирал .Незнам защо ,но ми се струва ,че се заяждаш с мене.

aз и Йо Йо

Тема Re: Амуниция!!!нови [re: Йo Йo]  
Автор Oлra ПpaйдМодератор (коняр по душа)
Публикувано11.12.07 18:35



А на мен не знам защо ми се струва, че не знаеш какво е да си ОТГОВОРЕН, че имаш животно - независимо дали кон или нещо друго !
Наистина е най - лесно да кажеш, ами този не записал, онзи има грижата...Пък ти само ще се возиш ли ? Нали много обичаш коне, любовта не е само езда !





Тема Re: Амуниция!!!нови [re: Oлra Пpaйд]  
Автор Йo Йo (konete)
Публикувано11.12.07 20:51



Да Рени знам аз и честно да си кажа изобщо нямам желание аз да я язда е така да си я гледам от страни после да си я паса и разхождам да си и говоря това ми доставя най-голямо удоволствие до са сам и се качвала точно два пъти(преди само на ходом Ники ме повози на нея) и на рожденият ми ден направих няколко кръгчета на ходом и тръс ,за да мога да си я усетя пък си ми бе и мечта да си кажа ,честно.На рождения ми ден да и се кача ей така за малко само .

aз и Йо Йо

Тема Re: Амуниция!!!нови [re: Йo Йo]  
Автор Oлra ПpaйдМодератор (коняр по душа)
Публикувано11.12.07 21:01



Не е казано човек да не си язди коня, просто истинската връзка я чувстваш когато не си му на гърба - знам, че има хора в клуча, които ще разберат какво имам предвид...
Колкото до рождения си ден - никога не съм си поставдяла срокове конят ми да направи нещо, само защото е някаква дата - на рождения си ден съм се старала /доколкото условията позволяват, все пак не е моя падок !/да си пусна коня да се набяга и наиграе, и това ме е радвало повече от всичко друго...



Тема Re: Амуниция!!!нови [re: Oлra Пpaйд]  
Автор Йo Йo (konete)
Публикувано11.12.07 21:02



Е да аз нямаше да и се кача ако тя не е готова ,нито бързам за олимпиадата нито нищо просто си ми е мечта ако не се бе изпълнила таз година то догодина изобщо не ми е проблем да не я язда.Аз си я гледам често в падока там си е добре почива си контактува си с Тивия макар ,че тя все я гони Йо Йо просто си е привързана към нея .

aз и Йо Йо

Тема Re: Амуниция!!!нови [re: Йo Йo]  
Автор Oлra ПpaйдМодератор (коняр по душа)
Публикувано11.12.07 21:08



Аз затова ти го казах за датите - събразяваш програмата с възможностите на коня - и с времето...Като замръзне, и в Банкя няма закрит манеж, като вали - също...Не е страшно човек да се върне едно стъпало назад и да продължи, страшно е да прескача стъпала...



Тема Re: Амуниция!!!нови [re: Oлra Пpaйд]  
Автор Йo Йo (konete)
Публикувано11.12.07 21:12



Да така е и когато времето непозволява не я искарвам,защото няма смисал да рискувам да я сасипя само и само ,за да излезне като примерно след седмица или ден ще може да я искарам и да си искараме една нормална тренировка и тя да си е спокойна а не да се притеснява.

aз и Йо Йо

Тема Re: Амуниция!!!нови [re: Йo Йo]  
Автор Oлra ПpaйдМодератор (коняр по душа)
Публикувано12.12.07 00:09



Хубаво е конят да излиза, но при кофти време шанса да се нарани е по - голям, я ще се хлъзне, я ще стъпи накриво, ако е леко замръзнало...



Тема Re: Амуниция!!!нови [re: Oлra Пpaйд]  
Автор Йo Йo (konete)
Публикувано12.12.07 00:12



Да знам.

aз и Йо Йо

Тема Re: Амуниция!!!нови [re: isetodd]  
Автор Йo Йo (konete)
Публикувано12.12.07 08:12



Тъй като нещо съм се разчувствала на тема коне реших да пусна някой снимки мой с коне и имам две снимки от лятото на Арго ,който Дони ми направи и съм и много благодарна и ето (той небил много добре поне така ми казаха)



ето ме с Уфо (тази снимка Ники ми я направи в един мрачен ден на Банкя
ето ме и с Сигнала (бебето както аз си го викам снимката Диди ми я направи)
това е Симпатико от миналата зима е снимката
това е Йо Йо в падока
това е Ламби от 1 декември мисля,че е със Сакраменто(ама може и да не са те неси спомням пък немога да кажа така от снимката)
и това е от първи






Емо и Дъглас

Ради и Чарли




Eмо и Дъглас
Ламби




Ради и Чартбрейкър
пускам ги тук да не отварям нова тема

aз и Йо Йо

Тема Re: Амуниция!!!нови [re: Йo Йo]  
Автор DustDevilМодератор (akhala)
Публикувано12.12.07 18:10



За НОВА тема си трябва нова тема да се пусне! Товя няма нищо общо с амуниция попринцип... Ей така се разводняват дискусиите...




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.