Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:15 16.04.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми * *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Искрено се извинявам на Балтавар  
Автор П.M. (минаващ)
Публикувано02.01.01 18:13



Опа, забравих, че момчето е 9-ти клас и почнах да го ругая, все едно е възрастен човек.
Извинявай, младеж, дерзай!
Не всичко, което блести, е злато.



Тема Не е коректно П.М.нови [re: П.M.]  
Автор valsodar (ентусиаст)
Публикувано02.01.01 18:59



Не мисля, че който влиза тук го прави с амбицията да гради научна кариера чрез клуба - за това си има други места и подходи.
Съгласен съм с теб по отношение, че се изисква известна доза критичност при разглеждането на отделни теории и хипотези в историята, но все пак нали в спора се ражда истината.
Ако навремето Шлиман бе повярвал, че идеите му са "бабини девитини" би ли се наел да потърси Троя?
За мен по-важна е свободата с която се излагат различни гледни точки в клуба и не мисля, че с пререкания и зачждания помежду си бихме допринесли кой знае колко в тази насока.
И все пак не възраста е основното което определя мисленето на един човек. Срещал съм възрастни хора с "богат" житейски опит плещещи всевъзможни глупости, а също така и "малчугани" надрастнали времето и средата си. Така че нека не се обиждаме един друг, а да се опитаме заедно да достигнем до нещо конкретно.



Тема Имам си причини да правя разликанови [re: valsodar]  
Автор П.M. (минаващ)
Публикувано02.01.01 20:03



Валсодар, за едното си прав, за другото - не.
Първо, за коректността при общуване си прав. Друг е въпросът, че тук (изобщо в дир-а) се поставят понякога тези, които са твърде некоректни сами по себе си, пък дори и поднесени "възпитано".
За второто не си прав: възрастта Е от значение. Човек на определена възраст трябва да се е научил от какво разбира и от какво - не, затова и носи по-голяма отговорност, когато защитава необосновими тези, а щом му се възрази, прибягва до доводи от типа: ченгета, иванкостовци, национални предатели и т.н. Аз така например не съм публикувал постинги в клубовете математика, хакери, че дори и тия, интимните, понеже не мисля, че мога да споделя нещо смислено и полезно.
Но клуб "история" за жалост не отговаря на съдържанието си (съзнавам, вината е наша, на "историците", задето всъщност ни няма) и по-скоро е място на "публикации" със сензационен характер, които отговарят на други "рубрики" (да речем, "древни цивилизации").



Тема Отг: Имам си причини да правя разликанови [re: П.M.]  
Автор valsodar (ентусиаст)
Публикувано03.01.01 09:32



Така е, но всеки прави грешки специфични за нивото му на растеж, така че нека да не се сърдим един на друг, а да видим, кой с какво ново и интересно може да обогати атмосферата на клуба. Все пак той си е придобил известен колорит с посетителите си, нали?



Тема Възрастта като аршиннови [re: valsodar]  
Автор 4eHe (минаващ)
Публикувано03.01.01 12:41



Мненията в клуба тежат. Чета ги с интерес по-скоро към дискусията, отколкото към фактологията (така де, колко споменават източника си! В емоции вярват поетите).
Възрастта на пишещия не може да бъде аргумент. Дори в клуб като История (настрана математика, адамовци+еви..счетоводство точка). За да не звучи нещо абсурдно, от диалога до смъртното ложе на Сократ (с ученикът Phaedrus)логика и опит вървят заедно.
За чат си има място, там не се води архив правдив ли съм, дали? Това тук е клуб.

Предубежденията могат да бъдат обърнати в аргумент и това става лесно, когато някой се качи сам на измислен фундамент и зашумули : Ей какъв съм умник!
Та, момчета, спестете си суетните уверения кой-какъв-е и направете нещо за света наоколо :
Забавлявайте ни !



Тема изисква се приемственостнови [re: valsodar]  
Автор П.M. (минаващ)
Публикувано03.01.01 13:57



Това, което ме потиска при "търсенето на сензации", е, че при тях задължително се отрича постигнатото преди. Спомням си, че се заядох преди време с Ahnes... заради тезата на някакъв французин-египтолог, написла нещо си. Заяждането беше по-скоро принципно, защото мен от известно време египтологията не ме интересува (веднага ще си призная защо: навремето и аз се омайвах по египетската цивилизация, а и още изпадам в естетически захлас по шарените скулптури и специфичните фрески; но си дадох сметка, че човек е необходимо да има ОГРОМНИ познания, за да може да свърши нещо смислено в областта на египтологията или асирологията). Прави ми впечатление, че точно този момент: НАТРУПВАНЕТО на знания се изпуска от мнозина тук. Те се радват, когато някой пусне СЕНЗАЦИОННА теза именно защото е сензационна и обръща всичко с главата надолу. Но никой сякаш не се сеща да провери аргументите на "традиционалистите" и да се увери дали сензационната теза не е заобиколила твърде много аргументи против. Например тезата за Атлантида в Черно море... "Гениалното" хрумване се основава на едно предположение: че Босфорът не бил провлак, а не проток, и че някои цитати от акадско-вавилонската книжнина могат да бъдат изтълкувани като косвени свидетелства за катаклизъм... Да, но Черно море е ДОСТА ДЪЛБОКО... Ако ставаше въпрос за плитко море, може да се предположи, че наистина е възможно заселване на определена територия под морското равнище, която да бъде залята от придошлата вода. Черно море обаче няма обширен шелф, затова няма и острови. Общо взето морето доста силно напомня на кладенец и не е ясно как би могла подобна огромна дупка (достигаща до повече от два километра) да представлява огнище на цивилизация. Една теза трябва да бъде защитена от всякакви посоки: да се обясни как би могло да бъде възможно една дупка да бъде заселена и т.н. Разбира се, НЕ ТУК е проблемът. Всяко хрумване си има стойност. Това, което мен особено ме предизвиква, е навикът на "сензационалистите" в много области старателно да оплюят всички изследователи преди себе си и да ги изкарат лаици, глупаци, плагиати, чужди агенти и т.н. Конкретно "прабългарската" тема е доста обилна с такива примери. Хората с "хрумвания" са склонни с лека ръка да подминат десетилетния труд на десетки и стотици лингвисти, историци, изкуствоведи, археолози и т.н., само защото са прекарали живота си над "градивото', т.е. скучната част на събирането и щателно претегляне на изворовата и езиковата база, вместо да прехвърлят главозамайващи схеми, способни от раз всичко да обяснят.



Тема Приемствеността се гради търпеливонови [re: П.M.]  
Автор 4eHe (минаващ)
Публикувано03.01.01 14:58



Промяната започва със съмнение в познатото/формулираното. За да стане "сензация", някой трябва да й дари живот. Покрай екзотични предположения за Средните векове научих доста от суровата фактология, защото автора "събуди и разбута" любопитството ми. Естествено, реших да проверя, но аз така си чета : с тестване.
Аман от скучни, вредни, полеви "учени", чиято сила идва от сухия аргумент !!
Аргументите За-ПРОТИВ си имат място. Време също.
Читателите пък си имат интереси. Често, различни от онези на професионалистите. Няма лошо;в свят фундаментално обясняван със стандарти истината виси стерилно във вакуум. Пфу!



Тема Вярно е, но...нови [re: П.M.]  
Автор Ювиrи (член)
Публикувано03.01.01 15:02



...специално за българската история ти изпускаш един много важен елемент и той е ТЕНДЕНЦИОЗНОТО МАНИПУЛИРАНЕ на историята, укриването на факти и документи по времето на тоталитарната власт. В този случай, отричането на голяма част от тази история е напълно основателно. Историята писана по това време не може да се нарече "традицонна", просто защото е създадена от "учени", които са провъзгласени за историци, не заради знанията им, а заради верността им към партията.
Ако имаш и най-малкото съмнение (а в нашият случай това не е съмнение, а факт) за манипулация на историята, то най-добре е да се започне на чисто, за да се отсеят истините от партийните "истини".
Неможем да градим нещо, уповавайки се на прогнили основи. За това аз смятам, че "сензационните" разкрития в днешно време относно древната българска история, заслужават по-внимателен прочит и анализ.
При твоите разсъждения, според мен, ти правиш основна грешка, като прекарваш всичко свързано с древната българска история, през изкривената призма на "партийната история", която приемаш за "традиционна".
Може да се направи интересен паралел, между нашата история и историята за втората световна война. Тук имаме тенденциозно изкривяване на историята и фактите, за да се изкара хитлеристка Германия "по-черна и от дявола". У мен, подобни напъни предизвикват единствено смях.

Благодаря за вниманието колега...



"Съединението прави силата"

Redaktirano ot Ювиrи na 03.01.01 17:34.



Тема Тенднциозното и Паисий...нови [re: Ювиrи]  
Автор Mnogoznajkov (член)
Публикувано03.01.01 16:07



Няма да кажа своя мисъл, но ще се опитам да я предам добре.
Мисля, че е от Петър Добрев...
Та тенденциозността в нашата история започва от Паисий с неговата "История СЛАВЯНОболгарская". Тенденциозно, защото очите на българите са били насочени към Русия, а така и очите на Паисий. Не трябва да омаловажаваме делото му, но това е факт. Та от обърнати към Русия (славянска) очи до пренебрегване на българското е една крачка. Ей това точно изполваха слугите на Съветския Съюз!


Vita brevis ars longa est!


Тема чак пък да ВИ забавляваМЕ...нови [re: 4eHe]  
Автор П.M. (минаващ)
Публикувано03.01.01 17:25



Интересното е относителна работа...
На някои Холивудските стандарти са им забавни, на други - не.
Това, което може би не ви минава през ума, е, че когато един учен-историк или какъвто ще да е, пише своята суха и сива студия по въпроса колко са били космите в брадата на Паисий, на него самия му е интересно.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички теми**Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.