Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:19 30.04.24 
Любители на животните
   >> Коне
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема Имена на коненови  
Автор boriana_em ()
Публикувано13.09.06 12:44



В лингвистиката има един раздел, който се занимава с имената на животните - нарича се зоонимия. В България тази наука не е много развита и е трудно или направо невъзможно да се открият публикации на значението на имената на животните. Така често потъват в забвение интересни български имена, които отразяват качествата на животното или носят някакво пожелание.
Тук попаднах на много интересни мнения по темата за цветовете на конете. По този повод бях отбелязала някои имена, произлезли от термини за цвят. Регистрирани са при теренни проучвания на Великотърновския университет. Какво мислите за тези:

Алчо, Алка - за ален кон или кобила, от тур. al `ален, червен, розов`, заето в славянските езици
Балан - за "баланест", т. е. бял или светъл кон
Врабец, Врабчо - за лек и бърз кон
Вран, Враня, Гарван - за черен кон
Галун, Галуна - за "гал" или "галест", т. е. `тъмен` кон (в български диалекти)
Гаро, Гарчо ‘име на кон с червен косъм с черни петна или на сив, сивочерен кон’, от "гар", "гарест" в български диалекти `сив; мургав`
Гаря - за тъмночервена (гара, гареста) кобила
Гривчо, Гриван, Гривка - за "грив", "гривест" кон, т. е. сив или с контрастна ивица по тялото (вж. тема Гривка); за кон с дълга грива.

Мисля, че трябва да се направи сериозно проучване на имената на конете. Понякога те се срещат и при други животни, но понякога са типични само за коне, и то с определени характеристики (като например Гарван, Вранчо, Арап - имена за черен кон, но имената за бял кон Балан, Белчо се срещат и при волове, овни, кучета).
Интересни са всички имена, независимо дали са български по произход или заети. Не съм срещала сайтове, на които има някакви статистики или изследвания на имената на конете, но такива има бол за кучета и котки (но не и за нашенските - най-вече английски и американски).
Ако искате да помогнете да се направи такова проучване, пишете какви имена на коне са ви известни, колко коня с тези имена познавате и защо са били наречени така (дори и причината да е "Защото така ми харесва" или по името на герой от сериал, актьор, някоя известна личност, някой приятел или роднина). Така ще установим също кои имена са най-разпространени (за кучета и котки има различни класации, топ 10, 20 и т. н.). Ще бъде полезно като източник на идеи за нови имена, а ще бъде хубаво и ако се популяризират някои старинни български имена.



Тема Re: Имена на коненови [re: boriana_em]  
Автор SEABlSCUlT (ентусиаст)
Публикувано13.09.06 18:47



Да си кажа честно от тези имена ми допадна само Гривка-лично аз предпочитам друг тип.



Тема Re: Имена на коненови [re: SEABlSCUlT]  
Автор OлraПpaйдМодератор (коняр)
Публикувано14.09.06 05:34



Знаеш ли за какво се замислих? Че на много от алестите коне им викат алчо , има прекалено много кобили Мария и звезда , а циганите съм забелязала , че мъжките им коне / разбирам под това жребци и кастрати / са предимно Буян , а кобилите - албена !



Тема Re: Имена на коненови [re: boriana_em]  
Автор dani_f (срамежлива)
Публикувано14.09.06 13:19



Срещала съм името Гарван.Така се казваше един руски рисак, който беше черен.Но миналата година умря от топлинен удар

.Иначе беше внос от СССР.



Тема Re: Имена на коненови [re: OлraПpaйд]  
Автор dani_f (срамежлива)
Публикувано14.09.06 13:22



Май името Звезда и в Чирпан е доста срещано при конете.На Станка сестра й се казва така.





Тема Re: Имена на коне [re: SEABlSCUlT]  
Автор dani_f (срамежлива)
Публикувано14.09.06 13:23



И на мен другия тип имена повече ми харесват

!



Тема Re: Имена на коненови [re: OлraПpaйд]  
Автор SEABlSCUlT (ентусиаст)
Публикувано14.09.06 16:55



Не го знаех това.Ама алчо хич не ми звучи.



Тема Re: Имена на коненови [re: dani_f]  
Автор Lady^Drakula (колекционерка)
Публикувано14.09.06 21:05



Хах, и аз определено си падам по по-завъртяните имена от рода на Гаргамел, примерно

Или да речем Кавалер, Заряд...нещо по-познато! Но Алчо или пък Буян .....не ми се нравят. Виж Арап е по-така, ама....В Пещера едни комшии имат жребец на име Апчо?!?!?! Какво да ви кажа

Конете са моят живот!!

Тема Re: Имена на коненови [re: Lady^Drakula]  
Автор kavalerist (непознат )
Публикувано15.09.06 00:39



Аз съм кръщавал мои кончета с имената:Момчил,Севда,Левент и много ми харесват тези стари български имена.При раждането на всяко конче първо търся такова име и ако няма подходящо дъщерите ми избират след като всеки даде предложение с буквата.



Тема Re: Имена на коненови [re: dani_f]  
Автор boriana_em (експлорър)
Публикувано15.09.06 11:26



Не става дума да се отбелязват само стари имена. За да се направи добро проучване, са необходими ВСИЧКИ имена, и тук няма по-важни и по-маловажни, но има популярни и непопулярни, модерни и остарели. Някои са по-интересни от гледна точка на етимологията, други на диалектологията, трети на социологията и т. н. Някои са новаторски, забавни и оригинални, други традиционни и натоварени с много значения. Но каквото и да си мислим, дори да сме ги измислили сами, имената никога не са случайни, те говорят за този, който ги е избрал и бележат този, който ги носи.

Сведенията за имената при циганите са много интересни, не бях се сетила да търся там, но пък и сега съм още в началото на това изследване. При циганите и в имената на хората (антропонимите) се забелязва запазване на традиционни имена, които при българите вече са непопулярни. Албена е много интересно име. Извеждат го от Аблена, вероятно свързано с абълка, ябълка, но пък прилича и на латинското alba `бяла`, наследено в румънски или рум. albina `пчела`.

Всяко име влачи със себе си редица от асоциации, намеци, дълбоки значения и връзка с всички останали, които носят това име. Алчо например ни казва, че конят е алест, но умалителната форма показва отношението към него - той е също гален, близък, като дете или приятел. Ако един селски кон се казва така, името му не се откроява, то показва, че това е обикновен алест кон, един от многото, но сред коне с чужди имена, или извън България, името става оригинално и намеква за нещо балканско, нещо българско, нещо ориенталско.

А Гаргамел много ми хареса. Макар че от научна гледна точка няма значение какво ми харесва. Кавалер и особено Заряд ми се струват типични за конницата на Будьони, съветски някак. Кавалер означава `конник`, преносното му значение е `рицар`, но по същество си остава `конник`.
Гаргамел ми прилича на голям, силен кон, тъмен на цвят и своенравен. Намеква за гарван, за гаргойл, т. е. за нещо демонично и магично. Окончанието -ел и формата на думата напомнят за име на магьосник или не особено добър елф от книга на Толкин.

Голямо мерси за изпратените сведения. За да направя някаква статистика ми трябват много изчерпателни данни.
Ако някого го интересува значението на някое име или друга дума, ще се радвам да помогна. Е, точно сега съм далеч от библиотеката и речниците си, но все ще измисля нещо.






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.