Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:57 27.06.24 
Любители на животните
   >> Коне
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема От в-к "24 часа" - Гетови, Гергови...нови  
Автор Бo^ (Бо)
Публикувано27.06.06 18:49



Дъщерята на Пламен Гетов язди кон за милиони
Буряна Божинова

Шампионката по конен спорт Ива Гетова и златистата буйна Регата са невероятен тандем. Ездачката и кобилата спечелиха неотдавна среброто в състезанието за Купата на България. През юни Регата навършва 6 години, най-добра е сред младите, прескача с лекота бариери, високи метър и двайсет. Наскоро стана първа на 130см.

Расовата Регата е подарък на Ива от фамилия Гергови, по-скоро от сина на Георги Гергов - Тодор. Бащата на Регата - Раца Пуц - е от германската порода хановер.

"Регата е капризна, посяга да рита и хапе. Подплаши ли се, не дава да я доближи човек. Укротявам я с много труд", разказва Ива Гетова. Известни български ветеринари препоръчали Регата да роди, за да се успокои и да изяви качествата си на рекордьорка.

Майката на Ива - Мария Гетова - покорява височините с класния Ланселот. Конят е кръстен на рицаря от легендата за крал Артур. Тандемът също е спечелил много отличия.

На едно от състезанията преди време се появили някакви бизнесмени, които, без да се пазарят, предложили да купят Раца Пуц за 1 млн. евро. "Жребецът е безценен, не го даваме!", бил отговорът на стопаните му.

Семейството на футболната легенда Пламен Гетов притежава 11 коня. Ива и Мария яздят четири от тях - Ланселот, Регата, Съни дей и Санта Мария.


Голямата любов на Гергови
Радко Паунов

"Гетов, как е Регата, скача ли добре?... О, значи е много перспективна!"

Тодор Гергов, по-големият син на Георги Гергов, току-що се е осведомил по телефона от футболиста Пламен Гетов за една от кобилите, с която тренира дъщерята на спортиста Мария. "Потомството на Раца Пуц е в перспективни ръце", доволен е Тодор.

Регата е петгодишна дъщеря на коня, донесъл световни и европейски титли на България. Гергови я отстъпват на Мария Гетова преди години. "Забелязах, че момичето има твърдост и хъс за състезания. Като не спечели, се амбицира още повече", казва Тодор. Освен Мария, която е студентка, съпругата на Гетов - Ива - също тренира с кобилата.

За Гергови конете са нещо повече от бизнес. С отглеждането и селекцията на спортни жребци се занимават двамата синове - Тодор и Цветомир. Фамилията Гергови притежава седем състезателни коня, две понита и два фризийски коня. Последните два са от холандска порода, която произхожда от старите каретни коне в Европа. Те са гарвановочерни и се състезават във впряг - групово и поединично. Кон от тази порода игра легендарния Буцефал във филма "Александър".

"Фризийските коне взехме за удоволствие, защото са много красиви. Кобилката спечели второ място в състезание за Купата на Германия. Жребецът е минал тестовете за разплод. И двата коня имат миничипове във врата с информация за тяхното родословие", разкрива Тодор Гергов.

Двете понита пък са любимци на децата във фамилията.

Синовете на Гергов се запалват по конния спорт преди десетина години. Тогава вземат от конезавода в Шумен първите арабски жребци. " Те са пословични със своята издръжливост и затова ги използват за скачане с препятствия. От тази порода произхожда и чистокръвният английски кон", разказва Тодор Гергов.

Прочутият Раца Пуц купуват от Германия преди седем години като лично присъстват на тестовете. "Всяка година от тази порода се раждат около 7 хил. кончета, половината са мъжки. От тях се прави селекция, за да се отделят 40 елитни животни, а Раца Пуц беше на второ място в нея", спомня си Тодор. Тогава се запознават с шефа на конезавода, който им продава жребчето за 53 хил. марки. Истинската му стойност била 200 хил. Фамилията започва да полага изключителни грижи за красивото животно. Конят се отплаща с призове от турнири в Хърватска, Турция и Германия. В Истанбул 6 000 души стават на крака на българския химн, а кметът на града връчва купата, завоювана от Раца Пуц. На следващо състезание лично Георги Гергов е удостоен с честта да награди победителите. Преди олимпиадата в Атина цената на Раца Пуц достига 1 млн. евро. Гергови обаче не го продават. След това конят получава травма и все още се възстановява.

"Мечтата ни е на международни прояви да се вее българският флаг, благодарение на нашите коне", казват Гергови. Неотдавна попълнили селекцията с три расови кончета. Едното от тях - Рю Бланш ("Бяла улица" - фр.), шампион на Люксембург, миналата година е завоювало първо място на състезание в Гърция. Другата седмица ще участва в кръг от световната купа в Божурище. След това Рю Бланш и още два жребеца - Щрицел и Балуфин - заминават на световното за млади коне.

От година и половина конете на Гергови прекарват дълго време в Германия. В базата на бившия олимпийски шампион Пол Шоке Мюле ги обучават и тренират заедно с ездачите им. Преди седмици пристигнали в България и в момента се аклиматизират в базата във Войводиново. От Германия ги превозват със специализиран транспорт, оборудван с климатици, хранилки, поилки, и с камери за видеонаблюдение. Животните са обезопасени при пътуването. Возили сме ги и в самолет, когато трябва да изминат по-далечни разстояния. Така били транспортирани няколко жребеца до най-южната точка на Испания - Гибралтар.

2 млн. евро ще надхвърли инвестицията, която Гергови влагат в строящата се конна база до с. Ягодово. Става дума за колеж за обучение на елитни животни. След като минат през него, конете ще бъдат изпращани в Германия да завършат и университет, шегуват се Гергови. Боксовете ще побират 100 животни по време на състезание, а постоянно в тях ще живеята около 30-40 коня. За тях са поръчани солариуми, бягащи пътечки, моторни въртележки.

Цяло изкуство е отглеждането на спортни коне. Изискват се специални медикаменти и храна. На всеки 45 дни ги подковават. В България все още не се прилага силиконова топла подкова и затова Гергови правят това в чужбина. За подобряване на формата на някои слагат ортопедични подкови, мажат ги с мехлеми против травми. 100 евро отиват за подковаване на един кон, обяснява Тодор. Всеки месец за издръжката на трите млади коня отиват около 20 000 евро. Само за участие в състезания таксите достигат до 10 000 евро.

В-к "24 часа"
17.06.2006г.

A word is enough to the wise.


Тема Re: От в-к "24 часа" - Гетови, Гергови...нови [re: Бo^]  
Автор KATЛA (голяма ламя)
Публикувано27.06.06 18:59



"Майката на Ива - Мария Гетова - покорява височините с класния Ланселот. Конят е кръстен на рицаря от легендата за крал Артур."
Ъъъъъ...Не е ли обратно или аз не съм в час-мислех ,че майката на Мария е Ива,а не обратното...



Uti ,non abuti

Тема Re: Мдааа...нови [re: KATЛA]  
Автор Бo^ (Бо)
Публикувано27.06.06 19:04



Оставям на вас да откриете приликите и разликите, аз само предавам инфо-то.



A word is enough to the wise.

Тема Re: Мдааа...нови [re: Бo^]  
Автор KATЛA (голяма ламя)
Публикувано27.06.06 19:20



Абе прилики-разлики... нека да са живи и здрави всички,да растат и хубавеят!



Uti ,non abuti

Тема Re: От в-к "24 часа" - Гетови, Гергови...нови [re: Бo^]  
Автор Gepina (малкото кон4е)
Публикувано27.06.06 19:26



Аа,и аз съм я чела тази статия

Да е жива и здрава кобилката!Абе и аз яздя щерка на Рацата..ма за сега ъ-ъ -хяхя,пък аз не я "укротявам с много труд"-тя просто ми скъсва ръцете!А за имената-аз мисля,че щерката е Ива,а майката е Мария.Абе тази Ива Гетова не скачаше ли с един кон: Елен?помня че като бях малка и във войводиново гледах на загрявките-много ми хареса този кон-грациозен като еленче и една червенокоса жена го яздеше..че беше Ива-Ива беше,ама помня ли сега...



Тема бахтинови [re: Gepina]  
Автор E3ДAчKATA (s pqna)
Публикувано27.06.06 21:20



хаха
естествено,че майката е Ива,щерката е Мария...
тцтцтц,пак са се пообъркали
имам снимка на Ива с Елен.....да с него скаачае преди



Тема Re: бахтинови [re: E3ДAчKATA]  
Автор Gepina (малкото кон4е)
Публикувано27.06.06 21:22



Ааа..ух,и аз не ги знам ще

Мислех,че е обратното.Та значи тя е била с Елен,така ли?Много ми харесва това конче,сега някой знае ли къде е,състезава ли се още?Не съм го виждала.



Тема Re: От в-к "24 часа" - Гетови, Гергови...нови [re: Бo^]  
Автор vizantiq (Мимито)
Публикувано27.06.06 22:40



"Въх мар Божке" какрто казват старите хора...тука бисери,бисери да гледаш и да се хилиш...ако ви кажа,че скоро не съм се хилила така няма да ми повярвате...седя си сама в стаята и се хиля,чак майка ми ме пита какво ми става...

.
Ива била дъщерята,тия хора май ама грам не разбират от конен спорт...мале...да бяха питали някой коя коя е!!!
Аз мисля,че Ива акто я прочете ще се зарадва,че я правят толкова млада,ама Мимето....
Аве тука имам чувство,че се надпреварват кой от кой вестник,ще напишат по-големи глупости за конния спорт....
Пък,Регата,милата кога е скачала 130 и аз незнам...ама ще питам!!!
А за Ланселот 1, мисля че тепърва му предстоят отличията,защото той не е скачал никъде реди квалификациите...ама айде...(освен на някъкво Плевенско състезание,през зимата,май така беше казала Мимето!!!
Абе нека лъжат БАБА МИ,ама и тя трудно ще им повярва!!!
Като не разбират да не се мъчат да пишат...или поне да питат за всичко,толкова ли няма кого !!!!!



Тема Re: От в-к "24 часа" - Гетови, Гергови...нови [re: Бo^]  
Автор OлraПpaйдМодератор (коняр)
Публикувано28.06.06 01:48



Е , все си мислех , че най - големите тъпанари са в "Утро" и че те държат палмата - две статии тия дни ме накараха да си затвърдя като бетон това мнение - а сега се колебая !


Къде Регата е скачала 130 см , и на мен ми е интересно много...Може би в бъдещето ?
Дъщеря , майка - бе все там , кой пък разбира , че да забележи !

За цената на Раца Пуц бая пъти сме говорили , знаете ли , странното е , че след толкоз години все това дъвчат - а мен ми е чудно колко струва осакатен кон , пък бил и с родословие ?
Безценен е , сто процента - и Голди е така , вервайте ми , както казваше Царят !За мен !
Ланселот е млад кон и май в Шумен тепърва стартира , та не знам къде е печелил отличия ...Разкошен е , на мен много ми хареса , но ако не е участвал , за какво говорим ?
Това , за чиповете , ме разсмя тотално - и на нас ни прелагаха , удоволствието струва 30 лева , е , мерси , аз не исках да го причиня на коня си ! И ако по този чип можеш да го откриеш , ако те събори и побегне , как да е , ама не може - ми тъпотия !ВСЕКИ може да даде 30 лева и да сложи чип даже на циганска кранта , както го описват , все едно е посвещаване в рицарство !
Същото е и за камерите в камиона - баси екстрата ! Ами италианците , дето купуваха коне от нашия конезавод / за скачане , не за месо / , още 95 -а идваха с такъв камион ! Само дето 95 -а аз тоя камион с тъпа "Смяна" го снимах , е , вярно , на цветна лента , ама сега като знам колко е напреднала техниката и аз с какво снимам ...
А това , че на всеки 45 дни и подковават , върха , сигурно нашите тук веднъж в годината ги ковем !
Абе Мира хубаво казваше , че майката на простотията все била бременна...



Тема Re: От в-к "24 часа" - Гетови, Гергови...нови [re: Gepina]  
Автор OлraПpaйдМодератор (коняр)
Публикувано28.06.06 01:50



Ива е майката , ама карайте...
Не толкова далечната 2000 година Саманта като взе индивидулния приз на "Самснг"-а, сложили снимка в "Монитор" на Ива Гетова с Елен и пише - Саманта Макинтош ! Ми писах им ! И те след два броя излизат с извинение към читателите - били допуснали грешка , ама си я видяли ! Да - да , как не , видяха си я - като им писах !


Пазя и двете статии.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.