Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:56 27.09.24 
Любители на животните
   >> Коне
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема съвети за манежен?  
Автор _princess_ (непознат )
Публикувано09.11.06 18:52



Здравейте хора,

От няколко месеца вече ходя на езда поне 2 пъти седмично. Мисля, че се справям прилично с облекчения тръс, но манежния много ми куца. Друскам се като торба с картофи по целия манеж ..поне вече дупето не ме боли

.
Най-вероятно не правя нещо като хората. Треньора ми казва, че с времето ще се получи.
Ще съм ви благодарна ако ми дадете съвет как да го оправя този манежен.



Тема Re: съвети за манежен?нови [re: _princess_]  
Автор adonia (непознат)
Публикувано09.11.06 19:01



Това,което мога да кажа, е че трябва да се отпускаш идеално в областта на кръста.Много помага.Също ако коня ти бърза, е повече от естествено да не можеш да стоиш добре ,така няма смисъл да се мъчиш и себе си и коня,защото и той като тръсира бързо и ти се друсаш прекалено много отгоре му и му люлееш трензелата в устата, се нерви.

.Петата задължително да е хубаво надолу и да не стоиш напред.Ами това горе долу ,за друго не се сещтам..Ааа всъщност ако евентуално откриеш ,че коня наистина бърза,не го карай в цял манеж , а прави волтчета или осмици с много завои.Ее,кажи нещо друго,от къде си, къде яздиш?
P.S.Друга възможна причина да се тръскаш много е, ако да речем си сложила прекалено рано стремената за манежния тръс,желателно е на манежния ,колкото се може повече да яздиш без стремена.



Тема Re: съвети за манежен?нови [re: adonia]  
Автор _princess_ (непознат )
Публикувано09.11.06 20:05



...хм, май си права за всички причини за моето подскачане на седлото. Кончето определено бърза, но и аз на манежен в опитите да се притискам по силно с колената се навеждам напред. Мисля че и доста рано сложих стремената. Ще пробвам пак без тях. Благодаря...
Яздя на Хан Аспарух



Тема Re: съвети за манежен?нови [re: _princess_]  
Автор KATЛA (опитомен дракон)
Публикувано09.11.06 20:06



Личното мнение на един НЕ-ездач ако може да бъде съвет-язди повече без стремена.Ако имаш пък възможност и без седло,ще е чудесно.
Но най-добре е да изчакаш какво ще каже Ния и останалите,които се занимават с обездка.



Тема Re: съвети за манежен?нови [re: _princess_]  
Автор horse_mania (пристрастен)
Публикувано09.11.06 22:21



Ами една от главните причини е , че може би прекалено много стягаш кръста .. и един вид се противопоставяш на самите движения на коня .. и за това се получава "подскачането" на седлото ...Просто трябва да се отпуснеш ... Също така ако и тялото ти е наведено напред ... опитай се да стоиш по-изправена /ако "политаш" напред/
За стабилен седеж /манежен ... а и не само / определено ще ти помогне ездата без стремена ...



Тема Re: съвети за манежен?нови [re: _princess_]  
Автор DustDevilМодератор ()
Публикувано10.11.06 01:24



При кого яздиш там? Кой кон?

Колкото за облекчения тръс: след като имаш проблем, язди без стремена 3 седмици поне (нали само 2 пъти седмично ходиш). Просто това най-много ще ти помогне. Защото без стремена ако не си седнеш на д-то, ще си на земята. Важното е и да не се дъжиш за поводите. Принципно добре би било все още да си на корда, за да не мислиш за тези неща, но вземайки предвид честите практики, малко вероятно е да си. Не се дръж за поводите в никакъв случай!

Сядай дълбоко в седлото, но все пак не чак толкова, че да си като седнала в стол. И да е на д-то, а не на едно място по-напред, защото тогава не само боли, но и не се в баланс и няма как да седиш без да се друсаш. Идеалното е рамо, бедро и пета да са в една права, перпендикулярна на земята. Петата да е натисната надолу, ако не е, това ти разваля баланса.

Другото, което спомена някой пред мен, наистина е важен и алюра на коня. Ако поначало има друсав тръс, прави малки и забързани крачки, ще ти е по-трудно да се научиш и ще трябват повече усилия, но пък после, като яздиш някой по-малко друсав и няма да го усещаш изобщо.

Едно много важно нещо, което често бива забравяно, защото УЖ се подразбира: ДИШАЙ!!!!!!! Не забравяй да дишаш! Знам, че звучи смешно, но много често дори не се и усещаш, че реално от 1 минута не си си вземала дъх. Странно, но ако се стараеш да дишаш нормално, вероятността да не се друсаш е по-малка.

Опитай да отпуснеш областта на таза и кръста.

Въобще е трудно да се дават съвети за облекчения тръс. Примерно аз като се кача на коня и знам как става, но пък да обесня точно какво трябва да се прави не мога. То просто се УСЕЩА!!!! Почувствай движението на коня и се опитвай да го следваш...



Тема Re: съвети за манежен?нови [re: KATЛA]  
Автор DustDevilМодератор ()
Публикувано10.11.06 01:29



Е, Дид, то облекчения тръс не е свързан само с обездката.... Всеки трябва да го може. Хахахаха.... Стана ми смешно... Реално аз вече от година и половина с обездка не се занимавам. И миналата година особено, новата треньорка постоянно ми викаше да престана да мисля и яздя като обездкаджийка.... Хахахахахаха.... Ама на.... Като яздим свободно някой път и си правим каквото искаме и си тренирам някои от старите програми...



Тема Re: съвети за манежен?нови [re: DustDevil]  
Автор _princess_ (непознат )
Публикувано10.11.06 09:08



Благодаря за съветите.
Наистина ми е много трудно да си отпускам кръста. Когато се опитам да го направя се прегърбвам напред и хоп хоп започвам да се друсам ...

, малко преувеличавам разбира се но нещо такова.
Странно, че с облекчения нямам проблем, може би заради стремената. Ще пробвам известно време без стремена на манежен.
Яздя в Св. Георги при Юри.
Въпреки всеобщото мнение тук се радвам, че не сам на корда, така е доста по интересно, нали всичко е за удоволствие все пак



Тема Re: съвети за манежен?нови [re: _princess_]  
Автор adonia (непознат)
Публикувано10.11.06 09:42



Ееехх,знаех си ,че нещо съм забравила, а то е точно с дишането.При мен го има тоя проблем забравям да дишам,колко пъти съм се чудила как не усещам ,че в рамките на няколко минути не си поемам дъх.Таа,миличка радваш се,че не си на корда сега,когато си яздиш с треньор,с нормален научен кон и всичко останало, обаче после вярвай ми -ЩЕ СЪЖАЛЯВАШ.Имам впредвид ако наистина малко са те кордирали преди това.Моята история клубарите я знаят,8 пъти на корда ,дори първия ми галоп на свободно беше иии после ,гледай само какво става с по-труден кон и въобще,как си се държиш на повода,как си ставаш само на стремена на облекчаването и като станеш тялото ти хвърчи нагоре и краката ти се отлепят от седлото целите,абе ужас ,не може и дума да става за стабилен седеж,добре ,че после още към 1 месец ме кордира една жена.Така,че не се чувствай тъпо,когато примерно решиш да помолиш тренировката ти да е на корда.





Тема Re: съвети за манежен?нови [re: DustDevil]  
Автор KATЛA (опитомен дракон)
Публикувано10.11.06 11:20



Знам,че не е свързан само с обездката.Аз например облекчаващия тръс не го мога.
Просто си помислих,че тези,които са тренирали ще и дадат повече съвети от мен.Както и стана де.Това за дишането например,никога не би ми минало през ума,а това за отпуснатият кръст го знам,но забравих да го пиша.



Тема Re: съвети за манежен?нови [re: _princess_]  
Автор aдвok (новак)
Публикувано10.11.06 11:59



Май наистина рано са те пуснали да облакчаваш! Каквито и съвети да ти даваме, ей така от приказки, ще ти е трудно, трябва някой (този който ти е треньора) непрекъснато да ти прави забележки докато яздиш, иначе другото е дрън дрън!
Опитвай се, да си държиш раменете назад и да не гледаш в земята-от това ти зависи много равновесието, така по-малко ще се накланяш напред. Опитвай се и да стоиш на бузите на Д...то, а не на чатала. И не прави малки волтове, завоят допълнително ще ти развали равновесието! Опитвай се да се возиш, а не да се стискаш-трябва просто да го докараш от равновесие. Т.е. тазът да поема като ресор движението на коня, но това си идва с времето и тренировките.
Засега гледай напред (както казва един спец-като караш кола не гледаш педалите), а не надолу и си дръж раменете назад, като манекенка!

Редактирано от aдвok на 10.11.06 12:04.



Тема Re: съвети за манежен?нови [re: aдвok]  
Автор adonia (непознат)
Публикувано10.11.06 12:07



Eдин въпрос,ще ви се стори тъпичък.Това със седенето на задните части ,а не на чатала е ПРАВИЛНИЯ седеж нали?Защото съм чувала от "специалисти" и обратния вариант.Ааа това със волтовете ,съжалявам ако е било грешно,но го написах,защото предишната ми кобилка ,така много бързаше на тръс и не можах да докарам манежната стойка ии като си правех волт ,тя се успокояваше,забавяше иии аз стоях стабилно.Оофф,обърквам се така като го приказвам теоретично,на практика по-лесно се усеща кое как.





Тема Re: съвети за манежен?нови [re: adonia]  
Автор aдвok (новак)
Публикувано10.11.06 12:36



На теория наистина е лестно, но това си е и работа на треньора. Яд ме е за момичето- предполагам, че дава сума ти пари, пък тоя който и ги взема явно не си върши работата.
Ами трябва да си стоиш на задните части, защото така тежеста ти е назад, т.е. към задницата на коня и по-лестно отпускаш таза. Ама,че тъпо обяснение ти дръпнах.

Ами ако си пред мен на кон, просто ще ми е по-лестно, макар,че пак ще се справя ужастно-не ставам за треньор, щото нямам нерви, много се изнервяма когато трябва да повтарям едно и също и започвам да повишавам тон, въпреки,че ми е ястно, че човека пред мен не е виновен.



Тема Re: съвети за манежен?нови [re: adonia]  
Автор aдвok (новак)
Публикувано10.11.06 12:37



Гледала ли си Св Касчиев в обездките?
Ей така не трябва да стоиш!





Тема Re: съвети за манежен?нови [re: aдвok]  
Автор _princess_ (познат)
Публикувано10.11.06 13:08



еее голям майтап сте

..искам да кажа много сте готини.

Ясно е, че май са ме подкарали по бързата процедура и трябва да си пояздя малко без стремена, но всре пак съветите ви са ми полезни.

Поне ще мисля за това следващия път и ще внимавам да не се навеждам напред и ...да дишам



Тема Re: съвети за манежен?нови [re: _princess_]  
Автор aдвok (новак)
Публикувано10.11.06 15:30



Успех!



Тема Re: съвети за манежен?нови [re: aдвok]  
Автор horsewhisperer (минаващ)
Публикувано10.11.06 20:52



По 'опитните' вече са се изказали но реших и аз да драсна няколко реда. Аз отначало имах много голям проблем с манежния тръс. Друсах се, стремената ми падаха, абе беше ужасно. Но лека по-лека свикнах.
Трябва да станете 1 с коня. Кръста ти трябва да му следи всяко негово движение. Стискаш с коляното и прасеца, петата надолу, и лека полека ще се научиш.! успех!



Тема Re: съвети за манежен?нови [re: horsewhisperer]  
Автор _princess_ (познат)
Публикувано10.11.06 21:19



да и на мен на манежен ми падат стремената ...





Тема Re: съвети за манежен?нови [re: _princess_]  
Автор horsewhisperer (минаващ)
Публикувано10.11.06 21:50



Споко!!Това е съвсем нормално, особено в началото.Всичко ще се оправи с повече тренировки...





Тема Re: съвети за манежен?нови [re: aдвok]  
Авторmalkija (Нерегистриран)
Публикувано13.11.06 11:27



Това с педалите ми хареса.



Тема Re: съвети за манежен?нови [re: _princess_]  
Автор aдвok (новак)
Публикувано13.11.06 14:29



Охоп и аз да си призная, като яздя манежно с дълги падали постоянно ги гоня! За това просто ги махам, няма само с това да се занимавам я-да си търся стреманата! Пък веднъж направо си сложих черни ластички да си ми стоят на краката и да не ги гоня, щото те вместо да ми помагат само пречат!





Тема Re: съвети за манежен?нови [re: _princess_]  
Автор OлraПpaйдМодератор (коняр)
Публикувано14.11.06 19:56



Признавам си, че това ме уби ! Ние нямахме избор, и първо манежен научавахме, пък и практикувахме с месеци...





Тема Re: съвети за манежен?нови [re: DustDevil]  
Автор OлraПpaйдМодератор (коняр)
Публикувано14.11.06 19:59



Е, край ! Да ти кажа, никога не се бях замисляла за дишането - признавам си ! И по - страшното е, че никога не са ни го казвали...Ама тия дни го пробвах - хе - хе, май трябва да продължа в тоя дух !



Тема Re: съвети за манежен?нови [re: OлraПpaйд]  
Автор _princess_ (познат)
Публикувано14.11.06 20:12



Споко, това е положението. И аз учих манежен 1-2 масеца, ама при 2 дни седмично не е кой знае какво.

Както и да е днес беше доста по добре, този път си стоях на Д-то, а не ..по напред и започна да се получава.

Благодаря за съветите!





Тема Re: съвети за манежен?нови [re: _princess_]  
Автор OлraПpaйдМодератор (коняр)
Публикувано14.11.06 21:09



Ааа, не, при 2 езди седмично щяха да ме изгонят ! Беше ВСЕКИ ден ездата !


На мен по принцип без седло ми се получава по - добре...Може би защото по - добре усещам коня, не знам...



Тема Re: съвети за манежен?нови [re: OлraПpaйд]  
Автор DustDevilМодератор ()
Публикувано15.11.06 03:56



За дишането е много хитър номер. И е странно как човек наистина просто забравя да диша?!?!

За съжаление така реално през пръсти се обучават днешните ездачи.... Повечето, масовото, поне...



Тема Re: съвети за манежен?нови [re: OлraПpaйд]  
Автор aдвok (новак)
Публикувано15.11.06 10:16



а на мен манежната езда ми е най-лестно без стремена, хем краката ти са максимално опънати, хем стремената не ти пречат. Даже като се ядосам на Велизар, че си натиска главата надолу, направо ги махам, щото така ми е по лестно да го повдигна с крака!



Тема Re: съвети за манежен?нови [re: OлraПpaйд]  
Автор cowgirl (член)
Публикувано15.11.06 11:26



Интересното е,като се ровя из интернет да чета за ездата,винаги ми попада това за дишането и че наблягат много на него.Тук това не се брои,но наистина е мн важно. Дишането успокоява мускулите,зарежда ги с кислород и от там те са по-издръжливи на натоварване.Също така конят долавя дълбокото дишане и последващата релаксация и това го успокоява. А и при всеки спорт е така,дишането е мн важно.



Тема Re: съвети за манежен?нови [re: cowgirl]  
Автор OлraПpaйдМодератор (коняр)
Публикувано16.11.06 01:23



О, дишането за много неща е важно - за изкачването на планина, за плуване, за раждане...Ако искаш - и за прилошаване...Последното го споменавам точно защото на мен често ми става лошо в превозни средства, то зависи от много неща де, но предмно с дишане го докарвам...





Тема Re: съвети за манежен?нови [re: aдвok]  
Автор OлraПpaйдМодератор (коняр)
Публикувано16.11.06 01:25



Хе - хе, а на мен без седло ми е най - лесно - не мога да кажа защо, ама просто някак си по - добре усещам коня...И със седло манежния ми тръс може да мине за посредствен, а без седло е коренно различно, и то в положителна посока...





Тема Re: съвети за манежен?нови [re: DustDevil]  
Автор OлraПpaйдМодератор (коняр)
Публикувано16.11.06 01:28



Абе знаеш ли, не знам защо, но без седло не е така - там въобще не мисля, а си дишам, докато със седло забравям някак...


На времето те учеха, за да се научиш да яздиш, а в наши дни много често просто за да ти приберат парите...




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.