Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:23 17.04.24 
Здравна
   >> Хомеопатия
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Модифицираните храни  
Автор mur3 (непознат )
Публикувано02.02.10 23:05



Какво ще кажете за поредния безумен закон в България, минал вече на първо четене и утре съответно ще мине на второ? В България в момента е разрешен само внос на ГМО, като изрично трябва да бъде посочено, че дадената храна го съдържа. С новия закон Европейския съюз (който започвам да ненавиждам по много причини) ни налага глоби, ако не приемем да си отглеждаме ГМО на територията на България. Потресаващото е също така, че има изискване културите с ГМО да бъдат отглеждани на известно разстояние от тези, които не са ГМО. Това разстояние, ако добре си спомням е 25 км., а при нас това разбира се не се спазва и разстоянието между двете култури е само 200 метра!!! При такова малко разстояние самисе досещате, че семена от ГМО точвата ще попаднат в уж чистата ни почва. Чии интереси обслужва този закон не мога да кажа, но е потресаващо, че един бивш министър на екологията (Евдокия Манева) е за приемането на този закон. Не е ли малко странно? Освен това България беше санкционирана за толкова други закони, които не прие, налагани от Европейския съюз, а точно този за ГМО, който обрича хората на генетични, злокачествени и още какви ли не болести се приема толкова спокойно. Всяко правителство в България идва и си прави закони, които на него да са му удобни. Хората кучета ги яли!
Доказано е, че е заблуда, че се увеличава продукцията, като се позват ГМО организми, че водят до употребата на по-малко пестициди и че могат да решат проблема с глада. В световен мащаб 73% от ГМ културите са разработени за хербицидна толерантност, 18% за устойчивост към насекоми, а в 8% са включени и двете характеристики. Въпреки това казват, че се осигуряват по-високи добиви. Проучванията показват за 4 до 11% по-ниски добиви при ГМО. Например, в едно мащабно изследване на учени от университета в Канзас изследват развитието и добивите от ГМ соя на "Монсанто" в сравнение с конвенционалната соя. Тази соя има гени, които я правят устойчива на хербицида Roundup. Заключението е, че добивите от ГМ соя са с 10% по-ниски.
Толерантните към хербициди растения позволяват третиране на посевите с мощни химикали, при което се унищожават плевелите, но не и благородната култура. Предимството, на което разчитат тези ГМ растения е удобството. Фермерите искат да пръскат по-често с даден хербицид, без това да доведе до унищожаване на посевите им. Но както бактериите развиват резистентност към антибиотиците, така и плевелите стават по-устойчиви на хербици. Близо 99% от толерантните към хербициди ГМ култури са Roundup Ready (RR) вариации, разработени от "Монсато", за да са устойчиви на хербицида глифозат, който е основна съставка на Roundap - - най-продаваният хербицид на фирмата. Употребата му се увеличава, но и все повече плевели развиват устойчивост към хербицида. За да се справят с тази устойчивост, фермерите третират посевите си с хербициди по-интензивно. Така за периода 1994-2006 г. количеството глифозат, с което се пръска всеки акър ГМ соя в САЩ, нараства с повече от 150%.
Още в зората на ГМО и големите обещания за по-високи добиви се заражда иначе хуманната идея, че това е начин да преборим световния глад и кризата с храните. Големите надежди обаче се превръщат в още по-големи разочарования. ГМ културите съвсем не се оказват така желаната евтина алтернатива на глада. Пример за това е провалът на т.нар.златен ориз - ориз, обогатен с витамин А, предназначен за населението на страни като Индия. За жалост хората, за които е предначен този ориз, нямат възможност да си купят дори обикновен ориз, какво остава за по-скъпия, "златен ориз".
Единствените страни на територията на Европейския съюз, официално разрешили отглеждането на ГМ култури са Румъния и Испания. Е, очевидно с новия закон България ще е третата страна. И забележете, дава се пример Америка, където видите било разрешено изцяло производството на ГМО и видите ли на тях нищо им нямало. А всички знаем за дебелите, несъразмерни американци, които по-скоро приличат на мутанти, отколкото на хора, за сърдечно-съдовите им заболявания, злокачествените болести. А и всеки американец си имал по няколко психоаналитика, защото иначе си бил съвсем нормален. На децата в детската градина, затова че не внимавали (забележете - на 3 г. възраст) им се дават антидепресанти, за да млъкнат и т.н. и т.н. С всичко това, искам да кажа, че американците с нищо не могат да бъдат критерии по отношение на здравословното хранене. Ако следваме тяхната политика и тяхната тенденция, докъде ли ще стигнем, с нашето прекрасно здравеопазване? Вие как бихте коментирали?



Тема Re: Модифицираните хранинови [re: mur3]  
Автор snakeling ()
Публикувано03.02.10 00:50



как да коментирам...безумие

вече бях пред парламента да протестирам, но депутатите са си заровили главите дълбоко в пясъка и не искат да знаят какво ще им се случи

убедена съм, че са си прибрали парите от монсанто и си мислят, че им е изгодно да си затвоят очите

като започнат да измират от рак децата им, ще се сетят...може би



Тема Re: Модифицираните хранинови [re: snakeling]  
Автор Angel lvanov (плужек)
Публикувано03.02.10 02:20



някаде четох че ГМО заразява почвата до нея и се разпространява като заразява и незаразена почва ... и че изчистването след това на тези почви било почти невъзможно ... ще дойде момент няма да има парцел който да е натурален .... и тази компания монсанто ли там как беше гледах че някакав човек я осъдил за 600 долара или нещо от сорта ..... за някакъв модифициран плевел дето не го ловял нейната отрова .... и как с тази победа макар и за малка сума компанията косвено признава за вредата от цялата пумия която балва .... а пък американците големите клечки там ще изтровят народа си ... според мен ще дойде момент и тази нация ще се изпари прекалено много трови целия свят с буламачите си .... и виждам как предсказанията започват да се сбъдват .... с тия ГМО-та накрая ще настъпи не подобрение и по лесенен и евтина начин за набавяне на храна ами сами 6те си го набием и ще се изкривявамв от глад защото няма какво да ядем .... ама така ще е както си го направим

движа бавно но сигурно


Тема Кампания срещу ГМОнови [re: mur3]  
Автор snakeling ()
Публикувано04.02.10 20:50







Тема Re: Модифицираните хранинови [re: mur3]  
Автор mur3 (непознат )
Публикувано09.02.10 08:48



Zdrawejte! Na 11.02.2010 g. ot 14 chasa 6te ima protest sre6tu priemaneto na zakona za GMO na Plo6tad "Nezavisimost". Kojto ima wyzmojnost neka dojde. Neka podkrepim protesta i da sprem bezumieto!!!



Тема ЕЛАТЕ НА ПРОТЕСТА НА 11.02 в 2.ООнови [re: mur3]  
Автор snakeling ()
Публикувано09.02.10 19:42



на Площад Независимост в София


хубава тема от друг форум с информация за ГМО





Тема Re: ЕЛАТЕ НА ПРОТЕСТА НА 11.02 в 2.ООнови [re: snakeling]  
Автор The giver and the taker (La fasti cerbo)
Публикувано11.02.10 17:06



Ха, ха, току-що се връщам от пл. Независимост. То бяхме само аз и 2 майки с бебета. И един човек дето викаше - "Оставка!" и това е...



Страшна излагация беше.

------------------------------------------



Тема Re: ЕЛАТЕ НА ПРОТЕСТА НА 11.02 в 2.ООнови [re: The giver and the ta]  
Автор snakeling ()
Публикувано11.02.10 19:43



Не лъжи. И аз бях там.

Наистина бяхме малко хора, но имаше поне 60-70 души, Не е лъжа обаче, че тази цифра е страшна излагация за народа ни.

Ако сме толкова активни в моменти, в които острят ножа да кръцнат самодволния ни дебел врат, ше стане дет викала една баба "заспало прасе в кочина, събудило се в тенджера".



Тема Re: ЕЛАТЕ НА ПРОТЕСТА НА 11.02 в 2.ООнови [re: snakeling]  
Автор The giver and the taker (La fasti cerbo)
Публикувано11.02.10 21:12



Преди една година бях на един протест и от президентството до Софийския университет имаше толкова много хора, че едвам се минаваше... а днес като видях 4 хипита с тарамбуките, 2 майки и 1 000 полицаи дето се смееха пренебрежително, направо лошо ми стана.

Такава опасност е надвиснала над България, не мога да разбера защо всички спят точно сега!?

Ти значи може да си ме видяла днес, аз бях с черно яке, дънки и стоях накрая. Също така бях мокър, като кокошка.



------------------------------------------



Тема Re: ЕЛАТЕ НА ПРОТЕСТА НА 11.02 в 2.ООнови [re: The giver and the ta]  
Автор snakeling ()
Публикувано11.02.10 21:44



И аз бях мокра бая, та не гледах много кой е наоколо. Бях се съсредоточила над това да викам по-силно без да кашлям.



Прав си за хората....спят дълбок зимен сън,а ситуацията е кризисна.А въпросът е толкова съществен, че би трябвало да се блокирани всички булеварди и да няма човек, който не е на протеста.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.