Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:55 19.04.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Родезийската войнанови  
Автор koмитaМодератор (български)
Публикувано09.02.14 13:47



Я по старите, разкажете, какво даваха по новините, за Родезийската война 1964-1979г.





Тема Re: Родезийската войнанови [re: koмитa]  
Автор DarkBulgarianSubject (обективен)
Публикувано09.02.14 14:50



Не мисля че са давали нещо повече от клиширана пропаганда. Смътните ми детски спомени от началото на 80-те са как гледам на телевизор "Опера" кратката тогава програма, "Студио Х" в петък, а през уикендите опери.





Тема Re: Родезийската войнанови [re: DarkBulgarianSubject]  
Автор amaral5 (новак)
Публикувано09.02.14 16:43



Оперите са от 70-те, аз си спомням Синьо лято, Капитан Петко войвода и дори Неочаквана ваканция макар и от последния нищо да не помня освен плитките на Росето и това, че Парцалев беше полицай





Тема Re: Родезийската войнанови [re: amaral5]  
Автор DarkBulgarianSubject (обективен)
Публикувано09.02.14 17:23



Оперите са от 70-те,

Абе и в началото на 80-те ги имаше, аз съм набор 78 и не мога да си спомням от 70-те.



аз си спомням Синьо лято, Капитан Петко войвода и дори Неочаквана ваканция макар и от последния нищо да не помня освен плитките на Росето и това, че Парцалев беше полицай

Първите два скоро ги мярках да ги повтарят из кабеларките, може и третия да са го повтаряли някъде, след като и "На всеки километър" пускаха. Така и така вече всичко може да се намери из торентите.



Тема Re: Родезийската войнанови [re: DarkBulgarianSubject]  
Автор amaral5 (новак)
Публикувано09.02.14 20:33



Е а добрутро аз съм 82 ри и съм гледал само цветна телевизия





Тема Re: Родезийската войнанови [re: koмитa]  
Автор christo_tamarin-68881 (член)
Публикувано10.02.14 11:23



Телевизорите Опера се появиха още през 60-те. През 70-те бяха вече остарели.

Сега за Южна Родезия (Зимбабве). Събитията в тази страна се отразяваха в новините обективно. Точно за война не се говореше, понеже нямаше друга държава, замесена във военните действия. Ставаше дума за въоръжена борба срещу колониализмът и апартейдът. Режимът на Ян Смит в Южна Родезия официално не се ползваше с никаква международна подкрепа.

.

Редактирано от christo_tamarin-68881 на 10.02.14 11:25.



Тема Re: Родезийската войнанови [re: christo_tamarin-6888]  
Автор 359359x-177097 (новак)
Публикувано12.02.14 00:54



аз съм 46 ти набор.
спомням си, че по това време телевизорите бяха рядкост, да не кажа, че просто ги нямаше. Програмите бяха кратки.
Основно громяха, колонизаторите, капиталистите и по време оно особено фашистите.
за обикновените хора капиталистите бяха почти автоматично и фашисти.



Тема Re: Родезийската войнанови [re: 359359x-177097]  
Автор christo_tamarin-68881 (член)
Публикувано12.02.14 21:13



От село в централна северна България съм.

През 1966 гледахме световното първенство по футбол. Гунди вкара единственият гол за българският отбор на унгарците. Имаше поне два телевизора, единият в училището (аз гледах мачовете оттам), другият - в читалището.

Това стана възможно, защото току-що беше пусната телевизионната станция на връх Ботев. Преди това се хващаше само телевизията от Букурещ - гледал съм я в читалището, там беше по-старият телевизор. Никой от двата телевизора не беше Опера, някаква съветска марка (или марки) бяха, не помня.

Купихме си домашен телевизор през 1968, марка Пирин, черно-бял, разбира се. Някои от комшиите имаха телевизори преди нас, спомням си, че ходехме на гости да гледаме телевизия.

Когато в нашето село хората си купиха телевизори, краят на 60-те, Оперите бяха вече остарели. Гражданята имаха Опери, купени няколко години преди това.

Телевизията предаваше от около 17 часа точно до 24 часа, когато предаването завършваше с химнът. В петък нямаше софийска телевизия, препредаваха московската. В следващите години пуснаха и втора програма, после и петъчна програма (останаха само новините от Москва в петък до пускането на третият канал през 80-те).

Рекламите бяха отделна точка в програмата и изглеждаха така: "ДИП Червено знаме в Коларовград произвежда маси и столове" - чете говорител, показват производство в дърводелски цех.



Тема Re: Родезийската войнанови [re: koмитa]  
Автор christo_tamarin-68881 (член)
Публикувано12.02.14 21:19



Събитията в Южна Родезия, които наричате Родезийска война, не противопоставяха Москва на западните страни. Родезийската война не беше като корейската, виетнамската война или пък войните в Близкият изток, където имаше остро противопоставяне. Западните страни също така не признаваха режимът на Ян Смит в Южна Родезия.

По тази причина писах, че в нашите новини тези събития се отразяваха обективно. Което не беше така например при войните в Близкия изток през 1967 и 1973.



Тема Re: Родезийската войнанови [re: 359359x-177097]  
Автор dean dimov (gioni)
Публикувано12.02.14 23:10



През 70-те години имахме някакъв черно-бял телевизор "Мизия" се казваше, наричаха ги също и "мизерия" защото често се разваляха и много бръмчаха, помня че баба ми и дядо ми имаха "Опера", който май беше от края на 60-те щото и тогава се водеше много стар.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.