Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:53 07.06.24 
Здравна
   >> Хомеопатия
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема За аспирина + един случай  
Автор Hamaelleon (бЛиЗнаК)
Публикувано05.03.06 20:07



Две статии, една за аспирина, мнение на един белгийски хомеопат, д-р Еди Тиленс.. и един негов случай за жена, която при главоболие взема болкоуспокояващи и си докарва сериозни проблеми от това:

За аспирина:



Случаят:

Приятно четене!



Тема Re: За аспирина + един случайнови [re: Hamaelleon]  
Автор И. ()
Публикувано06.03.06 14:35



Залитането по Шанкаран няма нищо общо в случая , когато са по-изявени умствените симптоми е логично да се вземат предвид. Въпросът е кой какво наблюдава и вижда в пациента (респ. болестта), въпрос на индивидуален подход...
А иначе и Тиленс го е казал много хубаво (което всъщност би следвало да бъде водещото при всяко предписание): “Кога е важно усещането? Когато пациентът го казва спонтанно и интензивно, т.е. го подчертава, а не тогава, когато пациентът казва това, което хомеопатът иска да чуе. Слушайте много внимателно пациентите си. Това е първият симптом, който имаме. Вземете го в трета или четвърта степен.”

На мен лично ми направи впечатление и нещо друго - „Много е важно да вземате заедно рубрики, които са кръстосани и вървят заедно. Рубриките, които са подобни, трябва да ги вземем заедно.”
Как ще го коментираш?



Тема Re: За аспирина + един случайнови [re: И.]  
Автор Hamaelleon (бЛиЗнаК)
Публикувано06.03.06 20:32



За Шанкаран ще говорим в отделна тема скоро, имам такова усещане, мисля, че ще се съгласиш като погледнеш следващата страница, която подготвям за сайта:



Колкото до другото, ще ти отговоря утре или вдругиден, че сега ми намериха друга работа..

Обаче имам въпрос към хомеопатите тук: трябва ни цялата книга на Шанкаран за растенията: Insight the plant, ако някой я има и няма нищо против да ми я копне да свирка..



Тема Re: За аспирина + един случайнови [re: Hamaelleon]  
Автор И. ()
Публикувано06.03.06 21:10



За съжаление не ми е попадала...
И май никой не я е превеждал още на български, или..? Малко странно ми звучат обобщенията на ниво семейство обаче...
Има растителни семейства с много малко представители, с доста общи белези. Обаче има и много големи, състоящи се от множество подсемейства, родове, видове, подвидове... , където разликите са от небето до земята - развиват се на много обширни ареали (от екватора до умерения пояс напр.), с различни изискавания към местообитането и съвсем различни откъм хабитус и генетични дадености. Отнасянето им към семейството (съотв. род, вид) става на базата на последните, като даже ботаниците имат спорове за някои къде да се пречислят... едни ги водят в едно семейство, други - в друго...

Аз, разбира се, няма как да изкажа каквото и да било мнение за хомеопатичното им предствяне, без да познавам текста...

Редактирано от И. на 06.03.06 21:14.



Тема Re: За аспирина + един случайнови [re: Hamaelleon]  
Авторcиcи (Нерегистриран)
Публикувано07.03.06 11:52



Шанкаран взима физическите и психическите симптоми (тоталността) и търси общото между тях - централното усещане.
В някои случаи това централно усещане се вижда ясно само от много характерните физически симптоми. Но това се случва рядко.
Ако пациентката на Тиленс беше дошла преди да взима обезболяващите, а само с оплакване от главоболие, вероятно щеше да му бъде по-трудно да стигне до лекарството, без да взима и психически симптоми.



Тема Re: За аспирина + един случайнови [re: Hamaelleon]  
Автор Azahar (ex-nejlika)
Публикувано07.03.06 18:32



АЗ обаче имам едно питане: какво да правим, когато просто ни заболи глава - без други симптоми, а просто от умора или от студеното време (както е при мен)? Не ми се вярва да има хомеопатично лекарство за едно просто главоболие или най-малкото не вярвам хомеопатът да си играе да предписва лекарство за моментното (обикновено траещо не повече от 3-4 часа) главоболие. Тоест? Ако главоболието е прекалено силно и не го издържаме, какво правим? Звъним на хомеопата? И той (ако изобщо каже нещо хомеопатично), се вдигаме до най-близката хомеопатична аптека (не са толкова много), купуваме лекарството и чак тогава (когато може вече и да ни е минало) го взимаме? Или какво се прави в такива случаи? Щото аз си мисля, че един аспирин или аналгин от дъжд на вятър едва ли ще навреди толкова много и първият ми импулс ще бъде да си взема хапченцето и да си свиркам... Разбира се, аз не съм дете под 18 години и на дете не бих дала аспирин.

О, между другото, същият въпрос важи и за болките по време на цикъл: да кажем, че провеждаме хомеопатично лечение, но още няма ефект специално върху болката, а болка все пак си има и е силна (и те уверявам, че е трудно да се абстрахираш от нея) - какво правим тогава?

Редактирано от Azahar на 07.03.06 18:34.



Тема Re: За аспирина + един случайнови [re: Azahar]  
Автор И. ()
Публикувано07.03.06 19:42



Ами ето, ти сама го каза - явно проблемът не е само един, нито пък е инцидентен. Ако главоболието е слабо и не е много често, никой не би му обърнал внимание, обаче ако се появява при накаква конкретна ситуация и болката е силна..., да не говорим за сериозни предменструални симптоми..., значи има на каква база да се реперторизира.
Не говорим за хопохондрия, нали? Не че и тя не насочва към лекарството.



Тема Re: За аспирина + един случайнови [re: И.]  
Автор Hamaelleon (бЛиЗнаК)
Публикувано07.03.06 22:19



Оф, мързи ме, няма да пиша нищо по същество.. освен едно: за Шанкаран ме питай пак след 5-10 години практика..

Четох и двете книги, интресно е, много даже.. обаче по моя груба сметка съм схванал около 5% от прочетеното.. като му дойде времето ще му видя сметката и на Шанкаран..

Са си залягам над рутинно ровене из ММ и Реп, и то на старите ММ: Кларк, Ален, Херинг, Бьорике и, естествено, Кент.. другото ще чака..



Тема Re: За аспирина + един случайнови [re: Hamaelleon]  
Автор И. ()
Публикувано07.03.06 22:22



Добре де, тоя превод все пак отнякъде си го изкопал... Дай да направим нещо по въпроса!



Тема Re: За аспирина + един случайнови [re: Hamaelleon]  
Автор И. ()
Публикувано07.03.06 22:26



Ми то всеки нормален ще се сети, че книгите му не са за един прочит, аз едната си я нося в "дамската" чанта и я чета в градския транспорт... или когато намеря време. Хем вече съм си подчертала важните моменти...




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.